Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Ki a falkavezér? Veszélyben...

Ki a falkavezér? Veszélyben van a pozícióm?

Figyelt kérdés

Hosszú sztori lesz, de kérlek olvassátok el.


Párom (F) és én (N) 8 hetesen hoztuk el az argentin dogunkat, bent aludt az előszobában. Eleinte vinnyogott, majd hamar megtanulta átaludni az éjszakát. Szobatiszta sajnos nem lett. Amikor megkapta a veszettség ellenit, akkor tettük ki először az udvarra. Kötődik hozzánk nagyon. Most 8 hónapos.

Minden séta előtt le kell vele bokszolnom, hogy ne húzzon, de kb 10 perc vitatkozás után szépen sétál. Behívásra jön, jutifalattal mindent megcsinál nekem. A kajánkat soha nem kunyizza el, illetve bármit nyugodtan a pulton hagyhatok. Ha olyat vesz a szájába (mondjuk a cicának adok csöves csontot, neki nem, de elcseni), kivehetem a szájából és nem morog rám. Etetésnél leül és megvárja amíg azt mondom "tied".

A lakásba engedély nélkül becsörtet, hiába parancsolok rá hogy kifelé. Sokszor rálép a lábamra.

A páromat jobban tiszteli, neki engedelmeskedik első szóra. A kukát kirámolja, felmegy az ágyra, elhordja a cuccainkat, pár dolgot szét is szed.

Járunk vele iskolába, ott változó a viselkedése. Az az érzésem hogy nekem csak akkor engedelmeskedik ha kedve van. Tudom hogy ez baj, de nem tudom eldönteni, ki a falkavezér, kit tart a társának és kit tart alárendeltjének. A suliban azt mondták szerintük engem nem vezérének hanem társának tart.

Ahogy ezt így leírtam, szerintetek nagy gáz van, vagy jó irányba haladunk? Tudom hogy még sokat kell tanulnia, ezért kérdezem, vajon hol állok én a rangsorban, hol áll a párom és hol áll a kutya?



2014. okt. 16. 12:26
1 2 3
 21/30 anonim ***** válasza:
85%

Kezdjük az egygazdással: röviden és tömören bullshit. Azok a kutyán nem egygazdások, hanem sokkal határozottabb irányítást igényelnek, mint pl. egy goldi vagy isten tudja milyen fajta. Nos, egy családban jellemzően maximum egy ilyen személyiség van, ezért a kutya neki fog engedelmeskedni. Ha a családban mondjuk egész véletlen két ilyen személyiség lenne, akkor a kutya mindkettőnek engedelmeskedne attól függően, hogy ki mennyivel határozottabb, vezetőbb típus. Két példa: elég sok Cesar Millan részben előfordult, hogy a kutya a macskát tartotta falkavezérnek, lényegében amit a macska kommunikált felé, a kutya ahhoz tartotta magát. Na most csabika a te elméleted szerint a macskától már sosem lehetne átvenni ezt a szerepet, ergo mondjanak le a kutyáról? Másik példa: anyámékkal laktam, 16 éves koromban lett egy komondorunk, aki annak rendje és módja szerint kiválasztotta apámat. Elköltöztem, viszont egy alkalommal, kb. 7 évvel később, amikor már úgy éreztem tudok valamennyit a kutyákról, elvittem őt sétáltatni. A korábban húzó, őrjöngő kutya gyönyörűen jött, elfogadta az irányításomat. Pedig a komondor aztán egygazdás kutya.

Szóval nem kell ilyen butaságokat elhinni, hogy ez már veszett fejsze stb. A kutyával, főleg hogy kamasz, és nem egyszerű fajta kőkeményen kell bánni, nem kérni, hanem elvárni.

Akuminak meg kicsit merész szakkönyveket javasolni:D Csabika, gyere ki a gyepire, megsétáltathatod a korábban harcoltatott pitet, aki még most is megy bringásokra, kutyásokra, és bizonyos emberekre. Csak előtte jól olvasd el a szakkönyv instrukcióit:D

2014. okt. 16. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/30 A kérdező kommentje:

20-as ezt a cikket már 3x elolvastam, pont ezekre a szempontokra építettem fel a kérdést.

Most akkor van baj vagy nincs? Mindenki mást mond, nem tudom eldönteni kinek van igaza. Az iskolában jól tanítanak, csak buta voltam és nem csináltam otthon is azt amit mondtak.

Tudom hogy az én hibám. De még meg tudom nevelni, nem? Végülis ahogy írtam, rengeteg mindenben engedelmes, csak makacs. Ha többet foglalkoznék vele, és azokra a dolgokra is megtanítanám amikre eddig nem, akkor jó lenne?

Bocsiiiii már látom hogy tök hülyeség az egész kérdés, csak gondoltam hátha valaki ki tudja mazsolázni a lényeget, mert még leírni se tudom rendesen amire gondolok...

2014. okt. 16. 15:07
 23/30 anonim ***** válasza:
65%

Ne haragudj hogy ezt mondom, de ha azt akarod, hogy valaha működjön a dolog, ezt a tutyimutyi kétségbesős hozzállást, hogy akkor most jaj mi a jó, biztos jól csinálom-e azonnal hagyd el, mert biztos átjön amikor a kutyával vagy.

Kispalike, te úgy gondolod, én meg így :) Tapasztalatom nekem is van elég, és nekem teljesen mást mond. Először is nem attól lesz egygazdás egy kutya, hogy komondor kaliberű. Nekem hót érzékeny kis terelőkutyám van és mégis egygazdás, mint ahogy a fajtája többsége is. Ezt egyszerűen érezni kell. Attól, hogy elmegy valakivel sétálni, szintén nem lesz semmis az egygazdás teória. Az nem nagy kunszt. Különben meg ez egy kétoldalú dolog. Gondolom apád sem volt egy kutyakiképző császár akinek a kutya körül forgott az élete. Ha a gazda felől nem kapja meg a megfelelő jelzéseket a kutya, akkor persze, hogy nem fejlődik ki teljes mértékben ez a jellemvonás. Amikor van egy kutyád aki szocializálva van, hordozva ide-oda, kiképezve, együtt él a családdal probléma nélkül, meg szereti őket, és úgy egyáltalán semmi baj nincs vele semilyen formában, és mégis ha belenézel a szemébe látod, hogy pici korától rajtad kívül másokat egyszerűen nem is érzékel ha nem muszáj, akkor tudod, hogy mi az az egygazdás. Aztán vannak azok a kutyák akik lehet, hogy az egész életüket egy emberrel élték le mégis elmennének az első idegennel. Meg amikor elmész egy kutyás társaságba, és órák vagy napok után sem tudod megállapítani x egyedről, hogy ki a gazdája, mert ugyanúgy viselkedik mindenkivel.

2014. okt. 16. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/30 anonim ***** válasza:

Hogy van-e baj? Mi minősül bajnak?

Nem jó a kapcsolatod a kutyával, és ez nyilván rossz neked, különben nem tetted volna fel a kérdést. Szóval ha úgy fogalmazunk, hogy van-e megoldandó problémátok, akkor van.

Persze ha neked az is jó, hogy elhiszed, hogy ez így oké, és leélsz a kutyával meg tizenpár évet így vagy még rosszabb állapotban, az a te dolgod. Döntsd el, hogy akarsz-e változtatni, és ha igen, tegyél érte. De mi nem tudjuk átvállalni sem a döntést, sem a cselekvést.

2014. okt. 16. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/30 anonim ***** válasza:
100%
Egyébként a te problémád nem a tanítással kapcsolatos. Akármire megtaníthatod, ha közben nem neveled, nem kommunikálod felé, hogy hol a helye. Ehhez pedig az általános hozzáállásodat kell megváltoztatnod, meg némi tudást felszedned a kutyák gondolkodásmódjáról.
2014. okt. 16. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/30 A kérdező kommentje:
Hát persze hogy szeretnék tenni érte! Pont ezért írtam ki a kérdést! Hátha kapok ötleteket arra hogy hogyan tegyek érte!
2014. okt. 16. 15:47
 27/30 anonim ***** válasza:
100%
Akumival egyetertek. Nekem mudim van, amit szinten egygazdasnak mondanak, ami igaz is, de ez nem azt jelenti, hogy a tobbi csaladtagnak sz.rik a fejere. Engem imad a legjobban, velem szeret leginkabb setalni, dolgozni stb, de ez nem azt jelenti, hogy ha a tobbiek kikuldik a szobabol, es o nem engedelmeskedik, vagy szethordja a szemetet stb, az elfogadhato. Egygazdas ide vagy oda, nem elfogadhato, hogy a tobbi csaladtag fejen ugraljon. Nem is tudom, honnan veszi itt sok ember, hogy a fent leirt viselkedes oke, hiszen "egygazdas".
2014. okt. 16. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/30 A kérdező kommentje:
Jó hát akkor nem ülni és rinyálni kell, hanem menjek rá tudatosan azokra a dolgokra, amik nem tetszenek, és akaratosabbnak kéne lennem? Tehát ha pl nem tetszik hogy bejön a házba engedély nélkül, akkor ezt kell a legjobban gyakorolnom vele?
2014. okt. 16. 20:35
 29/30 anonim ***** válasza:
Pontosan. Ha nem tetszik, hogy engedely nelkul bejon, ervenyesitsd az akaratodat. Te szabod a hatarokat, nem o, meg ha nem is te vagy a "fogazdi", ezt kell benne thdatositani.
2014. okt. 16. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/30 anonim ***** válasza:
Következetesnek kell lenni, és nem feladni. Ha nem engedted be, akkor ne legyen bent. Ha mondasz neki valamit, azt csinálja meg. Akárhogy is, de érd el, hogy neked legyen igazad, mindig.
2014. okt. 16. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!