Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Ha történik valami miért fél...

Ha történik valami miért fél a kutyám?

Figyelt kérdés

Két tacskóm van, az egyik 6 éves a másik pedig 3 éves (testvérek)

A fiatalabbik próbálja azt a látszatot kelteni,hogy ő nagyon veszélyes, ha kutya jön a ház előtt akkor a kerítésnek is nekiesne,hogy "széttépje" a kinti kutyát, tehát nagyon agresszívnek mutatkozik (egyébként nem bántott soha senkit, és nem csak azért mert nem tudna, emberekkel is teljesen barátságos)

Viszont tegnap például betörtek az udvarba és meghallottam a zörgést.A kutyák lakásban vannak, rögtön tudták,hogy valami nem stimmel mikor felkeltem és rohantak az ajtóhoz, a fiatalabbik már bentről ugatott és kaparta az ajtót,hogy kiakar menni, aztán kinyitottam az idősebbik azonnal rohant a tett helyszínére a fiatalabbik pedig amint meglátta,hogy ott van valaki fülét farkát behúzva vonyítva futott vissza a házba, az idősebbik pedig ugatva a betörő nyomába eredt (az pedig a szomszéd kertjén át elmenekült)


Abban biztos vagyok,hogy az lesz a közös nevező,hogy nem én vagyok a falkavezér, vagy valami hasonló, pedig ez koránt sem így van hiszen mindig az van amit én akarok a kutyákkal szemben, azzal is elégedett vagyok hogy az idősebbik kutyám kirohant a betörő után, egyedül annak nem örültem,hogy zajt csaptak a házban az ugatásukkal mert szerettem volna meglepni a betörőt, de azt nem tudom ki tudja megszabni a kutyának,hogy ne ugasson amikor vészhelyzet van.


Mivel a kutyának feladata,hogy megvédje a gazdáját, (függetlenül a méretétől) szerintem az a helyes ha ő megy előre mert ugye ha engem leszúr a betörő a két kutya nagyot néz, de ha a kutyát szúrják le attól én még eltöröm a betörőt kezét és a hátába szúrom, így nem értem,hogy a fiatalabbik miért futamodott meg...erre szeretnék választ kapni, illetve ennek a lehetséges okaira,hogy ez ne így legyen, a rossz gazda minősítésektől pedig kérem tartózkodjon mindenki mert egyrészt nem az a kérdés,hogy én jól csinálom e, és én úgysem fogok változtatni névtelen válaszadók nyomására, engem csak az érdekel,hogy mi lehet a baj,hogy a kutyám ezt csinálja, engem nem zavar,hogy ő "keménykedik" más kutyákkal, tegye, velem úgysem "keménykedhet", de azt érdekesnek találom,hogy az éles helyzetben nem tudja mit csináljon.

Remélem sikerült megértetnem,hogy mire NEM vagyok kíváncsi és mi az amire igen.


Aki esetleg megsértődött a sok "kritérium" láttán, az inkább ne is írjon, köszönöm előre is az értelmes,segítőkész és hasznos válaszokat!


2013. nov. 20. 21:36
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

Nem olvastam teljesen végig...túlságosan logikusan gondolkozol.Egy kutya nem fogja neked ezt így átgondolni,mint ahogy leírtad.


1) a falkavezérnek kell megvédenie a falkát,azaz elvileg neked,tehát nem is nekik kéne előremenni

2) ez szimpla ösztön,az idősebb "védi a házat" a kisebb nem


Nem a falkavezérséged jelenleg a kérdés,szimplán a tacskó nem házőrző így irreális elvárásaid vannak felé.Jelzőkutya, az idősebb valamelyest védi is a házat,de eredetileg nem erre vannak programozva.

2013. nov. 20. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

Hát nem is házőrzőnek vettem őket, csak ha egyszer eljátssza,hogy tőle félni kell akkor nem értem miért csinálja ezt...de úgyis mindegy, tehát ha a betörő nem futamodik meg akkor ugyan úgy baj van mert gyakorlatilag egyedül vagyok ellene, hiába van ott két tacskó.


De mondjuk egy német juhász már inkább való házőrzőnek, viszont a tacskó és az n. juhász is KUTYA, így ha nem várható el a kutyától,hogy előremenjen (mivel nem ő a falkavezér hanem a gazda) akkor a német juhász is maradjon hátul?Mert most csak azt vegyük,hogy kutya-kutya, az én véleményem,hogy a kutya menjen előre és ő kockáztassa az életét értem és a családomért, ne pedig én érte.(elvégre ez egy fontos funkciója a kutyának)

2013. nov. 20. 21:55
 3/9 anonim ***** válasza:

Nos, a kérdésed az, hogy amit mindenhol olvasni, hogy neked kell előre menni és cselekedni, de ha a kutya teszi, ezt, akkor ő vezér, mert védeni akar.


Én ezt egy kis túlzásnak érzem. Az őrző-védő kutyák is védenek, pedig ezenkívül engedelmeskedniük kell.



A legtöbb tacsi eleve agresszív, még szerencse, hogy kicsik, mert különben nagyon veszélyesek lennének.


A két kutya eltérően reagált. Ebből is látszik, hogy van lelkük, és gépként működnek, és nem pontokba szedett szabályok szerint kell velük foglalkozni, hanem az adott példány "személyisége" alapján.

2013. nov. 20. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

"2) ez szimpla ösztön,az idősebb "védi a házat" a kisebb nem "


Nahát láttam én már olyan felállást, hogy az idősebb, nagy darab német dogot uralta a kis fiatal tacsi :)

2013. nov. 20. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

Nem kell túlságosan felfújni az ügyet (nem a betörést hanem a fiatalabbik kutya megfutamodását)...

Nekem tacsi keverékem van, 9 éves mostmár a kis szőrmók. Ugyan azt csinálja mint a tied, ő az úr, szétszedi a kerítést... stb. Ez bennük van, mint kisebbségi komplexus, mint őrző-védő hajlam...de éles helyzetben a fiatal kutya nem nagyon tudja mit kell tennie. egy idősebbnek több a tapasztalata, eszesebb, érettebb, erősebbek az ösztönök.

Nálunk sem működik a házőrzés annyira, inkább a méret, mint az "agresszió" miatt,habár néha inába száll a bátorsága és nekem kell megvédeni. Nálunk is volt hasonló eset (kukkoló a fürdőablaknál, csak lebukott a telefoncsörgésre)ezért fogok a házhoz hozni egy méretre sokkal nagyobb, masszívabb kiállású kutyát. Ugyanis az állatoknak megvan az a tulajdonsága is, hogy felmérik az ellenfél erőviszonyait, lehet hogy a fiatalabbik kutyád azért riadt meg, mert látván hogy a betolakodó erősebb nála feladta a harcot..már az elején. De ez függhet a kutya személyiségétől, egy alapvetően nem domináns kutya hamarabb meghunyászkodik mindenféle helyzetben mint egy domináns típus. Az idősebbik kutyád gondolom a két kutya közül a főnök, na ő a dominánsabb, ezért futott a betörő után és végezte a dolgát. A fiatalabbik pedig omega típusú lehet, aki rész a "falkának" de az "akciókból" inkább kimarad.

Valami ilyesmi állhat a háttérben.

Lehet hogy nem ártana neked sem egy jóval "házőrzőbb" házőrzőt beszerezni, sok az olyan ember aki a másik kárát akarja :/

2013. nov. 20. 23:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

Röviden megfogalmazva:

Kerítés mögül könnyű keménykedni. Egyrészt, mert a kutya is pontosan tudja, hogy ebben az esetben ő biztonságban van. Másrészt a kerítés mögötti őrjöngés öngerjesztő folyamat: a kutya ugatja a járókelőket, hogy menjenek el, s láss csodát, elmennek... ezzel erősödik a kerítéshuszár kutyák önbizalma. :) Egy ilyen helyzetben még a "leggyávább" kutya is vérengző fenevadnak tűnhet. Sőt, ez a viselkedés nagyon könnyen alakul ki valójában félős kutyáknál.

A helyzet viszont teljesen más, ha a célpont már bent van. S ezt a kutya is nagyon jól tudja. Ilyenkor a félős és/vagy magában nem bízó kutya inkább menekül, vagy legalábbis tartja a távolságot. Ez lehet idősebb korára változik, ezt nem tudom.

2013. nov. 21. 02:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

Kedves 4-es!


Amit kiragadtál a mondandómból,lehet félreérthetőnek hangzik.Nem arra utaltam,hogy azért védi a házat,mert idősebb.Hanem náluk pont az idősebb védi a házat (mert ilyen személyiség) és a kisebb nem.Ez nem a korától függ,hanem mert attól,hogy 2 kutya,ugyanabból a fajtából még teljesen eltérő személyiségűek.


Egyébként,nemrég volt a hírekben (a szomszéd városban történt),hogy egy perui indián betört egy házhoz,pont mire a gazda a két rotijával hazaért a sétából.Hiába voltak a kertben a kutyák is a gazda is és a betörő is egyszerre,a kutyák parancs nélkül meg sem mozdultak.Amikor pedig a perui indián nekitámadt a gazdájuknak (ekkora barmot...) a kutyák AKKOR mentek neki a betörőnek,viszont parancsra mind a két kutya eresztette és hátrált.

Mellesleg a kedves betörő füle leszakadt és az intenzíven végezte,úgyhogy jó munkát végeztek a kutyák.


És látod,attól,hogy ők ráadásul ŐV-s kutyák,még nem támadtak pusztán azért,mert a gazda jelenlétében van valaki a kertben.Attól függetlenül sem,hogy senki nem ismerte azt a valakit.De amikor a gazda(falkavezér) veszélyben volt,akkor támadtak,mondjuk sokban köszönhető ez a megfelelő kiképzésnek is.

2013. nov. 21. 06:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
56%
Teljesen félreérted a dolgot. Az örző-védő kutyáknak nem az a szerepük, hogy a gazda háta mögül lessék a dolgokat. A különbség egy jól nevelt, magát a gazdája alá soroló kutya és a tieid között az, hogy a jól nevelt csak akkor tesz bármit is, ha a gazda erre utasítja. A farkasoknál sem azért alfa az alfa, mert egyedül vadászik és harcol. A főnök nem egyedül melózik, hanem irányítja a beosztottakat. Megjegyzem meglátásom szerint van két szocializálatlan, neveletlen, rossz idegrendszerű tacskód, akik még csak le sincsenek fárasztva, de természetesen te mindent jobban tudsz, és úgysem változtatsz semmin. Minden szempontból megfelelsz a negatív kiskutyás sztereotípiának.
2013. nov. 21. 09:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 zsuzsabazsa ***** válasza:

Az idősebbik kutyád komolyan veszi a ház védelmét és kész szembeszállni a betörővel, még ha olyan kicsi termetű is, hisz abban a pillanatban nem mérlegel hanem támad.

A másik a fiatalabb amíg nincs éles helyzet, csak addig bátorkodik. Éles helyzetben megfutamodik.

Ezzel nem lehet mit csinálni ez a kutya ilyen és ilyen is marad.Éles helyzetben, talán nem fog a későbbiekben a fülét farkát behúzva eliszkolni, de a harcot nem fogja felvenni és elkerülő magatartást fog tanúsítani az biztos.

2013. nov. 21. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!