Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Mi az a kötődés?

Mi az a kötődés?

Figyelt kérdés
Tök komolyan kérdezem, mindenki írja itt, hogy így nem kötődik a kutya, úgy nem kötődik. Az hogy lehet? Nem lehet, hogy csak nem tiszteli a gazdát és nem megy oda hozzá, elmegy önként ezt- azt csinálni és erre azt mondják, hogy nem kötődik. Szerintem simán csak rosszul nevelt. Nem?
2013. dec. 4. 13:27
1 2
 1/16 Imola Ágnes ***** válasza:
A kötődés összetartozásérzetet jelent, vagyis azt, hogy a kutya és gazdája egy, közös falkát képeznek. Egy gazdáját domináló kutya is kötődhet a gazdájához, csak az nem egy megfelelő kutya gazda kapcsolat. A kötődés így nem egyenértékű a jólneveltséggel. Egy "úgymond képzett kutya" esetében is előfordulhat, hogy nem köztősik a gazdához, mert nincs meg a köződést megerősítő közös falkalét. Persze ez itt-ott visszüt az engedelmességben is. A kötődés akkor is meglehet, ha a kutya nincs nevelve tudatosan, lásd a hajléktalanokat, kutyáikkal, ahol igenis a kutya kötődik a hajlááktalanhoz, együtt vándorolnak, análkül, hogya kutya tudna láb mellett menni, vagy ismerné a behívás foglamát. Akkor van igazi köződés, ha a egészséges falkában él ember és kutya, mindegyiknek megvan a maga helye és feladata, és ezt a falka minden agja ismeri, és tiszteletben tartja.
2013. dec. 4. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 A kérdező kommentje:
Köszi a választ! Én azt gondolom, hogy olyan eset nincs, mikor a kutya maximálisan tiszteli a gazdáját, de nem kötődik hozzá. Ezért szerintem ez egy felesleges terminus. Olyan van, amit írtál, hogy megcsinálja a feladatokat, de nem kötődik. Ez is a tisztelt hiányából ered szerintem.
2013. dec. 4. 13:46
 3/16 Imola Ágnes ***** válasza:
Kiképzőnél láttam IPO vizsgás kutyát. Mindent megcsinált parancsra, tökéletesen, a behívást is... a kutya kölyök korától erre volt programozva...de nem láttam ezen kívül semmi jelét a kötődésnek, vagy annak, hogya kutya falkatagként viselkedett volna a kiképzővel (ő volt a tulajdonos is). Persze a kutya csak telepen ment jól, mikor elhangzott a pozicióba köldő parancs a kutya teljesen engedelmeskedett, az utcán kezelhetetlen volt, egy hétköznapi sétánál. Az, hogy ha a kutya teljesen tiszteli a gazdáját, az kötődést is jelent, az igaz, mivel a teljes tisztelet eléréséhez bizony falkavezérnek kell lenni, a szó minden értelmében. De amint írtam, egy domináns kutya is kötődhet a gazdához, lásd a gazdát terrorizáló ölebeket, akik hisztérikusan követelik ki a gazda figyelmét simogatását, vagy azt, hogy ágyba engedjék.
2013. dec. 4. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:

Sok mindent bele lehet nevelni egy élőlénybe, de a szeretet és a kötődés nem tanítható dolog, tehát azzal nem értek egyet, hogy simán rosszul nevelt. Bele nevelheted, hogy úgy tűnjön jól érzi magát veled, mert nem megy el stb. de lehet, hogy csak azért nem megy el, mert fél elmenni.

Volt egy befogadott kutyám, 11 évig élt velünk, úgy találtuk egy nyaralásunk során. Imádtam, Ő volt a kutyák közt számomra a Nagy Ő, de valamiért sosem éreztem ,hogy feltétlenül kötődik hozzám. Nagyon szeretett, bennem bízott a legjobban, de volt egy külön élete, valahogy nem érezte magát otthon nálam. Vagy azért, mert sosem feledte az előző gazdáit, vagy azért, mert olyan típus volt, mint az embereknél a csavargó, aki soha nem képes megállapodni. Imádta, ha masszírozom a hátát, de csak akkor, ha ő oda tartotta. Nem haragudtam rá ezért, mert amúgy nagyon jámbor volt, hatalmas kutya volt, de életében még csak csúnyán sem nézett senkire. Meg volt neki itt mindene, mégis mindig menni akart. Szeretett, de a maga módján, és nem tudtam kényszeríteni semmire. Az utolsó éveiben nyugodott meg, de akkor már beteg volt. Ő egy titok maradt számomra, de mégis úgy éreztem, hogy a legjobb értelemben egy különleges élőlény volt. Rákban hunyt el, én voltam az, aki az utolsó pillanatig mellette volt, éreztem ,hogy akkor ez nagyon sokat jelentett neki.

Bocs a sok "volt" ismétlésért. :-)

A jelenlegi menhelyről örökbe fogadott kutyáim nagyon kötődnek hozzám, gyakorlatilag egész nap a lábam alatt vannak, nem kellett arra ránevelnem őket, hogy ne menjenek ki, mert egyszerűen nem akarnak kimenni.

Tehát, hogy mi a kötődés? A kutya épp olyan érző lény, mint az ember, különböző mentalitással és tulajdonságokkal, vannak dolgok, amiket nem tudsz bele nevelni, legfeljebb idomítani tudod, de az kényszer.

2013. dec. 4. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 A kérdező kommentje:
Jó a neveléssel rosszul fejeztem ki magam, helyette talán inkább tudatos viselkedést kellett volna írni. A versenykutyák szerintem megint egy más téma, ott a munka a minden, nem a közös programok stb. Szóval azt akarom mondani, hogy ha valaki tudatosan, falkavezérként viselkedik, akkor eleve kialakul a kötődés a kutyától (persze itt is lehetnek kivételek, ahogy a válaszoló kifejtette), hiszen ilyen emberhez jó tartozni. Ha meg nem viselkedik úgy, akkor feje tetetjére is állhat, nem fog egy átlag kutya kötődni hozzá (kivéve a nagyon behódoló jelleműek). A felhozott ölebek meg inkább a szocializáció hiánya miatt kötődnek már-már betegesen, mert bizonytalanok és rettegniük kell, hogy mi lesz velük. De ezek csak az én feltevéseim persze.
2013. dec. 4. 14:03
 6/16 anonim ***** válasza:

Szerintem eleve nem jó a kérdésfelvetés, hogy egy kutya kötődik, vagy nem kötődik, inkább az a jó kérdés, hogy mennyire kötődik. Egy neveletlen kutyánál is lehet kifejezetten erős a kötődés. Emlékszem, mikor elmentünk a kutyaiskolába az én nagyon neveletlen, nagyon nem kötődő kutyámmal, nem értettem, hogy mit keres ott, és milyen problémája van a kutyájával az, aki mellől nem mozdul el a kutya. Sehol, soha, semmilyen körülmények között. Ettől még nem fogadott ő szót, erről szó sem volt, csak nagyon erős volt a kötődése.

Ha meg egy kutya jól nevelt, attól még lehet gyenge a kötődése. Ezek jellemzően nagyon önálló kutyák, akik a legritkább esetekben kérnek a gazdától segítséget például, könnyedén, félelem nélkül elmennek a gazda mellől jó messzire is. Mivel jól neveltek, visszajönnek, de minél kevésbé kötődik egy kutya, annál hosszabb az a bizonyos láthatatlan póráz.

2013. dec. 4. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
A kötődés szerintem az amikor a kutya-gazda között kialakul egyfajta kapocs. Ehhez ugye két fél kell. Ezt lehet erősíteni. Én úgy gondolom, ha foglalkozol érdemben a kutyával, ezalatt a kölcsönös egymásra figyelést értem, akkor a kötődés erősödik. Mindemellett lehet neveletlen a kutya vagy nevelt. Nevelt kutya gazdája között a kötődés nem biztos, hogy erősebb mint egy nem nevelté. Ugyanis itt egyfajta közös hullámhossz kell inkább. Persze egy erős kötődés mellett könnyebben és szívesebben is tanul a kutya, a nevelése is könnyebb (lehet).
2013. dec. 4. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 Valletta ***** válasza:
100%

Én csak egy rövid történetet szeretnék megosztani a kötődésről - már ha ez annak nevezhető, nem tudom.

Egyszer, tizenéves koromban egy vasútállomáson várakoztam. Tudni kell, hogy gyerekkoromban minden kóborkutyát meg akartam simogatni, mindet haza akartam vinni (és vittem is, anyukám nagy örömére). Szóval az állomáson heverészett egy németjuhász, gazdátlanul. Az emberek próbálták csalogatni, kaját adni neki, simogatni, a kutya rájuk se bagózott. Bár nagyon nehéz volt, de én csak ültem a padon és a szemem sarkából figyeltem a kutyát. Eltelt vagy fél óra, elindultam hogy vegyek valamit enni, a kutya azonnal felpattant és jött utánam. Kb. egy órát töltöttem együtt a sarkamban lévő kutyával, már azon gondolkoztam, honnan szerezzek pórázt és hogyan, hová vigyem, de sajnos nem tudtam megoldani, mert egy napra kollégiumban kellett aludnom, ismerőstől, családtól 200 km-re, szóval ott kellett hagynom a kutyát. Akkor sem tágított, amikor jött a vonat. Megsimogattam, felszálltam, majd hátranéztem és láttam, hogy a kutya már a lépcsőn mászik fel utánam. Próbáltam lezavarni, de nem ment, úgy kellett a lábammal letuszkolni. Mikor elindult a vonat, kinéztem az ablakon és láttam, hogy mint az őrült, fut a vonat után... hát, el is bőgtem magam, mert ez valami filmbe illő jelenet volt, sosem fogom elfelejteni.

2013. dec. 4. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
100%

A kötődésre hallottam egy nagyon jó példát.


A kötődés egy gumikötél. Ahogy a kutya távolodik tőled egy idő után megfeszül és visszarántja. Minnél erősebb a kötődés annál rövidebb a gumikötél :)

És akkor van olyan kutya gazda páros ahol nincs is ilyen kötél és van olyan akinél meg betegesen rövid egyik se túl ideális ^^

2013. dec. 4. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 A kérdező kommentje:
Értem, köszönöm a válaszokat, érdekes volt olvasni a tapasztalatokat.
2013. dec. 4. 17:29
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!