Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Kuvasz "ösztönkezelés"?

Kuvasz "ösztönkezelés"?

Figyelt kérdés

Van egy 10 hónapos kuvasz szukám. Nem egy kifejezett kőagy-kuvasz, velem nagyon bújós, idegenekkel bizalmatlan, inkább behódoló típus, hiába az alapos szocializáció.

Ugyanakkor elég erős a vadászösztöne. Séta közben rendszeresen elrohan(na) vadkacsák, őzek után. (Már 20 m-es pórázon sétáltatom, mert néha kijön rajta a süketség.)


Fizikailag lefárasztani úgyszólván lehetetlen. Agyban fárasztani próbálom, klikkerezek vele, de sokszor félúton megunja, hiába a legfinomabb jutalomfalatok. Látom rajta, hogy pontosan tudja, mit akarok, de tükröződik a tekintetében, hogy "ez egy marhaság, én ugyan nem csinálok bohócot magamból" és lefekszik, vagy elmegy másfelé. Sok helyen írták is, hogy a kuvasz, ha nem látja értelmét a dolognak, akkor nem hagyja magát ugráltatni.


Mit javasoltok, mit lehetne vele kezdeni, hogy önbizalomra tegyen szert? A rongyozás alapvetően nem rossz, csak azt nem akarom, hogy velem szemben erősködjön. Így is küzdünk a kamaszságával.

A vadászösztönét nem igen akarom erősíteni, mert már így is nehéz lehívni a vadkacsákról.

A házat őrzi, kicsit túlságosan is, főleg kerítésen át... de volt már, hogy sötétben értem haza, nem ismert meg, és egy vakkantás nélkül elszaladt előlem. :(


A kutyasuliban a többi kutyával is inkább tartózkodó, de ha valaki nagyon rámenősen rányomul, akkor inkább visszatámad.


Szeretném, ha elmúlna ez a félénksége, kezdődő félelmi agressziója. Valaki ajánlotta, hogy menjek vele őrző-védőzni, de félek, hogy átesne a ló túlsó oldalára.

Mit javasoltok?


2014. ápr. 4. 09:12
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Szia! Örülök, hogy magyar fajtát választottál. A kuvasz is majdhogynem a kihalás szélén, úgyhogy mindig örülök, ha valaki magyar fajtát választ.


10 hónapos kuvasz még kölyök. A pásztorkutyák 2-3 éves koruk között érnek be. A bújás, bizalmatlanság erény, viszont az nem túl jó, hogy 10 hónapos korában elszalad. Ilyenkor azért már keményebbnek kellene valamivel lennie. De ne aggódj, változhat még bőven és reméljük, hogy így is lesz.

A vadászösztön a kuvaszban érdekes módon benne van, használták anno vadászatra (pl. Mátyás idejében). Ez 1 okból nem jó. Egyrészt egy vadász kilőheti, ha látja hogy őzet űz (sokszor már ez az indok sem kell sajnos). A kuvasz ebben elüt a többi pásztorkutyától, amelyeknek szinte nincs is zsákmányösztöne.


A rongyozás bizonyos szempontból jó (önbizalom növelés), bizonyos szempontból rossz, mert nem szabad őrző-védőztetni, tehát tovább ne menj vele, ha a rongyozás nagyon bejön neki. A kuvasz nem őrző-védő fajta. Erősebb a harapásuk és teljesen más a harcmodoruk, mint egy németjuhásznak. Nem tartják ki a fogást, hanem váltanak. Ez ösztönös.


Szóval szerintem várj a kutyával, továbbra is vidd emberek és kutyák közé, ha lehet akkor haszonállatok közé is.

2014. ápr. 4. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem is varni kell, vagyis ugyanugy folytatni a kovetkezetes nevelest es szocializaciot. Nekem is pont 10 honapos szukam van.(kuvasz). Keritesen keresztul hörrögve tamad az idegenre. Ha setalunk, pl. nemregiben egy kulyakomnyi bichon nekiszokott, erre ö meghatralva inkabb elszaladt. Csodalkoztam is, meg mergelodtem is magamba, de viszont olyan is volt hogy 5-6 kis es kozeptermetu kobor eb szerusegek tamadtak ra, akkor viszont szoret felborzolva, acsarkodva vedte magat. Ha ketten setalunk 99% ban baratsagos, de 1x mikor a kislanyom is velunk volt, majdnem mindenkinek rontott neki, szinten egy seta alkalmaval.

A kuvasz egy intelligens fajta, minden esetben maskebb cselekszik, sokszor kesobb ertjuk meg mi emberek is hogy milyen szandek vezerelte. Nem tamad mindenre ha kell, ha nem. Ezert is szerettem meg ezt a fajtat. Nekem ezutan mar csak kuvaszom fog lenni. Udv.

2014. ápr. 7. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
elozo vagyok. A tied mekkora 10 honaposan ??? Magassag, kg ??. Udv.
2014. ápr. 7. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%
Ezen nem kell aggódni. Egy 10 hónapos kuvasz még igencsak kölyök. Nekem 8 hónaposan a komondoromra rárontott kb. 5-6 kutya. Nem támadtak, csak egyszerűen hangosan, vehemensen mentek ismerkedni. A komondor hiába volt mindegyiknél nagyobb, azok felnőtt kutyák voltak, falkában és határozottan. Nincs olyan kölyök kutya, amelyik ilyen helyzetben nem ijed meg. Az enyém is hátrált, persze körbeállták a többiek és szegény tűrte, míg megszagolják. Most már más lenne a helyzet felnőtten. De ezt a többi kutya is érzi és nem is mernek így a közelébe menni.
2014. ápr. 7. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm mindenkinek a válaszokat.

#2, #3: kb. 33-34 kiló, a magasságát nem mértem. Most hízókúrába kezdünk, mert tegnap belement a patakba és láttam, mennyire szikár bunda nélkül. Nem sovány, csak kicsit több dereka van, mint kéne, szerintem.


Ezek szerint nem vagyok elkésve semmivel. Próbálom észben tartani, hogy még kölyök, de sose volt ekkora kutyám, és hát olyan nagy melák...


Nem akarom, hogy szó nélkül széttépjen minden betolakodót... Ugyanakkor harapott már meg embert (azaz csak a nadrágját fogta meg) mert nem én nyitottam ajtót az illetőnek, hanem csak szóltam neki, hogy jöjjön be. Gondolom, az is elvette az önbizalmát, hogy az ilyenek után nagyon határozott szidás következett... :(

Amikor megszaladt, akkor igazából a párommal kettesben voltunk, szóval lehet, hogy csak a túlerőtől rettent meg. :)


A vadűzésről is tiltom, parázok a vadászoktól... de néha lemegy nála a vörös függöny és megy (menne...) amerre lát. És persze érzi, hogy nem bízom meg benne.

2014. ápr. 8. 08:09
 6/8 anonim ***** válasza:
100%
#2-s vagyok. En soha nem szidom, mikor tamad, foleg az udvaron, csak max. magamhoz hivom, sot meg meg is dicserem, ugyes kutya, jol van, eleg. Neki az a dolga hogy vedje a teruletet. Volt olyan is, hogy gyanus kinezetu alak erdeklodott tolem keritesen keresztul, beszelgettunk vagy 5 percet, a kutya vegig ugatta, orjongott, de nem szoltam ra. Erdo - mezore is el-el szoktunk jarni, megy is a vadra, de nem tavolodik tul messzire, szerintem keves az eselye (0%) hogy pont vadaszokba utkozzzunk. Soha nem is lattam egyet sem. (Erdelyben lakom)
2014. ápr. 8. 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

Ami azt illeti, elég sok rémtörténet terjed vadászokról- konkrétan a mi környékünkön nem, de pl. a faluban, ahol előzőleg laktam, volt olyan, hogy a falu végén a kutya kicsit előreszaladt a fák közé, a gazdája lépésben követte, aztán lövést hallott (20 m-re az utolsó háztól), és mire odaért, a vadász épp bedobta az agyonlőtt kutyája nyakörvét a dzsindzsásba, hogy azt mondhassa, gazda nélkül volt... (Mondjuk hogy ilyen esetben tőlem minimum egy súlyos testi sértésre számíthatna, az biztos...)

Szóval inkább nem kockáztatok.


Én is csak akkor szidom meg, amikor az általam beengedett vendégnek nekimegy, vagy ha a naponta látott postásnak acsarog, de pl. hagytam, hogy Jehova tanúit látványosan utálja. :) Ha "feleslegesen" ugat, kihívom a szituból, általában le tudom állítani. Kerítésen át nagy legény, de hát úgy minden kutya az.

2014. ápr. 9. 12:24
 8/8 anonim ***** válasza:

Ha húzogatsz vele egy rongyot, miért lenne baj? Az egy játékforma. Nem egy játékos fajta szerintem, aki feszt a labda után rohangálna. Nyugodtan húzogass vele rongyot.


Félős, főként félelmi agressziós kutyával nem kéne őrzőzni. Ha behúzott farokkal mászkálna a suliban,akkor ne babusgasd, ne szólj hozzá had oldódjon ki.

A félősséget a szüleitől is hozhatta, de inkább maradjon meg az a feltevés, hogy a megfelelő egyedeket pároztatták és majd kialakul még. Félős kuvasz az nagyon gáz.

Egy kuvasz egyébként nem is az a barátkozós típus sem emberrel, sem állattal.

Majd alakul még a természete. A területét őrizze szépen, az a dolga, a postás megugatása is. És ha ő lesz később a betörő,akkor mi van? Kerítésen kívül ne tegyen különbséget, csak azért mert ő a postás.

Nekem az a tapasztalatom a kuvaszokkal,és nem csak nekem, hogy ők az a típus, aki ha egyik nap az udvarra beengedett idegent a portára a jelenlétetekbe, azt másnap már nem engedi be. Egy kau megjegyzi kivel lett jóban, kit engedett be és beengedi, szemmel tartja, nem támadja. Egy kuvaszban nem bíznék meg, hogy nem támad oda csak úgy.


De egyébként a suliban biztos megmondják majd a tutit, ha megfelelőt választottál. Nem is értem miért itt kérdezed ezeket itt egy nem szakmai portálon.

2014. máj. 28. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!