Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Szaporító? Tenyésztő?

Szaporító? Tenyésztő?

Figyelt kérdés
Az lenne a kérdésem hogy főleg itt mindenki azt mondja/írja hogy tenyésztő,tenyésztő stb.Először én is ezen a véleményen voltam,de beszéltem pár emberrel(nem szaporító,nem tenyésztő) és megváltozott a véleményem.Azt írják sokan hogy azok beteg kutyák.Azért mert valakinek születnek kölykei már miért is lenne beteg a kutya?És pl. ha nekem van 2 kutyám és 'állapotos' lesz az egyik (nem a mi 'hibánkból') és nem szeretném megtartani,eladom.Akkor én már szaporító vagyok mert 1x 2x szülnek a kutyáim és nem szeretném megtartani őket?Nem értem.Meg ez a törzskönyv.Azért fizessek több tíz ezret hogy legyen 2 papírom arról hogy van kutyám?Mert mindenki ezeket az oltásokat beszéli.Alapból úgy nem veszek kutyát hogy nem nézem át a kutyát és nem kérem el az oltási könyvet.Az orvos úgy nem adja be az oltást hogy ne írná be a könyvbe és természetesen ha azt nem adja oda nem veszem meg.Szóval ezért nem értem ezeket.Meg az oltási könyvbe benne van a fajtája az orvos nem hazudik hogy jajj be ír mást.?! Kérném a véleményeteket.Volt már 8 kutyám(Semmi bajuk nincs makk egészségesek és nincs törzskönyve meg ilyenek) Kutya az kutya. Miért van az hogy az egyik 20 a másik 80 ezer? Köszönöm az ÉRTELMES válaszokat,olyanokra nincs szükségem hogy nem értesz hozzá stb.

2014. szept. 11. 17:55
1 2
 1/16 A kérdező kommentje:
természetesen megnézném a körülményeket is és a szüleit is.
2014. szept. 11. 17:58
 2/16 anonim ***** válasza:
30%
nah, Te is kapni fogsz:)))))
2014. szept. 11. 18:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 A kérdező kommentje:
?
2014. szept. 11. 18:02
 4/16 KGabi0000 ***** válasza:
85%
Nem,itt nem ez a gond.Hanem az,hogyha ez minden harmadik kutyatartóval előforul csak 1-szer,akkor az már éppen elég kiskutya.Gondolkodj.Ha egy városban 10000 ember lakik és abból 5000-nek van kutyája,tgyük fel csak 1000 emberrel megtörténik ez és minden kutya ellik min.3 kölyköt.Az már 3000 kiskutya,szóval ez itt a gond és akkor még csak 3 kiskutya született kutyánként.Itt most arról van szó,hogy vagy legyen fajtatiszta törzskönyves kutyád tenyésztőtől,vagy hozz el egy kutyát menhelyről vagy fajtamentőktől,mert lehet,hogy itt nem rólad van szó,hanem azokról,akik ebből hasznot is húznak,ha valaki megveszi tőle csak 20.000 Ft-ért a kutyát,akkor neki miért ne érné meg?Ha 5 kiskutya születik,az már 100.000 Ft,úgy hogy ők se chippet,se törzskönyvet,se semmit nem adnak a kutyákhoz,még az is jó,ha az oltások megvannak.
2014. szept. 11. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
84%
Ugye tisztába vagy a törzskönyv és az oltási könyv közötti különbségekről??? Mert a litániádból nem ez derül ki...
2014. szept. 11. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
100%

Nem a tk-t fizeted meg :)

A munkát,az egészségét,és a jó tartást

2014. szept. 11. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 sippara ***** válasza:
95%

"És pl. ha nekem van 2 kutyám és 'állapotos' lesz az egyik (nem a mi 'hibánkból')"


Akkor kinek a hibájából? IVAROS szukát a tüzelés teljes időtartama alatt VAGY hat oldalról atombiztosan zárt kennelben, VAGY lakásban tartjuk, VAGY ivartalanítjuk - utóbbira a vemhesülést követő 55-60 napban is bőven van még lehetőség. Ha egy szuka vemhesül, az CSAK a gazdája hibája, senki másé.


".Akkor én már szaporító vagyok mert 1x 2x szülnek a kutyáim és nem szeretném megtartani őket?"


Igen, az vagy. Nem tárgyakról beszélünk, hanem élőlényekről, akik közül ha csak az alom fele hozzád hasonló "szerető", "gondoskodó", "felelős" gazdákhoz kerül, öt-hat éven belül megtöltenek az utódaikkal egy egész menhelyet.


"Meg ez a törzskönyv.Azért fizessek több tíz ezret hogy legyen 2 papírom arról hogy van kutyám?"


2 papírod? A törzskönyv igazolja a kutya fajtatisztaságát, és azt, hogy a szülein a kötelező szűréseket elvégezték, és azt is, hogy az összes felmenője a standardnak megfelelő, tenyészthető minőségű kutya volt, ha úgy tetszik, az az anyakönyvi kivonata, és MINDEN fajtatiszta kutya ilyennel kerül gazdához.


"Meg az oltási könyvbe benne van a fajtája az orvos nem hazudik hogy jajj be ír mást.?!"


Oltási könyvbe a jelenlegi szabályok szerint CSAK akkor lehet fajtát beírni, ha a kutya törzskönyvvel rendelkezik. Amennyiben ilyenje nincs, "keverék", vagy "x-jellegű keverék" kerül a fajta megnevezésének helyére.


"Miért van az hogy az egyik 20 a másik 80 ezer?"


Miért árulnak Rolls Royce-t, mikor van suzuki másfél milláért, és az is gurul?

2014. szept. 11. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
65%
Az a baj, hogy értelmes választ sokat lehetne írni, de olyat amit meg is értessz, nem nagyon. Ugyanis ha képes lennél megérteni, akkor már az általad eddig erről a témáról olvasottak alapján is megértetted volna. Lehet, hogy még túl értetlen vagy hozzá, ami idővel változhat. Lehet, hogy majd egyszer megvilágosodsz.
2014. szept. 11. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
Erről az állatorvosos dologról annyit a kérdezőnek és sipparának, hogy az egyik kutyánk x-fajtajellegű, és sima x-ként van beírva a kiskönyvébe(mert az rövidebb? Nem tudom.) A másiknál pedig konkrétan faja Y, fajtája kutya. Komoly odafigyelés volt kitöltés közben.
2014. szept. 12. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
100%

Azon gondolkozom kéne egy GYIK-es GYIK-et írni :) :D


Ki is az a szaporító? Az, aki TÖBBET csinál, és nem jobbat.

Ennyi, nem több. Lehet ragozni, árnyalatokat keresni, de ez a lényeg. Amíg nem a fajta jobbá tétele vezérel egy elTERVEZETT párosítás megvalósítása során, addig nyeld le, hogy szaporító vagy. Akkor is, ha mellette saját nyelveddel nyalod ki a kiskutyák fenekét.


Miért kell a törzskönyv? Mert anélkül - ha a földhöz vered is magad - nem fajtatiszta a kutyád. Törzskönyv nélkül mellesleg nincs kiállítás, nincs tenyésztés.


Miért ilyen drága a törzskönyv? Na, ez egy becsapós kérdés, ugyanis NEM a törzskönyv a drága! Hanem a törzskönyvben foglalt genetikai érték a drága, a tk csak ezt igazolja. Nehéz ezt röviden elmagyarázni, de nagyjából arról van szó, hogy x évtizede, sőt, néhány fajtánál évszázada tart a célirányos szelekció, ami pénz, idő, tudás és rengeteg munka - mi ezzel az állománnyal dolgozunk tovább legjobb tudásunk szerint, szintén pénzt, időt, tudást és munkát beleölve, ez teszi az adott fajtát értékessé. Illetve az, amit nyújtani tud, hiszen hozni fogja a fajtára jellemző küllemet, jellemet, használhatóságot, és egészséges lesz. Ha 10-15 évre szeretnél egészséges, jól dolgozó vagy éppen szép társat, akkor fizesd meg az árát. A fajtatiszta jószág egyébként haszonállatból is drága, míg van "játszótéri" kecske 10ezezért ami lead 1,5litert addig van törzstenyészetből származó is 60ezerért, ami már lejelentett, lebírált, és leadja a 4-5litert is... de hozhatunk birkás, vagy sertéses példát is.


Miért nem elég az oltási könyv a fajta igazolására? Ez elég buta kérdés, de azért legyen rá egy válasz: mert a doki max blintre írja rá a fajtát, nem néz DNS-t, és sok esetben lövése sincs arról, hogy mit vizsgál. Egy kiállítási allrounder bíró ilyen szempontból köröket ver az állatorvosok legtöbbjére.


Hogy lehet, hogy X kutyám volt már és sose volt semmi bajuk? Hmm, mázli? Sajnos sok az ellenpélda, ha bemész egy random - lehetőleg forgalmas - kutyafuttatóra és körbekérdezel a fajtatiszta(-nak látszó) kutyák gazdái között, hogy mennyire egészségesek a kutyáik, vagy ha értesz hozzájuk, mondjuk rájuk nézel, vagy megfigyeled a viselkedésüket, csak ritkán látni olyat, amelyik a saját "fajtájára" hasonlít, még kevesebb, ami egészséges, és szinte egy sincs, ami - ha dolgozó fajtáról van szó - hozná a szükséges munkaképességet vagy ösztönöket. Mert szaporítótól vannak. Ha falusi harmincadik generációs keveréked van, akinek az őseit a környezete szelektálta, akkor könnyen lehet, hogy csupa egészséges kutyád van. A küllemük és a jellemük nyilván lutri, de attól még jó társaságod lehet sok évig.

Ha viszont célod van a kutyával, akár az, hogy nézzen úgy ki, ahogy kell, akár az, hogy field trial versenyt nyerj vele, akkor viszont nem vehetsz ki egy random Fifit a Joli néni kutyájának kölykei közül, és nem is egy olx-en hirdetett 20ezres labradorral fogsz eljutni odáig.


Miért van az, hogy az egyik 20ezer, a másik meg 80? A minőségi különbségek között. Nagyjából ezt írtam fentebb is.


Betegségek. Összetett a kérdés, nem fogalmazom meg előre, ha nem baj...

Szóval a betegségek alatt nem azt értjük, hogy köhög, vagy fosós-hányós lesz, hanem azt, amit megÖRÖKÖL. Ezért lényegesek a szűrések, mert az, hogy rendszeresen látja állatorvos, még nem jelent semmit, egy csípőízületi diszplázia esetében mondjuk. Ahhoz rtg kell. És ez csak egy példa volt a rengeteg öröklődő betegség közül. A csípő dp egyébként pont egy tök jó példa, mert sokszor csak 4-5 éves korban vagy később jelentkezik, tehát simán lehet, hogy 1-2 éves korban leszaporítják a kutyát, amikor még semmi baja, aztán születik tőle egy alomnyi dp-s kölyök, aztán mama/papa leesik a lábáról néhány évesen... Holott egy röntgennel mindezt láthattad volna előre.

2014. szept. 13. 08:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!