Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » A kutyák képesek megérteni a...

A kutyák képesek megérteni a jobb és bal fogalmát?

Figyelt kérdés

Kíváncsi vagyok, hogy értik-e a kutyák, hogy mit jelent a jobb és a bal, meg lehet-e tanítani nekik.

Azt nyilván külön is meg lehet tanítani, hogy menjen jobbra, nézzen balra, jobb láb, bal láb, stb, de magát a fogalmat meg lehet?


2014. dec. 14. 14:18
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:

Hááát.Szerintem magát a fogalmat nem,csak azt amit írtál hogy menjen,nézzen jobbra-balra,ha kimondod hogy jobb láb és megtanítod hogy emelje föl azt akkor megtanulja hogy ha jobb,akkor azt a lábat kérik,ha bal akkor a másikat.

Mindezt azért mert a kutyák gondolkodása a feltételes reflexen alapul.(parancsszó+kíván tevékenység elsajátítása=jutalom.

Pl.ül-lenyomod a kutya farát,hisz akkor kénytelen leülni-(ha van klikker akkor klikk)és jutalom,ami később már elmaradhat,vagy elég a simi)

2014. dec. 14. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 A kérdező kommentje:
Azt pl. szemből, oldalról is érti, hogy azt a lábát kérem, amelyiket én emelem. Szemből azt, ami vele szemben van (jobb kéz=bal láb), oldalról jobb láb=jobb láb. Aztán gondolkodóba estem... :)
2014. dec. 14. 14:28
 3/16 anonim ***** válasza:

Szerintem magát a fogalmat nem érti meg. A nézz jobbra, menj balra, stb. vezényszavakként megtanulható, mint ahogyan az ül, fekszik, stb. is. Az irányok ugyanígy pusztán vezényszavak.


(lásd: Morgan: parszimónia elv) Azaz, egy viselkedés értelmezésében mindig az egyszerűbb magyarázatot kell elfogadnunk a bonyolultabbal szemben.

2014. dec. 14. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:

Épp ezért írtam hogy nem lennék 1000%-ig biztos benne hogy egyáltalán nem,mivel évezredek óta az emberrel élnek,de a feltételes reflex alapján tanulnak meg mindent(ül,fekszik,hátra arc,pitizz stb),vagy falkában az idősebb,képzettebb kutyák tudják mutatni a fiataloknak hogy mi a helyzet és utánzásos tanulással sajátítanak el "ismereteket".

De feltételes reflex a dominánsabb.

2014. dec. 14. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 A kérdező kommentje:
Ha mondjuk olyat játszunk, hogy az előtte lévő két tárgyból valamelyik oldalit érintse meg/fogja meg/akármi, az gondolom menne. De kérdés, hogy ha a tárgyakat kicserélem, vagy helyettesítem, vajon akkor is értené vagy azt hinné, hogy az tárgy "a jobb" (mint p. "a labda" vagy "a bot")?
2014. dec. 14. 15:28
 6/16 anonim ***** válasza:
A vakvezeto- es terelokutyak is tudjak.
2014. dec. 14. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 A kérdező kommentje:
Azt biztosan, hogy melyik irányba menjenek, de hogy a fogalmat bármire vonatkozóan tudják értelmezni (jobb labda, jobbra menj, jobbra nézz, jobb oldali személy, jobb oldali ajtó) akkor is, ha arra (labdára, menésre, személyre, stb) nem tanították őket?
2014. dec. 14. 15:43
 8/16 anonim ***** válasza:

Komolyan én nem értem hogy mit akarsz kérdezni... mi az h jobb labda?


Egy kutyának meg lehet tanítani az irányokat. Minél több szituációban, minél többször használod, annál jobban tudnak általánosítani. Illetve függ a tanítástól is, hogy milyen módszerrel tanítottad. A vadászkutyákat is remekül megtanítják irányba küldeni és menet közben paranccsal módosítani a kutya irányát, illetve ugyanez a helyzet a terelőkutyákkal. Értik azt h mi az jobb meg bal - tehát tudják, hogy ezek parancsok irányt jelentenek, illetve h aszerint változtassák addigi mozgásukat. (ha ez volt a kérdés)

És egyébiránt a legtöbb kutyának van oldalpreferenciája - ami független attól, h a kutyának tanították-e az irányokat vagy sem. Számos etológiai kísérlet volt már erre - leteszel 20x két cserepet úgy h mindkettő egyenlő távolságra van a kutyától és random teszel az egyikbe kaját, úgy h a kutya látja amikor beleteszed. Nagyon sokszor a kutyák oldalpreferencia alapján (ami szintén sokszor az első impresszió alapján alakul ki) döntenek.

2014. dec. 14. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
Attól, hogy megtanítod mondjuk neki, hogy jobbra menj - balra menj, attól ő azt nem fogja tudni rávonatkoztatni arra is pl., hogy jobb oldali labda-bal oldali labda, max. elindul abba az irányba (mert azt megtanulta), se azt nem fogja tudni ebből, hogy melyik a jobb láb-bal láb. Tehát egy általános szabályt nem tud felhúzni minden esetre, mint mi, hogy ha azt mondják nekem, hogy a jobb oldali ceruzát kérik, akkor tudom melyikről van szó, még akkor is, ha csak a jobb és a bal kezemet tanították meg megkülönböztetni oviban, mert összekapcsolom a kettőt. Tehát csak külön tudod megtanítani neki, hogy jobb-bal (irány), külön, hogy jobb-bal (oldali tárgy), és külön, hogy jobb-bal (lába, mancsa). El tudom képzelni, hogy ha rengeteg féle ilyen feladatot megtanítanak egy kutyának, akkor a végén felfogja, és összeáll a fejében az egész.
2014. dec. 14. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 A kérdező kommentje:
Az a kérdés, hogy magát a fogalmat megérti-e? Egy gyereknek ha azt mondod, hogy jobb oldali, az megérti, bármire is vonatkozzon. Egy kutyának ha adok egy piros meg egy kék labdát, a piros van jobb oldalon, mondom neki, hogy a jobbat vegye fel, akkor ha megcserélem őket, akkor is a pirosat venné fel, mert azt hiszi piros=jobb. Szerintem. Erre vonatkozik a kérdés.
2014. dec. 14. 17:44
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!