Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Milyen kutyát vegyek? Segítené...

Milyen kutyát vegyek? Segítenének a szakértők?

Figyelt kérdés

Nyilván 243-an tették fel ezt a kérdést előttem, de egy család igényei, körülményei nagyon eltérőek lehetnek.


A mi kuskutyánk két hónappal ezelőtt halt meg sajnos betegségben, 6 és fél évesen, ami minket nagyon megviselt. Ő kistetsű volt, mopsz keverék volt, a betegsége miatt az utólső évben nagyon lomha. Most vagyunk ott, hogy ismét szeretnénk kutyát. Picit szeretnénk, két hónaposat, amit mi nevelünk fel. De úgy szeretnénk mindenzt, hogy nekünk is, és a kutyának is jó legyen. Kutyának minden szempontból ideális körülményeket nem tudunk teremten, de rengeteg munkatársamnak vannak kutyái hasonló körülmények között.


Szóval a szempontok a következők:


Van két gyerekünk, 17-19 évesek, gimnazisták, ők az életük folyamatosan és egyre intenzívebbé válása miatt nem tudnak úgy részt venni a kutya életébe, mint ahogy korábban, kisgyerekként, tehát ez elsősorban a feleségem és az én kutyám lesz, még ha a gyerekek segítenek is sétáltatásban, és az elején a nevelésben, szoktatásban. Azt lelkesen fogják csinálni, efelől nincs kérdésem.


Mi egy késő harmincas - korai negyvenes pár vagyunk, akiknek az élete kicsit más az előző kutya hozzánkkerülése óta, tehát több igényünk van arra, hogy ketten sétálni megyünk a ligetbe, Normafához stb, legyen velünk egy kutya, hárman leszünk főleg.


A belváros szélén lakunk, de emeleti lakásban, a háznak van egy kis előkertje, gyors pisire, kakira alkalmas, vagy arra, hogy a gyerekkutya kicsit a világot felfedezze, de ott kell lenni, egyedül nem lehet ott kutyát hagyni, el is szökhet, olyanok a viszonyok, tehát kutya szempontjából valós kert nincs, ahová ki lehet engedni. Ebből a szempontból - lakás kutya lenne. Pár sarok a Városliget, ahová ki lehet vinni, a ház előtt fasorok vannak, ahol lehet sétáltani. Viszont az előző kutya a mopsz vér miatt csak végigjárta fákat, elintézte a dolgát, a nagyobb sétákat nem szerette. A ligetig pld elfáradt, ott már alig akart menni.


Mi sem vagyunk nagy sportemberek, tehát nagy mozgásigényű kutya nem jó, mert nem tudjuk kielégíteni a mozgás iránti nagy vágyát. Nem tudnk nagy mozgásigényű kutyát kielégíteni, de jó lenne vele sétálgatni nagyokat, néha kirándulni vinni. A felnövő gyerekek kirepülése miatt egyre gyakoribbak lesznek azok a programok az életünben, amik korábban, kisebb gyerekekkel nem voltak, vagy máshogy voltak.


Mindketten dolgozunk, illetve a feleségem nem, mert sajnos most nincs állása, de keres folyamatosan, bármikor munkába állhat. Reggel egy közepes sétát tudunk vállalni a kutyával, de nagyobbat csak este, miután hazajöttünk. Az iskolából hazajövő gyerekek délután az esetek többségében picit le tudják vinni, de sokszor ők is későn érnek haza. Emiatt olyan kutya kell, aki kibírja viszonylag hosszú ideig egyedül otthon. Van ilyen, az előző is kibírta. felmerült, hogy egyes kutyákat lehet napközbeni alomra szoktatni, hogy az esi és reggeli séta és mozgás közt tudja a dolgát intézni.


Kicsit nagyobbat szeretnénk, mint a mopsz, és társasház lévén (alattunk iroda), olyat, ami viszonylag keveset ugat.

Fontos a súlya szempontjából, - szegény előző kutyus betegségéből adódóan, - hogy betegség, baleset esetén tudjuk vinni kézben. Ennek a határa nyilván olyan 20-30 kiló maximum. Az előző 13 volt.


Mi a kutyát nem kutyának kezeljük, embernek, nagyon erős az érzelmi kötödés, tehát az is fontos, hogy ne túlzottan öntörvényű legyen, hanem szeretetre éhes, azt viszonzó, ragaszkodó, kedves fajta. Nálunk fotelban ül, ágyban alszik, fínomakat eszik, gyerekünkként bánunk vele.


Fontos, hogy - amennyire kiszámítható, - hosszú életű legyen, mert a gyerekek elmenésével ő lesz a társunk sokáig.


Természetesen az ilyen kérdéseknél adekvát, hogy “miért nem fogadtok örökbe menheyről kutyát? Miért kell fajtakutya?”.

Azért, mert sem a kutyával, sem magunkkal nem akarunk kiszúrni. Nagyon sok előnye van a menhelyi kutyának, mind a gazda, mind a kutya szempontjából, de a mi esetünkben, a sajátos körülmények között egy teljes mértékben kiszámíthatatlan jellemű és igényű kutya nem jól sülthet el. Ez senkinek nem lesz jó. Kérem, hogy ezt a részét ne firtassuk.


Előre is köszönök minden választ!


2014. márc. 17. 12:18
 1/9 anonim ***** válasza:
Nekem első körben középuszkár jutott eszembe. Nagyon okosak, bár a szőrét rendszeresen kozmetikázni kell. Mit szólsz hozzá?
2014. márc. 17. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm! Nekünk most minden válasz nagyon fontos, és utána fogunk nézni minden kutyusnk, amit ajánlotok.
2014. márc. 17. 13:02
 3/9 anonim ***** válasza:
Nekem meg a cavalier spaniel. Kicsi max 9 kg, enrgikus, szeret sétálni de a lakásban nyugodt kanapé kutya. Persze ez az első kölyök évre nem igaz. Igazi ember centrikus fajta, nagyon szeret szoros kapcsolatban lenni a családdal. Kozmetikát nem igényel, max heti 1x kell fésülni a szőrét, átnézni a szemét fülét. Amilyen nyugodt a lakásban, annyira szeret sétálni,kirándulni. Okos, könnyen tanúl.
2014. márc. 17. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

"Nagyon sok előnye van a menhelyi kutyának, mind a gazda, mind a kutya szempontjából, de a mi esetünkben, a sajátos körülmények között egy teljes mértékben kiszámíthatatlan jellemű és igényű kutya nem jól sülhet el."


Sintértelepeken kölyök kutyák is vannak, nem is kevés... Nekem csivavám volt korábban, most egy isten tudja milyen keverék, 1 éves, 11 kilós. 2 hónapja van velem, sintértelepről hoztam el, de már most sokkal engedelmesebb, mint a csivavám volt (ő kölyök korától volt nálunk és hát szüleim nem igazán fegyelmezték meg idejében, el is kanászodott rendesen :) ).


Hiába ajánlunk fajtát, mert lehet, hogy kifogsz egy olyat a fajtán belül, amelyik félőrült, nyugtalan :D


Ugatás meg a nevelés függvénye.


Ha nem vagytok sportosak, akkor valami bulldog jut eszembe elsőre, de azoknak meg mindenféle baja lehet...

Spániel esetleg?


Rendes menhelyeken meg többször is találkozhatsz, sétálhatsz a szimpatikus kutyákkal és nagyjából látod, hogy mennyire pörgős, félős, harapós.


Én ajánlom nektek ezt a műsort, hátha rátalálsz itt az álomfajtára:

http://www.youtube.com/watch?v=XTXTw3LaW78

http://www.youtube.com/watch?v=I-w-odWFv8A

http://www.youtube.com/watch?v=iJOpaz5KrrA

2014. márc. 17. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

Én a helyedben egyik hétvégén fognám a kis családot és elnéznék egy kutyakiállításra :) Ott aztán van mindenféle fajtájú kutya, lehet nézelődni, és ha valamelyik megtetszik akkor ott vannak helyben a tenyésztők, meg tudod kérdezni hogy mik a fajta igényei, milyen a habitusa, mikor lesz nála legközelebb alom, stb stb. És a tulajdon két szemeddel látod testközelből a kutyafajtát, nem képről, videóról, mert az nem fogható ahhoz az élményhez. A tenyésztők pedig biztosan el tudnak mondani neked minden tudnivalót, ezen kívül nagyon jó kis családi kikapcsolódás elnézni egy kiállításra :)


Ezen az oldalon megnézheted hogy hol és mikor lesz kiállítás: [link]

2014. márc. 17. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
Hát nekem is a cavalier spaniel jutott eszembe de ha kölyköt vesztek vegyetek ki pár nap szabit hogy együtt lehessetek az új jövevénnyel. ;)
2014. márc. 17. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Nekem cavalier king charles spánielem van és csak ajánlani tudom. 6-8kg, 30-35 cm, barátságos, okos. A sétákat szereti, de a lakásban nyugodt, csendes. Én is hasonló körülmények között tartom és nagyon jól bírja.


Eszembe jutott még a törpeuszkár, a törpe shnauzer, a yorkshire terrier, a pekingi palotakutya vagy akár lehetne még egy mopsz is.

2014. márc. 17. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

nekem is a cavalier jutott eszembe... vagy talán a magyar vizsla... okos... bár lehet hogy a mozgás igénye egy kicsit nagyobb... a szőrével semmi baj sincs .... és nagyon ragaszkodó.. nem túl nagy de nem is egy csivava....

vagy a tacskó..

2014. márc. 17. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Spánielek (cavalier, cocker), középuszkár jó ötlet, sheltie/skót juhász (bár ott ugatásról le kell nevelni).
2014. márc. 17. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!