Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Hogyan tanítsam meg a kutyámma...

Hogyan tanítsam meg a kutyámmal, hogy megértse, amit neki adtam ételt, nem akarom vissza venni?

Figyelt kérdés
Menhelyről fogadott kutyáról van szó, látható, hogy nem volt jó sorsa korábban. Már egész jól szocializálódott, de az étellel vannak problémák. Néha kiválaszt egy darabot pl. nagyobb darab csont, vagy száraz zsömle (most emiatt nehogy megkövezzetek, nem ez a főétel, de szeret száraz pékárut rágcsálni) szóval ezeket kiszedi, és órákig, sokszor napokig képes őrizni és hurcolni magával. Az a probléma, hogy amíg ez nála van, rámorog a gazdájára és a közelébe sem lehet menni. Lelapítja a fülét, ha csak elmegyek mellette, úgy viselkedik, mintha az élete múlna azon a kis falaton. Semmit nem teszek, úgy csinálok, mintha észre sem venném, de addig lapít, amíg el nem tűnök. Bejöhetnek hozzám a műhelybe. Főleg ha hideg van, mindig itt alhatnak. Ilyenkor beoson a féltett kincsével, lapított fülekkel befekszik az asztalom alá, és ha meggyőződött róla,hogy nem szólok, (márpedig sosem szólok) elrágcsálja, vagy csak őrzi tovább. Attól félek, hogy egyszer, ha lesz gyerek, vagy jön ide látogatóba gyerek, megharapja ez miatt, mert esetleg olyan mozdulatot tesz, ami a kutyának fenyegetően hat. Próbáltam nagy vonalakban leírni a helyzetet, bár ez azért sokkal összetettebb. Várom a válaszokat.
2013. dec. 10. 15:05
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

A probléma is összetettebb. Gondolom, mikor befogadtad, sajnáltad őt, előbb szeretetet adtál, csak aztán jöttek a szabályok. Ez az ételféltést vagy elindította vagy tovább fokozta.

Amit most cselekedsz, nem jó. Nem szabad neki engedni ezt a viselkedést, korrigálni kell, nem figyelmen kívül hagyni. Ne engedd, hogy összeszedjen bármit is, a kaja az etetéskor van csak, az, amit te a táljába adsz, nem az, amit ő talál. Az étel tőled jön, te akármikor elveheted, pont ezt kell megmutatni neki.

Emellett persze tekintélyt kéne építeni, szabályokat bevezetni, hogy ne gondolja, hogy ő bevédheti tőled az ételét.

2013. dec. 10. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

Ez lehet, hogy valóban összetett probléma, de lehet, hogy egyszerű. Lehet érdemes lenne egy kiképzővel megnézetni, hogy melyik eset.

Én is szoktam a kutyáimnak rágcsálásra száraz kiflit adni, az nem a kajáltatás része (arra valóban van 10 percük, hogy megegyék).

Én a következőt próbálnám meg:

Ott van valahol a kiflivel. Megpróbálnám kicserélni vele azt a kiflit labdára vagy kajára. Mikor megtörtént a csere, visszaadnám a kiflit is, és ezt eljátszanám vele párszor.

Másik ötlet - ezt akkor tudod alkalmazni, ha tápot kap kajának:

Van egy eszköz, amit prey dummy-nak hívnak, ilyen: [link]

Ebbe töltöd a kutya napi táp adagját, mást nem adsz neki (kiflit se). A kajáját a nap folyamán kapja meg úgy, hogy kidobod neki a dummy-t. Először megpróbálja maga kiszedni belőle a kaját, de úgyse fog sikerülni, ezért egy idő után valószínűleg segítséget kér tőled. Ekkor kinyitod neki a dummyt, és ehet belőle. Ha a tápszemeket kiszórja, akkor kapkodd fel előle, hogy tanulja meg, hogy a dummyból eszünk. Ez egy nagyon jó eszköz az apportozás gyakorlására, a kutya-gazda kapcsolat fejlesztésére és az étel bevédésének megszüntetésére, mivel a kutyának meg kell osztania veled a "zsákmányt", hogy ehessen belőle.

2013. dec. 10. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%
Mivel menhelyi kutya, nem tudni mi minden történt vele. Lehet éheztették, vagy verekednie kellett más kutyákkal a kajáért. Érdemes lenne egy szakembert hívni, aki érdemben tud segíteni, ellátni gyakorlati tanácsokkal. Ez a viselkedés hosszú távon nem tartható.
2013. dec. 10. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%
Bevédi a kajáját,legalábbis,ami fontos számára.Nem azt kell megértenie,hogy nem fogod elvenni tőle,hanem azt,hogy bármikor elveheted és ezt morgás nélkül tűrnie kell.Első körben,azt amiről tudom,hogy bevéd,nem adnám oda neki.Soha ne legyen előtte maradék kaja,az etetésnél pedig akkor ehet,amikor megengeded neki.
2013. dec. 10. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Nem tudom, volt-e már menhelyről hozott kutyátok, de vannak olyan esetek (különösen, mikor a kötődés még nem alakult ki), amikor az ilyen ledominálások, "mutassuk meg, ki a főnök" dolgok többet ártanak, mint használnak. Szerintem jól teszi a kérdező, hogy inkább meg akarja értetni a kutyával, hogy nem kell féltenie a kajáját. De pl Jan Fennel is ezt javasolja a könyvében inkább.
2013. dec. 10. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Utolsó: csak mentett, bizonytalan előéletű kutyáim vannak / voltak, jelenleg az 5. Velem azt mondatja a tapasztalat, hogy az ilyen afférokat azelején egyértelműen jobb letisztázni.
2013. dec. 10. 22:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat :-)

Egyébként nem reménytelen eset. Ahhoz nem nyúl ami nem az övé, kerti sütögetésnél sem spekulál azon, hogy lopjon, pedig elérné. Vagy pl. ülök és a térdemre teszem a falatot, nem akarja elvenni, bár nézegeti, tudja, hogy neki szánom, de csak a kezemből veszi el ha adom neki, azt is nagyon szépen. Jutalomfalatért szépen leül és kéri, mindemellett behívható, nem megy ki az utcára akkor sem ha nyitva a kapu, szóval a kötődés kialakult már. Folyton mellettem vannak, egész nap kísérgetnek.

2013. dec. 11. 09:02

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!