Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Mi szükséges egy kiskutyának?

Mi szükséges egy kiskutyának?

Figyelt kérdés
Hónap végén fogok kapni egy Máltai selyemszőrű mini kiskutyát. És arra lennék kiváncsi hogy mik azok a dolgok amik a legfontosabbak egy kiskutyának. És körübelül mennyi idő megtanítani a szobatisztaságra.

2014. máj. 3. 08:31
1 2
 1/11 anonim válasza:
100%

ezt ki másoltam: Mit egyen a kiskutya és hányszor? 3 hónapos koráig kaphat naponta négyszer enni, 3 hónapostól 6 hónapos koráig naponta háromszor, 6 hónapos korától 1 éves koráig naponta kétszer és 1 éves korától naponta egyszer. Az első napokban érdemes azzal etetni a kiskutyát, amit az előző gazdájánál kapott, majd fokozatosan áttérni arra, amivel te szeretnéd etetni. Legegyszerűbb tápot adni neki, különösen, ha magadnak sem főzöl. A kutyatápok nagyon széles skálája áll rendelkezésre. Erősen pénztárca-függő általában a döntés, hiszen az árakban is nagyon nagy különbségek vannak. Egyáltalán nem biztos, hogy a leginkább reklámozott táp a legjobb minőségű is. A drágább tápok rendszerint jobb minőségűek: jobb alapanyagokból készülnek, az összetételük jobban fedezi a kölyök szükségleteit, nagyobb részüket hasznosítja a szervezet, sőt, lehet, hogy nem tartalmaznak tartósítószert sem (ami gyakran okozhat allergiát).


A növekedésben lévő szervezet fokozott igényeit érdemes megfelelő minőségű és mennyiségű táplálékkal fedezni, hiszen ez kihat az állat egész életére. Ennek különösen nagy jelentősége van nagytestű, gyorsan növő fajtáknál, ahol például az ízületek egészséges fejlődése döntő jelentőségű. Visszatérve a gyakorlathoz: jó, ha a kölyök kap valamilyen száraztápot, szárazon vagy beáztatva. Ez azonban nem jelenti azt, hogy csak tápot egyen! Nyugodtan adj neki főzött ételt, rizst, tésztát, grízt, húst, zöldségeket. Csontot eleinte inkább ne adj neki, és később is jobb kerülni a csöves csirkecsontokat. A konzervtápokat általában jobban szeretik a kutyák, mint a száraztápokat, de jóval drágábbak, ami nagytestű kutyáknál jelentősen megnövelheti a költségeket. Nagyon megnehezíti az életedet, ha a kutyád olyan válogatós lesz, hogy állandóan arra kell figyelned, hogy mit hajlandó megenni és mit nem. Az etetések alkalmával mindig csak annyit kapjon, amennyit pár percen belül tényleg megeszik, és a maradékot mindig vedd el. A száraztáp se álljon egész nap a tálban! Víz viszont mindig legyen kikészítve.


Szobatisztaság. Egy kéthónapos kiskutya nem szobatiszta! Kénytelen vagy beletörődni, hogy hónapok fognak még addig eltelni. Az egyetlen, amit tehetsz, hogy amikor feltehetően pisilni vagy kakilni fog, akkor olyan helyre tereled, ahol nem okoz túl nagy gondot (pl. a fürdőszobába vagy előszobába). Ezek az események evés és ébredés után rendszerint bekövetkeznek, úgyhogy ilyenkor mindig irányítsd a kijelölt helyre. Meg lehet próbálni újságpapírra szoktatni, de nem biztos, hogy sikerül. Ha éppen elkapod, amint a kedvenc szőnyegedre pisil, akkor rá lehet szólni, de nem biztos, hogy érdemes. Inkább szedd fel előre a szőnyegeket. Utólag összeszidni egy kiskutyát teljesen fölösleges, mert nem fogja tudni, hogy miért kapja. Ez érvényes a szétrágott cipők esetében is. Azért sunyja le a fejét vagy fekszik a hátára, mert kiabálsz vele és nem azért, mert „szégyelli magát” vagy „tudja, mit csinált”. Fogalma sincs, miért vagy dühös, nem tudja összekapcsolni az órákkal korábbi eseményt az ordibálással. Amikor már kimehet az utcára, akkor minden kiskutya nagyon hamar rájön, hogy ott végezze el a dolgát és ne a lakásban.


A kiskutya és a többi házikedvenc


Ha vannak a háznál más hobbiállatok is, az új jövevényt nagy körültekintéssel, szigorú ellenőrzés mellett "mutassuk be" nekik. Előfordulhat, hogy egy idősebb és rámenősebb állat (főleg ha kan az illető) zokon veszi, ha vetélytárs tűnik fel a láthatáron. Minden eset egyedi elbírálást igényel, de legalább egy héten át résen kell lenni, ha együtt vannak az állatok. A felnőtt kutya, még a legjámborabb is, könnyen megsértheti a kicsit, ha a játékuk elvadul. Máskülönen a kiskutya számára igen fontosak a társas kapcsolatok. A szoktatás is eredményesebb, ha a kölyök jólnevelt felnőtt ebeket lát maga körül és követi példájukat. De ahogy a kiskutya növekszik, egyre nagyobb szerephez jut a dominancia, magyarán hogy "ki a főnök". Két szuka között a hatalmi harc nem szokott kiéleződni, ők rendszerint jól megvannak egymással. Ha azonban két kanról van szó, megeshet, hogy a fiatalabbik újra meg újra megelégeli alárendelt helyzetét és a két kutya összeverekszik.


Mikor mehet ki az utcára? Amikor megkapta az oltásait és az állatorvos azt mondta, hogy nyugodtan ki lehet vinni. Akár 6-8 hétig is eltarthat, amíg megfelelő védettsége lesz a különböző fertőző betegségekkel szemben. Az első oltást 8 hetes korában szokták adni, utána kéthetente kapja a többit


Szocializáció. Tudatában kell lenned annak, hogy nagyon rövid idő alatt alakul ki véglegesen az, amit később a kutya természetének, viselkedésének nevezünk. Egyes szerzők szerint ez a rövid időszak a kutya 4 hónapos koráig tart. Mivel csupán ennyi időd van a jellembeli tulajdonságok döntő befolyásolására, nagyon fontos, hogy eleget tudj foglalkozni vele, és ez alatt az idő alatt minél több emberrel és kutyával találkozzon.


Jutalmazással tanítsd a kutyád!


A boldog, kiegyensúlyozott és a családhoz alkalmazkodó kutya nevelésének alapja, hogy megfontolt, gondos nevelésben részesítsük kölyökkorától kezdődően. A nevelésnek sok módja van, de a legjobb, a kutya és a gazda számára is a legtöbb örömet adó módszer a pozitív megerősítésen és a megfelelő viselkedés megjutalmazásán alapul.

Minden gazdi azt szeretné, hogy kutyája engedelmes legyen. De mit is kell ehhez tennünk?


Először is tudatosan kell döntenünk a fajtaválasztás kérdésében. A nevelés szempontjából lényeges, hogy milyen fajtát választunk, hiszen az általános engedelmességi feladatokon túl lehetnek speciális igényeink is, például ha egy igazi házőrzőt szeretnénk.


A kutyák alapvetően nagyon okosak, gyorsan és szívesen tanulnak, örömmel végzik el a rájuk bízott feladatokat. Minden kutya megtanítható a leggyakrabban alkalmazott parancsszavak (ül, áll, fekszik, helyben marad, lábhoz) megértésére és azok teljesítésére, azonban vannak kifejezetten kiképzésre javasolt fajták.



Házi kedvenceinknek azonban elegendő, hogy az alapvető engedelmességi feladatokat megtanulják.


A kiképzés, nevelés alapja a szeretet. Ha szeretjük a kutyát, és miért ne szeretnénk, hiszen azért vagyunk gazdik, akkor nagyon sok mindent el tudunk érni. Másik fontos dolog a következetesség és a jutalmazás.


A fajtaválasztás utáni következő lépés az egyed kiválasztása. Ez azért fontos, mert egy alomban is nagyon különféle jellemű egyedek lehetnek, amelyek más-más feladatra lehetnek alkalmasak. A kölyök életének első 12 hetében sok minden eldől. Kiderül, hogyan tud közösségi viszonyokat kialakítani a testvérekkel, milyen lesz az emberhez fűződő kapcsolata, melyeket a jó és a rossz tapasztalatai alapján él meg. Ezt az időszakot nevezik korai szocializációnak, és általában ilyenkor kerülnek új gazdihoz is.


Kutatók kimutatták, hogy a korai szocializálódás időszakában szerzett élmények, tapasztalatok a kutya későbbi életére is kihatnak. Ha például az emberi közelséget ebben az időszakban nélkülöznie kellett a kölyöknek, vagy esetleg bántalmazták, az a kutyának behozhatatlan hátrányt jelenthet.


A legfontosabb jellembeli tulajdonságok a kutya életének 4-16. hete között alakulnak ki, ezért a tenyésztőnek döntő a szerepe.


Munkakutyának ne válasszunk félénk, visszahúzódó kölyköt. Ideális esetben az alom kiegyenlített.


A kiválasztott kölyök legyen mozgékony, de ne túl élénk, érdeklődő tekintetű. Ha például csettintünk egyet, akkor szaladjon hozzánk, érdeklődve figyeljen, és ne húzódjon be egy sarokba.


Másik fontos kérdés a kutya neme. A kanok keményebbnek mondhatók, néha keményebb kéz kell hozzájuk, mint a szukákhoz. A szukák könnyebben taníthatók, simulékonyabbak és kevésbé bonyolódnak hatalmi harcokba. Ennél a kérdésnél nagyon fontos a gazda egyénisége is. Van, akihez egy szuka és van, akihez egy kan kutya illik jobban.


Ha kiválasztottuk a kutyát, és lehetőség van rá, az 5. héttől látogassuk a tenyésztőnél, és játszunk vele. Ennek nagy hasznát vesszük, ha majd a 8. hét körül hazavisszük és már kedves ismerősként tekint ránk.



Hogy tanulnak a kutyák?

Ahhoz, hogy jól tudd nevelni a kutyád, meg kell értened, hogyan tanul. A kutyák világában a tanulás új viselkedésmódok kipróbálásából, és azok következményeinek és eredményeinek megfigyeléséből áll. Ha a viselkedést jutalmazás követi, akkor a kutya megismétli azt. Ha például a kutya ételt kér az asztalnál, és kap is néhány falatot, akkor máskor is megpróbálja ezt. Ha nem kap semmit, nem viselkedik így többet.

A hatékony nevelésnek ugyanezen elv alapján kell működni. Össze kell kapcsolnunk az elvárásainkat (mit csináljon a kutya), a motivációt (miért jó a kutyának, ha úgy viselkedik) és az időzítést (mikor jutalmazzunk).



Új kiskutya egy új kapcsolat kezdete


Számos könyv és kiképző rábeszél bennünket arra, hogy ne kezdjük el a kiskutya képzését 6 hónapos korig. Pedig a kölyök folyamatosan tanul, és szokásokat vesz fel attól a pillanattól kezdve, hogy magunkhoz vettük. A téves felfogás egyébként onnan ered, hogy egy profi kiképző valóban nem kezd komolyan előrehaladni a képzésre kapott kiskutyával addig, amíg a kölyök pórázon el nem ér egy bizonyos fegyelmezettségi szintet. Mindazonáltal alaposan megkönnyítjük a kiképző dolgát egy jól szocializált, és alapvető kölyök tréningben részesült kiskutyával.


Amint magunkhoz vesszük új kiskutyánkat, elkezd formálódni kapcsolatunk, amely megalapozza további együtt töltött életünket. A kapcsolat alapköve a kölcsönös tisztelet és ragaszkodás, valamint falkavezér szerepünk elismerése. A kiskutya társunk, barátunk, családunk tagja - mindig kutya marad. Időnként felruházzuk bizonyos emberi tulajdonságokkal, az alapvető tényt azonban el kell fogadnunk – ő egy kutya.


A kölyök a nap minden percében tanul, akkor is, ha nem részesítjük formális képzésben. A habitus és a viselkedési formák kialakulásában az első hónapok meghatározók, a tanítás pedig egy életen keresztül tart. Ha előre felkészülünk, a kiskutyát könnyen rávezethetjük a helyes magaviseletre, sajnos mégis gyakran rossz tulajdonságokra is megtanítjuk, úgy, hogy valójában észre se vesszük.


Például mi is, ismerőseink is sokszor jópofának tartjuk és biztatjuk őket, hogy felugorjanak egy pusziért vagy simogatásért. Erőteljesen vakargatjuk, simogatjuk, puszilgatjuk fejüket, birkózunk velük, amíg alaposan begerjednek, vagy felingereljük őket ócska zoknival, játékkal, "kötélhúzósdival". Aztán mikor el akarnak vele futni, utánuk kapunk, vagy cibáljuk kifelé a szájukból, amikor felénk jönnek. Gyakran felverjük őket álmukból, csak azért, hogy ölelgessük és dédelgessük őket. Vajon egy kisbabával is ezt tennénk? Bezzeg, ha bepisil vagy bekakil (rendszerint azért, mert a gazdi nem figyelt oda eléggé) kikergetjük őket, zord képpel kiabálva, hogy micsoda rossz kutya az ilyen. Beleverjük az orrát az ürülékbe, hogy a „tanuljon a leckéből”, mert valaha valakitől azt hallottuk, hogy ilyenkor ezt kell tenni. A kölyök felnő, és közben megtanulja, hogy az emberek szeretik, ha felugrálnak rájuk. Meg azt, hogy az emberi kéz akkor is macerálja őket, ha egy porcikájuk se kívánja, és azt is, hogy időnként jobb kitérni előle. Azt is megtanulja, hogy nem kifizetődő akkor pisilni, amikor az ember a közelben tartózkodik (a szabadban sem). Azt pedig mindnyájan tudjuk, hogy ezek egyike sem jellemző az olyan vadásztársra, akit magunknak álmodtunk.


Ezek csak példák voltak arra, hogyan tanítjuk meg a kiskutyának a helytelen viselkedésmódot, anélkül, hogy tudnánk róla. A legtöbben azt szeretnénk, hogy kutyánk legyen szobatiszta, minden körülmények között behívható, menjen fegyelmezetten láb mellett, általában viselkedjen rendesen más emberekkel és kutyákkal


Valamely oknál fogva a kutya kiképzésről azt tartják, hogy mindenki képes rá. Állítják, hogy a kutya növekedés közben magától tanul, és a felvett rossz szokásokat kinövi. Ez nem így van. Bizony alaposan megtanulja, és meg is tartja az általunk kialakított szokásokat. Néhány viselkedési forma ösztönös vagy örökölt, de kétségtelen, hogy amit az új gazdi a kiskutyával való együttlét első négy hetében kialakít, az maradandó szokássá válik. Olyan viselkedéssé, amelyet nehéz megváltoztatni.


elég hosszú de jó remélem tudtam segíteni :)

2014. máj. 3. 09:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
53%

Hát a legfontosabb,hogy ne olyan helyről legyen kutyád,ahol a máltai "mini" kutya.Mert ilyen fajta nincs,a neve Máltai selyemszőrű,egy méretben létezik.


Ha mininek van mondva,hirdetve akkor te szaporítótól fogsz vásárolni,úgyhogy a legjobban sok pénzre lesz szükséged,mert 90%-ban beteges kutyát fogsz kapni,ami még nem is fajtatiszta.


Keress egy normális tenyésztőt,aki nem a kutyája elletéséből akar plusz pénzhez jutni,és emiatt tönkreteszi a fajtát.


Normális tenyésztőnek honlapja van,törzskönyvvel,szerződéssel,chippel,oltással,féregtelenítve adja gazdához 8 hetes kora után,kapcsolattatással és némely esetben ivartalanítási kötelezettséggel.


Aki nem így jár el,az szaporító,tőle nem szabad vásárolni és egyébként büntetendő is,amit csinál.


A többi dolgot kimásolta az első.

2014. máj. 3. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:
Kedves második válaszoló. De a Málatainak van egy kisseb fajtája ami akkora min a Bolognase és az a neve hogy máltai selyemszőrű mini. De van extra mini is. Amúgy nagybátyámtól veszük a kutyát és mind fajtiszta és mak egéséges. Amúgy sokan vesznek töle kutyát és elárulom shoa nincs panasz hogy valami olyan betegsége lenne.
2014. máj. 3. 11:36
 4/11 A kérdező kommentje:
Ja és nagybátyám nem szaporító. 14 éve tenyésztő.
2014. máj. 3. 11:37
 5/11 anonim ***** válasza:
70%
Pedig igaza van a 2. válaszolónak. De ha ennyire biztos vagy a dolgodban akkor leírnád ide a bátyád kennelének a nevet? És hogy a kutyái ki vannak vizsgálva állatorvosi szűrés alapján hogy nem-e hordoznak örökletes betegségeket amit a kölykök örökölhetnek? Meg egyébként is... miért nem a bátyádnak teszed fel a kérdéseidet?
2014. máj. 3. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:
Na igen nem bátyám hanem nagybátyám. És honnan tudnám a kenelnevet. Am meg azért nem tőle kérdezem mert egy ..... . Meg dolgozik álndóan.
2014. máj. 3. 13:05
 7/11 A kérdező kommentje:
És igen minden kutya ki van vizsgálva
2014. máj. 3. 13:08
 8/11 anonim ***** válasza:
55%
Na és mire vannak szűrve? Mi az eredmény? Csak mert feltételezem hogy nem úgy akarsz kutyát venni mint a piacon Sanyi tv-t. A kutyával az a "baj" hogy ha 3 éves korára megvakul, epilepsziás lesz vagy légcsőszűkületes akkor nem dobhatod ki a kukába, hanem súlyos összegeket kell az állatorvosnál hagyni hogy egyáltalán életben maradjon.
2014. máj. 3. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
53%

Semmilyen fajtából nincs mini sem extra mini.Nincs ilyen FCI által bejegyzett fajta.Tehát nincs törzskönyv se.Tehát nem fajtatiszta.Tehát a nagybátyád szaporító.


A "mini" mint olyan, TOY méret szokott lenni,de máltaiból az sincs.


Szerintem ne engem próbálj kioktatni ezen a téren,mert eléggé beégeted magad.Mondjuk,már megtetted.


A nagybátyád meg csak egy mezei szaporító,büntetendő amit csinál.Remélem egyszer jól megfingatják :)


Második voltam ;)

2014. máj. 3. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

Akkor hogy hívják a nagybátyádat?

Mi a törzskönyvi neve a kutyának?

Milyen kiállításokon vesznek részt?

Pontosan milyen betegségekre vannak szűrve a kutyái?

2014. máj. 3. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!