Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Miért nem (olyan) népszerűek...

Miért nem (olyan) népszerűek a magyar kutyafajták idehaza? Mitől jobbak a külföldiek? Melyik a legveszélyeztetettebb?

Figyelt kérdés

Hasonló "munkakörben" is gyakrabban alkalmaznak inkább idegen fajtákat, mint hazaiakat. Miért?

Melyik fajtánk van a legnagyobb veszélyben és melyeknek biztosított a jövője?

A pulinak és a vizslának? Az utóbbinak még a munkaköre is és ezáltal nem vesznek el a belső tulajdonságok,mint ahogy a többinél egyes írások szerint észrevehető?



#kutya #kuvasz #mudi #puli #magyar agár #komondor #pumi #erdélyi kopó #magyar vizsla(sima és drótszőrű)
2014. aug. 7. 23:14
1 2 3
 11/27 anonim ***** válasza:
90%

Szerintem magyar fajta kutyákat "átlag kutyás" nem is nagyon tart. (Kivétel talán a vizsla, aki sokhelyütt már amolyan családi kutya.)

Vagy falusi házőrzőnek/munkakutyának tartják őket (sok esetben a nevelés teljes hiányával, esetleg láncon, sajnos), vagy pedig azok vesznek magyar kutyát, akik komolyan is gondolják és "komolyan" kutyáznak, sportolnak, odafigyelnek rá, hajlandóak energiát fektetni bele.


Lássuk be, se a kuvasz, se a komondor, se a terelőkutyák nem olyanok, mint pl. egy berni pásztor, hogy jópofa családi kutya, aki elvan a ház körül és "megelégszik" azzal, ha hétvégenként kiviszik kicsit szaladgálni. (Persze nem elégszik meg, csak nem is csavarodik be a tevékenységhiánytól olyan látványosan, mint egy kuvasz.)


Üdv,

egy kuvasztulajdonos

2014. aug. 8. 09:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/27 anonim ***** válasza:
87%
Mert kozuluk egyedul a vizsla az, ami.egyszeruen kezelheto, a tobbi tapasztalt gazdat igenyel. Illetve gyakran azt latom, hogy a problemat sok tenyeszto a mennyiseg es es nem a minoseg novelesevel probaljak megoldani a "nepesedesi probkemakat". Mudim van es mindig is lesz, de ezek tenyek.
2014. aug. 8. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/27 anonim ***** válasza:
100%

Jelenleg az erdélyi kopó a legveszélyeztetettebb, aztán a kuvasz követi, én úgy tudom.


A vizsla eléggé divatkutya lett, sajnos, mert egyre többen szaporítják őket, így egyre silányabb az állomány. Puli is rengeteg van pl. a menhelyeken.

2014. aug. 8. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/27 anonim ***** válasza:
45%

Válasszuk ketté a TK-s vonalat a szaporítós "vonaltól".

A kuvaszomat ajándékba kaptam egy olyan családtól, akik három felnőtt kuvaszt tartanak, egyik se törzskönyves, mégis küllemre olyanok, mintha ceruzával rajzolták volna őket. Abszolút megfelelnek a fajtastandardnek, a betegségekkel szemben ellenállóak és a jellemükre sincs panasz (pl. nem ideggyengék, nem hiperagresszívak).

Az enyém most másfél éves és - lekopogom - eddig bevált.


Rengeteg helyre cipelem magammal a városban és mindig mindenhol azonnal felismerik a fajtát.



A veszélyeztetett fajtáknál nem ítélem el a szaporítást.

Nem mindenkinek van pénze 70-80 ezer forintos TK-s kuvaszra, főleg faluhelyen.


Úgy tervezem, hogy a szukámat pár év múlva fedeztetem egy TK-s kannal (már ki is néztem) és az almot elajándékozom ismerősöknek, akiknél tudom, hogy jó helyen lesz + egyet megtartok magamnak.


Ezzel nem ártok a fajtának, sőt, épp elősegítem, hogy legalább féltucat helyre kuvasz kerüljön.

2014. aug. 8. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/27 A kérdező kommentje:
A külföldi fajtákat is valamilyen céllal,valamilyen feladatra tenyésztették ki.
2014. aug. 8. 20:09
 16/27 A kérdező kommentje:

Bevallom, hogy én sem biztos, hogy meg tudnám különböztetni a magyar agarat egy angoltól.


A sinka és a kaliba kutya hivatalosan el nem ismert fajta.

Mi a helyzet a rövidlábu erdélyi kopóval?

2014. aug. 8. 20:16
 17/27 anonim ***** válasza:
100%
14-es, pontosan erre ertettem, hogy sokan minoseg helyett mennyiseget novelnek. Akinek nincs penze kuvaszra, az ne tartson, ennyi. Vagy etetni, orvoshoz vinni mibol fogja? Egy ekkora kutya etetese nem ketfiller. Te remelhetoleg szurod a kutyadat, de tk nelkul honnan tudod, hogy a felmenoi is mentesek? Ha segiteni akarsz a magyar fajtakon, akkor veszel.egyet tenyesztotol, torzskonyvvel es csinalod rendesen, mert amire most keszulsz az nem segitseg.
2014. aug. 9. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/27 anonim ***** válasza:
49%

"Akinek nincs penze kuvaszra, az ne tartson, ennyi."

Aha, akkor inkább pusztuljon ki a fajta, nehogy a tenyésztők rosszul járjanak...


"de tk nelkul honnan tudod, hogy a felmenoi is mentesek?"

Miért, te honnan tudod, hogy az ükszülők, dédszülők mentesek? A hajlam öröklődik és hiába szűrtek a felmenők egy bizonyos fokig, ha elő-előfordulnak DP-sek. Ezt soha nem lehet kiküszöbölni. Genetika.

Nincs 100%-os védettség, csak ezt "elfelejtik" közölni a tisztelt tenyésztők urak.



Megjegyzem a falun élő egyedek sokszor életrevalóbbak, mint a kiállításokra sorozatgyártott küllemkutyák.

B-törzskönyvet se véletlenül találták ki a magyar fajtáknál.


(A pulit sikerült tönkretenniük azzal, hogy a színhibás selejtnek számító fekete pulit propagálták a standard fehér helyett, ami a kihalás szélére került.

kb., mintha fekete kuvaszt és komondort nyomatnának fehér ellenében.)


Visszatérve a kuvaszhoz. Egy kísérlet keretében megindult a kuvasz újbóli gyakorlati alkalmazása Erdélyben.

Legnevesebb tenyésztők adtak kölyköket és mondanom se kell, a helyi székely, falusi kuvaszok köröket vernek a törzskönyvesekre. Termetre kisebbek, gyorsabbak, robbanékonyabbak és lobbanékonyabbak.

A küllemre tenyésztett, mesterségesen megnövelt testsúly és testmagasság (a jellemről nem is beszélve) szignifikánsan visszaveti a teljesítményüket.



Volt már nekem hűdehiperszupertörzskönyves németjuhászom neves tenyésztőtől, kiváló (szűrt) vérvonalból, de olyan DP-s lett, mint a huzat.

2014. aug. 10. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/27 A kérdező kommentje:

A pulinál a fekete eredetileg selejtnek számított?


Szerintem az is állhat a kérdésem hátterében,hogy a mi fajtáinknak egyszerűbb,szerényebb a megjelenése.

Illetve a két "raszta" fajtánk szőre meg inkább elriasztja az embereket.

2014. aug. 10. 16:48
 20/27 anonim ***** válasza:
100%

A pulinál a fekete eredetileg selejtnek számított?


Pásztorkutyáink (kuvasz, komondor, puli) fehér színűek, ennek több oka volt, amit leggyakrabban említenek, hogy éjszaka a nyájra/csordára/ménesre támadó sötét színű farkastól könnyen meg lehessen különböztetni.

Anno a pulinál a tenyésztésből kizárták a fekete színűeket. Most pedig standard. No comment...



Pontokra szedve:

1. magyar fajták SPECIÁLIS (őrzés, terelés, vadászat stb) feladatra lettek kitenyésztve, abban viszont a legjobbak közé sorolhatók a világon, ezzel szemben pl a németjuhász univerzális

2. németjuhásznál maradva, könnyen tanítható, engedelmes, a gazdájáért bármikor bármire képes, ezzel szemben a magyar fajták erős egyéniségek, sok esetben makacs jelleműek, nehezebben kezelhetőek. Megszokták, hogy önállóan hoznak döntést, nem igénylik az ember közreműködését. Ezt a tulajdonságot sokan félreértelmezik és butának tartják a magyar pásztorkutyákat, pedig pont az ellenkezőjéről van szó.

Kreativitás, önálló gondolkodás, problémamegoldás a legértelmesebb kutyák sajátja.

3. Nincsenek agyonsztárolva. Amerikai sorozatokban, filmekben nem szerepelnek, ezért nem ismertek. A bernáthegyi a Beethoven, a beagle a Kutyák és macsák, a skótjuhász a Lassie c. film után lett közkedvelt.

Szépen meg is ásták a fajta sírját.

Divatkutyák lettek, keresztül kasul tenyésztve.

4. Magyarországon a szovjet megszállás során a vörös hadsereg csaknem kiirtotta a kuvasz- és komondorállományt, csodával határos, hogy sikerült megmenteni a fajtát. Nem is lett volna baj, ha nem terjed el a közvéleményben a sok ostoba tévképzet a magyar fajtákról (pl. kuvasz tutira bebolondul és a gazdájára támad, ostobák stb.). Nem tudom kinek állt érdekében a fajta kipusztítása, hogy politikai szándék állt mögötte vagy sem, de majdnem célt ért vele.

5. Igen, prózai okok is vannak: komondort én pl. a kezelésre szoruló szőre miatt nem tartanék. Maradok a kuvasznál.

Ízlések és pofonok, szerintem kivétel nélkül szépek, tetszetősek a magyar fajták.


Jó lenne, ha az állam pár millát a reklámozásukra szánna.

Támogatná a tenyésztőket és kedvezményekben részesíteni a magyar fajtákat tartókat. pl. állam finanszírozná a kötelező oltásokat, chipet, féreghajtót

2014. aug. 10. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!