Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Kiskutyám kezdi feladni a...

Kiskutyám kezdi feladni a behívást. Mit tegyek?

Figyelt kérdés

Három hónapos múlt a kiskutyám, három hete, a második oltás úta járunk szabadba, főképpen a Népligetbe, (szinte) napi rendszerességgel a reggeli órákban. Mivel már itthon, a kis kertben gyakoroltattam a behívást, az első alkalmakkor (tréner tanácsára) kipróbáltam, hogy lekapcsolom a pórázt, és megnézem, van e kötődés. Volt, mert ahogy elindultam, azonnal felzárkózott, 5-10 méterre kerültem, azonnal jött utánam. Ez napi rutin. Volt, hogy egy órát is mentünk így. Ha nagyobb kutyát láttunk, vagy olyan helyzetet, amiből ki akartam esetleg maradni, akkor megfordultam, jött velem. Ja és az első perctől kezdve tökéletesen hallgat a nevére, és a "Gyere ide!" utasításra, halkan és kiabálva is, ha messzebb van. Ezek alatt a hetek alatt folyamatosan gyakoroltuk a behívást, azaz, mikor messzebb ment, vagy leragadt valahol, akkor azonnal a nevével és a "gyere ide!" utasítással hívtam, azonnal szaladt, mikor odaért, klikk és jutalomfalat. Ezt minden alkalommal sokat gyakoroltuk, minden ingerből ki tudtam hozni, akár távoli másik kutyát figyelt, akár madarakat, bármit. Szóval - bár kicsi - a napi rutin azt igazolta, hogy ez tökéletesen kialakult, mert egyetlen alkalommal sem volt semmi olyan, ami ezzel kapcsolatos bizonytalanságra adott volna okot. És a gyakorlás folyamatosan ment. Volt, hogy egy profi tréner ismerősöm is kint volt velem, és mondta, hogy ez nagyon nagy dolog, ennyi idősen ezt nem szokták tudni, már a kutyaoviban nagy előnye lesz ebből.


Ma reggel azonban váratlanul nem ez volt. Mikor lekapcsoltam a pórázt, jött velem, ahogy szokott, de egyre nagyobb távolságokra maradt le, nem is tűnt fel neki, hogy eltávolodtam. Persze ekkor behívtam, kis hatásszünet után odaszaladt, de egyre messzebb ment, és azt vettem észre, hogy nem úgy követ, mint eddig. Le-lemaradt, hirtelen nagyon messzire szaladt, ahonnan a kiáltás ellenére is csak figyelt, és sokadikra hajlandó volt végül odafutni. Eddig futás közben is a nevével azonnal meg tudtam álltani, most meg hiába kiáltottam nevét, elment vagy 20 méterre, mikor mondtam, hogy gyere ide, csak nézett, majd hátat fordított, és rohant tovább, egyre távolabb kifelé, az út felé. Aztán szaladtam, nem tudtam mit tenni, kiabáltam, hogy "gyere ide", mikor megálltam, és végül aztán odajött, de levert a víz, gyorsan rátettem a pórázt.


Az ijesztett meg igazán, hogy nem folyamatosan lett egyre rosszabb, hanem ma hirtelen ilyen volt. Nem tudom, miért.


Most azt nem tudom, hogy ha abbahagyom ezt a póráz nélküli sétagyakorlást, akkor lehet, hogy mégrosszabb lesz. Ha nem hagyom abba, állandóan frászban leszek. Voltak persze zavaró tényezők.

Az egyik az, hogy vizes volt nagyon a föld, avar, levelek, nagyon vizes fű. Eddig ilyenben nem ment. Nem tudom, ez lehet e ennek oka, vagy esetleg mások a szagok stb. Azonkívül szokatlanul sok volt a varjú/holló, csapatokban is és elszórtan is, azokat többször megkergette. (Viszont az ilyen nagy távolra rohanásoknál nem madárra ment). Olyan 100-200 méterre tőlünk dolgozott egy avarösszeszedő gép, aminek zaja volt, de látszólag az nem zavarta. A többi napoktól eltérően viszonylag kevés volt a kutya, a közvetlen közelünkbe nem is volt, csak a messzi távolban láttunk más kutyásokat.


A jelleméről tudni kell, hogy keverék, az anya meghatározhatatlan keverék, az apa ismeretlen, de kinézetre német vizsla alapvetően, talán kis kopó is van benne, nem tudom. Egyértelműen vadász vér is folyik benne.


(Kutyaovit vasárnap kezdi)


2014. nov. 7. 08:48
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Kicsit túldramatizálod a dolgot :) Várható volt, hogy elkezdi feszegetni a határait, megnézi, hogy meddig mehet el. Ezt kölyökként még játékból csinálja, hihi, nem megyek oda, gyere ide te, kergess meg, vagy egyszerűen azért, mert más dolog foglalja le éppen az agyát, kamaszként meg majd pofátlanságból fogja. Szóval jobb, ha hozzászoksz ehhez, és kidolgozod, hogy mit csinálsz, amikor majd nem hallgat rád.

Én mondjuk azt csinálnám, hogy elbújok séta közben egy szó nélkül, meg megfordulok és a másik irányba megyek tovább, tanuljon meg figyelni, hogy merre vagyok, nehogymár én ordibáljak utána folyton. Ha hívom és nem jön, ott hagyom, elfutok az ellenkező irányba; ha nagyon nem jön, odamegyek és visszaviszem oda, ahova hívtam, jöjjön rá, hogy a feladat alól nem lehet kibújni. Esetleg pár napig hosszú pórázt is lógatnék utána, hogy ne menjen át a már említett kergetőzős játékba a dolog.

2014. nov. 7. 09:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

"Én mondjuk azt csinálnám, hogy elbújok séta közben egy szó nélkül, meg megfordulok és a másik irányba megyek tovább, tanuljon meg figyelni, hogy merre vagyok, nehogymár én ordibáljak utána folyton."


Az a baj, hogy eddig ezt csináltam, és ez tökéletesen működött egészen tegnapig. Elbújtam, nem figyelve rá elindultam, és mindig jött ő is, néha kisebb várakozás után, de 5-8-10 méteres távolságból már azonnal odaszaladt szó nélkül. Ma pedig úgy utána kellett szaladnom, hogy a bokám kificamodott, mert beleléptem egy gödörbe, ami nem látszott az avartól.

2014. nov. 7. 09:38
 3/7 anonim ***** válasza:

Az nem baj, ez a kutyanevelés ilyen, nem megy minden úgy, ahogy az ember eltervezi :) Rugalmasnak kell lenni, ha valami nem működik, kitalálni valami újat.

Amúgy meg ettől még ez egy jó dolog, hogy néha elbújsz. Attól, hogy egyszer neki fontosabb volt valami, még meg fogja szokni, hogy figyelni kell, feltéve hogy nem rohangálsz utána folyton. Mármint nyilván ha ki akarna menni az autók közé, akkor utána kell menni, de amíg nem megöletni készül magát, addig inkább érdemes kivárni, hogy vegye észre, hogy "elvesztél". Ő kövessen téged, ne te ugrálj neki.

Plusz ha ilyenkor sikerül utolérni, megfogni, ne rakd rá rögtön a pórázt, mert össze fogja kötni a kettőt, és legközelebb nem fogja engedni, hogy elkapd. Pontosabban rakd rá máskor is, amikor behívod, sétálgassatok egy fél percig pórázon, aztán megint engedd el. Illetve ha hívod és nem jön és utánamász, akkor meg vidd vissza oda, ahova hívtad, ott dicsérd meg, és engedd el, tanulja meg, hogy nem lehet kibújni a feladat alól, így vagy úgy, de meg fogja csinálni.

És hát mondom, hosszú póráz, legalább alkalmanként, amíg nem 100% a behívása. Ha meg később megint "elromlik", akkor se kell kétségbe esni, mindig megvan az oka, vagy kamaszodik, vagy te nem vagy a toppon, de kezelhető a dolog.

2014. nov. 7. 09:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a tanácsokat! Nekem az igazi probléma nem is ez, mert a Puskás Stadion gyepén nem lenne gond, a végtelenségig tudnám vele gyakorolni és nevelni. A baj az, hogy ezeken a területeken fennáll a veszély, hogy másik kutya elébb érhetu utól, mint én, vagy egyszerűen szemelől veszítem elbújás közben, mert olyan színű egyszínű barna, mint egy német vizsla, és nem sokkal nagyobb, mint egy macska, ami az őszi avarban esetleg egy bokrosabb területen már engem is összezavar. Néha nagyon kell figyelnem, hogy hol van. Ha kicsit messzebb van, már kapkodom a fejem, mert néha pillanatokba telik, mire észreveszem. Mert úgy próbálok távolodni, hogy ne legyen szemkontaktus. De ezt kihasználva néha elmegy, én meg forgok, mint a búgócsiga, hogy merre van. Fehér hóban sem lenne gond:) Tehát a fő baj az az, hogy a leírt nevelési folyamat közben, ilyen parkokban hamar elmehet olyan helyre, ahol nem biztos, hogy kéne lennie, és ahivá nem biztos, hogy hatékonyan utána tudok menni. Erre a szoktatásra a szándóföld lenne az igaz:)
2014. nov. 7. 10:02
 5/7 anonim ***** válasza:
Hát, azzal kell dolgoznod, amid van :) Tegyél rá feltűnő színű nyakörvet, az sokat segíthet, meg fél szemed mindig legyen a kutyán, úgy nem tud eltűnni.
2014. nov. 7. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Ne nevess ki, erre van egy piszok egyszerű javaslatom - mármint arra, hogy nehezen lehet észrevenni. Van egy vizsla a közelünkben, és a gazdája épp ezért tesz a nyakába egy tarka kendőt, hogy lássa a kutyáját, mert ugyanezt már ő is tapasztalta, amit te is írtál. Egy tarka piros-kék-zöld kendő. Mikor azt kézbe veszi, a kutya már tudja, hogy nagy séta lesz. Mikor csak kis séta van, nem kendőzik. Nekik bevált! :)
2014. nov. 7. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Ez lesz a megoldás:) [link]
2014. nov. 7. 10:28

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!