Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Elrontott kutyát tükör módszer...

Elrontott kutyát tükör módszerrel szerintetek helyre lehet hozni? Tapasztalatok is érdekelnek!

Figyelt kérdés

Sziasztok. Kicsit hosszú lesz :D


Tudom, hogy az én ill. mi (család) hibánk, hogy a kutya ilyen lett.


Fél éve fogadtuk be. Az elején tündéri volt, elég visszahúzódó,de barátságos, kutyákkal is tökéletesen kijött. Pórázon mondjuk kezdeti időben katasztrofálisan közlekedett (ide-oda, előre, hátra, keresztbe, húzott mint egy mozdony :D).


Most meg:

- ha valaki becsönget és ajtót nyitok ott ricsajozik és pattog

- ha nagyapám bejön a szobába morog (halkan), hiába szólok rá

- séta közben ha kutyát lát, akkor lopakodó pózt vesz föl, és ha nem megyünk oda a kutyához akkor sokszor kilő és elkezd ugatni

-oda akar pofátlankodni más emberekhez meg felugrálni

- a szomszéd pudlijának mindig neki akar esni (az nem is provokálja)

- állandóan előre akar kolbászolni láb mellől

(- azért hogy pozitívat is írjak már sokkal-sokkal-sokkal jobban sétál, laza pórázon, nem lop, nem vesz fel kaját a földről, jön hívásra futtatóban is :) )


(Az ilyen alap dolgokat, hogy ki eszik először, nincs üdvözlés az ajtóban, ki megy ki az ajtón elsőnek, betartjuk.)


Próbáltam a CSAK pozitív megerősítéses módszert, meg Cesar Millan módszereit ( séta közben nincs duma, oldalba bökés, stb.), de csak tessék-lássék volt hatásuk.... Igazából annyi ellentmondás van a módszerek közt a neten, hogy kicsit össze is zavarodtam.

Ma eldurrant az agyam és amikor csöngettek és a bejárati ajtóhoz akart pofátlankodni, akkor teli torokból ráordítottam és bezavartam, ami olyan jól sikerült, hogy amíg beszélgettem az illetővel vagy 10 percet ki se dugta a képét. Az esti sétánál is kicsit meg volt szeppenve és amikor egy másik kutyához akart oldalt kiugrani, keményen rászóltam és csúnyán néztem rá, fülét-farkát behúzva nézett rám (eddig ilyenkor le se bagózott). Amikor előre akart kolbászolni, erélyesen magam mellé hívtam, aztán mikor odajött megdicsértem, meg menet közben is, amikor mellettem haladt. Séta közben sokkal többször nézett fel rám.

************************************

TUDOM, hogy félreneveltük (sajnos), hagytuk elkanászodni, nagyon elpimaszodott és sokat megenged magának, de elég volt.

************************************

Ugye már az első ilyen húzásainál keményebbnek kellett volna lennem? Volt valakinek hasonló gond a kutyájával (és ha igen, hogyan nevelte ki belőle)?

Szerintetek ez a helyes/hatásos nevelés? Hogyha jó akkor dicsérem, ha rosszalkodni kezd(ene), akkor meg húú de mérges vagyok? Mert úgy tűnik, erre reagál a legjobban.


(Ja még annyi, hogy közepes termetű kutyus, naponta több órát sétálunk, futtatóba is heti több alkalommal megyünk és nagyon jól elvan a kutyákkal, 2-3 alkalommal kaptak össze más kutyával (rengeteg kutya jár oda), de csak ugatás szinten, de lenyugtattuk őket és utána szent volt a béke.)



2014. júl. 17. 23:24
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
Az eldurrant az agyam résznél csináltad jól.Ha így folytatod,nem kell semmilyen módszer,működni fog a kutyád.Vsz,az elején babusgatva,kímélve volt,ez növelte meg túlzottan az egóját.Amúgy tükör módszertől függetlenül,az oktató nekünk is pont azt a megoldást,illetve helyzet kezelést ajánlotta,amitre te is rátaláltál,amikor betelt a pohár.
2014. júl. 18. 00:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
100%

Az ordítást idővel elég lesz egy haragosabb, vagy nyomatékosabb hangra felváltani. :))

Igen.. a hatásos nevelés---- jó-dicséret, rossz- mérges vagy. A fokozatok idővel finomulnak.

2014. júl. 18. 00:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:

Köszönöm mindkettőtöknek! :)


"Vsz,az elején babusgatva,kímélve volt,ez növelte meg túlzottan az egóját."

Igen, ez az! Az egója nőtt meg de nagyon! És igen, biztos túlbabusgattuk :) Eleve nagyon rossz körülmények közül, betegen került hozzánk, hát... Na igen :D


Megfogadom, amiket írtatok. Természetesen én se szeretnék hosszú távon ekkora hangerőt használni :)

2014. júl. 18. 00:35
 4/13 anonim ***** válasza:
100%

"Hogyha jó akkor dicsérem, ha rosszalkodni kezd(ene), akkor meg húú de mérges vagyok? Mert úgy tűnik, erre reagál a legjobban."


Ez az egyetlen lehetséges nevelési módszer a kutyáknál. Kicsit általánosítva: A helyes viselkedést meg kell erősíteni, a helytelen viselkedést büntetni kell (vagy gátolni). Amúgy az emberek egymás között is ugyanezt alkalmazzák, mert ez az ami működik. És akkor itt definiálni kell a megerősítés és a büntetés fogalmát is. A megerősítés az, amitől az adott viseledés gyakorisága nő, a büntetéstől pedig a viselkedés gyakorisága csökken. Az, hogy melyik kutyánál mi számít megerősítésnek és mi büntetésnek, az már sokkal bonyolultabb kérdés és személyre szabottan kell kitalálni.


A tükör módszer jó lehet, ha tudsz vele azonosulni. Sok hasznos elméleti és gyakorlati tudásra tehetsz szert.

2014. júl. 18. 05:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 Imola Ágnes ***** válasza:
100%

CSAK pozitív megerősítéssel azért nem megy, mert a kutyák világában ez enm normális. A falkavezér soha enm díccsérgeti a kutyát, viszont ha hülyeséget csinál, akkor pontra teszi. Mivel azonban mi több dolgot várunk el, mint a falkavezér, pozitív megerősítéssel vesszök rá a kutyát a kívánt viselkedésre, de ez csak akkor működik, ha hibás viselkedésnél korrigálod. Ember kutya kapcsolatban mindkettő kell.

Az, hogy mennyire kell hú de mérgesnek tűnnöd, az a te magatartásodtól, és kisugárzásodtól függ. Minnél dominánsabb vagy, annál könnyebben, és nyugodtabban tudod korrigálni a kutyád. Igazából neked kell megváltozni, hogy igazi vezető leszel, nem csak olyan, aki úgy tesz mintha az lenne.

Kutyától és gazdától függ, hogy kinek milyen módszer válik be. Azt tudom javasolni, hogy bárhova is mész, mindíg kérdezz, próbáld megérteni a lényegét a módszernek, és hogy mit miért teszel.

2014. júl. 18. 08:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
69%

"CSAK pozitív megerősítéssel azért nem megy, mert a kutyák világában ez enm normális"


Ez az emberek világában se normális. Nem vagyok etológus, de nem tudnék olyan állatfajt mondani, ahol a nevelés kizárólag pozitív megerősítéssel működik.

2014. júl. 18. 08:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:

Hú, köszönöm a válaszokat (és hogy nem tolt le senki, hogy milyen hülye vagyok :D)!!! Mindenki nagyon jókat írt és belátom eddig is így kellett volna kezelnem/kezelnünk.


"Igazából neked kell megváltozni, hogy igazi vezető leszel, nem csak olyan, aki úgy tesz mintha az lenne. "


Tudom, tudom! Igyekszem :)

Ma is jött a postás, megint szaladt volna ricsajozni az ajtóhoz, de rákiabáltam és bezavartam (magától nem ment vissza a szobába, úgyhogy vissza kellett kísérnem) és direkt nyitva hagytam a szobaajtót, de nem jött ki! El se akartam hinni :D Persze aztán hívtam mikor a postás elment és dicsértem.


Igen, igazatok van, hogy embereknél is pozitív-negatív visszajelzéssel lehet csak működni, de tényleg annyi, de annyi könyvet olvastam a témában meg videókat is rengeteget néztem és egyik ezt mondja, másik azt.

(Ne beszélj hozzá, beszélj hozzá. Engedd séta közben elkolbászolni, ne engedd. Büntesd, ne büntesd. Nyakörvet tilos, hámot szabad, hámot tilos, nyakörvet szabad. Jutalomfalattal tanítsd, ne használj jutalomfalatot.)

2014. júl. 18. 11:02
 8/13 anonim ***** válasza:
Nálunk elrontották a kutyát a tükör suliban, szóval én nem vagyok róluk jó véleménnyel. Ettől függetlenül többeknek beválik. Ki kell próbálni, aztán majd kiderül.
2014. júl. 18. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
utolsó, hogy rontották el?
2014. júl. 18. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 Szilvi & Argos ***** válasza:
A kutya meglepődött, hogy a gazdi, akivel eddig szórakozhatott, bekeményített :) Csak így tovább. Egyébként próbáld ki, hogy az ordítást lejjebb veszed 1-2 határozott parancsra, de a testbeszéded ugyanolyan legyen, mint mikor kiabáltál ;) Ha ez sikerül, akkor a kutya is valszeg azonnal leáll....egy próbát megér :)
2014. júl. 18. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!