Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Miért ilyen pökhendi akinek...

Miért ilyen pökhendi akinek "tökéletes" kutyája van?

Figyelt kérdés

A kérdés valamennyire nyilván költői :D


Leírok egy szituációt, így érthetőbb mire gondolok.


Sétálok a keverék kutyámmal. Látom, hogy jön messziről két póráz nélküli, nagytestű kutya, mikor kiszúrták az enyémet, szépen jöttek felé, enyém viszont kicsit befeszült (szeret kiugrani/ráugrani más kutyákra üdvözlésként, épp erről akarom leszoktatni), úgyhogy rászóltam, hogy "szépen" és akkor inkább szépen leült. Na és már épp ott volt a két nagykutya, már szaglásztak volna, a gazdájuk meg rájuk kiabált agresszívan, hogy "tovább". És olyan rondán rám nézett a gazdi, aztán a kutyámra, mintha valami szörnyszülöttek lennénk. (És én egyébkét kimondottan szeretem, mikor póráz nélküli kutyák odajönnek hozzánk, kicsiket, nagyokat is.)


Másik, amikor parkban leültetik 10 méterre a jól nevelt kutyájukat és ahelyett, hogy odaengednék csak bámulnak, meg szövegelnek a kutyának.... Elhiszem, hogy gyakorolni kell a szitukat, de ez milyen már?!


Nem tökéletes a kutyám, de ettől még nem értem, minek kell így viselkedni. Nyilván nem mindenki ilyen, de egyre több ilyen karótnyelt, lenéző gazdit látok.



2014. nov. 14. 00:33
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
100%

A leírtakból nekem nem igazán tűnik pökhendinek a másik gazda, igaz a helyzetet átélve lehet más lenne a véleményem.

Így csak annyit gondolok, hogy egyszerűen csak azért szólt rá a minden bizonnyal jól nevelt kutyáira, hogy ne legyen bonyodalom a találkozásból, hisz a te kutyád elkezdett szertelenkedni.

2014. nov. 14. 00:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 A kérdező kommentje:
Na igen, olvasva én is ezt gondolnám, de az a stílus, ahogy a kutyákhoz szólt, bicskanyitogató volt. Meg ez is, hogy megvárta (az enyém már akkor rég leült) hogy az övéi célirányosan odamenjenek és akkor 20 centire az enyémtől voltak és akkor förmedt rájuk. Hát érdekes, nem tudom hova tenni az ilyet :D
2014. nov. 14. 00:48
 3/16 anonim ***** válasza:
100%

Pórázos kutyától én is tovább küldöm az enyémeket, mert most mi a fenét csináljanak vele, hiszen pórázon van, nyilván nem véletlenül. Játszani úgyse tudnak, maximum összenyüsszögnek, hogy de jó lenne, vagy rosszabb esetben a pórázos kutya nem teljesen százas, abból meg csak a baj van.

Az is előfordul, hogy nem engedem oda valahova, amikor látom, hogy csak gyökérkedni menne, vagy a többiek gyökerek. Bár akkor mondjuk inkább odébb is megyek.


"Elhiszem, hogy gyakorolni kell a szitukat, de ez milyen már?!"

Ha elhiszed, akkor mi a problémád? Éppen akkor egyszer arra gyúrtak, hogy türtőztesse magát akkor is, ha játszó kutyát lát. Persze ha minden nap ez a program, az nem oké, de amúgy meg az életét mentheti meg ez a gyakorlás, ha egyszer az út túloldalán lát meg egy partit, amire ész nélkül rástartol.

2014. nov. 14. 00:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
100%

"Meg ez is, hogy megvárta (az enyém már akkor rég leült) hogy az övéi célirányosan odamenjenek és akkor 20 centire az enyémtől voltak és akkor förmedt rájuk."

Ilyet is csinálok, nem bunkóságból, hanem egyrészt hagyok időt a kutyának, hogy magától vegye észre, hogy nem kéne, másrészt tesztelem, hogy milyen közelség az, amiről még első szóra lefordul, igyekszem csökkenteni a távot. Meg is van az eredménye: ha véletlenül félrenézek és nem látom, hogy "betámad" valakit a pit (hellósziaszeretlek módon, nem tényleges támadásról beszélek), öt centivel előtte is visszafordítom. Jobb napjainkon legalábbis ;) Rosszabbakon még egyszer rá kell förmednem. De ehhez gyakorlás kell, ami meg ilyen szituációkkal jár, hogy igenis néha odaengedem húsz centire, meg tízre, hogy szokja, hogy akkor is vissza kell fordulni, mert bármikor észrevehetem az utolsó pillanatban, hogy eső után akar felugrálni egy öltönyös fickóra, vagy esetleg olyat csinál, ami rá nézve veszélyes.

2014. nov. 14. 00:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 sippara ***** válasza:
100%
Pórázos, befeszülő kutyához minek engedje oda? Játszani nem tudnak, a másik nyilván nem véletlenül van pórázon, tehát vagy összeszagolás lenne, vagy balhé, egyik se létfontosságú. A parkban leültetés meg kiválóan fárasztja őket, és nem utolsó sorban megmentheti a kutya életét, azzal sem értem, mi a baj. Az meg, hogy hogy szól a kutyájához, hadd legyen már az ő dolga, én is agresszívebben szólok a sajátokhoz, ha tovább küldöm őket - illetve nem agresszíven, csak határozottan, de levehető agressziónak is.
2014. nov. 14. 00:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 A kérdező kommentje:

Tehát ebből annyi a lényeg, hogy a póráz nélküli kutyának joga van gyakorolni, a pórázasnak meg nem (jelen esetben a nyugodt, visszafogott üdvözlést). A 10 méterre parkban leültetős dolgot meg azért idegesítő mert már sokadik alkalommal éltem át és egyszerűen nem értem, hogy ha ott ülteti az ember 3 percig, akkor utána miért nem engedi oda...


Budapesten lakom, belvárosban, itt eleve kötelező a póráz, szóval a "nem véletlenül van rajta póráz" nem teljesen jogos. Az más dolog, hogy sokan nem teszik fel :)


Igen, pórázon nem lehet olyan jókat játszani, ez tény, mégis sok kutya haverja van, akiket a pórázas ismerkedések során ismertünk meg. Olyan is, aki mindig póráz nélkül van :)


Értem a ti álláspontotokat is, de kicsit a másik szemszögéből is próbáljátok meg nézni a dolgot! Hogyan tanítsam meg a kutyámnak, hogy ha nyugton marad, odamehet az ismeretlen kutyához, ha azt meg az utolsó pillanatban letiltják róla. Így az enyém meg "nyugton maradt, de minek", hisz a türelmes viselkedés jutalma a... semmi.

2014. nov. 14. 01:22
 7/16 sippara ***** válasza:
100%
Van szád, kinyitod, mondjuk úgy, hogy "Szia, bocsi, ideengednéd őket? Normális az enyém is, csak nagyon vehemensen szokott köszönni, úgyhogy inkább leültettem, hogy lenyugodjon." És akkor senki sem távozik rossz szájízzel :)
2014. nov. 14. 01:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem van egy szűkebb réteg, akinek tényleg 100%-ig fegyelmezett, jól szocializált kutyája van, meg egy ugyanekkora réteg, akinek durván labilis. A legtöbb kutya viszont (szerintem, ahogy én látom), olyan közepesen megbízható, nem mindentől begőzölő, de azért nem kötélidegű, akit a láthatóan "jókutyákhoz" oda mernek engedni, de egy szorongóhoz már nem biztos, mert két bizonytalan kutya reagálhat egymásra jól is, meg nagyon nem jól is. Szerintem ez inkább pozitív, ha a gazdi mérlegel. Ha meg "gyakoroltatják", mielőtt a tiedhez engedik, azt se vedd rossz néven, mert mikor máskor gyakorolják a higgadt viselkedést, ha nem élesben? Amikor ingerszegény környezetben van egy kutya, nagyon könnyű elérni, hogy hallgasson a gazdájára, viszont akkor igazán biztos ez a tudás, ha ott van előtte egy másik, akihez már úgy odamenne játszani, de még így is először a gazdára hallgat. Szóval ez szerintem nem ellened, és nem a kutyád ellen szól. Persze értem, hogy melyik eset zavar, én is láttam már kutyájával villogó embert, aki csak azért parádézik a tér közepén, hogy mutogassa mit tud a kutya, aztán ugyanúgy nem engedi oda senkihez, szóval abszolút nem a kutyájáért csinálja. De ilyenből szerintem kevés van, és más eseteknél is ezt láttad bele.

Ami még eszembe jutott, hogy én is sokkal több kutyához engedném oda az enyémet, mert rettentő barátságos amúgy. De ha azt látom a gazdán, hogy csak túl akarja élni, hogy szembejövünk vele, és eszébe sincs lassítani vagy megállni, akkor mi is továbbmegyünk. Én se mindig értem, hogy miért vannak elrángatva, de igazából nem is az én dolgom, amit szoktam látni, hogy vagy túl van pörögve a másik kutya és csak még jobban felhergelné, vagy a gazdi telefonál, és siet vissza a lakásba (no comment...), vagy éppen tüzel/kanos a kutya, és ezért biztosra megy és senkihez nem engedi oda a gazdi.

2014. nov. 14. 03:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
100%

"Hogyan tanítsam meg a kutyámnak, hogy ha nyugton marad, odamehet az ismeretlen kutyához, ha azt meg az utolsó pillanatban letiltják róla. "

Figyu, ha olyan helyen laksz, ahol minden kutyasétáltató akármikor le tudja hívni a kutyáját a másikról, én esküszöm, odamegyek, és megcsókolom mindenki lábát. De ilyen a világon nincs, ritka fegyelmezett kutya kell hozzá, az meg sajnos nem nő minden bokorban. Szóval ne fújd fel a dolgot, gyakorolj a többi ötven kutyával, akit nem tudnak és nem is akarnak lehívni a tieidről.


"Így az enyém meg "nyugton maradt, de minek", hisz a türelmes viselkedés jutalma a... semmi."

Te attól még megdicsérheted ám a kutyádat, örülhet neki, hogy te örülsz neki, elővehetsz egy labdát, egy akármit, és játszhatsz vele. Nem is feltétlenül szerencsés, ha minden türelemgyakorlatnak az a vége, hogy mehet, mert azzal csak pörgeted, mikormehetekmár, mikormehetekmár, meddigkellmégvárni. Míg ha tudja, hogy nem mindig lesz belőle játék meg ismerkedés, sokkal nyugodtabban fogadja a tiltást, mert nem azt lesi, hogy mikor lesz már vége, egyszerűen csak felfogja, hogy oké, őt akkor békén hagyjuk, ez van.

2014. nov. 14. 07:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
68%
Azért ültetik le és csak utãna engedik oda,mert ez egy engedelmességi gyakorlat,ennyi.Nem a kutya dönti el,mikor mehet bandázni,vagy mikor mehet oda egy másik kutyához.Ha pl.a kutyám a lãbamnál jön és még nincs elengedve,ha csak odaszagol a mãsik fele,már rászólok,hogy tovább.Sok pórázos gazdi ilyenkor furán néz,de itt megint az a helyzet,hogy nem kapott engedélyt haverkodásra.Mindennek pedig az a hosszú távú előnye,hogy a kutya garantáltan nem fog ide oda rohangászni,zavarva esetleg olyan pórázos gazdikat,akik nem akarják,hogy kėrdezės nélkül rájuk rontson egy idegen kutya.Ha ismeretlen pórázossal talizom,megkérdezem,oda mehet e a kutyám.
2014. nov. 14. 07:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!