Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Fél a kutyám a klikkertől....

Fél a kutyám a klikkertől. Kinevelhető vagy ne szenvedjünk?

Figyelt kérdés
Sziasztok! Lassan három éves simaszőrű foxim van, akit 1 évesen vettem magamhoz az utcáról. Valószínűleg bántották az első lakhelyén, mert az első félévben a szidásra bepisilt, és nagyon igyekezett megfelelni. Most már kiegyensúlyozott kutya, aki hagyományos parancsazavas-jutis neveléssel megtanult elég sok alap trükköt, viszont szeretnék vele továbbfejlődni, ezért vettem klikkert. A probléma az, hogy a kutya retteg a klikker hangjától. Ha nálam van nem jön oda hozzám, megáll bő egy méterre, és csak komoly nyújtózkodással tudok neki jutifalatot adni. Pár napja így szenvedünk, nem látok változást, egyáltalán nem köti a klikkerhangot pozitív dolgokhoz. Szerintetek ez majd megváltozik, vagy inkább maradjunk a hagyományos parancsszavas nevelésnél?

2013. dec. 7. 20:02
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

Úgy klikkelj, hogy dugd zsebre a kezed a klikkerrel együtt, hogy minél tompább legyen a hang. A dobott falatért sem jön be? Tehát ha leteszed magad mellé, akkor sem? Azt is csinálhatod, hogy eteted a kezedből, és közben klikkelsz zsebben, hogy először semlegesítsd a hangra, a pozitív jelentést majd hozzákötöd, ha már nem fél.

Szerintem ne add fel, mert félős kutyánál pont nagyon jó hatással lehet az egész viselkedésre ha elkezdtek formálással klikkerezni.

2013. dec. 7. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Eddig úgy próbálkoztunk, hogy letérdeltem, hogy egy szintben legyünk, a klikker a hátam mögé volt rejtve, hogy ne lássa, másik kézben pedig jutifalat. Jött is boldogan, feladat nélkül odaadtam neki, és mikor elvette klikkeltem. Ettől persze megijedt, és a továbbiakban nem jött oda, csak nézett rám egy méterről. Nyújtózkodva kínáltam neki, he elvette azonnal klikkeltem neki,és innentől kezdve ezt játszottuk kb 15 percet minden nap. A kaját elveszi, de a klikktől összerezzen. Az első nap elvette a kaját és elfutott minden alkalommal, most már helyben marad, de látszik rajta, hogy küzd a félelemmel. Próbálom szoktatni, hogy soha semmilyen más körülmény között ne kapjon semmi finom falatot, csak klikkerrel, de mindig összrezzen, van hogy inkább nem is kéri akkor a többi kaját, csak hagyjam békén.
2013. dec. 7. 20:29
 3/10 anonim ***** válasza:
48%

szia!


Én hagynám a klikkert a fenébe, az az igazság. Ha fél tőle a kutyád, akkor ne erőltesd. Nem minden kutya ugyan olyan, az egyiknek bejön a hangja, a másiknak nem.

Ráadásul nem is szükséges a klikker a tanításhoz. Elég a jutalomfalat egy okos értelmes ebnek. Nekem sem volt klikker, mégis a mudim ül, fekszik, helyben marad, 100%-osan behívható, trükköket tud, stb. Csak foglalkozni kell a kutyával, az ő nyelvén kell szólni, és érteni fogja. szerintem ha eddig "jól tanult" klikker nélkül, ezután is jól fog nélküle :) Vagyis ha megkérdeznéd a kutyád, biztos ezt mondaná :)

2013. dec. 7. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%
Fordítva kell csinálni. Klikkelsz egyet, és utána adsz neki jutalomfalatot. Ezt addig csinálod napi 1-2 szer, amíg nem köti össze pozitívan.
2013. dec. 7. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 Platypus ***** válasza:
100%
Klikker nélkül is lehet klikkerezni. Bármilyen rövid, könnyen meghallható hang megteszi, amit egyszerű kiadni. Patkánynál például jól működik a golyóstoll hangja vagy akár egy csettintés is, kutyánál annyiban bonyolódik a dolog, hogy lakáson kívül alapzaj is van. Elviekben akár egy csipogós játékkal is működik a dolog. Keresni kell valamilyen hangot, ami megfelel a szempontoknak és nem fél tőle.
2013. dec. 7. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

Először kondicionálni kell a kutyát arra, hogy a klikker hangja kaját jelent. Vagyis először klikkelsz és utána adod neki a falatot, mindenféle feladat, elvárás nélkül, jó sokszor. Annak semmi értelme, hogy fordítva csinálod.

Nekem nagyon hangos klikkert sikerült szereznem, de vannak kifejezetten halkak és állítható hangerejűek is. Az én kutyámat nem zavarja, nekem viszont túl hangos, szerintem a te kutyádnak is ez a baja vele.

2013. dec. 7. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 Szilvi & Argos ***** válasza:

Szerezz be többféle klikkert, a leghalkabbat tartsd meg, a többit add el :)

Először klikk, aztán kaja!

2013. dec. 7. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

Szerintem kondicionáld be a te hangodra. Én pl már nagyon meguntam, hogy sétakor sosincs nálam a klikker mikor kéne, vagy otthon meg se találom, meg a két kutyára nem tudok külön klikkert alkalmazni, mert már annyifélét használtunk, hogy mindenre mozdultak.

Ezért én bekondicionáltam őket két szóra, az egyiket arra, hogy "klikk", a másikat arra, hogy "katt", meg van az "azaz", ezt mindkettő tudja. A "klikk" és "katt" szavakat magas, klikker-szerű hangon mondom, prímán működik, és mindig kéznél van (mondjuk körülményesebb vezényszót kötni a cselekvéshez így, de megoldható úgy, hogy előbb kézjelhez kötöd).

2013. dec. 7. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:

Sziasztok! Köszönöm az észrevételeket!

Eleinte én is úgy próbálkoztam, hogy először klikk, aztán kaja, de a klikkre elfutott a helyére, és esélyem se volt jutit adni :) Szeretném ha először hozzászokna, hogy igen, van ez a hang, de nem kell tőle félni, aztán majd megerősíteni benne, hogy klikkre jön a kaja. A zsebre dugós módszert reggel kipróbáltuk, és jobban ment mint eddig, néha még a farkát is csóválta, és 10 perc után már be tudtam hívni.

A saját hangomra már kondicionálva van, az "ügyes" a klikkszavunk, de úgy vettem észre, hogy nagyon érzékeny rá a kutya, hogy milyen a kedvem, ergo milyen a hanglejtésem. Persze én próbálom ugyanúgy ejteni mindig a szót, de ha pl fáradt vagyok, és nem annyira őszinte a dicsérőszó, azonnal elbizonytalanodik a kutya. Emiatt nagyon nehéz azokat a vezényszavakat megtanítani/gyakorolni, amikor messze van a jószág. Mivel rengetegen ajánlották a klikkert gondoltam adok neki egy esélyt. Ha nem megy, hát nem megy, azért még kicsit próbálkozunk. :)

2013. dec. 8. 09:15
 10/10 anonim ***** válasza:

Az "ügyes" nem jó klikkszó, nem alkalmas erre. Mert pl két szótagú, és az ember gyakran fejezi ki azzal az elégedettségét, hogy elnyújtja az utolsó szótagot. Meg valóban nehéz ugyanúgy mondani.

A "klikk" ellenben egyrészt alkalmas rá, illetve, mivel ezt a rendes beszédedben nem használod, megszokod, hogy ezt a szót speciálisan ejtsd, ezért kifejezetten nehéz rosszul ejteni.

Nem akarlak rábeszélni, csak jobb, ha erről tudsz.

2013. dec. 8. 09:25
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!