Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Törzskönyves szülőktől, de...

Törzskönyves szülőktől, de nem tenyésztőtől kiskutya? Mennyire jó választás?

Figyelt kérdés

Sok olyan hirdetést találok mostanában, ahol olyan kölyökkutyákat hirdetnek, akiknek a szülei törzskönyvesen, akár még kiállítási eredményeik is vannak.

Annyi mindent hallok, hogy így a szaporítók meg úgy a szaporítók, de nekem a szaporító kategóriába nem tartoznak bele azok, akiknek van 2 darab kutyája, akik tenyésztőtől vannak, egészségesek, szerető környezetben nőttek fel és kiegyensúlyozottak, és nekik lesznek kiskutyáik. És persze nem tenyésztenek, hanem csak egyszer lettek kiskutyák, tehát nem a pénzről szól a dolog. Ha a képeken is látszik, hogy a kutyák tiszta környezetben, családban vannak, valóban törzskönyvesek és a standardnak megfelelnek és jó idegrendszerűek, plusz elmegyek megnézni a piciket és mindennel meg vagyok elégedve, akkor miért ne hozhatnék tőlük kiskutyát? Miért vegyek tenyésztőtől, akinek ugyanolyanok a kutyái csak 100e-rel drágábban adja őket és ivartalanítási kötelezettséggel? Ja és persze a családnál az apa és az anya kutya felmenői is mind szűrtek..


2014. máj. 25. 19:30
1 2 3 4
 11/34 sippara ***** válasza:
86%

"Ha egyszer látom a törzskönyvet, látom a családot, látom a környezetet, a kutyák és az emberek viselkedését, stb, akkor csak el tudom dönteni, hogy az illető átver-e vagy sem."


Ismered a fajta vonalait? Jártas vagy a genetikában? Ismered a fajta egyedeit (és vonalait) olyan mélyre menően, hogy felelősséget merj vállalni a saját tudásod alapján egy (vagy több) kölyök egészségéért?


"És a tenyésztő meg azért adja el iszonyú áron a kutyáit, mert ki van váltva neki egy kennelnév."


A kennelnév kiváltása húszezer, és további évi 10 a tagság (legalábbis eddig így volt). Miért dobna ez 2-3 ezer forintnál többet a kutya árán?


"Tanúja voltam egy kiállításon a közelmúltban, ahogy két "tenyésztő" egymásnak esett, mert a saját nagyanyjával fedeztette be az egyik kutyáját az egyik tenyésztő. Ott totálisan ledöbbentem."


Van ilyen, vonaltenyésztésnek hívják, és bizonyos esetekben megengedett, sőt, javít a kölykök minőségén. Ha ilyen szinten sem vagy tisztában a szakmával, szerinted meg tudod állapítani egy kölyökről a szülei törzskönyve alapján, hogy egészséges lesz-e?


"Na akkor most mégis ki a rossz és ki a jó?"


Jó az, aki LELKIISMERETTEL és HOZZÁÉRTÉSSEL tenyészt. Aki pedig "rendelkezik" mindkettővel, az bizony tkt csináltat, hogy követhető legyen a kölykök vonala, szűréseket csináltat, mert nem elég a szülők alapján tiszta eredmény, és mert a szó szoros értelmében ÉLETEK függnek tőle, hogy jól csinálja-e a munkáját.

2014. máj. 25. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/34 A kérdező kommentje:
És lehetetlen lelkiismeretből bevállalni egy almot?
2014. máj. 25. 19:48
 13/34 anonim ***** válasza:
77%
Igen, lehetetlen, mert akkor meg ott van az az oldal, hogy van a Mo.-on 2 millió gazdátlan kutya és előbb velük kéne kezdeni valamit, mielőtt valaki saját magának és kedvességből másoknak gyárt almokat. Vagy az a 2 millió kutya nem számít?
2014. máj. 25. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/34 A kérdező kommentje:
És akkor a tenyésztőknek nem számít az a 2 millió kutya, hogy ők is gyártanak?
2014. máj. 25. 19:51
 15/34 anonim ***** válasza:
72%
4-es, neked meg üzenném, hogy nekem sem volt 360 ezrem az álomkutyámra az álomkennelből, ezért elmentem a fajtamentőkhöz és így jutottam kutyához szinte ingyen. Mert akinek nincs pénze annak ott a menhely, vagy a fajtamentés. Ha meg 3 gyereked van és amúgyis kell a pénz, ne tarts kutyát, nem kötelező. Ha lesz egy olyan dp-je a kutyának amit műteni kell és lábanként 200 ezer, mit csinálsz?
2014. máj. 25. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/34 sippara ***** válasza:
80%
Persze, lehet... csak egyrészt ott van kétmillió kutya az utcán, ha valaki ehhez hozzátesz még X-et, hogy "Fifike hadd legyen anyuka", meg hogy "babázhassanak a gyerekek", annál - szerintem - nem játszik a "lelkiismeret" tényező. De még ha feltételezzük, hogy valaki lelkiismeretes (csak teszemazt síkhülye és egy hat oldalról zárt fadobozban éli az életét), hozzáértés nélkül a lelkiismeretével bizony mind az esetleg HDs/EDs/kataraktás/epilepsziás/egyébgenetikaibeteg kutya, mind te, mint az állatorvosnak százezreket kicsengető gazdi kitörölhetitek a seggeteket.
2014. máj. 25. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/34 anonim ***** válasza:
69%
Kérdező, miért vagy ennyire értetlen? Aki EGÉSZSÉGES, bizonyítottan szűrt, gondosan választott vérvonallal dolgozik, az adjon kutyát olyannak akinek szintén ez a célja. A fajtákat fenn kell tartani, különben kihalnak. De akinek olcsón kell kutya, az ne olcsó almokat keressen, hanem menjen fajtamentőkhöz. Én egyszerűen nem értem a magyar ember hozzáállását. Olcsó kell, fajtatiszta kell, azonnal kell, kölyök kell... Szánalmas.
2014. máj. 25. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/34 sippara ***** válasza:
76%
Alapvető fogalomzavar van itt keményen. A tenyésztő NEM azért hoz le almot, mert de cukik lesznek a kölykök, vagy hogy Fifike anya legyen, hanem azért, hogy javítsa az imádott fajta állományát. Erre szükség van, viszont ilyesmiről sem a hülyeségből, sem az anyagi érdekből, sem a "csak úgy" szaporítóknál nem beszélhetünk.
2014. máj. 25. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/34 A kérdező kommentje:
Szóval azt mondjátok, hogy az nem garancia, ha két szűrt kutya a szülő? Miért nem az? Ha az összes felmenő szűrt, akkor mégis honnan jönne a betegségre a hajlam?
2014. máj. 25. 19:55
 20/34 anonim ***** válasza:
55%
Szűrések között is van többféle. Mostanában olvastam, hogy pl. egy fajtánál eddig nem volt kötelező egy bizonyos szűrés, de a jobb tenyésztők eddig is megcsinálták, mostantól lett kötelező. Tehát árnyaltabb a dolog annál, mint hogy van 1 db állatorvosi vizsgálat és kész. Ezek a részletesebb szűrések akár 50 és 100 ezer között is lehetnek és most lehet, hogy keveset mondtam.
2014. máj. 25. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!