Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Tényleg ez a tükörmódszer csúcsa?

Tényleg ez a tükörmódszer csúcsa?

Figyelt kérdés

Ne szedjetek szét nagyon, de másfél napja ezen kattogok, muszáj kiírnom :D


https://www.youtube.com/watch?v=zZaXtl8LvKE

Ezt láttam élőben is a hétvégén, és megmondom őszintén, elképedtem. Bennem az élt, hogy ők ha mást nem is, de ezt a klikkerezést tényleg jól nyomják, és precízen meg tudnak tanítani a boldog és lelkes kutyáiknak egy csomó látványos dolgot. De hát amit láttam, az a maradék pozitív gondolatot is kiirtotta belőlem a TM kapcsán.

Több kutyának könyörögni kellett, hogy feküdjön le, felkeltek helybenmaradásból, igazodás helyett sokszor beültek félig a gazdáik elé, a lábnál követésük kriminális volt, sok kutya látványosan csak rutinból csinált mindent, nem is a gazdáikra figyeltek, csak a kezüket lesték, hogy mikor nyúl a falatért (a linkelt videón 8:25-nél a bordert érdemes nézni)... Ezek közül többen magas szintű K99-es vizsgákkal rendelkeznek. Félreértés ne essék, hobbikutyának bármelyik tök jó lenne, hogy klikkerezgetünk otthon, ezt csináltuk, de én biztos nem raknám ki őket az ablakba, hogy ez a TM csúcsa, pedig ez így szó szerint elhangzott a bemutatón. Állítólag középfokon náluk már "magas szintű fegyelem" van; ez lenne az? Hogy a lábnál követés az a "kolbászolj valahol a bal oldalamon 1-2 méteren belül, vagy legalábbis néha érj utol, ha találtál valami szaglásznivalót útközben"? Lábhoz igazodás az "ülj le valahova oldalra, ne túl messzire a kezemtől, hogy a kaját azért elérd"? Meg úgy általában az egész úgy néz ki, hogy "ha megfelelőnek találod a jutalmat, akkor csináld meg, amit kérek"?

Komolyan elgondolkodtam ezen a dolgon, és arra a következtetésre jutottam, hogy náluk valószínűleg nincs semmiféle elvárás, a kutyát egész életében tanulási fázisban tartják, lesz ami lesz alapon klikkelgetnek neki, és ha nem megy, akkor sincs fegyelem, csak még jobb jutalomfalat, vagy még egy kis éheztetés, hogy működjön. Valójában a gazda trükközik, nem a kutya.

Mi a véleményetek erről? Tényleg nem érdekli őket az, hogy nem csak okos, de fegyelmezett kutyáik is legyenek? A gazdákat sem buzdítják arra, hogy legyenek elvárásaik? Etetőautomatákat nevelnek? Eleve a jutifalattartójuk mérete is ijesztő, egy olyan zsákból mindkét kutyám jól lakhatna...

Cáfoljatok meg nyugodtan, én lennék a legboldogabb, ha az ország legnépszerűbb sulija nem ezt művelné, esküszöm. Mutassatok valamit, ami tisztán tükrös és azt lehet rá mondani, hogy "na ez igen", légyszi :) De amit hétvégén bemutattak, azon még anyósom is felháborodott (a kiosztott kaja mennyiségén, meg a kutyák fókuszán), pedig ő aztán tényleg messze van a professzionális kutyázástól.



2014. máj. 3. 00:36
1 2 3
 1/22 anonim ***** válasza:
100%

Hát nem tudom... elvileg a tükör bemutatócsoport rendszeresen és komolyan gyakorol. A videóba most csak belenéztem, az eredeti produkciót pedig nem láttam, de nekem úgy tűnik, hogy igaz, hogy a sima engedelmes résznél voltak komoly botlások, de utána egész komoly trükköket csináltak - pl 6:20-nál, meg az összes "átugorjuk a kutyát, átmegyünk a hasa alatt és ezt a másik is nyugisan tűri" dolog szerintem sok felkészülést igényel, és fegyelmet.

8:25-nél a border tényleg kemény volt. xD


Az az igazság, hogy én nem láttam ezeket a dolgokat így, mikor tükörbe jártunk. De az is igaz, hogy az előtanulmányaink inkább cerbisek, mint tükrösök.

A klikkerezéshez rengeteg jutalomfalat kell, de csak a tanulási fázisban.


Belenéztem pl a Cerberos bemutatóvideójába is, és összességében az se sokkal színvonalasabb, ott is volt olyan kutya, ami csak a póráz miatt nem kallódott el, olyan is, amelyik rá se nézett a gazdájára és olyan is, amelyik felült fektetésből, vagy alig akart leülni...


Szerepeltem már helyi iskola bemutatócsoportjában is, nah mi nem készültünk valami sokat (2 próba azt kész), szóval az is elég szedett-vetett volt, de az engedelmes része nem volt rosszabb, jobb sem.


Szóval nekem összességében az a véleményem, hogy a kutyás bemutatók általában nem olyan precízek, mint az olyan bemutatók, amikben csak emberek vannak, vagy a lovasbemutatók. Éppen ezért nem hiszem, hogy alkalmasak egy-egy módszer konkrét megítélésére. Ez lehet, hogy a műfaj jellegzetessége, de inkább felkészületlenségből adódik - csak meg kell nézni egy színvonalas dog-dancing verseny néhány számát, és látható, hogy meg lehet csinálni tökéletesre is.

Meg amit én megtanítok a kutyáimnak, azt megcsinálják.

2014. máj. 3. 01:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/22 anonim ***** válasza:
59%

Nehany megjegyzes.

Ha egy video kepes volt kiirtani beloled a maradek pozitiv gondolatot, akkor eleve valami problema van... Ugy hivjak: "A kakan is csomot keres hozzaallas".

Egyreszt, ha megkaptak a k99-est, akkor valoszinuleg csak csinaltak is valamit olyankor, nem csak ossze vissza kolbaszoltak.

Ez egy.

Masreszt, inkabb legyen okos egy kutya, mint fegyelmezett, es orokke maradjon a tanulasi szakaszban, mint megtanuljon ezredmasodpercre feszesen fegyelemzett lenni. Finoman fogalmazva, inkabb egy 4. diplomajat vegzo doktor, mint egy programozott szalagmunkas robot.

Nekem peldaul ettol a "professzionális kutyázás"-kifejezestol borsozik a hatam. Manapsag a kutya nem egy eszkoz, hanem csaladtag. (Kiveve, ahol nem, de az most mas kerdes)

Mindenesetre, kedves kerdezo, mutatnal nekem olyan videot, ahol fegyelmezett kutyak dolgoznak, poraz nelkul, ilyen tomegben?

Csak hogy legyen osszehasonlitasi alapom. Mert en innen nezve, nem latok semmi kiemelkedoen problemat a videoban.

Es az mar nem legyen szempont, hogy ki mennyi etelt ad a kutyajanak. Gondolom, van, akinek telik ra.

2014. máj. 3. 01:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/22 anonim válasza:
71%

Én nem értek a tükör módszerhez, nem is tudom mi az, de a videón elég "jól" képzett kutyák vannak.

Azok a házikedvencek akiket az utcán látsz ennél ezerszer rendetlenebbek és fegyelmezetlenebbek. Pl. tegnap reggel is arra kellett felfigyelnem hogy két gazdi a kutyáit szedi szét mert egymásnak esnek...

Van, hogy a rendőr kutyák is rosszabbul képzettek (nem tudom figyelsz-e ilyen videókat, de akik nem szaglásznak azok kb. arra vannak játékosan nevelve, hogy utánafutsz és letepered), aztán persze vonulások mellett megvadulnak teljesen, mert nem láttak még ilyen tömeget/hangzavart.


Nem azt mondom, hogy ők a legjobban képzettek, de elég jók + ne felejtsd el, hogy ez nagyon sok ember és eb között történik, lehet, hogy egy 5. osztályos fiú is eltévedne, pedig ő egy gondolkodó ember :)

2014. máj. 3. 01:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/22 anonim ***** válasza:
0%

Megjegyzes:

A border, amit megjegyzesre emelt ki a kerdezo, siman megzavarodik, hogy a tobbi kutya miert ment el, amig o ottmaradt. Egyertelmuen latszik, hogy az ilyen fajta lefektetest a buntetessel koti ossze, es ezert fagy le, es nem hempereg addig a pontig, amig a gazdaja a jutalomfalatos zsacsko megertintesevel vissza nem zokkenti, hogy nincs semmi extra, csak tovabbra is "jatek".

Valahonnan hozott rossz beidegzodese van.

2014. máj. 3. 01:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/22 sippara ***** válasza:
61%
Hát végignéztem, és... igen, "Fifikével szoktunk klikkerezni", esetleg egy aktuális alaptanfolyamosokból összeverődött "bemutatócsoport" előadásaként abszolút király, látszik, hogy tényleg foglalkoztak a kutyákkal (most azt, hogy ez hogy sikerült, ne ejtsünk szót), de ha én ezzel állnék ki WDSre, a végén én mutatnám be a legnagyobb trükköt: ott helyben elsüllyednék. kutyástul.
2014. máj. 3. 02:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/22 anonim ***** válasza:
33%

OFF: Nézve a videót felmerült bennem a kérdés:

Mi értelme van ennek az egésznek? Ez a kutyának az érdeke? Vagy a közönségé? Vagy a gazdáé?

Ez olyan mint egy cirkusz. (alapvetően rühellem a cirkuszt, remélem nem kell ecsetelnem)

A kérdezőnek meg gondolom tök mindegy, hogy a kutya milyen úton-módon lesz fegyelmezett, csak az a lényeg hogy az legyen..

2014. máj. 3. 04:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/22 anonim ***** válasza:
80%

Otthonra, hobbira szép és jó, amit a videón látni, de hogy ez lenne "a bemutatócsoport", vagyis a legjobb csoportjuk, a legjobb kutyáik (gondolom én, laikus), meglepő és ez alapján nem is vinném ide a kutyámat. Szerintem ha engedelmességet tanítanak, bemutatni szándékoznak, tegyék azt engedelmes kuytákkal és szó szerint mutassák be, hogy mi az a lábnál követés vagy behívás (és ne könyörögni kelljen a kutyának, hogy jöjjön, vagy lepkehálóval szaladni utána).


Én inkább kihagytam volna a gyengébb kutyákat a bemutatóból, mert őszintén szólva vidéken, nevesincs kutyaiskolától olyan engedelmes bemutatókat láttam, hogy ott minden kutya lábnál követett, centire pontosan, szemkontaktussal, helyben maradt, előrement, apportírozott és ott is volt tömeg, de öröm volt őket nézni és arra gondoltam, de jó lenne, ha ezt az én kutyám is tudná. Most ez a gondolat valahogy nem fordult meg a fejemben.

2014. máj. 3. 04:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/22 anonim ***** válasza:
86%
Lusta vagyok, ugyanazt leírni, amit az utolsó tett, de szóról szóra ezt gondolom. Vidéki tükörsuliba jártam, volt egy kisebb bemutatócsoport, az a pesti, videón látható testvérét messziről felülmúlta. Gyász.
2014. máj. 3. 05:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/22 anonim ***** válasza:
71%
Ez a bemutató elég gyengére sikerült. Valóban messze van a tükör módszer a profi kutyázástól, de pont valamelyik hétvégén láttam egy rendezvényen 2 tükör suli és egy hagyományos suli bemutatóját. Lehet, hogy a tükrös kutyákat kajáltatták a bemutató közben (fele annyit nem, mint ezen a videón), de annyira élvezték az egészet, hogy öröm volt nézni. A hagyományos suli bemutatója ezzel szemben siralmas volt, a kutyák full stresszben voltak, folyamatosan próbáltak kimenni, a fojtón rángatás, meg az olyan kutyák lenyomással fektetése, akik évek óta az adott sulira járnak, meg sokkal siralmasabb sajnos, mint az, hogy kajáért dolgozik a kutya. Lehet nem egyetérteni a tükör módszerrel, de anélkül, hogy valaki ne ismerte volna meg, hogy jó oktatók milyen eredményeket képesek elérni kutyáknál (és persze a gazdáiknál), szerintem ne mondjon véleményt, ahogy én sem teszem a hagyományos iskolákról, mivel ugyanúgy nem tudok velük azonosulni, ahogy mások meg a TM-rel, ezét sosem jártam egyben sem. Mégsem hangoztatom fennen, hogy mennyire gáz a 3 hónapos kölykök fojtón rángatása, vagy a kutyák reakcióinak, igényeinek teljes ignorálása, az agressziós szituk azzal való elkerülése, hogy egyszerűen nem mennek közel semmilyen kutyához az ég világon, mert ez az, ami kívülről látszik, de fogalmam sincs, az iskolán hogy dolgoznak, vagy hogy milyen minőséget képvisel a "hagyományos kutyázáson" belül egy adott iskola. Hagyományos módszerrel oktatott kutyákból amúgy nem egyet láttam már, akit elhoztak olyan sulira, ahol póráz nélkül oktatnak, és az agressziótól kezdve a teljes fejre sz.rásig mindent felmutattak. Tehát szerintem kétélű a dolog, és csak úgy szabadna véleményt alkotni, ha valaki mindkét oldalt - ezt és a "többit" - is jól ismeri.
2014. máj. 3. 07:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/22 anonim ***** válasza:
75%

A legmesszebb menőkig egyet értek.


Tök jó egy vasárnap délutáni családi bohóckodásra valami komolyabb program szünetében ilyet nézni egy sörrel és egy hotdoggal a kézben, de ennyi.

Ezek a kutyák nem a gazdáiknak "engedelmeskednek" hanem a jutalomfalatnak.

Sima cirkuszi bohócok.

Nem is lenne ezzel semmi baj, megfelelő program megfelelő helyre, ilyen hobbi műsorozásra elmegy. (persze ettől még a kiképzés irányába bele lehet kötni)

Nekem inkább azzal van bajom, hogy hogy el vannak ájulva maguktól, hogy promózzák magukat, pedig 100-szor tisztább lenne bevállalni, hogy ennek a módszernek a határait megszabja egy kutyaparkban történő viszonylag kulturált viselkedés, ennél több nincs benne.


Hogy sok a kutya, sok az ember, nagy a tömeg, felfokozott a hangulat, persze, erősen befolyásoló tényező, vastagon benne van a dologban a hibázás, ez természetes.

Ezzel sincs bajom, az emberek is hibáznak, a kutyák is, ez természetes.

Csak akkor az egészet nem úgy kell felvezetni mint egy profi előadást, vagy mint egy csúcs módszer krémjét.

Hanem mint egy lelkes amatőr csapatot, akik jókedvűen múlatják az időt.


(Megjegyzem, ettől még ezt a szintet is el lehet érni sokkal egészségesebb szemlélettel, ahol a kutya esetleg még a gazdája szemébe is néz, nem csak a kajás táskára.)

2014. máj. 3. 09:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!