Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Mi ertelme torzskonyves...

Mi ertelme torzskonyves kutyat venni, ha ugyis beteg a legtobb?

Figyelt kérdés

Vannak ugyebar tenyesztesi kategoriak: van a tisztes tenyeszto, a hobbi (aki csak otthon, csaladias konyezetbe szuleti a kutyusat, de nem minden esetben torzskonyvezteti le es nincsenek nagy kiallitasi tervei sem a kutyakkal), illetve van a kozonseges szaporito, meg a torzskonyves szaporito. Na, akkor en most piszkosul oszinten elarulom a velemenyemet, hogy szerintem az osszes fajtatenyeszto szaporito, fuggetlenul a korulmenyektol es a kolykokkel jaro papiroktol..


Miert is?


Mert azt hiszik a tenyesztok, hogy mert van egy tokeltes kulseju kutya, akinek egy patella es egy sziv vizsgalatot elvegeznek, ezzel minden betegseg ki is van szurve.. Ezeket most peldanak irtam mert minden fajtanak masok a betegsegei, de most ezek ugrottak be eloszor. Az a kerdesem, hogy mi ertelme ennek? Oke, hogy szereti a tenyeszto a fajtat es szep kolykoket akar, de nem veletlen csokken egyre inkabb a fajtiszta kutyak atlag elettartama! Tultenyesztett, nem szurt allatok! Azt mondjak, igy sincs nyereseguk az allatok arabol, fraszt nincs! Csak eleinte megy minuszba, utana szepen dragan eladjak a beteg kutyakat, pedig egy allatszereto tenyeszto nem a mennyisegre, hanem a minosegre megy, es nem csak kulso, hanem egeszseg teren is!!


Na akkor en most elmeselem oszinten az en tortenetemet es hogy hogy tenyesztek.. Illetve akarok. Egy ismeros altal ratalaltam egy tenyesztore, aki csak hobbibol, a maga oromere szulette a kutyusait, 1-2 evente egyszer egy szukat. A legelso szuloparnak valamilyen torzskonyve volt. Mit csinalt az okos ember, akit kennelnev hianyaban, ti csak szaporitonak neveztek?? Na mit? Amit egy "tenyeszto" sem! Osszesen 13 fajta vizsgalatnak, tesztnek vetette ala a kutyait. Koztuk patella, sziv vizsgalat, rontgen, ultrahang az egesz testre, ver teszt, huvelykenet, szivfereg teszt stb.! Mind tokeltes eredmeny lett. Es ezzel a szuloparral kezdett el tenyeszteni. Majd teltek az evek es minden tenyesztesbe bevont kutyan elvegeztette ezeket es 1-2 evente mindegyiken ujra. Igen, ez egy tehetos holgy volt. De az ne is tenyesszen, akinek nincs penze a kutyai tokeletes egeszsegere! Szoval, mire en ehhez a holgyhoz eljutottam, addigra a kis tenyeszete alapito szukaja mar 12 eves volt, eleteben 4 x szult es minden alombol egy kolyke meg volt tartva es a kolykoknek is a kolykeikbol egy "mintapeldany". Egyiknek sem volt torzskonyve, viszont olyan egeszsegugyi garanciat es adasvetelit adott a kolyokhoz, amit vettem tole, hogy feltem, nem felelek meg a szerzodes felteteleinek!!!! Minden altala tenyesztett kutyust vissza tudtam nezni gazda, hely, kepek es papirok alapjan. Barmilyen hihetetlen kedves olvasok, de szamomra ez az igazi tenyesztes!! Nem az, hogy elvegeztetnek a mai "igazi" tenyesztok egy-egy tesztet es ok maris tenyeszteni kezdenek, mondvan ugyse lesz bajuk a kutyaknak.. Persze az nem szamit, hogy servtol kezdve vese gondig mindennel muteni kell majd a kutyat, amit vettem, mar par eves koraban...! En oszinten az egeszet undoritonak tartom. Ennek a holgynek mindent le lehetett kerdezni az orvosoktol, a papirok eredetiek voltak, a kutyak csodasan tartva, es bar torzskonyv nelkuliek voltak, nem volt ez a szokasos tenyeszto duma, hogy hat adok garanciat, de barmi kiutkozhet.. Nem! O kerek perec megmondta, hogy nincs apellata, ha barmi baja van, vigyem vissza, rogton ad a kovetkezo alombol es azt a kolykot ivartalanitva vagy megtartja, vagy tovabbadja. Es nem csak egy en adtam el, ennek, innen ide fajta szerzodest kaptam, hanem elvarja a kepeket, hireket, esemenyeket a kutyarol, szigoru kapcsolattartast, latogatast, stb.! Es ugy kezdodott hogy en elmentem, kivalasztottam a kolykot, majd nem odaadta es fizess, hanem eljott es lecsekkolta, hogy hova kerul! Na, ez manapsag baromi ritka, mert felnek a tenyesztok, hogy ennyi macera miatt inkabb nem is toluk vesznek kolykot!! Pedig ez az igazi tenyesztes, allatszeretet es egeszsegcentrikussag! A ded szulokig megkaptam az egeszsegugyi tesztek masolatait, valamint en is elvegeztettem ennek a kutyusnak, aki nalam van, kituno eredmenyei lettek es semmi baja, akarcsak a tenyeszetalapito oreg szukanak! Es igen, enis tenyeszteni fogok majd vele, nem szaporitani, ahogy a ma ugynevezett tenyesztok teszik!!!


Meg nem hallottam semmilyen olyan tenyeszetrol, ahol 13 fele vizsgalat lett volna a kutyan elvegezve, mindegyiken es mind negativ lett volna, full egeszseges a kutya! Ugyanis tenyesztesbe vonnak mindent, ami championra jo, az mas kerdes, hogy 5-6 evesen megdoglik csoro allat a ratyi egeszsegugyi allapota miatt!!!!!! Elvegre a patella ficam enyhe, a legcso szukulet is, akkor meg tenyesztheto.. Mert meg jo egy ideig es szepen nez ki.. Nem latszik a betegseg.. Aztan 6 eves korara sulyos lesz minden baja, muthetik orrbaszajba es termeszetesen ezutan a kolykeire is ez a sors var!! En piszkosul elgondolkoznek, hogy manapsag milyen tenyesztoket istenit a tarsadalom, csak mert ad torzskonyvet es nem ketrecben tartja a kutyajat!!! Aztan meg jon az a szoveg, hogy hat orokletes betegsegek ellen nem lehet mit tenni ha kijon rajta.. Az nem az en hibam.. Akkor ne vonj tenyesztesbe olyat, ami eselyes ra!!!!!!!!!



2014. nov. 17. 18:42
1 2 3
 1/26 anonim ***** válasza:
100%
öhh...én ismerek olyanokat, akik törzskönyves kutyákat tenyésztettek, és nagyon odafigyeltek mindenre. A kutyák külsejére, a viselkedésükre és az egészségükre. Semelyik kutyájuknak nem volt semmi egészségügyi problémája. Tőlük bármikor mertem volna kutyát venni. Szóval vannak rendes tenyésztők, ezért kár volt ennyit hisztériáznod itt.
2014. nov. 17. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/26 anonim ***** válasza:
Milyen fajta?és ha szabad tudni mennyiért vetted?:)
2014. nov. 17. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/26 sippara ***** válasza:
100%

"Oke, hogy szereti a tenyeszto a fajtat es szep kolykoket akar, de nem veletlen csokken egyre inkabb a fajtiszta kutyak atlag elettartama!"


Ezt honnan veszed?


"Tultenyesztett, nem szurt allatok!"


mit jelent nálad a "túltenyésztett"? Csak mert ez a kifejezés nem létezik ám. Egy normális tenyésztő kutyái pedig mindenre szűrve vannak, amire szűrni LEHET. Ennél többet sehogy sem tudnának tenni.


"Azt mondjak, igy sincs nyereseguk az allatok arabol, fraszt nincs! Csak eleinte megy minuszba, utana szepen dragan eladjak a beteg kutyakat"


Te miről beszélsz? Ki ad el beteg kutyákat?


"Egyiknek sem volt torzskonyve, viszont olyan egeszsegugyi garanciat es adasvetelit adott a kolyokhoz, amit vettem tole, hogy feltem, nem felelek meg a szerzodes felteteleinek!!!!"


Ez tök jó... Egy kérdésre válaszolj: Ha tényleg minden király volt, SŐT, királyabb, mint egy tenyésztőnél, akkor miért nem törzskönyvezett? :) Komolyan, MIÉRT? Kutyánként ötezer, almonként kétezer. Ez a többi vizsgálat tíz és százezreihez képest nulla.



Minden további sorodban törzskönyves szaporítókról fröcsögsz. Felteszem hát én is a kérdésem: Mi is a kérdésed? :D

2014. nov. 17. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/26 anonim ***** válasza:
100%
Sippara Win. Az egész mondandódban a tk-s SZAPORÍTÓKRÓL írsz. Egy IGAZI tenyésztő full ugyanazt csinálja mint a kedves ismerősöd.
2014. nov. 17. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/26 anonim ***** válasza:
83%

Én hülye pedig azt reméltem, hogy lehet egy jót beszélgetni effektíve orrlyuk nélküli francia bulldogokról, mopszokról, lelógó szemhéjú spánielekről, élhetetlenül ráncos shar peikről... (Nálam ezek számítanak túltenyésztettnek.)


Ehhez képest: "és full egészségesek és megvan minden szűrésük, de NINCS TÖRZSKÖNYVÜK!! Milyen merész és újszerű!!!4!!NÉGY!!! "


Ne haragudj, de az az alapelvárás egy tenyésztőtől, amiket te itt leírtál.

2014. nov. 17. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/26 A kérdező kommentje:

Sajnos az alatalam ismert, vilag egyik legnepszerubb olebe eseteben, a yorkinal ez nagy luxus, ha ilyen tenyesztot talal valaki, torzskonyvvel, amit leirtam!:/

Azert nem torzskonyveztette oket, mert nem vitte soha kiallitasra a szuloket, neki ez hobbi:)

2014. nov. 17. 19:46
 7/26 anonim ***** válasza:
100%
Nem kell kiallitasra jarni a tenyeszteshez, sot, a torzskonyvezeshez sem. Annyi kell, hogy vigye el egy tenyeszszemlere. Szerintem azert ez nem lenne teljesithetetlen kovetelmeny. A felmenok szanontartasa nelkul nem igazan lehet tenyeszteni, persze irhatja otthon a kockas fuzetbe is, de amint 1-2 embernel tobben tenyesztik a fajtat, mar kell valami hivatalos okirat, amit nem olyan konnyu hamisitani. Sok betegseget es wesenbeli hibat nem fogsz tudni kikuszobolni, ha nem tudod minel tobb generaciora visszamenoleg, hogy melyik osnel milyen hibak voltak.
2014. nov. 17. 19:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/26 anonim ***** válasza:
100%
Te a tks szaporítókról beszélsz. :)
2014. nov. 17. 23:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/26 anonim ***** válasza:
46%

Kérdező, megadod az elérhetőségét? Ne vedd tolakodásnak, semmi hátsó szándék!:) Mindössze kutyanézőben vagyok-leszek, nem sürgősen ugyan. Sokféle tenyésztővel szeretnék beszélni, ellátogatni, mielőtt döntést hozok, és szívesen elmennék hozzá is, akiről írtál. Nekem az egészség a legfontosabb. Egy időre el is tántorodtam ettől a fajtától, pont azért mert népszerű, borzasztó nagy igény van rá, ezért nagyon sokan tenyésztik. Szoktam kérdezgetni yorkisoktól, de legtöbbjüknek hirdetőoldalról van a kutyája, akinek meg elvileg jó tenyésztőtől, azok gyakran elfogultak. A netes véleményektől is félek, mert ki tudja, mit meg nem tesz 1-1 elvetemültebb tenyésztő, hogy reklámozza magát, vagy jobbnak állítsa be magát, mint amilyen. Szóval nagyon megköszönném ha adnál ehhez a tenyésztőhöz!


Ui: amúgy szerintem se túl ésszerű, hogy ha már ennyire becsületesen gondját viseli a kutyáinak és az almoknak, miért nem váltott még ki egy kennelnevet. Értem én, hogy neki nem ez a legfontosabb, de az emberek olyanok, hogy szívesebben vágnak bele valamibe, amiről látnak feketén-fehéren egy "bizonyítékot". Persze, nem egy törzskönyvtől lesz jó egy kutya, viszont ez egy olyan "beugró" ahhoz, hogy egyáltalán elkezdjen komolyabban érdeklődni az ember. Különben mi alapján bízzon meg az ember a tenyésztőben? Az emberek sajnos jogosan bizalmatlanok, és sajnos jól is teszik, ha azok. Ugyan van rá példa, hogy törzskönyvet is hamisítanak, tehát annak is utána kell járni, hogy van-e olyan számú valami nyilvántartásban... Szóval ez se tuti biztosíték, na de ha egyáltalán nincs is törzskönyv, akkor naná, hogy fenntartásai lesznek az embernek... Ennyit pedig, hogy az emberek nyugodt szívvel mehessenek hozzá, gondolom megérne az a kennelnév-kiváltás... Na mindegy ez csak az én pár gondolatom:)

2014. nov. 18. 06:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/26 anonim ***** válasza:
100%
ha ilyen vérmesen kiállsz érte, akkor nyilván ismered a nála született összes egyedet. Aki a genetikára 100%-ban garanciát tud adni, az hazudik. Többek között én sem értem, hopgy ha már ennyire lelkiismeretes, akkor miért nem viszi el egy tenyészszemlére a kutyáit. nem hinném, hogy pont az a 6 ezer forint lenne neki sok.
2014. nov. 18. 07:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!