Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » 9 hónapos kan Dobermannommal...

9 hónapos kan Dobermannommal első problémám. Változtat ezen az ivartalanítás? Többi lent

Figyelt kérdés

10 éves domináns golden kan mixem eddig bizonyos időközönként helyre tette a Dobi kölyköm, az pedig sosem támadott vissza. Ezek eleinte sima oda mordulások, később odakapások lettek (mix részéről) egyébként el voltak egymás mellett. Elrendeznie is csak akkor kellett a mixemnek a kölyköt ha az játszani akart vele és nem hagyta békén, amit megelégelt egy idő után. Mindig rádícsértem ilyenkor az idősebbik kanomra, a kicsit pedig figyelmen kívül hagytam. Az utóbbi időben viszont ivarérett a dobi, és a sima odakapásból cibálások lettek, amit csak onnan tudtam meg, hogy bentről meghallottam ahogy a "kicsi" sír, és mikor kirohantam ott volt a harapás "helye", seb nem volt, vagy vér csak nyál a bundán. Ilyenkor a mar dobit elküldtem a helyére a mixet pedig megsimogattam. A cibálások mindig akkor történtek ha bent voltam a házban. Viszont ezek a cibálások egyre sűrűbbek lettek, és mindig egyre hosszabbak, mert mindig egyre hosszabb ideig sírt a Dobi, de mire ki értem hozzájuk mar abba hagyták. Ma a következő történt: kb 10 perce jöttem be tőlük a házba mikor megint hallottam a Dobi sirasat, mire kirohantam szintén vége lett, a Dobi tiszta kosz volt mindenhol, az oldalán érte harapás és a nyakán (nem volt seb, csak nyal és "deformálódott" szőr), nagy butaságot csináltam, a mixet zavartam el a helyére ( azért mert mar túl hosszú ideig gyepalta a kisebbet és nem akartam hogy túlzásba essen legközelebb) a dobit pedig megtörölgettem. Amíg kint voltam nagy ívben kerülte a Dobi a mixet. Kiváncsi voltam mi történik ha nem vagyok kint, bejöttem a házba és ablakból figyeltem mi történik : mix ivott , tőle 3 méterre Dobi nézi. Mix ránéz, felhúzza a száját, dobit nézi meredten, mix is, mix megint iszik. Abba hagyja az ivast. Dobi fordul egyet (rendes 360fokos) kör, majd be feszült testtartás, és bumm rohant a mixnek.. Ajtót felteptem üvöltözve mentem ki de rám sem hederitettek, a látvány ami fogadott: Dobi földön fekszik és acsarkodik az felette álló őt gyepáló mixre, próbál szabadulni alóla.Adrenalin miatt sok mindenre nem emlékszem, csak villanó fogakra.. Mentem feléjük rajuk szóltam (uvoltottem) hagyják abba de meg sem hallották. Hozzájuk vágtam azonnal a vizes taljukat, rögtön szét mentek .. Dobit bezavartam a kennelbe és bezartam. Amit tudni kell rólam/rólunk: mix: 10 éves domináns kan, bármikor szót fogad nekem, felnéz rám, 10 év alatt össze szoktunk nagyon szépen.

Dobi: 9 hónapos minden kutyával nagyon szépen kijön,legyen az kan vagy szuka,mióta megkaptam szocializálom. Emellett elég domináns. Nekem szót fogad, igazi egy gazdás, másokra tojik de ha en mondok valamit azonnal megteszi. Mar 2-3 hónapja ivarérett, mikor idegen területen engedtem el (sétálni voltunk) és pisilt akkor mindig emelte a lábát, csak itthon nem. Itthon ugyanúgy "lanyosan" pisilt, nehány napja emeli a lábát itthon is , de nem jelölget csak szimplán pisil, amit a mixem rögtön felül jelöl, de a Dobi nem jelölte felül a mix pisijét soha sem. Dobi val 3 hónapos kora óta járok kutyasuliba, munka kutyának képzem, ősszel fogunk vizsgát tenni. Kérlek falkavezersegi maszlaggal most ne gyertek nekem( nem azért mert nem értek vele egyet, hanem mert ilyen problémánk nincs, nem nagyképűségből mondom). Minden nap foglalkozom mind a két kutyámmal külön is és együtt is. Dobival hetente járunk suliba, és minden este 1 órát fegyelmizek vele. Erősebb kéz kell hozzá nyilván mint egy goldi mixhez, de ezzel nincs gond, határozott vagyok, következetes, és vannak szabályok az életében, sok sok mozgás igényét is kielégítve. Az ivartalanítás amúgy is képben volt, mert bár igen jó vér vonala van, a tenyésztés nem az en "dolgom" hanem a tapasztalt igazi tenyésztőké, igy hamarosan meg lett volna műtve, ez csak előrébb hozta a dolgot. Az olyan emberek véleményére vagyok kiváncsi akik a leírtak alapján kb megtudják mondani mi történhetett a két kutya között (szakértő szemmel!) és tényleg en rontottam -e nagyon nagyot hogy a mixet a mai első cibálásnál megszidtam.. Mert úgy érzem igen, de úgy is hogy valami elkerülheti a figyelmem amit külső szemlélő jobban észrevesz. Valódi szakértők véleményét várom nem a nethuszárok okoskodását akik itt élik ki magukat és csak a könyvekből idéznek.. (bocs de sok ilyet láttam). Továbbá érdekelne hogy ivartalanítás javítana ezen a problémán? Persze ugyanazzal a sok foglalkozassal, szabállyal és határral, mint ami eddig volt. Nem várom hogy az ivartalanítás ezt megoldja, nem az a fajta gazda vagyok. Mellesleg a verekedesek sosem akkor történtek ha kint voltam velük, a verekedesek utan pedig sosem cseppent vér, sehol egy seb vagy horzsolás. (Ezek úgy gondolom fontos reszletek)

Köszönöm előre is a válaszolóknak!



2014. jún. 3. 17:45
 1/9 anonim ***** válasza:
Jól értem, van két ivaros kan kutyád, akikből az egyiket mindig jól megdicsérted, amikor verte a másikat, és most csodálkozol, hogy egyre jobban veri?
2014. jún. 3. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Ismerem az idősebbet nagyon jól, és tudom hogy azért cibálta meg, mert helyre tette a kisebbet. De mint olvashattad ma már az idősebbet szidtam meg mert túl lepte a határt, szerintem érthetően leírtam, és azt is hogy mi történt utána. Valami használható vélemény? Mert azt kértem.
2014. jún. 3. 17:58
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

Ez a véleményem, hogy ott cseszted el, hogy nem avatkoztál közbe, sőt, még bátorítottad is, hogy gyepálja a kicsit. Erre nem kell rádicsérni, rendbetette, vége van, kész. Esetleg neked is rá lehetett volna szólni a dobira, hogy elhiggye, hogy tényleg tilos csesztetnie az öreget, hiszen az hiába próbálta fegyelmezni a kicsit, nem sikerült, egyre durvábban kellett rászólnia ugyanazokért a dolgokért, mert nem segítettél neki a nevelésben, ő meg valószínűleg nem elég domináns egy kamasz dobihoz, viszont mivel azt kommunikáltad felé, hogy üsse csak, ha idegesíti, hát üti. Fontos, hogy átlásd a folyamatot, különben nem fogod tudni megoldani.


Fejezd be a dicsérgetést, mindenféle balhégyanús helyzetet tilts egyértelműen, állj ki az öreg mellett, ha kell, de fogadd el, ha a dobi magasabb pozícióra való a jelenleginél, mert sanszos, hogy előbb-utóbb le fogja nyomni az öreget. Annyit kell csak elérni, hogy ezt ne verekedéssel tegye meg, hanem civilizáltan, de ehhez az is kell, hogy te ne akarj mesterségesen beleszólni a sorrendjükbe, csak a viselkedésükbe. A verekedés tilos, pont; aki mégis kiprovokálja, az megnézheti magát, de az is, aki direkt belemegy ahelyett, hogy odébb állna.

Kis mosolyszünet is mehet a dobinak, semmi simi meg játék meg tutujgatás, csak vezényszavak elsőre megcsináltatva, vagy annyi se, amíg magába nem száll. És nem kell közben látványosan imádni a másikat, nem az a cél, hogy ideges legyen, hanem éppen az, hogy lehiggadjon.

Ez a kamaszkor egy ilyen dolog, igazán számíthattál volna rá, hogy ha van két domináns ivaros kan kutyád, akkor ott gondok lesznek, rég ki kellett volna golyózni mindkettőt.

2014. jún. 3. 18:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 sippara ***** válasza:
100%

Na (bár én sem leszek hasznos gyaníthatóan - bár nem is tudom, milyen választ vársz):


A hibák:


"Mindig rádícsértem ilyenkor az idősebbik kanomra, a kicsit pedig figyelmen kívül hagytam."


Miért? Verekedés NINCS. Nem "talán ha éppen én is úgy gondolom, hogy oké, akkor megverheted, de amúgy nem", hanem egyszerűen NEM. Ha te ennek az ellenkezőjét dicséred, akkor nem kell meglepődni.


" nagy butaságot csináltam, a mixet zavartam el a helyére ( azért mert mar túl hosszú ideig gyepalta a kisebbet és nem akartam hogy túlzásba essen legközelebb)"


Miért? De komolyan, MIÉRT? Vagy nincs verekedés, és akkor minden ügyet én, mint gazda rendezek, vagy van, és akkor csendben fizetem az állatorvosi költségeket.


"Mentem feléjük rajuk szóltam (uvoltottem) hagyják abba de meg sem hallották." ---> <--- " Kérlek falkavezersegi maszlaggal most ne gyertek nekem( nem azért mert nem értek vele egyet, hanem mert ilyen problémánk nincs, nem nagyképűségből mondom)."


A kettő együtt nem megy. Vagy százas mindkét kutya, és akkor ha rájuk szólok, bizony szétrebbennek, vagy nem, és akkor az történik, ami nálatok. Egy kamasz dobi amúgy sem lenne százas, de te még bőven rá is teszel ezzel az értelmezhetetlen verekedés jutalmazással.


"Az olyan emberek véleményére vagyok kiváncsi akik a leírtak alapján kb megtudják mondani mi történhetett a két kutya között"


Az történt, hogy a két kutya rá lett szoktatva, hogy néha összemenjenek. Ahogy nő a dobi, úgy lesznek ezek a verekedések egyre durvábbak.


"és tényleg en rontottam -e nagyon nagyot hogy a mixet a mai első cibálásnál megszidtam."


Igen, te rontottál, de NEM a mai szidásnál, hanem az összes többi eddigi ilyen alkalomnál.


"Továbbá érdekelne hogy ivartalanítás javítana ezen a problémán?"


Ez nem dominanciaprobléma, rá lettek szoktatva. Ettől függetlenül az ivartalanítás jót tehet, de nem agymosás.


"Persze ugyanazzal a sok foglalkozassal, szabállyal és határral, mint ami eddig volt."


UGYANEZEKKEL a szabályokkal semmi nem fog változni, hiszen ezek a szabályok és reakciók vezettek ide. Változtatnod kell a balhék kezelésén, döntsd el, hogy verekedhetnek, vagy sem, és tartsd magad a döntésedhez. Ha nem, akkor viszont már a feszüléseket is tiltani, és balhénál mindkettőt büntetni, egyiknek se álljon érdekében, mert előbb-utóbb vér fog folyni.

2014. jún. 3. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

És csak hogy konkrétumot is mondjak: már amikor látod, hogy vicsorgás van, vagy feszülés, vagy bármi, ami konfliktust eredményezhet, azonnal robbanj be a két kutya közé egy boroskannával, amiben van pár kavics, és kergesd körbe vele a ludas felet a kertben, dobáld meg alaposan (persze csak ha szükséges, bár egy jó idegrendszerű tökös kutyánál valószínűleg kelleni fog a kergetés), szarja össze magát, jöjjön rá, hogy ezt a viselkedést nem tolerálod. Azzal nem fog megszűnni a probléma, ha továbbra is rájuk bízod a viszonyuk rendezését. Igenis avatkozz közbe, állíts fel szabályokat és tartasd be őket, ezt teszi egy jó falkavezér, nem csak nézi az ablakból a kialakuló verekedést.


A pisi felüljelölés meg egyébként nem számít, sőt, tapasztalataim szerint a legdominánsabb kutya odapisil valahova, aztán a többi falkatag meg rájelöl, hogy kívülállónak egyértelműbb legyen, hogy ez itt a MI területünk. A főnök döntötte el, hogy hol jelölnek, ennyi.


Szóval valószínűleg az van nálatok, hogy a dobi a főnök, vagy legalábbis lassan az lesz, ezt az öreg hajlandó is lenne elfogadni, de a terrorizálást nem, ami egyébként tök jogos. A pitem hasonlóan működött az idős szukámmal, csak ő nem szólt vissza; ha rájuk bízom, rég éhen-szomjan halt volna a kutya, mert elhajtotta volna a kicsi a kajától, víztől, fekvőhelytől, mindentől. Tessék falkaként viselkedni és együtt helyrerakni a kamaszt.

2014. jún. 3. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
28%

'Miért? De komolyan, MIÉRT? Vagy nincs verekedés, és akkor minden ügyet én, mint gazda rendezek, vagy van, és akkor csendben fizetem az állatorvosi költségeket.'

Ezt magyarázza már meg nekem valaki... 24 órában nem ülhetsz a kutyák mellett, hogy az ügyeit intézd. Olyan tökéletes kutya meg nincs aki 8 órával a gazda elmenetele után is tökéletes mintakutya, amikor senki sem figyeli. Kikapcsolni sem lehet amíg nem vagy otthon, hogy addig nehogy "ügyei" legyenek.

2014. jún. 3. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

na, akkor egyidősek a kutyáink. Csak az enyém 8.án lesz 10 hónapos és szuka. Még nem gondolom, hogy ivarérett lenne, szerintem csak eltanulta a lábemelést a nagytól. Ezeket a kis hisztiket meg tiltsad mert a dobi úgy a fejedre nő a végén, hogy hagyjuk. Nem mellesleg meg vér fog folyni te meg fizetheted az állatorvosi számlákat.

Nálunk is vannak kisebb balhék, általában akkor, ha a nagy pofátlan, a kicsi akciózik. Ezen segített nálunk a flakon, mostmár elég csak rászólni, felfogta, hogy fegyelmezés az én dolgom.

Az ivartalanítás célszerű lenne, nálam is tervben van, de én megvárom az 1. tüzelését. Nem csodaszer.

2014. jún. 3. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
75%

Nálunk hasonló probléma volt annyi különbséggel, hogy kb fél év van a két kan között. A töketlenítés sokat segített, de nem azonnal. Kb 1 hónap után már nagyon ritka volt az 'összecsapás', 2 hónap kellett mire teljesen lecsitultak.

Ha összekapnak mind a kettőt szidd le, vagy hagyd figyelmen kívül. Még véletlenül se dicsérj. A kutya nem értelmezi a dicséret mögötti szándékot. Ha a verekedésre dicsérsz, akkor a verekedés a teljesítendő, és nem az, hogy csak rakja helyre.

2014. jún. 3. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
64%

Nem tudom mitől lesz valaki szakértő, de elmondom, hogy én mit szoktam csinálni.

Ha az egyik feszkót csinál és a másik leteremtené akkor rászólok mindkettőre, mert egyrészt nincs provokáció másrészt nincs majd én helyreraklak magatartás. Nem engedtem soha, hogy bármelyik szórakozzon a másikkal. Ha a nagy pihent és a kicsi nem akarta békén hagyni akkor én rászóltam a kicsire mikor láttam, hogy a nagyot zavarja és egy idő után megtanulta, hogy mik azok a helyzetek amikor bármennyire is akarna játszani a naggyal nem teheti és ő maga szüntette meg ezeket a szitukat. A nagy/nagyok részéről ami mehet a kicsik felé az odabökés harapás nélkül vagy morgás. Ők is megtanulták, hogy mi az a határ ameddig el lehet menni. Ha határon belül csinálta mindenki a kis dolgát akkor csak néztem őket de nem szóltam, ők is figyelték hogy szólok vagy lehet és amikor elérték azt a szintet, hogy már szóltam akkor már tudták, várták hogy na most már ezért szólni fogok és abban a pillanatban szüntették meg az egészet, nem is lovallták tovább magukat. Szépen mindegyikük kitapasztalta a saját határát, kb úgy mint egy ember akinek be van kötve a szeme de tudja hogy előtte valahol fal van és lépeget előre, óvatosan mert tudja már, hogy ott fal lesz és amikor elér odáig akkor vissza is fordul és utána már tudja hol a fal. Most ez lehet hülye példa volt de ez illik rá legjobban :D

Annyi a lényege, hogy ne csak egyes helyzetekben tudják, értsék hogy mit lehet, hanem hogy legyen egy rendszer amit ők is átlátnak.

Nálunk bár megvan ki a vezető csak lehelletnyivel van a többiek előtt, néha pici apróságokból lehet látni, de mindegyiknek egyforma jogai vannak, nincs kimondott rangsoruk. Így nyugalom van, egyik se bírná elviselni az elnyomott szerepét és ha hagytam volna nekik, hogy rangsort alakítsanak már rég megették volna egymást :D

A felnőtt ideiglenesemnél ugyanez volt, mintha kölyök lett volna aki keresi a helyét. Ő az elején még komolyan vette és elhitte, hogy neki majd több joga lesz mint a többieknek, de ugyanez a rászólok vagy csak figyelem, oda-vissza figyeljük egymás reakcióit tanítás ment. Nála sem mehetett a többiek részéről harapás mert az csak olaj a tűzre. És ezt a vér nélküli nyálas harapásra is értem, mert az sem sokkal jobb, azt már nem sok választja el a valódi harapástól.

Ja igen és amikor valaki átlépte a határt vagy elért odáig akkor én nem küldtem egyiket sem a helyére, ott feküdtek egymás mellett amíg meg nem nyugodtak.

2014. jún. 4. 09:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!