Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Szaporító-Tenyésztő?

Szaporító-Tenyésztő?

Figyelt kérdés
Egészen pontosan azt szeretném tudni hogy kit lehet szaporítónak és tenyésztőnek nevezni. Mi a kettő között a különbség és hogy az ha egy ember egy törzskönyves kutyát mondjuk mudi-t egy másik törzskönyves mudi-val akar párosítani az szaporítás-e vagy tenyésztés?

2013. nov. 1. 20:58
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
71%

A tenyésztő komolyan veszi a tenyésztést, nem a versenyek és a pénz érdekli. Minőségi kölykök találhatóak nála és egyszerre nincs sok kutya. Egy adott szukától nem hoz le betegesen sok almot. Egy tenyésztőnél jobbak a tartási körülmények is és ellenőrizetten szaporodnak a kutyák. A szaporitó az ellentéte, csak a pénz hajtja és hogy eladja a kicsiket sok pénzért.

A mudis esetben ha nagyon szigorúan vesszük szaporitótól beszélünk, mert az illető csak párositotta őket és nem tenyésztő. (ha jól értelmezem). De ez szerintem egy köztes ügy. Normál, átlag embernél is születnek kiskutyák.

2013. nov. 1. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%
A törzskönyv csak az alap,de attól,hogy valaki összedob két törzskönyves kutyát,még nem lesz tenyésztő.
2013. nov. 1. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
86%

Ha nincs mögötte tudás vagy átgondolt program, akkor az szaporítás. Két random törzskönyves mudi simán lehet túl közeli rokon, és akkor azzal csak árt a fajtának, ha az addig lappangó betegségeket sikeresen visszahozza. Ez nem ilyen egyszerű.

Ha lelkiismeretesen utánanéz a dolgoknak, részletesen ismeri a kuytákat, tudja a genetikai hátterüket (amennyire csak lehetséges), ismeri a jellemüket és van egy részletes, átgondolt tenyésztési programja, szereti a fajtát és van célja, amit el akar érni a tenyésztéssel, én azt már tenyésztőnek nevezném. Szaporító is lehet lelkiismeretes, megcsinálhat minden szűrést, jó tápon tarthatja a szülőket, kölyköket, beadathat minden oltást, ellenőrizheti, hová mennek a kölykök stb., de ha nem gondolja át kellően, mit akar az alommal, merre tart a fajtán belül, vagy nem tudja megfelelően ellenőrizni a szülők genetikai hátterét, akkor azt inkább nem mondanám (jó) tenyésztőnek. Persze a szaporítók többsége ennyit sem tesz meg a kuytákért, ezt hozzá kell tenni.

Illetve én személy szerint szaporítónak tartom azt, aki ugyan mindent tökéletesen ellenőriz, a szülők a legkiválóbbak, a fajta csak nyer az alommal, de minden kölyköt elad, egyet sem tart meg. Mert ott további program nincs, csak a haszon.

2013. nov. 1. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%
Ha csak ez a feltétel teljesül, hogy mindkettő törzskönyves, akkor ez még csak szaporítás.
2013. nov. 1. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
95%

[link]

[link]

Ezt a kettőt olvasd el :)

Na most:-Két törzskönyves kutyát csak úgy összepároztatni, az szaporítás. Hiába törzskönyvesek, előtt ekülönböző szűrések, egészségügyi vizsgálatok, mindenféle kell, ami nagyon költséges. Szóval lehet a szülők valamilyen rejtett betegséget hordoznak, amit szűrések hiányában továbbadnak az utódoknak, akik lehet betgek lesznek.

Ha valaki kiskutyát szeretne, a Tk-s kutyájától, akkor föl kell hívni a tenyésztőjét a kutyának, és vele beszélni arról, hogy milyen pár lennejó a kutyának. Mert ez nem csak fölösleges kiskutyák. A tenyésztés, arra való, hogy jobbá tegye a fajtát. A vdászkutya jobban vadásszon, erős idegrendszere legyen, kiegyensúlyozott legyen, stb. A terelő kutya jól tereljesn kiegyensúlyozott legyen, stabil idegrendszerrel stb. Amit a szaporító csinál, az teljesen más. Vannak ""normális"" szaporítók, de én tőlük sem vennéék kutyát.

-Pl nálunk valamikor majdnem egy hónapig egy fiatal csaj minden hétvégén vitteki a picra a staffi kiskutyákat. Az anya törzskönyves, az apa meg valami ismerősüké. Gyönyörű kiskutyák voltak játékosak cukik. DE tényleg már vatrán, meg mindenhol fönt voltak szerencsétlenek, és senkinek nem kellettek. Egyszer pont láttam, hogy egy kopas, kigyúrt tetkós fazonnak adja az egyik kölyköt a csaj (15.000/kutya) na abból szerintem tuti viadalos kutya lesz, nagyon visszataszító volt az a fazon, de persze csak az a lényeg, hogy kelljen már valakinek a kutya. SZép kutyák voltak, jó fej volt a csaj is, valószínűleg szép helyen születtek nagy odafigyeléssel, de ez akkor is szaporítás. Alig tudta rásózni valakire a kicsiket, senkinek nem kellettek. Egy tenyésztő nagy odafigyeléssel CSAK akkor hoz le almot, ha elég jelentkező van, akár ha 10 kölyök is születik. Így a tenyésztőknél szinte kivétel nélkül lesz gazdája a kicsiknek. Na most aki mnég a fajtiszta, és a fajtatiszta között sem tud különbséget tenni, és úgy hot le almokat. És akkor ha én kedvesen kijavítom a kutyasétáltató kollégákat, akkor mennyek a sunyiba. Szóval khm. ilyen vatera, ebadta, teszvesz, jófogás szerű oldalakon hírdetett kutyák egytől-egyig szaporítottak, és szar idegrendszerűek. Egyik ismerősön onnan vett border colliet, és a kutya nem tiudott terelni. Ilyen jók ezek a kutyák! ;) Szóval ez a szaporítás.

2013. nov. 1. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
86%

Egész röviden: az a szaporító (sajnos nagyon sok, magát tenyésztőnek nevező, kennel névvel rendelkező illető is szaporító), aki összetesz két ilyen-olyan eredménnyel (kiállítási) rendelkező tk-s kutyát, aztán majd lesz valami belőlük... Nem szelektál, minden olyan egyedet megtart és elad, amelyek nem felelnek meg a fajta sem külső, sem belső tulajdonságainak, jellemének. Bárkinek ad kutyát, aki pénzt ad érte. Jellemzően sok nála a növendék kutya, illetve felnőtt kutyákkal is kereskedik.


Amit te írsz, az szaporítás, semmi más. És sajnos a legtöbben ma már csak ennyit csinálnak.


Tenyésztő az, aki az adott fajta jobbátételére törekszik, mind külső, mind belső tulajdonságokat tekintve. Nem kiállítási eredmény, vagy tk. alapján tesz össze két kutyát. Szelektál (azaz altat, nem pedig ivartalanítási kötelezettséggel elad, vagy simán elad). Megválogatja kinek ad el kölyköt, segíti a gazdát a kölyök felnevelésében, kiképzésében, hasznos tanácsokkal lát el, bármikor, bármilyen kérdéssel fordulhatsz hozzá.



Nagyon röviden, tömören ennyi a különbség.

2013. nov. 1. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
80%

Tenyésztőnek célja van szaporítónak nincs, ennyi a különbség.

Láttam én már sok 1-2 kutyás bősz állatvédőt aki fullos szerződéssel adta a kicsiket de egyetlen párosításában se volt semmi koncepció, nem volt célja a párosításoknak max lett egy újabb alomnyi kölyök természetesen szűrt szülőktől és szerződéssel... ők se jobbak a szaporítóknál mert igazán fogalmuk sincs arról, hogy mit csinálnak.

A tenyésztőnek célja van és minden párosítással ehhez a célhoz próbál közelebb kerülni. A párosításokban van koncepció és valódi tudás. Lovagolhatunk itt azon kinek hány kutyája van de tény az, hogy kis egyedszámmal igazi tenyésztést nem lehet folytatni mert ahhoz, hogy valaki újra és újra képes legyen tovább lépni ahhoz nem 1-2 kutya kell.


Tenyészteni kizárólag törzskönyvvel lehet mert a tenyésztés legfontosabb lépése az ősök ismerete és a nagyon pontos utód követés. Ha nincs törzskönyve a kölyköknek az egyszerűen nem lehet tenyésztés és pl mudinál ami nem éppen egy jó helyzetben lévő fajta komolyan károsítja is az állományt mert minden törzskönyves leinformálható kiskutyára szükség van ahhoz, hogy a fajta alap egyedszáma növekedjen. Aki kis létszámú fajtában nem ad törzskönyvet az még rosszabb is mint egy sima szaporító mert az egész fajta jövőjét veszélyezteti....

Plusz mudinál én nagyon figyelnék a helyedben mert nagyon gyakorta hallani mostanában, hogy a puli és mudi után most a mudinál is kezd gyakoribbá válni az epilepszia... egyre több helyről hallani epilepsziás mudikról is. Alaposan nézz utána a dolognak és bárhonnan is veszed a kicsit ragaszkodj ahhoz, hogy a szerződésben külön legyen rögzítve, hogy epilepszia esetén milyen kompenzáció jár neked.

2013. nov. 1. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:
nagyon köszönöm a válaszokat most már értem és mindenkinek ment a zöld kéz
2013. nov. 1. 21:37
 9/11 sippara ***** válasza:
100%
Egyszerűen meg tudod őket különböztetni. Kérdezd meg, mi volt a párosítás célja, mik az ő tenyészcéljai általában, illetve mi volt a kannak az a tulajdonsága, ami miatt őt választotta fedezésre. Egy tenyésztő mindhárom kérdésedre habozás nélkül tud majd válaszolni.
2013. nov. 1. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
100%
Az,hogy mindkét kutya törzskönyves,az alap,de önmagában nagyon kevés,nem attól lesz tenyésztő valaki,hogy szemre ész nélkül összetesz két tk-s kutyát.Azt a legegyszerűbb,de értelme nincsen.A tenyésztőnek célja a fajta nemesítése,jobbá tétele,az állomány javítása,az általa preferált vonal tenyésztése.Van genetikai ismerete,amihez a szuka vemhességének,ellésének és a kölyöknevelésnek az ismerete is hozzátartozik.Ha valaki vesz egy törzskönyvezett kutyát,a legcélszerűbb,ha elkezd vele kiállításokra járni s ha eljön az ideje,tenyészszemlére viszi.Való igaz,a kiállítások sem mindig tiszták,de egy bizonyos idő után látja azt az ember,illetve a kutya tenyésztője,érdemes-e almot lehozni az adott kutyától.Minél több kiállítás,annál több cím és szakvélemény,amelyből bizony kiderül,rendelkezik-e olyan adottságokkal a kutya,ami miatt egyáltalán érdemes továbbtenyészteni,s nem csak azért lehozni egy almot,hogy,,eggyel több"legyen.Aztán mint írtam,a tenyészszemlén a kapott minősítés alapján lehet-vagy nem lehet-tovább haladni.Ez viszont még mindig kevés,a minőségi utódokhoz elengedhetetlen,hogy szűressük a kutyát az adott fajta örökletes betegségeire,mert ha ne adj'Isten beteg,vagy hordozó kutyát vonunk be a tenyésztésbe,akkor idővel bizony csúnyán visszaüthet a dolog.Aztán,ha ez mind megvan,sok eredmény,vélemény,tenyésszemle,szűrések,s a tenyésztő is érdemesnek látja a kutyát fedeztetni,lehet neki társat keresni...Ez sem igényel kevesebb körültekintést,nyilván fontos,hogy passzoljon hozzá a kutya,tudjuk,milyen színváltozatokat nem teszünk össze(ez csak egy példa a rengeteg közül),s ha úgy van,az egyik kutya esetleges hibáit a másik kutya feljavíthatja.Ahhoz pedig,hogy olyan minőségű kutyánk legyen,amilyet fent leírtam,elengedhetetlen a hozzáértés,a megfelelő táplálás,életmód és egészség,a jó származás.Ezekre,amiket felsoroltam,a szaporító úgy,ahogy van,TOJIK.Nem számít,ha beteg,ha moslékon él,ha keverék(mert tk hiányában nem tudhatod,mi is a kutya egyik felmenője),nem számít semmi,csak minél hamarabb vigyed a kölyköt jó pénzért.Egy tenyésztő kétszer annyiért sem adja oda a kutyáját,ha azt látja,hogy nem jó helyre kerülne,míg a szaporítónak oly mindegy,csak vigyed,ne az ő gondja legyen többet az etetése,nevelése.Az is szaporító,aki két tk-s random kutyát összerak,minden más egyéb nélkül.Elmondok erre egy példát:kiállításon voltam nyáron(helyi CAC,nem írnám ki)és igen meglepődtem egyik kedvelt fajtám egyik képviselőjén...A szóban forgó fajta magas,rendkívül jó kiállású kutya(kellene,hogy legyen).Amit én láttam,annak a marmagassága bőven a standard alatt volt(máig sem értem,hogy nem vágták ki)és kölykeivel együtt érkezett...Ledöbbentem és feltettem magamnak a kérdést:mi értelme volt almot lehozni egy olyan kutyától,ami minden,csak nem típusos képviselője a fajtájának?Egy kicsi,méreten alul,tömzsi szuka,meg nem mondanám,hogy egyáltalán törzskönyve van...Később aztán rátaláltam a neten a honlapjukra,ahol semmilyen szűrési eredmény nem volt,sem tenyésztési cél,se semmi,csak az anyakutya,annak a törzskönyve illetve az elvihető kölykök.Apakutyáról szó nem esett,gondolom,a gólya hozhatta a kicsiket,esetleg a szomszéd Bodri volt a ludas...És itt van az,hogy ezeknek a noname kölyköknek van törzskönyvük,de nem mondható,hogy gondos tenyésztői munka eredménye,mert ez a tk-s szaporítás.Jó példája annak,hogy a törzskönyv önmagában lófütty.(Ezesetben a jövendőbeli gazdik hazavisznek egy kölyköt,amely fele akkorára nő meg,mint kéne,holott még tk-ja is van...)Tehát a példa,amit írtál,a fenti feltételekkel még bőven csak szaporítás.
2013. nov. 1. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!