Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Mi a véleményetek/tapasztalato...

MBS kérdése:

Mi a véleményetek/tapasztalatotok a belga juhászkutyával kapcsolatban? Pontosabban egy tervueren. Mennyire tanítható stb.

Figyelt kérdés

2014. szept. 25. 02:33
 1/7 anonim ***** válasza:
45%

Nevét - Tervueren - egy Brüsszel környékén található helyrõl kapta. A fajtaképnek megfelelõ tervueren színe inkább rozsdabarna, a fedõszörzet és a pofa fekete. Színe lehet nagyon sötét is, de a tenyésztõk szerint azok a kutyák, amelyekben sok a fekete, nem igazán kívánatosak.

Abban az idõben, amikor Rose groenandaelokat is tenyésztett, Danhieux Duc de Groenendael-lal fedeztetett egy Miss nevû szukát, aki nagyon jó örökletes tulajdonságokkal rendelkezett. Duc de Groenendael egyébként két nagyszerû, hoszzú szõrû fekete kutya, Petite és Picard d' Uccle leszármazottja volt, Miss pedig két szép, barnás sárga hosszú szõrû kutyától, Tomitól és Poestõl származott.

Miss elsõ almából Danhieux kiválasztott egy sötét és barnássárga hosszú szõrû kan kölyköt, akit Milsartnak nevezett el. Ez a kutyakölyök volt a múlt század elsõ tervuerenje. A tervueren a kezdetekkor folyton a nagyobb népszerûséget élvezõ "idõsebb báty", a groenendael árnyékában maradt. Azok, akik a fajtákat és azok változatait nem ismerik igazán jól, a tervuerent a groenendael "hibás" közeli rokonának, néha keverékének vagy alfajtájának hitték. A helyzetet persze az is nehezítette, hogy amikor néha egy-egy kiállításon részt vett egy tervueren, mindig egészen más volt, mint a korábban látott fajták képviselõi.

Az eredményes ám igen fáradságos tenyésztõmunkát fokozatosan kezdték el. A tervueren egyre gyakrabban jelent meg a nyilvánosság elõtt, és sajátosságai egyre nyilvánvalóbban elkülönítették a többi belga juhászkutyától. Így lett belõle idõvel általánosan is ismert és elfogadott változat.

Bár a tervueren indulása nehéz volt, az évek folyamán ez a fajta sokkal erõteljesebben fejlõdött, mint a többi három változat. Korábban a tervueren elég ritka volt, de manapság egyes országokban gyakoribb, mint a groenendael.

A tervueren természeti örökségként megõrizte a belga juhászkutyák számos jó tulajdonságát: pl. képes akármilyen mentési feladat ellátására, s igen jól tanítható. Ezek a képességek a származástól kezdõdõ tenyésztési munkának is köszönhetõk. Kulcsszerepet játszik a fajta elõremenetelében a jellemvonások megszilárdítása is.

Forrás: [link]

2014. szept. 25. 08:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Persze hogy jól tanítható! Rendőrségen alkalmazzák, hogyne lenne jól tanítható.
2014. szept. 25. 08:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
17%

kedves kérdező : ) most komolyan ennyire értesz a kutyákhoz ? képes vagy látatlanban összehasonlítani :)

valószínűleg a komolyabban kutyázók,és az ilyen belga juhászkutyákat tartók közül a legtöbb komolyabban kutyázik , szóval ők nem igazán látogatják ezt az oldalt :) egyszerűen az itt feltett kérdések miatt sem :) ez nem minősítés, egyszerűen tény . többet érsz vele,ha elmész egy két versenyre-kiállításra-kutyaiskolába. és kérdezz ott. ott talán érdemi infókat és valós tapasztalatokat kapsz . mert itt ez nem igazán jellemző. persze van 5-8 kivétel és ők komoly elhivatottsággal harcolnak a tudatlanság a félreértések, ellen és normális kutyanevelés mellett ,de a legtöbbnek nem belga juhásza van.

2014. szept. 25. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%
A tervueren is juhász kutya. Ha jó szülőktől van, remekül tanítható.
2014. szept. 25. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat! :)

Igazad van utolsó előtti de én azért reménykedem, a nem megfelelő hozzászólást meg nem veszem figyelembe, úgy is látszik aki komolytalan. És néha kifogok pár szakértőt itt is.

2014. szept. 25. 16:09
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

Nekem tervuerenem van, volt. Meg grönim is van. Én direkt úgy választottam az alomból kicsit, hogy minél motiválhatóbb legyen, szóval most róla írok, de korrekt tenyésztőtől általában hasonló habitusú tervuk kerülnek ki, mint az enyém. Az, hogy mennyire tanítható szerintem relatív. Iszonyat fogékony, mindig mindenhol ott van, minden és mindenki érdekli, viszont ha ezt a fajtát választod készülj fel, hogy az első 1-másfél év nem lesz sétagalopp. Szóval ez a fajta úgy nem működik, hogy napi egy órára elviszem sétálni és utána csendben megpihen egy sarokban. Igényli a folyamatos kontaktot a gazdával, szóval nem rakjuk ki a kertbe. Emellett igen érzékenyek is, egy hangos szótól össze tudnak zuhanni ha olyan pillanatukban találjuk. Ja és szeretnek mindent kommentálni, amit ugatásnak nem nevezhető vinnyogással intéznek el. :) Fontos, hogy ne dőljünk be a hisztijüknek, mert ahhoz is értenek ám! Érdemes velük valamilyen sportot űzni, én például agilityzek, de ismerek tervut akivel frizbiznek, terelnek, ipoznak.

Remélem segítettem. :)

2014. szept. 26. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 besteee válasza:
tökéletesen egyetértek az előttem szólóval... le kell fárasztani őket fizikailag és agyilag, főleg az első másfél-két évben. Ez az időszak tényleg nem egyszerű, de utána az ember olyan kutyát kap cserébe, hogy az ész megáll és csak csodálkozik. Iszonyatosan okosak, és gyakorlatilag bármilyen kutyás sportot - akár többfélét is - ki lehet velük próbálni. Azt kell választani, ami a legjobban fekszik az adott példánynak és a gazdájának is.
2018. márc. 9. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!