Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Terelés mudival?

Terelés mudival?

Figyelt kérdés
Mudi kutyámmal szeretnék terelni. A közelben nincs erre lehetőség, ahol tanítják is. Amúgy sem akarom ezt túl komolyan, csak hobbi. Viszont egy ismerősömnek vannak juhai, és mondta, hogyha szeretnék, nyugodtan menjek el legalább mozognak a barik. A kutya tud terelni erre már elég sokszor tanúbizonyságot tett. Én viszont nem igazán tudom, hogy megy ez, hogy kell mozogni, hogy jó felé menjen, meg értse, hogy hogy kell?

2013. dec. 12. 20:07
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
Nekem is mudim van, és egyszer kipróbáltuk a terelést valahol Vecsés környékén. Úgy terelte a birkákat, hogy soha életében nem látott még egyet sem :) Jó móka volt. Nekem úgy magyarázták hogy a kutya a gazdája felé tereli a birkákat, annyi dolgom volt csak hogy lassan sétáljak hátrafelé. A kutyám úgy terelte őket hogy felém jöjjenek, amelyiknek nem tetszett abba belecsípett kicsit. Éljenek a mudik!:)
2013. dec. 12. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:

Két dolog a terelésről:

1. Egy jó ösztönű kutya pontosan tudja, hogy merre kell mennie. Az én mudijaim is ösztönből kerítenek, tudják, hogy a nyájat felém hajtsák stb. Amit meg kell tanulnia, azok a vezényszavak (tehát, ha ilyet mondasz neki, hogy bal, akkor balra hajtson), meg hogy a nehezebb eseteket hogy kell megoldani. De hidd el, hogy ő már most többet tud a dologról, mint te. :)

2. A birka élőlény. A mudi pedig nem border: a mudi csipked. Attól függően, milyen a kutyád, lehet, hogy nagyon csipked. Csak jól kézben tartott, behívható kutyával humánus dolog birkázni.


Én még csak pár órát voltam, szóval max. a legelejéről tudnék tanácsot adni. Viszont lehet, hogy vannak fenn youtubon használható videók, bár nem hiszem.

2013. dec. 12. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:

1.: az tök jó, nekem az egyik kutyám sajnos nagyon csípi a birkát (neki semmi nem lehet elég gyors), ezért folyamatosan tiltani kell.


Jut eszembe:

Egy igazán erős ösztönű kutyánál a terelés csupa engedés-tiltás. Engedés-tiltás. Nekem az egyik kutyám ilyen, a másik kevésbé vehemens, ő is tudja, mit kell tenni, de őt inkább biztatni kell. Azt pedig csak te tudod, a te kutyád milyen.

2013. dec. 12. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
Nekem is vannak juhok hozzám is járt két három kutya még nyáron játszani egy kicsit. Voltak pulik és más egyéb fajták is. Nem nagyon voltak azok szoktatva csak hajtogatták a juhot ahogy sikerült. A gazda ott állt egy helyen, a kutya meg még csak kergetőzött jóformán. Majd a második harmadik alkalommal lett komolyabb a dolog, akkor már a gazdi felé kellett jönni neki, vagy gyorsítani lassítani stb. A legvége amikor úgy heccből megpróbáltuk hogy ajtón át tudja e őket hajtani, hát sikerült több kevesebb sikerrel! Szóval ne félj, ha nagyon csípi a birkát a birka se hagyja magát főleg a kos fordul rá elég hamar a kutyára, tapasztalat! vagy szólsz a kutyának és abba hagyja. Sokszor a kutya belejön majd másodjára előbb még meg van illetődve. Próbáld meg és majd meglátod hogy a kutya mit lép. Ha tetszik neki 2-3 hetente elviheted majd kicsit mozognia. A barinak is jó a mozgás, főleg ha nyájban mozognak!
2013. dec. 12. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
A kerítés és a gazda felé hajtás tipikus border stílus. A mudi is csinálhatja, de sokkal valószínűbb hogy inkább u alakban fog mögötte szaladgálni, ugatni és a gazdától elfele hajtani. Szerintem tartsuk meg a fajták sajátosságait.
2013. dec. 12. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

Én eddig 3 helyen voltam terelni.

Tordason az oktató azt mondta, hogy jó, mert tud keríteni, és tudja, hogy felém kell hajtani a birkát.

Vasadon alapból úgy gyakoroltunk, hogy voltak a birkák, én voltam a fejüknél, a kutya a seggüknél (bár azok betanított birkák, alapból felém mentek).

Pomázon van a direkt magyar fajtás oktatás, ott is voltunk egyszer (mindent kipróbáltunk xD), és ott mintha tényleg úgy lett volna, hogy a profibbak úgy mentek, hogy a birkák elöl, mögöttük meg a gazdi a kutyával.


A lényeg a lényeg, hogy a kutya tudni fogja, mit kell csinálni, a baj az, hogy az ember nem tudja segítség nélkül megtanulni, neki mit és hogyan kéne csinálnia.

2013. dec. 12. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:
Én is azt hallottam, hogy a mudi inkább hajtó kutya, a border meg kerítő kutya. Szóvala amiket írtatok, hogy a gazda felé kell terelnie, az a borderre igaz, és a mudi máshogy dolgozik?
2013. dec. 12. 21:09
 8/11 anonim ***** válasza:
Én azt a mudira írtam, de most összezavarodtam. A mudi tudja csinálni mindkettőt, az tuti, de majd a nálam tapasztaltabbak megmondják, hogy mudis, és hogy nem az (ill. már egy mondta is).
2013. dec. 12. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

Általában a magyar fajták hajtani szoktak, de megtanulhatják a kerítést is. Persze azt ne várd tőlük, hogy majd tökéletes, hatalmas körökben fognak rohangálni és kúszni-feküdni-szemmel verni mint a borderek. Illetve lehet olyan egyed is, aki alapból kerít, de mondom nem lehet és nem is kell azt várni tőle mint a bordertól.

Én Vasadra jártam. Nekem nem szabták meg hogy csináljam, a lényeg az volt, hogy a kutya csinálja.

Vannak külön magyar stílusos és nem magyar stílusos versenyek, tahát biztos, hogy ez két különböző módszer.

Tőled függ, hogy mit szeretnél meg persze, hogy mit csinál a kutya. Vannak akik azt mondják, hogy igenis tartsuk meg a fajta jellegét. Van aki meg azt akarja, hogy minnél borderesebb, versenyközpontúbb legyen a mudi (nem csak terelésben, méretben is meg minden).

Ami fontos lenne, hogy a kutyád szófogadó legyen, mert ha nem az és elengeded a birkák az mindenkinek csak rossz lesz és nem fog megtanulni semmit. Illetve a legtöbb kutya tud olyan parancsokat, mint hogy menjen tovább vagy álljon meg, és általában ilyenkor nagyon jól reagálnak a testbeszédre is. Pl ha kerít és elindulsz balra a birka felé, akkor általában a kutya is elfog menni balra az ő oldalán. Ha meg hajt, akkor kézjelekkel lehet küldeni. Legalábbis nekünk bevált.

2013. dec. 12. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:
köszönöm a hasznos választ! Nem mondtam, hogy azt szeretném, ha úgy terelne, mint egy border. Néztem videókat, meg kicsit utánaolvastam a mudi terelésének. Tényleg csak hobbi, hogy kiélje magát, meg lefáradjon, demmi több. Persze a birkák testi-lelki épségére is figyeek majd :P Nem egy vérengző állat, cicákkal, tengerimalaccal, mindennel jóban van, így nem hinném, hogy nekiesne a birkák lábának. :D Köszi a választ! :)
2013. dec. 12. 21:37
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!