Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Kölyök kutya, nem mindennapi...

Kölyök kutya, nem mindennapi eset, tudtok tanácsokat adni?

Figyelt kérdés

12 éves unokaöcsém minden álma egy dalmata kiskiskutya volt, ezért természetesen megkapta, annak fejében, hogy ő a felelős érte, ő neveli, takarít utána stb. Aha, de egy kutya akkor sem egy 12 évesnek való játék, pláne az elkényeztetett idióta fajtának. A szüleitől értesültem a dolgokról, meg családi látogatások során szemtanúja is voltam, ahogy a nem szobatiszta kiskutya mikozben a szőnyegre pisil a 12éves kisfiú piszkitás közbe olyat lekever a kutyának, hogy az még nekem is fájt. Emellett mivel kiskölyök folyton harapdál, azért is jól szájon vágja, mire a kutya agresszívabb lesz, ugat rá és durvábban harap, de még mindig farok csóválva. Volt, hogy harapás közben a kutya pofáját a szájába gyűrte, hogy magát harapdálja... Mindenért megütötte, pedig a kutya nem annyira borzasztó, amikor ott voltam elszenderedett az ölemben és folyton bújt, de az való igaz, hogy szétszedett ujságokat, elhordta a cipőket és megrágta, ugrált, hegyes körmeivel karmolt, ja és olyan is volt, hogy felvettem a kezembe es egy morgás után az arcomba harapott, kishíján a szemembe. A sok verés ellenére nem félős, azonban rettentően szófogadatlan, főleg házon kívül: ha szól neki az ember, hogy jöjjön, ő ezt felfogja és elszalad a másik irányba. Amit talál megrágra, megeszi (falevelek, kakidarabok, föld, ágak, fa termések stb) és ha rászólnak egyszerűen elszalad a szájában a szeméttel és odébb rágcsálja. Persze az unokaöcsémtől ezért is kapott, sőt amikor nem akart bemenni a kiskutya, elkezdte kergetni őt és amikor elkapta a grabancánál fogva ráncigálta be a házba miközben a kutya keservesen sírt. Nem lehet elvinni sétálni, mivel nem bírja a pórázt, folyton rágja és/vagy ugrál és ki akar szabadulni. Erre az unokaöcsém jól megrángatta a kutyát persze.

A lényeg az, hogy én ezt bem bírtam tovább: megmondtam a szüleinek, hogy vagy elviszem a kiskutyát innen, vagy agyonverem a kis idegesítő törpét. A gyerek sírt amikor elhoztam tőle a kutyát de azthiszem megérdemli. Most nálam randalírozik és nekem kell elviselni az ámokfutását. Bevallom: kutyaimádó létemre nem igazán értek az ebek megneveléséhez, márpedig ez a kölyök nagyon is nevelésre szorul. Tényleg nagyon harapós és az én kertemben és összeszed mindent. A pórázt nem tűri. Ellopja a papucsomat, mindennel játszik amivel nem kellene, a játékaival meg nem igazán törődik. A cicámat folyton végig kergeti a lakáson, a macskakaját mindig fölzabálta, ezért az ablakpárkányra tettem a tálkát, de onnan is leveri: pedig van kaja az ő táljában is! Tele vagyok fogak és körmök által okozott sebekkel, pedig sosem voltam vele agresszív, mint az unokaöcsém. Nála ilyen a játék. Mellesleg velem alszik, és iszonyat aranyos ahogy bújik hozzám. Mindenhova utánam jön, még fürdeni sem hagy egyedül. Mindent kihisztizik magának. Utánaolvastam persze a fajtának, és nem túl bíztatóak a leírások. A dalmata makacs, lopós és nem reagál jól a szidása: ezt mind tapasztaltam. Amikor rászólok, hogy például ne rágja a papucsot rámugat, farkasszemet néz velem aztán elmegy, de két lépés után vissza fordul és megint rágni kezdi a papucsot, mire megint rászólok, és ő most engem is ugat és a papucsot is, majd vagy elszalad, vagy megfogja a papucsot és odébb vonul vele... nem tudom, hogyan fegyelmezzem meg, de nagyon rá férne. Próbáltam tanítgatni jutifalattal, az 'ül' parancs már megy, de csak ha épp nyugodt állapotban van. A fektetés még döcög, mivel vezényszóra és/vagy kézjelre nem teljesíti, hanem csak úgy ha lehúzom az orra elött a földre a jutifalit(kezdetlegesen ez se ment, szóval ez is nagy szó). A "gyere" parancs se megy mindig, a "marad" se. Ha épp aktív állapotában van és meg van kattanva egyszerűen kezelhetetlen.


Szóval érdekelne, hogy mit tudtok javasolni? Nem fogom menhelyre adni, én nem ilyen vagyok. De azért ezt se én, se a párom nem tudja elviselni túl dokáig. Tervezem a kutyasulit(az ő korában kutyaovit) de félek, hogy annyira szófogadatlan lesz, hogy nem lehet majd vele dokgozni, ugyanis ha kint van még jutalomfalattal se lehet hatni rá. A kutyus két hete van nálam és most 14 hetes.



2013. dec. 11. 08:59
1 2 3
 1/28 anonim ***** válasza:
74%

Nagyon jól tetted, hogy elhoztad! Úristen, 12 éves gyereknek saját felelősségre kutyát? DALMATÁT? Üzenném annak akitől kapta a gyerek, hogy egy idióta. Köszi ha átadod. :D

"Mindent kihisztizik magának."

Itt a baj, ez a fő probléma. De volt a gyakorin sok ilyen kérdés, keress rá a nevelésre, falkavezérségre, és keressetek fel minél hamarabb egy ovit! Az én kutyám is borzasztóan makacs, de nagyon jót tett neki!

A sétára is nagyon nagy szüksége lenne, meg kell tanítani neki hogyan kell ha nem megy magától. Persze, honnan is tudná szegény ha kisbaba korától ráncigálva, meg verve volt csak...

NAGYON JÓL TETTED HOGY ELHOZTAD!!! Több ilyen ember kéne, mert a legtöbben ilyenkor csak becsukják a szemüket. :(

2013. dec. 11. 09:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/28 anonim ***** válasza:
79%

Már most mehetsz vele oviba! Ne félj, zárt területen lesz, nem fog elrohanni, és megtanulod, hogyan kezeld. Mond meg, merre laksz, akkor tudunk ajánlani megfelelő sulit (mert azért itt is szelektálni kell tudni, nem mindegyik suli elég jó).


Addig is, olvasmánynak ajánlom Jan Fennel könyvét, meg ha bemész egy libribe, akkor olvass bele pár szimpi könyvbe.


Jahm, és egy hős vagy. :)

2013. dec. 11. 09:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/28 anonim ***** válasza:
33%
14 hetesen amúgy természetes, hogy nem csinálja meg a parancsokat. Még nagyon kicsi, ne ilyeneket taníts neki illetve elkezdheted, de nem fog menni mindig, és nagyon motiválni kell. Gondolj bele, ő még egy baba! Nagyon picur, teljesen természetesen viselkedik, viszont nagyon látszik az a 4 hét amit az unokaöcséd "elszúrt". Hosszú idő lesz azt kikupálni belőle de semmit ne erőltess, és mindent csak játékosan! Úgy állj hozzá hogy ő még bébi, természetesen ez nem jogosítja fel a papucs ellopására, harapásra, stb. de valahol természetes a viselkedése. Unokaöcsédnél 8 hetes korától volt?
2013. dec. 11. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/28 anonim ***** válasza:
33%
A dalmata makacs,kifejezetten nem első kutyás vagy tapasztalatlan gazdinak ajánlott.Veréssel nem is lehet jobb belátásra bírni,csak ront a helyzeten.Nagyon következetes és tudatos nevelésre van szüksége,amit az esetedben csak egy kutyasuliban tudnál megtanulni,nem pedig néhány jó tanácsból.Ha az oltásai megvannak,azonnal viheted kutyaoviba,mert ott is tanul,tanulsz és kb.hét hónapos kortól meg lehet menni a hagyományos alap engedelmességi tanfolyamokra.Most még nagyon kölyök,hebrencs,a rágcsálás,ugrálás,szertelenség természetes viselkedés.Szobatisztaság hónapok alatt alakul ki,a pórázhoz is szoktatni kell.Amúgy a kiskutyát ilyenkor még felesleges treniroznak az ül,fekszik egyébb dolgokra,mert az idegrendszere kb.hét hónapos korára érik be annyira,hogy ezt megtudja rendesen tanulni ill.végre is hajtsa,amikor akarod.A környezetet is szoknia kell,még csak mostanában lett elválasztva az alomtól.A dalmatához óriási türelemre is szükség van.Ha minden kötél szakad,dalamata fajtamentés.Van amikor egy másik gazda az,ami jobb a kutyának.
2013. dec. 11. 09:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/28 anonim ***** válasza:
48%
Nem csak kutyát lehet nevelni,gyereket is.Attól,hogy tegyük fel,megpofozod,még nem fogja megtanulni,hogyan viszonyuljon a kutyához vagy hogyan nevelje.Nyilván nem lehet egy gyerekre bízni a kutya ellátását,vagy ilyen fajtát adni a kezébe,ez a szûlök teljes hozzá nem értését mutatja.Viszont kutyaoviba,majd suliba u.úgy elvihette volna ő is.tizenkét éve gyerek simán viheti ebét,,ahogyan ez nálunk is történt.Ha pedig nem megy,lehetett volna gazdát váltani.Még egy elkényeztetett kölyök is képes fejlődni,változni,ha jó kezekbe kerül.Egy kutyaiskola nem csak a kutyát neveli,de vele együtt a gazdát is.
2013. dec. 11. 09:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/28 A kérdező kommentje:

Nyugi, rendesen összevesztem az ügyön a tesómmal, a gyerekre is rápirítottam, de azóta már többnyire béke van, nekik is jobb a kutya nélkül, nekem meg a lelkemnek jobb, hogy tudom, hogy biztonságba van a kutyus.


Akkor mindenképpen megcélzunk egy kutyaovit :) Kőbányán lakok, de pestszentlőrinci ismerősöm járt egy helyi kutyasuliba, azt ajánlotta pár napja, de nem igazán mondott többet, szóval nem igazán tudok róla semmit.

Nem tudom mikor tudnék eljutni vele oktatásokra, mivel most jönnek az ünnepek, talán akkor januártól lenne leg célszerűbb.


És szó sem lehet róla, hogy a Dalmata Mentéshez forduljak a kutyával, ő mostmár az én kutyám és nem fog tőlem megszabadulni :)

2013. dec. 11. 09:35
 7/28 anonim ***** válasza:
33%
És még valami.Egy gyerek mindig úgy viszonyul az állatokhoz,kutyához,ahogyan mások,hozzá.Ha durvasággal,pofonokkal terelgették a szülei,ő is ezt a mintát gyakorolja majd a kutyán.
2013. dec. 11. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/28 anonim ***** válasza:
50%
OK.Ha a te kutyád,hajrá!Sok sikert!
2013. dec. 11. 09:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/28 A kérdező kommentje:

Itt nem a gyereken van szerintem a hangsúly, de mint az esetből is látszik, el van kényeztetve, mindent megkap, hisztizik ha nem, kiabál a szüleivel. Emellett SOHA nem volt verve és leüvöltve. Én az erőszak mentesség büszke híve is azt mondom, hogy pedig néha nem ártana nyakoncsapni, de persze ez nem az én dolgom. De erőszakot maximum a videójátékokban vagy a tv-ben látott. A tesómék rontották el. És talán neki az nagyobb büntetés, hogy elveszik tőle a játék konzolt vagy a laptopját(ilyenkor kivörösödött fejjel bömbölve csapkodja magát a földhöz).

Szégyen a kölyök, adj isten, hogy az enyém ne ilyen legyen! De mint mondtam itt nem rajta van a hangsúly, nem gyereknevelési tanácsadásokat kértem(ami nem is rám vonatkozna).

És még szép, hogy elhoztam tőle a kutyát, itt szó sincs arról, hogy bármikor is komolyan venné a kutyanevelést, pénzkidobás volna elküldeni őt kutyasuliba


Itt a gyerek témát le is szeretném zárni mert még csak nem is az én dolgom, másrészt nem ide tartozik.

2013. dec. 11. 09:55
 10/28 anonim ***** válasza:
48%

Szia. Való igaz, hogy jönnek az ünnepek, ha nincs elég időd, akkor halaszd Januárra a kutyasulit. Neked elhiszem, hogy fogod vinni :)

De, addig is, állíts fel szabályokat a kutya előtt, amiket innentől kezdve mindig betartasz.

Ha újfent rád morog, mindegy, hogy milyen helyzetben, akkor nyomd le a földre. Ez nem fáj neki, de megadó helyzetbe kerül vele. Addig tartsd úgy, amíg le nem nyugszik (nem ficánkol, nem próbál harapni)

Sokan nem szeretik ezt a módszert, de sajnos van, amikor csak ez hatásos. Illetve, azt is megpróbálhatod, hogy ha olyat tesz, akkor megbököd. Ez se fáj, de kellemetlen.

Ha rosszat tesz, mindig mondd neki, hogy nem szabad, vagy hogy fúj, hogy idővel megtanulja a tiltó szavadat.

Hoztak már hozzám olyan kutyát is, aki kissé nehezebb eset volt, pl ha rosszat tett, leszidtam, erre megugatott, és elszaladt, és fel se vette azt, hogy épp le van szidva, ő nála az vált be büntetésként, hogy kikötöttem egy néhány percre. Nem tudom, hogy neked mi lenne a hatásos, ezt te látod a kutyán, hogy mi az a büntetési mód, ami beválik.

A tanítást simán ellehet ilyen idős korban kezdeni, az enyém fiatalabb volt, amikor elkezdtem, és tök jól felfogta, hogy mit várok el tőle, de ne várj csodát, úgy tanulj vele, hogy az egy játék legyen, és a kutya is nagyon élvezze. Mindig akkor hagyjátok abba, amikor a legjobban élvezi, és úgy, hogy az utolsó gyakorlatot sikeresen hajtsa végre, hogy pozitív élményei legyenek vele.

Séta közben használj pórázfegyelmet. Erről is tudsz olvasni az oldalon, de linkelek pár kérdést. (nem olvasom őket végig, de biztos van bennük hasznos infó)

http://www.gyakorikerdesek.hu/allatok__kutyak__2239227-ilyen..

http://www.gyakorikerdesek.hu/allatok__kutyak__3819819-hogy-..

http://www.gyakorikerdesek.hu/allatok__kutyak__4774816-mit-c..


Ha séta közben valamit felenne, akkor mondd neki, hogy fúj, és húzd el onnan. Ha megfogja a tárgyat, vedd ki a szájából, ha pedig közben morogna, akkor én lenyomnám a földre, és ott tartanám, míg meg nem nyugszik.

A másik, hogy tudasd vele, hogy annál a háznál bizony te vagy a főnök, és nem ő. Olyanokat csinálhatsz, hogy mikor odaadod neki a kajáját, akkor játszd el, hogy beleeszel, és neki ezt türelmesen végig kell néznie, meg kell várnia, míg te jól laksz, és csak utána ehet, de akkor se úgy, hogy ott hagyod az ételt, és rögtön ráront, hanem csak úgy, hogy ha te megengeded.

Most hirtelen ennyi dolog jutott az eszembe, de én is nagyon ajánlom Jan Fennel könyvét, netről is le lehet szedni, mert nekem is gépen van meg, abból sokat tanulhatsz, illetve internetről (én Ncore-ról) le lehet tölteni nagyon sok kutyás könyvet.

Itt a Jan Fennel könyv linkje:

[link]

Én a helyedben ezzel kezdeném.

Remélem tudtam adni pár hasznos tanácsot.

2013. dec. 11. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!