Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » A retriever ennyivel jobb...

A retriever ennyivel jobb családi kutya, mint az uszkár?

Figyelt kérdés
Amerikában dívik a dizájnerkutya gyártás és tenyésztenek labradoodlet (labi + uszkár) meg goldendoodlet (goldi + uszkár) is. Ezek a kutyák általában nagyon aranyos, plüsskutyás külsővel rendelkeznek, okosak, "tökéletes családi kutyák". Szerintem a labi/goldi önmagában tökéletes családi kutya, az uszkár elvileg okosabb, de ők is ott vannak a legokosabbak között. Ha viszont csak a retrievereket akarják plüsskutyásabbá varázsolni, ott a sima óriás uszkár, az emberek elfelejtik, hogy h meghagyják a szőrét, ugyanolyan nagy mackó lesz belőle és róla is mindenhol azt olvasom, hogy remek családi kutya. Ennek fényében mi értelme keresztezni őket? Tényleg érdekelne, hogy mitől "több" egy labradoodle, mint egy óriás uszkár.
2013. dec. 20. 11:14
1 2
 1/19 Firestorm ***** válasza:
47%
Semmitől...Egyszerű emberi hülyeség ismét.Kísérleteznek.Mellesleg ez csak anyagi lehúzás,mivel szerintem jóval drágábbak ezek a keresztezések,mint egy sima tk-s goldi vagy uszkár.
2013. dec. 20. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 Andizsuzsi ***** válasza:
32%
Minden ma élő kutyafajta kölünböző fajták keresztezésével alakult ki. Ne gondoljuk, hogy ez a folyamat véget ért. Mindig lesznek, akik újabb, piacképes fajtákat kísérleteznek ki.
2013. dec. 20. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:

Vérfrissítés...


Olvass utána a hibrid kutyáknak és megtudod hogy mért jobbak. Elvileg egészségesebebbek.


Nagyon belterjesek a kutyák mostanság.. ebből adódoan sok egyed beteg hiába nem számít annyira mint az embereknél. Egyes fajtáknál alig tudsz olyan tenyész párt találni ahol nincs rokoni kapcsolat.


Ráadásul régen legalább területenként voltak "belterjesek" fedeztettél külföldről és meg volt oldva a probléma. De mivel már területileg sincs nagyon különbség a kutyák között genetikailag ezért ez bukta.


A hibrid kutyákkal egy baj van. A pozitívumaikat és kiszámíthatóságukat csak az első generációban tartják meg.


Azaz ha két labradoodlet keresztezel nem labradoodlet fogsz kapni legalábbis nem feltétlen azokkal a pozitív túlajdonságokkal mint ha csak egy labradort meg uszkárt kereszteztél volna..


Nem vagyok genetikus, a Csányi is egész jól leírja az utolsó könyvében, meg a neten is elég sok infó van erről és hogy mért jó.

2013. dec. 20. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim ***** válasza:
63%

Nem értem miért cseszi az emberek csőrét a direkt párosítások. Ez nagyon sok helyen előjön és mindig heves vitát vált ki.

Mivel itt szerintem senkinek nincs labradoodle-je - vagy akárcsak releváns tapasztalata velük - ezért a kérdésre érdemben senki nem fog tudni válaszolni. Egyébiránt a hibrideket mindig azért csinálják meg h az adott fajtákból a jó tulajdonságokat ötvözzék egy még jobb érdekében. Pl flyballra ott vannak a staff-border és whippet-border párosok, szánhúzásnál is előszeretettel használnak lurchereket (greyhound-husky mixeket). Vajon miért kell ezt elítélni, mint egy jól megtervezett fajtatiszta párosítást? Ezeknek a kutyáknak a zöme is egy tudatos tenyésztői munka eredménye, így ezeket a kutyákat célirányosan veszik az emberek épp úgy mint egy adott kölyköt egy fajtatisztákat tenyésztő tenyésztőtől. (így az nem igaz h így is annyi keverék van...)

2013. dec. 20. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 anonim ***** válasza:
Ennek semmi köze sincs se a vérfrissítéshez se az új fajták kialakításához. Amúgy a többit jól írta a második válaszoló. Ezekből új fajta soha az életben nem lesz, ezek csak F1-es hibridek. Normális esetben mindkét szülő törzskönyves, e.ü. szűrésekkel rendelkeznek és a kölyköket is nyilvántartásba veszik és ivartalanítják, hogy véletlenül se jusson eszébe valami eszement gazdinak további keverékeket gyártani belőlük. Ha a szülők nem lennének egészségesek, akkor ugyan úgy örökölhetnék az így létrehozott kölykök is a betegségeket, mint a fajtatiszta társaik. Azt viszont én se értem, hogy mi szükség van rájuk. A fajtatiszta és a keverék kutyák között is bárki megtalálhatná a számára ideális kutyát F1 hibridek nélkül is.
2013. dec. 20. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 Firestorm ***** válasza:
50%

Magyarul keverékek,ahogy a legtöbb kutya is ugye.Két fajtatiszta kutyát párosítanak,gondolom személyiségjegy alapján.Nem hiszem,hogy egy makacs és agresszívabb fajtát párosítanának egy higgadtabb fajtával,nem?Csak kérdezek én is,mert ehhez semmit nem értek :)

Nekünk volt egy keverék kutyánk roti és erdélyikopó keverék,a kölyök szülei fajtatiszta törzskönyves jószágok voltak,csak sajnos az erdélyis tenyésztő nem volt körül tekintő és a kopó átszökött a tüzelő rotihoz,kiásta magát.Na nem is ez a lényeg,hanem,hogy ebből a 2 fajtából olyan nagyszerű kutya lett,hogy csak pislogtak a szüleim.Rettentő okos volt,hamar elsajátította a vezényszavakat a behívással nem volt gond egyáltalán,semmilyen suliba nem járt,de az őrzővédő ösztön benne volt.Egyedül a macskákkal volt gondja úgy,hogy olyankor 2x kellett neki szólni,hogy jöjjön vissza,viszont,ha én sétáltattam (én mindig pórázon akartam vinni gyerekként),akármilyen macska jöhetett mehetett előtte még csak a póráz sem feszült meg.Jó lenne,ha ilyen kutyákat is tenyésztenének,mai napig is szeretnék egy olyan jó és okos kutyát,mint ő volt.


[link]

2013. dec. 20. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 anonim ***** válasza:
27%

Ez mind szép és jó, de ez nem feltétlen a két fajta keresztezésének volt köszönhető. Tehát ilyen kutyát mind fajtatiszták között, mind menhelyiek között találsz.

Sportkutyázásban a hibrideknek az a jelentőségük h jobban teljesítsenek mint a fajtatiszták. És ezt stabilan hozzák is.

2013. dec. 20. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 Firestorm ***** válasza:
50%

Értem.:)

Igaz,mivel ugye a roti őrzővédő kutya míg a kopó vadász kutya.Tehát belőlük csak sima keverék lehetne,merthogy nincsen közös pont,akár vadászat,akár őrzés.

2013. dec. 20. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 anonim ***** válasza:
100%

Nem feltétlen erre akartam kilyukadni.

Néhány példán keresztül:

- staff-border: kisebb kutyákat kapnak, ami flyballban előnyös, border aggyal, és biztos fogással

- vagy whippet-border: gyorsabb a bordernél, de együttműködőbb mint egy whippet plusz fordulékonyabb

- husky-greyhound: gyorsabb de a husky szívóssága és húza benne van, sprint számokra

- és utánanéztem alabradoodlenek is amit eleinte segítőkutyának hoztak létre: nyugodtabb mint egy óriás uszkár, testfelépítésében jobb, könnyebben képezhető ilyesfajta feladatokra, de a szőre miatt pl olyanok is tarthatják akik allergiásak a kutyaszőrre (de szükségük van segítőkutyára)


Eleinte a hibrideknek funkciójuk volt nagyon is specifikus - tény h mostanra jelentek meg értelmetlen párosítások is, de amíg ezt nomrális keretek között teszik, addig nincs ezzel baj.

2013. dec. 20. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 Firestorm ***** válasza:
Na így már értem 100%osan!Köszönöm a kifejtést és a választ!:)
2013. dec. 20. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!