Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Miért mondják sokan, hogy...

Miért mondják sokan, hogy "jajj, hát annyira intelligens az a fajta! " ki látott már buta kutyát? A sok fan előadja, hogy a kedvenc fajtája mindegyiknél okosabb!

Figyelt kérdés

Elhiszem, hogy fanok a fajtának, de miért kell intelligensnek nevezni?

Milyen a buta kutya? Még sosem láttam szó szerint buta kutyát. Makacsot igen, de az nem intelligencia hiánya!

Pedig mikor áradozik valaki a kedvenc fajtájáról azzal támasztja alá, hogy " könnyen nevelhető, és tanítható...." de ez nem intelligencia függése...


Szóval milyen a buta kutya, és miért mondják intelligensnek, mikor csak megteszi amit tanítanak neki?



2014. ápr. 10. 18:27
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
55%
Hogy mennyi idő alatt tanul meg egy parancsot! Egy border collie 5 gyakorlás után már tudja a hempereg parancsot míg egy afgán agár az 50. gyakorlás után is csak nézi a gazdit hogy mit akar tőle!
2014. ápr. 10. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 zsuzsabazsa ***** válasza:
57%
Így van! A felfogóképességen múlik!
2014. ápr. 10. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
82%
Meg a munkakészségen. Az, hogy egy agár nem hempereg naponta ötvenszer egy falat kajáért, nem jelenti azt, hogy nem intelligens. Sőt, akár jelentheti az ellenkezőjét is.
2014. ápr. 10. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 zsuzsabazsa ***** válasza:
Hát az én kutyám sem dolgozott még sosem jutalom falatért. A jól teljesített munka utáni szóbeli és érintésbeli dicséretért, még a csillagokat is lerúgta az égről.
2014. ápr. 10. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
93%

Az intelligencia a taníthatósággal max összefügg. Ám én azt a kutyát nevezem intelligensnek, amelyik általános összefüggéseket előbb lát meg. Nem tanítás közben, hanem az életben. És igen van butább kutya... én most együtt lakom egy shi tzuval és egy csivavával is...előbbinek, nah annak nincs esze. Olyan kis együgyű szegény. Semmilyen utasítást nem fog fel, csak úgy van. A csivava meg nagyon kis intelligensen alakítja/aná ha hagynánk a dolgokat. Nehéz megfoghatóan elmagyarázni, de látni lehet a különbséget.

Ezen kívül nekem két boderem van. Az egyik "agyatlan" és ész nélkül, olyan "hű bele balázs módjára" tudja csinálni a dolgokat. A másik meg láthatóan használja az eszét miközben dolgozunk.


Tehát fajtára nem lehet általánosítani.

2014. ápr. 10. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:

Általában nem azt mondják, hogy "az én kutyám a legintelligensebb fajta", hanem azt, hogy a "legokosabb fajta" tagja. Az okosság és az intelligencia sem ugyanaz, meghatározni sem könnyű őket, a tanulási készséggel viszont szintén nem szabad összekeverni őket.


Okos az a kutya, amelyik képes átlátni összefüggéseket, saját következtetéseket tud levonni és a tudását kreatívan igyekszik felhasználni a saját érdekérvényesítésében. Nekem pl az egyik kutyám ezek szerint nagyon okos.


Az intelligencia ennél összetettebb fogalom, mert nem csak arról van szó, hogy a kutya okos-e, hanem arról is, hogy pl társas intelligenciával rendelkezik-e, azaz mennyire képes jól elnavigálni pl a többi kutya között. Nah ilyen szempontból pl az okos kutyám valóságos szociális analfabéta, pedig egész pici korától folyamatosan jártunk kutyaiskolába is.


Akárhogy is nézzük, azért a kutyák között is - mint az embereknél - vannak okosabbak, butábbak, intelligensebbek és kevésbé intelligensek is. Mivel egyik fajnál sincs természetes szelekció, ami a kevésbé jó képességűeket kiszelektálná (gondoljunk csak a szaporítókra a kutyák esetében pl)...

Nem is értem, miért hiszik sokan, hogy nincs buta kutya. Ez egy valóságtól elrugaszkodott, szentimentális hozzáállás. Persze, hogy vannak lassú kutyák, hiszen élőlényekről van szó, nem droidokról. Vadonélő állatok között is vannak ilyenek, csak azok többnyire kihullnak a sorból.

2014. ápr. 10. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
100%

Ez a border collie a legintelligensebb kutya egy ostoba amerikai teszten alapul, amely erre a fajtára volt felépítve. Nem ezen múlik az intelligencia. Ha kiraknánk egy border colliet és egy agarat a vadonba, akkor az agár túlélné, mert fogna magának kaját, a border collie meg nem. Ott meg akkor az agár számítana intelligensnek? Nem. Egyszerűen nincs ilyan, hogy egyik fajta intelligensebb, mint a másik. A juhászkutyák egyértelműen szolgalelkű kutyák, egy számít nekik, hogy a gazdának megfeleljenek minden hülyeségben. Ez egyszerűen a profilukból adódik, amire anno ki lettek tenyésztve. Egy agárféle másra lett kitalálva és erre is lettek szelektálva. Arra a munkára a fizikai adottságaik mellett ők a legintelligensebbek. Viszont nem szolgalelkűek, ezért úgymond másban nem igen akarnak megfelelni, csak ha épp kedvük van.

Valaki írta egyszer, hogy a kuvasza szemén látja, hogy megérti mit akar tőle, de mivel makacs, úgy van vele a kutya, hogy dehogy ülök, fekszek, ülök, fekszek én neked, mert egyszerűen nem látom értelmét.

2014. ápr. 10. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
Azért a szolgalelkűséget nem érdemes keverni a nagy fokú munkakedvvel. Én magam is hülyeségnek tartom a "bc a legokosabb kutya" reklámot, de aki nagy általánosságban kijelenti az összes terelő fajtára, hogy szolgalelkű, az nem látott még közelről sok ilyen fajtát. Pl a magyar terelőfajták kifejezetten akaratosak (inkább diktátorok, mint szolgák), ennek ellenére lelkesen dolgoznak, mert szeretnek dolgozni. Egy kutyának a trükktanulás is munka. Persze egy rossz gazda még a legjobb kutyából is ki tudja ölni a munkaszeretetet. Egy jó gazda pedig egy kevésbé lelkes kutyánál is felébresztheti azt. Egy kuvaszt vagy agarat is lehet úgy nevelni, hogy örömmel megcsinálja, amit mondasz neki, csak sokkal több energiát kell ebbe fektetni, mint a terelő kutyáknál.
2014. ápr. 10. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
Igen, ezzel egyetértek, de a nyugati és a keleti típusú kutyák nagyon sokban különböznek egymástól és ez a terelőkre is igaz. Már maga a terelés mikéntje is más és más egy bc-nél és egy pulinál.
2014. ápr. 10. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
Ez is igaz. :)
2014. ápr. 10. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!