Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Ezzel is erősíthető a dominanc...

Ezzel is erősíthető a dominancia, vagy ez már megint túlzás? A kutya mindig úgy közlekedjen, hogy ne legyen neked útban.

Figyelt kérdés
Olvasgattam erre-arra, hogy ha a gazdi sétál, a kutya nem mehet előtte, nem akadályozhatja a mozgásban. Tehát ha elémlép a kutya "rúgjam fel" (persze nem szó szerint, hanem megtolom a farát, oldalra tolom a lábát) jelezve, hogy akadályozza a főnököt, menjen az útból.
2014. aug. 18. 16:39
 1/10 anonim ***** válasza:
39%
Számomra ez már túlzás. Tükör suliba jártam a rotimmal, ahol folyton dominálni kellett, minden helyzetben. Az egész erre épült. A kapcsolatom a kutyámmal meg jól leépült... minél inkább domináltam, annál inkább ellenkezett. Szóval van, ami már túlzás.
2014. aug. 18. 16:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%

Igazából az lenne a célszerű, ha melletted sétálna. Én nem szeretem, ha előttem sétál a kutya, több okból sem:

1: rálépek a hosszú szőrére, mert komondor

2: mindent ő vesz észre, ő kap a pofájába előbb, az örömükben sikoltozó gyerekektől kezdve a támadó szándékú idegen kutyákig, vagyis neki egyedül kell kezelni a helyzetet, bár nem egy agresszor, de mégiscsak az legyen már a válasz ilyenkor, amit én akarok... (Arról nem is szólva, hogy jobb ha én rúgom fel a másik kutyát, mintha véletlenül ő fogja meg kicsit durvábban)

3: ha megáll szó szerint átesek rajta, és ő nem egy agár típus, nem nyargal előre.


Szerintem felesleges nagyon-nagyon túlfeszíteni ezt a falkavezérség átvétel dolgot, mert ha napi 24-ben erre koncentrálsz, akkor te is elfáradsz. Legyél te a főnök, a kutyádtól függ, mennyire kell rágyúrni a dominanciafeladatokra.

Ha könnyen adja magát, akkor alakítsatok ki alapokat, és max néha gyúrjatok rá plusz feladatokkal. Ha kőkemény, akkor sok szabály kell...

2014. aug. 18. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
89%

Egyáltalán nem túlzás, sőt, teljesen elvárható dolog!

A magam részéről ez mindenféle utánolvasás nélkül is így természetes, így tanítom sétálni, valószínűleg se kerülgetni nem fogom, se felbukni benne.


A kutya számára meg ez természetesebb még egy "ülj" parancsnál is.

Sokkal természetesebb kommunikáció a kutya felé. Ugyanis ők alapvetően így "kommunikálnak" .

Testbeszéddel, a személyes tér kinyilvánításával, annak tiszteletben tartásával (és tartatásával) szóval ha egy kutya vezetőként tekint rád, nagyon tanítani se kell ezt neki, mert automatikusan jön.

Ha egy kutya "illedelmesen" (előzékenyen?) viselkedik, akkor tök természetes neki, hogy nem fog a lábad előtt kolbászolni, mikor haladsz valamerre.


Ha pedig mégis megteszi, nagyon is helyénvaló az említett tanács, miszerint figyelmeztető jelleggel ki kell tolni az személyes teredből.

És mivel ő fizikailag akadályoz, ezért fizikailag kell kitolni. Ő se rest használni a testét az akadályozásodra, vagy a figyelmen kívül hagyásodra.

Akkor neked miért ne lehetne ugyanúgy a testedet használni a továbbhaladásra?

2014. aug. 18. 17:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
86%

"ha napi 24-ben erre koncentrálsz, akkor te is elfáradsz."


Bocs, de ezt nem tudom szó nélkül hagyni.


Szerintem ezt teljesen más irányból kell megközelíteni.

Ha az ember letisztázza magában a kutyával való viszonyát, azt, hogy valamelyiküknek szükségszerűen vezetőnek kell lenni, az pedig kizárásos alapon is csak az ember lehet, akkor ez a dominancia dolog idővel automatikusan jön magától.


Nem kell rá koncentrálni, nem kell rá odafigyelni, egyszerűen egy életformává válik, és nem is tud az ember másképp hozzáállni a dologhoz.

Konkrétan nekem pl sokkal fárasztóbb lenne, ha egy héten 3 napig, vagy a nap 24 órájából pl 5 órában másképp kéne viselkedni a kutyáimmal.


Ezért is mondtam, hogy ezekhez a dolgokhoz igazából nem is kell utána olvasni, mert ha valaki ösztönösen a vezető szerepét tölti be, akkor fel se merül benne, hogy ne így legyen.


Hogy nézne már az ki, hogy sétáltatom a kutyám, az tök rendezetlenül szaladgál jobbra balra, nekimegy a lábamban, keresztbe futkos előttem, körbekerít a pórázzal....

én meg álljak meg, próbáljam átlátni a káosz, megvárjam míg őfelsége arrébb megy az utamból vagy össze-vissza szlalomozva kerülgessem, hogy el ne essek benne.


Ilyen nincs!

Ha a lában elé futkos, kitoloncolom onnan, visszaterelem a helyére, és nyugodtan folytatjuk a sétát.

Mert nincs kedvem a fenti burleszk jelenethez, mert így kényelmes, és mert így döntök.

2014. aug. 18. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

Oké, világos...

Én nem fáradok el benne, de nekem nincs is ilyen jellegű problémám. Az én kutyám mellettem sétál.


Szerintem is az az ideális, ha magától jön, és nem kell odafigyelni, hogy te legyél a főnök, egyszerűen csak vannak emberek, akik nem falkavezér típusok, és nehezükre esik minden egyes tanácsot non-stop betartani. Nekik érdemes lassabban bevezetni mindent, ugyanis vannak azok a típusok, akiknek ha azt mondod, hogy mostantól minden egyes nap mindent meg kell csinálni, amit gyakorlatként szoktak javasolni a falkavezérséghez, akkor egyszerűen feladja, és pont...


Én a sétával kezdeném ilyen esetben mindenképpen, ezzel csak annyi a baj, hogy részemről passz, pontosan mennyi gyakorlatot kell betartani pontról-pontra, mert sosem volt gond az étel, játék elvételével,illetve a főnökségem elfogadásával...

2014. aug. 18. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
57%
Ha beáll eléd és aladályoz,akkor gyalogolj rajta keresztül.Ha csak láb mellől beelőz,alkalmazd a pórázszabályt,vagyis amint a lábad vonala elé megy,fordulás vissza.Némelyik makacsabb kutyánál ez egy lendületes visszafordulás,amikor szinte röpteted az ebet.De átlag kutyunál elég a következetes visszafordulás.Persze amikor elengeded,hogy mehet,nyugodtan lehet előtted is.
2014. aug. 18. 18:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm a válaszokat!
2014. aug. 18. 18:49
 8/10 anonim ***** válasza:
100%

Ez nem túlzás, ez egy nagyon hasznos dolog a hétköznapokban. Komoly baleseteket tud okozni a kutyának és az embernek is, ha a kutya mindig azt várná, hogy őt kerülgesse a gazdája...

Szerintem is eléggé túlzásba esnek a falkavezérséggel egyesek, elég görcsösen csinálják, és ettől nem lesz falkavezér a kutyád szemében. De a helyed segít megerősíteni.

2014. aug. 18. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Ja, szerintem viszont ez a csak láb mellett lehet haladni séta közben igen erős túlzás. Nekem 13 éve úgy megy a kutyám séta közben ahogy akar addig amíg fizikailag nem akadályoz, szót fogad, és gondot nem okoz, és lám, mégis én vagyok a főnöke. Ez csak olyanoknak kell, akik képtelenek ezt természetesen csinálni. A szigorú láb mellett sétára szerintem csak akkor van szükség ha a környezet megköveteli (tömeg stb) És ott a lábnál követés ami szintén más, az számomra egy engedelmességi gyakorlat.
2014. aug. 18. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 Szilvi & Argos ***** válasza:

Sok kutyát ismerek, aki mindig az ember előtt megy át közvetlen, vagy áll meg. Anno az enyém is ilyen volt, de gyorsan leszokott róla. Simán odébb toltam-löktem, nehogy már én kerülgessem.

Már nincs ilyen helyzet, ha nagy ritkán előttem áll keresztben szimatolva, ahogy közeledek, már húzza be a seggét :)

Egyedül ha a lakásban fekszik, akkor nem küldöm odébb, hanem átlépem, mert bárhova fekszik, útban van :D


Egyet értek az előző válaszolóval.

Mikor kutyám hozzám került, belőttem, hogy pórázon szigorúan láb mellett pisi-kaki nélkül. Aztán nem győztem rávenni, hogy pórázon is el lehet ám távolodni és dolgát intézni :) Köv. kutyámnál kezdettől fogva lesz egy parancs a rendes sétára, meg egy "mehetsz" a szaglászásra, dolga végzésére póráz távon belül. Az nem séta, ha a gazda mindig láb mellett viszi a kutyát. Cesar is 1 órás sétán max 15 percre engedi előre a kutyát, az baromi kevés, eü-ileg is!

Kutyámmal két napja kicsit változatos terepen, szerte a kerület nagy részében sétálunk ESTE SÖTÉTBEN flexin. Volt közben szabadon séta, láb melletti séta, legnagyobb részben viszont hámra kapcsolva mehetett 8 méteren belül. Csak szoktatás kérdése. Nem rántott el, ugyanúgy beszéltem hozzá, mintha szabadon lett volna.

Mikor eltaknyoltam (éljen a sok fa a járda mellett, közvilágítás szart se ért), flexi kezemből ki, 8 métert pattogott, kutya csak állt és nézett, mi a franc van :D

Szóval az a lényeg, hogy akkor legyen szabadság a kutyának, mikor a gazdi engedélyt ad rá!

2014. aug. 18. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!