Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Miért morog a kutya, ha a...

Miért morog a kutya, ha a családtagok hazaérkeznek?

Figyelt kérdés
A helyzet elég összetett.A szóban forgó kutyám 10 éves,ez a probléma kölyök kora óta (kb 3 hónaposan találtuk elütve) fennáll. A kutyakiképző és az állatorvos is altatást javasolt,mondván,nem beszámítható és való igaz,hogy vannak olyan dolgai,melyekre morgással reagál-akár simogatásnál is. Az évek során már megtanultam olvasni a reakcióiból,a dominanciáját lefaragtuk,ivartalaníttatva is lett és rendeztük a falkavezérség-témát - ezutóbbit be is tartom; rengeteg dolgot megtanult,mert eszméletlen tanulékony,intelligens kutya,100%-ban engedelmes,behívható is. Ezzel a problémával viszont,szakember és állatorvosi vélemény után hozzátok,gyik-es kutyaszakértőkhöz fordulok,nektek van-e valami ötletetek. Amikor megérkezünk (akárhonnan,meló,bolt,bármi) a másik kutyámmal együtt ő is örül,ott csóvál meg lábatlankodik mikor becuccolunk a házba vagy épp beállunk az autóval a kapun,tehát úgy viselkedik,mint egy normális kutya,örül a gazdái hazatértének. Ha viszont valaki külön neki egy kis figyelmet szánna,magyarán a nevén szólítja (!) vagy meg akarná simogatni,eszeveszett hörgésbe kezd. Hiába hallgat rám,foglalkoztam és foglalkozok vele rengeteget,mozgatom,tanítom,a jelek alapján én a tiszteletét sem vonom kétségbe (még mielőtt más is rögtön Jan fennel-el és a többiekkel esne nekem) ezzel a viselkedéssel viszont egyszerűen nem tudunk mit csinálni. Nem szoktam foglalkozni vele,ha hazaérkezek,többek között épp ezért,de ma pl,miután lenyugodott,megsimogattam a másik kutyámat s persze ő is dugta oda a fejét (mert egyszerre bújik és gyűlöli,ha hozzáérnek!) és egy fél másodperces fejsimítást neki is szántam,mirefel őrült hörgésbe kezdett megint,úgy zavartam el a helyére. A múltkor pedig mindössze annyi történt,hogy feküdt bent,a helyén,én pedig egy hetes útról hazaérve csak szóban,,köszöntöttem",hogy,,Szia xy",amire a reakció az volt,hogy mint az őrült,morgott kifelé a házából...A normális,segítőkész véleményeket nagyon megköszönöm.
2014. máj. 8. 19:55
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
85%

Te simogatod a másik kutyát,nem őt.Ő oda pofátlankodik,te meg behódolsz és megsimogatod :)

Ez itt nem falkavezér volt.Ha a másik kutyát simogatod,és te nem hívod őt is magadhoz,akkor őt elküldöd,ha pofátlankodik.


Ez most csak egy észrevétel volt,de nyilván ennél összetettebb a probléma.

Talált,elütött kölyöknél simán lehet maradandó idegi károsodás,vagy mivel nem tudod honnan való,akár ideggyengeség is.

De ha vannak még ilyen bakik,a falkán belül,akkor lehet simán össze van zavarodva.

2014. máj. 8. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszod! Mikor az ajtóhoz érek,addigra lenyugszanak,olyankor egy cuppantással (ez mindkettőjükre vonatkozik,s ezt tudják is)-tehát nem név szerint-hívom őket. Ha csak simán odajönnek,nincs simi,akkor van,mikor én szólok,s ez így volt ma is-egy cupp,és már szaladnak is. Sokszor van,hogy úgy megyek ki,hogy más dolgom van ,pl épp az autóhoz sietek vagy épp kerti munkához készülődök- olyankor sosincsenek útban,ahogy lejön nekik,hogy nem velük foglalkozok,tisztelettudóan elvonulnak s valahol a közelemben lefekszenek és egészen addig pihengetnek békésen,amíg nem szólok nekik,hogy most rájuk is jut időm és lehet jönni simiért,játékért. Tehát elvileg ezzel sincsen probléma...Erre viszont látod,nem gondoltam,hogy fizikai sérülésből származna a zizije (mert külső nyoma nemigazán volt,kint feküdt a lakott területen kívül főút közepén,mint aki el van ütve,de az orvos nem talált nála semmit. Ezt a mai napig sem értjük,hogy most akkor ő kifeküdt oda szándékosan vagy mi történt...?)
2014. máj. 8. 20:43
 3/17 anonim ***** válasza:
100%
Hát így első blikkre lehet kölyökkori trauma (egy ilyen szituációban történt kellemetlen élmény mélyen megragadhatott benne), vagy akár rosszul berögzült kommunikáció (hogy ő tulajdonképpen nem is agresszíven hörög, csak valamiért ezt csinálja, mint pl. azok a kutyák, akik megtanultak "mosolyogni", konkrétan vicsorognak, ha jó kedvük van, mint az emberek)... Egyáltalán tuti, hogy nála ez a jelenség agresszió? Tovább is megy, ha ilyenkor nem zavarod el vagy hagyod ott, odakap, harap, durvul? Milyen a testbeszéde közben? Egyébként engedi, hogy megértintsd, végig tudod tapogatni, vagy amúgyis kikéri magának, hogy hozzányúkálj? Miért javasoltak altatást azon kívül, hogy a kutya furcsa hangokat ad?
2014. máj. 8. 23:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
Videód nincs amúgy erről? Sokat segítene :)
2014. máj. 8. 23:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
100%

Első vagyok,akkor a nem beszámítható alatt mit értesz?

Volt bármi egyéb a morgáson kívül?Odakapott-e valakinek,vagy bármi durvább,mint a morgás?


Mert,ha nem...akkor nem mondanám "nem beszámíthatónak",mert gyakorlatilag nem okozott kárt senkiben.

Talán bizonyos helyzetek emlékeztetik a balesete,vagy egy kölyökkori traumára.Vagy amit akumi is írt,lehet hogy neki a morgás valamilyen kifejezés...valamire :D

Figyeld meg,hogy milyen helyzetekben csinálja,akkor figyeld meg a körülményeket,környezetet,időjárást,bármit...jobban,mint egyébként...hátha segít.Hirtelen nem tudok többet,de érdekes dolog :D

2014. máj. 8. 23:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 Imola Ágnes ***** válasza:
100%
Én is arra gondolok, hogy lehet egy rosszul berögzült kommunikááció. Valaha elment ez a hörgés tettlegességig? Más szituációkban (játék, belenyulsz a táljába, stb.) hörrög?
2014. máj. 9. 07:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
100%
Én is arra gondolok, hogy ez a hörgés nála vagy játékos morgás, vagy üdvözlési forma.
2014. máj. 9. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
55%
És akkor mondja valaki, hogy a kutya csak is kizárólag a jelenben él nem a múltban. Cesar Millan ugye.. szerintem ez hülyeség tőle. Én véleményem szerint, biztosan néha vissza-vissza térnek a múltba de például ott van az, amikor álmodnak. És alvás közben ugatnak, csoviznak, morognak. Tehát feldolgozzák az eseményeket, amik ki tudja mikor történtek vele..
2014. máj. 10. 00:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:
75%
Kicsit félreérted Cesar Millant :) Azt ő sem mondja, hogy nincsenek hatással a múlt eseményei a kutyára, csak azt, hogy alapvetően aktuális helyzetekre reagál, nem parázik rá előre dolgokra, nem úgy indul el sétálni, hogy na ma is keresek valakit, akit meg lehet tépni (ellentétben a gazdéval, aki már sétára indulás előtt azon filózik, hogy úristen, ugye nem futunk össze senkivel, akit a Buksika nem kedvel). Hallgasd figyelmesebben, mielőtt ítélkezel :)
2014. máj. 10. 00:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 A kérdező kommentje:

Igen,sajnos nála ez nem üdvözlés vagy más egyéb,hanem agresszió. Tettlegességig egyszer fajult,akkor anyukámra rá is támadt. Ilyenkor,ha tovább simogatnám,biztos vagyok benne,hogy nekem is nekem ugrana. Érdekes viszont,hogy inkább félelemből fakadó agresszió,a farok-és fültartása alapján. A pupillái is kitágulnak ilyenkor,az egész teste megmerevedik,a farkát is mozdulatlanul tartja,de-ha nem is maga alá-de behúzza,pedig soha nem bántottuk. Érdekes továbbá,hogy már mikor hozzánk került,kis kölyökként,nagyon félt a bottól,emlékszem,mamám felvett a földről gyomlálás közben egy kis ágat és a kigyomlált kupacra dobta,a kutyám pedig fülét-farkát behúzva menekült. A testéhez való nyúlkálást egyébként tényleg,,kikéri magának",ahogy fentebb is írtátok. Kullancsot kivenni belőle,irtószert rátenni pl nem lehet,de a lábaihoz ill.a feneke felé sem lehet hozzáérni. Nagyon ritka az az állapot,amikor látom,hogy annyira bizalmas"és ellazult,hogy tudom,hogy biztonsággal megsimogathatom a lábát. Én úgy-ahogy már kitanultam a testbeszédéből,mikor van beszámítható" állapotban,de a gyerekekre pl veszélyes,őket kifejezetten utálja,pedig négy kicsi is van a családban. Ugyanakkor ezzel ellentétben mégis mindig a kicsik fenekében jár,követi őket,nekünk is állandóan a lábunk alatt van,ha kint vagyunk (mondjuk én,ha nem foglalkozok vele,tiszteletben tartja és elvonul,de anyukáméknak pl mindig,,útban van". Nem tudom egyébként és ne nevessetek ki érte,de már az is megfordult a fejünkben,lehetnek-e egy kutyának öngyilkos hajlamai...Alapból az,hogy kifeküdt az út közepére(?),az autók úgy mentek át felette ill.kerülgették...Merthogy elütésnek ugyebár nyoma nem volt. Imád útban lenni és olyan helyeken lenni,ahol garantált a veszély: pl favágásnál mikor csapódik,hasad a fa,minél közelebb ülni a fejszéhez ; az autóval való beálláskor a kocsi útjába állni és közben mindig úgy helyezkedni,hogy az autó előtt legyen ; teherautóval mikor hozzák télen a fát,szenet,akkor aláállni,stb...Rengeteg ilyen dolga van,ezeket nem tudom,hogy csak én nem értelmezem jól vagy tényleg nem százas...? A videó egyébként jó ötlet,bár nem szeretem kivívni azt,hogy hörögjön,de meglehet,készítek majd egy felvételt legközelebb hazajövetelkor,hogy lássátok,miről van szó. Az altatást egyébként megmondom őszintén,a támadást és a hörgést-morgást leszámítva,nem tudom,miért javasolták anno,volt-e egyéb oka annak,hogy ezt vetették fel. Csak ugye,győzött nálunk az állat-és főként,kutya-szeretet,mint mindig...És nem is bánom soha,mert persze,szeretem nagyon,csak ezekkel a dolgaival nem igazán tudok mit kezdeni. Ilyen konkrét támadásra ugyan csak egyszer volt példa,arra viszont többször,hogy amikor erre a morgásra én egy fenékresuhintással reagáltam,akkor még neki állt feljebb. Ha viszont nem morog és valamiért kikap,akkor elfogadja tőlem,ha odasuhintok. Különösmód a másik kutyámnak egyébként soha nem kellett még csak odacsapnom sem,neki elég az,hogyha rászólok,a szóban forgó kutyumnak viszont néhanap elkél. (Nyilván nem úgy,hogy fájjon,hanem csak éreztetve,hogy akkor épp nagyon rosszat csinált). Korábban egyébként,amíg a viszonyokat nem tisztáztuk,igen,volt étel-és játékagressziója is,ezeket sikerült orvosolnom. Ha bele nem is nyúlhatok az edényébe csak úgy,hirtelen,ha felszólítom,hogy hagyja ott a kaját,ill.engedje el a játékot,megteszi,bár sajnos csak nekem a családból. A többieket pl nem merem a közelébe engedni,amikor eszik. Közben olvasom a kommentjeiteket,és ismét és biztosan le merem szögezni,hogy nem játékos üdvözlésről van szó (főleg úgy,hogy ez a viselkedés nem csak érkezéskor van jelen).


Még egy érdekes megfigyelés : minél inkább zárt térben vagyunk,annál jobban frusztrálja...Bár ez sem mindig igaz,autóban ha utazik,akkor pl tök jó,,barát",látom rajta,hogy nyugodt,liheg,lehet simogatni is...Téli estéken viszont lent alszik a pincében,ami egyébként elég nagy,már akkor a vacsoráját is ott kapja meg. Általában megvárom,míg megeszi,hogy aztán az edényét elmoshassam...Kaja után rögtön odajön hozzám és nagyon közel leül elém (de tényleg mászik bele az emberekbe,ugyanakkor berág azért,ha hozzá is nyúlnak-de akkor miért bújik..??) ilyenkor viszont,ha meg akarom simogatni,már a szemén látom,hogy jobb,ha abbahagyom...Nem félek,épp ellenkezőleg,magabiztosságot és nyugalmat igyekszem sugározni felé,de ilyenkor mindhiába. Tehát pl zárt térben (jármű kivételével...?),vagy legalábbis a pincében nem szabad simogatni...

2014. máj. 10. 00:39
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!