Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Miért szökik? Mit csinálok...

Miért szökik? Mit csinálok rosszul?

Figyelt kérdés

Legyetek szívesek, segítsetek! A végsőkig el vagyok keseredve. Van egy 5 hónapos kölyökkutyám, kinti-benti tartással, de többet van bent velünk, főleg, ha rossz az idő vagy mi is bent vagyunk. Úgy gondolom, mindent megkap, amit csak egy kutya kívánhat,főleg annak fényében, hogy sajnálatos módon én is ismerek olyan kutyát (az egyik szomszédé) aki szó szerint egy 2 méteres láncon öregedett meg nulla foglalkozással és törődéssel. Az én kutyáim szabadsága semmilyen formában nem volt és nem is lesz korlátozva (kennel, lánc nem opció nálunk), több kutyám, macskám is van, köztük vannak csak kintiek és szintúgy kinti-benti tartású is...Nincs munkahelyem, így jelenleg kb egész nap velük,vele foglalkozok, rengeteget játszunk, tanulunk, klikkerezünk, sétálunk a faluban, erdőt-mezőt járunk a többi kutyámmal is együtt, stb. Heti egyszer kutyaoviba is járunk és futtatóba is elhordom, hogy szocializálódjon, ismerkedjen más kutyákkal, de Fressnapf-ba, városba, ide-oda is járunk (nem napi szinten, csak hogy mégis elég inger érje és ne mindig csak itthon üljünk). Hihetetlenül engedelmes, okos, tanulékony, bárhol lehet póráz nélkül sétálni vele, mert a lábam mellől el nem megy, sokszor úgy kell zavarnom, hogy menjen már el tőlem és fusson a többi kutyámmal egy jót séta során. Ha arról van szó, örömmel tartja velem a szemkontaktust is perceken keresztül úgy, hogy bízva bennem, még a városi forgatag kellős közepén sem néz a lába elé, csak az én szemembe,,nevetve" és vígan menetel mellettem. Szó szerint még a wc-re is követ, minden mozdulatom lesi, meglehetősen egygazdás és nagyon gazdacentrikus kutya. Mindig hallgat rám, igazi ,,jó gyerek" a falkavezérségi téma is be van tartva és úgy gondolom, el is ismer annak, legalábbis minden jel erre mutat.


Kb 3,5 hós kora körül viszont elkezdte kevesellni a napi 4-5-6 óra aktív foglalkozást és a fél hektáros (!) kertünket a többi jószággal, ami neki jutott. Először csak a szomszédhoz szökött át, aztán szépen lassan nekiállt bővíteni a határait. A kertünk ugyebár meglehetősen nagy, a kerítést egyszerűen nem érkeztünk mindenütt beton alappal megcsinálni (kiszámoltuk, ez kb 5-600.000 ft-os beruházás lenne). Egyébként ép kerítés, feltéve, ha nem szándékozik rajta túljutni, mert egy kis ásással már lehetővé tudja tenni...Korábban simán kint hagyhattuk egyedül (bent is egyedül kell hagynom néha, van, hogy nekem is dolgom akad és olyankor órákra elmegyek, de nincs szeparációs szorongása, semmi, teljesen jól viselkedik - eleinte,kb 2-3-ig azután,hogy hozzám került, mindent tönkretett, összekakált-és pisilt, ha magára hagytam, de aztán rájött, hogy nem ő a főnök és azóta nyugodtan alszik,amíg meg nem érkezek). Most ott tartunk, hogy már nem csak akkor lép meg, ha látszólag egyedül (nem egyedül,a többi állattal) van kint, hanem akkor is, ha teljesen le van fárasztva és mi is kint dolgozunk mellette a kertben.


A mait megelőző szökése kedden volt. Előtte jó másfél órán át játszottunk, tanultunk, tomboltunk a kertben, így nekiálltunk a kerti munkának a családdal, ő pedig lefeküdt mellénk. El is aludt volna, de három kóbor kutya elrohant a kerítés mentén, így arra felpattant és végül nem aludt vissza, de teljesen le volt már akkor fárasztva. Elkezdett játszani újra, ami gallyat összeszedtem, mindig adtam neki egyet és boldogan rágcsálta mellettem, tehát végig ott volt körülöttünk (ahogy mindig, mert imád emberek közt lenni, pláne velünk). Aztán egyszer csak feltűnt, hogy nincs ott és egyszerűen éreztem, hogy meglépett, túl gyanús volt a nagy csend. Pár perce sem volt még, hogy mellőlem eltűnt de már akkor nem volt a kertben...Fél órán keresztül kerestük, bejártuk a kertet, az utcákat, mindent...Végül kiderült, hogy a közvetlen szomszédnál volt, csak éppen nem tudott visszajönni és nem is mert nagyon ugrálni, mert tudta, hogy tilosban jár,gubbasztott csak a kerítésnél és meg sem mukkant...Az összes létező átjáróját megszüntettem, bár persze nem nagy kunszt újabbat kaparni, de sok helyen dudvás, növényes-bokros, tehát az egyszerűbb" átjárók a kerítés alatt megszűntek, betontömbbel, téglával elbarikádoztam. Egyszerűen fel nem érem ésszel, egy boldog, kiegyensúlyozott, fizikailag és szellemileg is kellően lefárasztott, hatalmas területtel rendelkező kutya miért szökik. A mai mindenen túltett, egyszerűen nem találok rá szavakat...Már azt hittem, elvitték (amilyen kis bolond, mindenkinek örül, az utolsó csavargóval elsétálna), elütötték, vagy ki tudja, hol jár már...Gyalog indultam keresni, persze főleg a szomszédoknál, de aztán autóba ültem és úgy találtam meg a kb hetedik szomszéd kertjében, pedig alig negyed órára engedtem ki a dolgát végezni. És most kapcsolok, szerdán is volt egy szökés...Ugyan esett az eső szinte egész nap, amikor elállt egy kicsit, kimentünk, hogy ne egész nap bent üljön; először labdáztunk, aztán klikkerezni kezdtünk. A jutalomfalat elfogyott és bejöttem egy újabb virslit felkarikázni, ami nem volt több 2 percnél és mire kimentem, már sehol nem volt...Nem értem, mit rontok el, mit nem adok meg neki, vagy hogy hol van ilyenkor a nagy gazdifüggőség? Az agyi, testi fárasztás sem addig tart, amíg én úgy gondolom, hanem amikor már ténylegesen látom rajta, hogy elfáradt (pl lefekszik, már nem érdekli a játék stb). Még ha egy kerti dísz kutya lenne, aki egész nap ki van vágva a kertbe aztán kösse le magát, de nem...Egyszerűen már nem tudok mit csinálni, nem tudok napi 24 órában a nyomában lenni és minden mozdulatát lesni. Büntetni sem tudom, hogy lehet ilyenkor, bár mivel iszonyúan értelmes én úgy veszem észre, hogy ha nem is kapom rajta, amikor éppen átbújik, tudja, hogy tilosban jár tehát még csak arról sincs szó, hogy ne lenne tisztában vele,mert kellően leszidom, amikor a szomszédnál lecsapok rá. Nem tudom, ezek szerint mégsincs valami fene nagy kötődése, ez csak a látszat? Vagy mit csinálok rosszul?


Bocsánat, hogy ilyen hosszúra sikerült, de úgy gondoltam, minél több részletet ismertek, annál könnyebb lehet pontosabb diagnózist felállítani, mit-miért-hogyan...Nagyon várom és előre is köszönöm a segítségeteket!



2014. okt. 25. 21:36
 1/3 anonim ***** válasza:

Kíváncsi, szereti felfedezni a környéket, unokatesóméknál is ilyen az egyik kutya, emiatt sajna meg kell kötni.


Egyébként vannak fajták, amiket ilyenre tenyésztettek, a lajkák pl. elmentek az erdőbe, majd hazahajtottak valamilyen vadat.

2014. okt. 25. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%
Pofonegyszerű a dolog. Egyszer rájött, hogy jó poén szökni, azóta sem kapott ellentétes megerősítést, ezért egyre inkább bevésődik benne. A helyedben márpedig fárasztás után bevinném őt a lakásba/ szobakennelbe szoktatnám, vagy az udvaron alakítanék ki neki egy helyet. Túl nagy neki a szabadság, pörög egyfolytában, nincs egy olyan hely, ahol nyugiban ellehet. Ha nem vele foglalkoztok, nem kell, hogy ott legyen veletek kerti munka közben, főleg, ha nem tudtok rá figyelni. Határozott szabályozással kell őt erről leállítani, nem jópofizással. A másik: csapdát kell állítani neki, kiengeded, elbújsz valahová, esetleg egy könnyű, vékony zsinórt ráteszel, hogy majd meg tudd fogni, és mikor látod, hogy szökne, az összes létező dühödet kiadod, iszonyatosan leszidod, majd utána órákig figyelmen kívül hagyod, lássa, hogy nagyon-nagyon rossz dolgot tett.
2014. okt. 25. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
A csapdaállítást jó ötletnek tartom, én is alkalmaztam más jellegű problémára, és kitűnően bevált.
2014. okt. 25. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!