Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » "újrafegyelmezés" irányvonaláb...

"újrafegyelmezés" irányvonalában segítséget kérek?

Figyelt kérdés

Sziasztok!



Tények: 4 éves, kezdettől fogva nevelt, ivartalanított kan, omega típus, konfliktus soha nem volt....


Egy jó ideje kialakult: futkározó kutyák fegyelmezése odaugatással, kergetéssel. (azonnal korrigálok minden esetben!)

Rohangáló gyerekek (!!!) szintén fenti módon történő fegyelmezése. (kimerül a megugatásban, rászólok csöndben marad, de tegnap pl. odáig fajult, hogy egy kb. 5 éves gyerkőc elrohant mellettünk ordítva, visítva valami műanyagizé lóbálva és a kutyám megkergette, alig tudtam begyűjteni, azonnal fektettem és kb. fél óráig nem engedtem felkelni,nem kommunikáltam vele, aztán laposkúszásban közlekedett hazáig)


Ezek a dolgok az utóbbi időben felerősödtek. Territóriális viselkedési problémára gyanakodtam, mert kirándulás alkalmával, leheveredés alatt dominálnak, egyébiránt nem tesz ilyet.


Az alapok újra felállítása nyilván indokolt, de mivel azért egy szófogadó, könnyen együttműködő kutyáról van szó, aki picit félénk nem szeretnék károkat okozni

(aki szerint szóljak a kutyára, neveljem meg szinten gondolkodnak kérem kíméljenek, azért ezen már túl vagyok pár éve)


Kérem azok segítségét akik már 1-nél több kutyát neveltek (nem tartottak!), kertben, nem a nagymamiét szünidőben, tehát tényleg tapasztalattal rendelkezők ötletét várom és köszönöm!



2014. aug. 18. 13:46
1 2
 1/12 Imola Ágnes ***** válasza:

Igazából azt kellene tisztázni, hogy miért csinálja ezt a kutya. Ez lenne az első lépés. A leírtak alapján nem neveletlenség, inkább valami más: ahogyan írtad: territoriális megnyilváánulás, felerősödött vadászösztön, félelem, bizonytalanság, valamilyen más stressz.... Jó lenne tudni pontosan, hogy mi is van a háttérben.


"Territóriális viselkedési problémára gyanakodtam, mert kirándulás alkalmával, leheveredés alatt dominálnak, egyébiránt nem tesz ilyet."

Ez pontosan mit jelent? Benneteket próbál hágó mozdulatokkal dominálni???

Tényleg részletesen leírtad, de még több infora van szükség.

Miben nyilvánul meg az h picit félénk??? Energiája le van vezetve? hogyan? Más viselkedési gondok (akár olyan is, aminek nincs ehhez köze)?

2014. aug. 18. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
A nevelésben van még mit pótolnod. Pl azt, hogy behívásra, ha cigánygyerekek is potyognak az égből, akkor is bemegy. Sőt...eleve le kellene tudnod állítani, ha el akar indulni, amikor te nem akarod.
2014. aug. 18. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:

Nem szemtelenkedik, alapvetően távolságtartó kutya, tiszteletben tartja a komfortzónát, emberét kutyáét.


Körbejárja a helyet, ahova lefekszünk - ez eddig oké - aztán hol ide fekszik, hol oda , szinte körbefekszi a helyet ahol vagyunk közben figyel, ha - szerinte túl közel jön valaki - akkor koncentrál reakció akkor van ha: hangos, rohan, nagy izé van nála, tehát potenciális veszélyforrásként kezeli ezeket a dolgokat.


A kutyákkal is kiegyensúlyozott módon viselkedik megadja magát, összeszagol, kitér, ahogy a helyzet megkívánja. De ha elkezd egy kutya rohanni, vagy játszanak, valahogy akkor megvész és körberohangálva ugat. Aztán ahogy megállnak ő is.


A nagytestű kölyökkutyáknál is dettó ez a helyzet.


Félelem lenne?


Életében kétszer támadta meg bokán aluli kutya, akkor pedig csak állt és pislogott hogy ezt most mi is volt...

2014. aug. 18. 14:02
 4/12 A kérdező kommentje:

Jah még valami, ami eszembe jutott: ha virágot locsolok, vagy fölmászok magasra a kutya rögtön odajön és vakkangat, ha lemászok akkor szinte odarohan, fölugrál mintha örülne, hogy nem esett bajom.(pedig hazaérkezésnél sincs fölugrálás, köszöngetés!)


Tegnap tollasoztunk és ugye többször "vetődtem" a labda után ekkor is az előbbit adta elő.

2014. aug. 18. 14:10
 5/12 Imola Ágnes ***** válasza:

Nincs benne terelőkutya "vér"? Kölyök kutyáknak is hagyja magát dominálni?

Nem látom tisztán a helyzetet, és nem is lehet neten keresztül "diagnosztizálni", de 3 dologra tudok most gondolni:

- terelni akarja a kutyákat, ezért ugat... kutyafuttatóban van olyan kutya, aki az embereket szereti egy csoportba terelni...

- valamilyen trauma érte - lehet olyan amit nem igazán vettél észre, de benne megmaradt

- enyhe "labilitás", vagyis bizonyos helyzetekkel nem tud mit kezdeni és azért ugat...


Amit én tennék, ennyi ismeretében:

- kutya pórázra, és előidézni egy olyan szituációt, ami kiváltja ezt a viselkedést, de nagyon távol... ha a kutya észreveszi, jutival a gazda felé forditani, és lekötni a figyelmét parancsokkal

- amikor a kutya már CSAK a gazdára figyel, közzelebb hozni az ingerforrást... és ezt fokozatosan közzelíteni.


Ha a kutya meredten figyeli, és nem érdekli a juti, akkor körkörös irányba elkezdeni vele szaladni, hol közzeledve, hol távolodva a forrástól, hírtelen irányváltoztatásokkal.


Mindkét gyakorlat azt erősíti meg, hogy a kutya a gazdára figyeljen, és ne az ingerforrásra.


A kutya viselkedését figyelembe véve én nem használnék itt fegyelmező módszereket, amennyiben lehet max egy pórázból való enyhe rántás, figyelemfelkeltés gyanánt....


Ha még eszedbe jut valami a kutyáról, akkor írj...és próbáld meg ezeket...nyilván nem egy napos munka lesz...de általában eredményes gyakorlatok...

2014. aug. 18. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:

Fajtát direkt nem írok, mivel tapasztalati szinten tudom, hogy rossz irányba viszi a kérdés lényegét, a fajtára diszkriminálnak és nem a problémára, ezért bár nehezebbnek tűnik így a lényegre szorítkozik a válasz.


A kölyökkutyáknál előfordul, hogy a nagytestű, de alapvetően nyugodt egyedeknek lefekszik. Ezt azoknál a kutyáknál is megteszi akinek meg akarja mutatni, hogy hogy illik ismerkedni - egy kicsit hülyén hangzik de valóban így látszik a dolog:


Odamegy óvatosan szaglászik, leül fölemeli az egyik mancsát lehajtja a fejét, hogy hozzáérjen a másik kutya és roppant finoman szagolgat, közben mintha simogatná és biztatná a másikat hogy, így kell ezt csinálni. Aztán továbbáll.


Tudom, hogy több hetes meló lesz, de hidd el nagyon a szívemen viselem a megoldást, pláne azért mert eddig mindig mosolyogtam azon, hogy milyen könnyű dolgom van vele nevelés szinten......hát most megjártam:)


Köszönöm a segítő válaszaidat erre fogok most nagyon figyelni és alkalmazni az általad leírtakat és persze jelezni is a folyamatot!

2014. aug. 18. 14:40
 7/12 Imola Ágnes ***** válasza:
Azért a fajtajelleg nem elhanyagolható... legalább privátban nem írod meg a fajtát? Csak kíváncsiság...a véleményemet meg már leírtam:P
2014. aug. 18. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
0%

Ekkora feneket keríteni egy olyan esetnek, hogy valaki nem képes az elrohant,gyereket kergető kutyáját behívni :))))))

De már onnan gázos az egész, hogy nem képes megakadályozni, hogy gyereket kergessen a kutyája.

És az ilyen kutya póráz nélkül mászkál.....

2014. aug. 18. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 Szilvi & Argos ***** válasza:
100%
Vmi történt a Te lelkiállapotoddal, vagy a kutyával való bánásmódban, aminek a változását érzékelve, a kutya is másként viselkedik. Ezt neked kell tudnod és magadban megkeresni. Bánj sokkal következetesebben a kutyával, amit kimondasz, legyen is úgy. Sok-sok fegyelmező gyakorlat, újra erősítsd meg a tekintélyedet
2014. aug. 18. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:

Sokat segített, hogy beszéltünk róla, ugyanis rájöttem hogy mi lehet az ok.

Aki nem vérbeli kutyás az úgy sem érti, aki pedig nem csak tartja a kutyát, hanem olvas és folyamatosan tájékozódik az tudja/tudhatja, hogy ha a családban történik valami az a kutyára is kihat/kihathat.


Főleg ott, ahol szorosan együtt élnek, egy légtérben laknak az ebbel.

2014. aug. 19. 12:48
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!