Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Engedetlen, rossz kutya...

Engedetlen, rossz kutya probléma. Harap, ugrál, húz a pórázon. Mit tegyek? Már annyi mindent kipróbáltam.

Figyelt kérdés

Van két kutyánk, egy 1 éves és egy 2 éves. Az egyik beagle a másik pásztorkutya keverék. A gond velük az, hogy nagyon hiperaktívak. Sétálni a pásztorkutyával lehetetlen. Imád menni, ahogy meglátja a pórázt ugrándozik, meg boldog, de ahogy kiérünk elkezd húzni, hörög, morog az emberekre, megy a kerítésekhez, ahol más kutyák ugatnak. Próbáltam már, hogy rászóltam, nem ért semmit, visszahúztam, nem ért semmit, megálltam, az se ért semmit. Mit tegyek még? Vele az is probléma még, hogy ha pihen, van csak egyszerűen felemeljük, akkor megkapja a kezünk.

A másik eleinte szépen ment a pórázon, mostmár összevissza kacsázik előttem, én majd' elesek minden második lépésnél, mert annyira megy jobbra-balra és szimatol. Neki se ér semmit, akármit csinálok. Plusz sír az egyik, ha a másikkal megyek sétálni, verik a kerítést. Ha valaki jön hozzánk ugrálnak, az ablaküveget ütik a mancsukkal, a kilincset nyomkodják, kaparják az ajtót, hogy bejöhessenek. (Kinti-benti kutyák.)

Már annyi könyvet elolvastam, különböző praktikkat is kipróbáltunk, de semmi haszna.

Másnak hogy sikerült olyan szépen megnevelni a kutyát, hogy rá se bagózik a többire az utcán, nem ugrál, hallgat a szóra? Segítsetek kérlek!


2014. dec. 26. 22:53
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
33%

szia! :)

Ilyenkor csináld azt hogy határozottan rászólsz és utána nem figyelsz rá mintha megsértődtél volna! Én ezt szoktam hogyha harap a kutyám és ő utána elszégyelli magát és rajtam alszik! :)

Ha ez sem segít akkor kérdezd meg az állatorvost hogy mit csinálj vagy vidd el őket kutya suliba!

2014. dec. 26. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim ***** válasza:
92%
Vidd őket kutyasuliba, vagy hívj egy házhoz járó kiképzőt, és akkor a te kutyusaid is mintaként fognak viselkedni az utcán.
2014. dec. 26. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 anonim ***** válasza:
100%

Egyrészt ha ilyen energikusak, akkor külön figyelmet kell fordítani a lefárasztásukra, maguktól nem fognak eleget rohangálni a kertben.

Másrészt figyelni kell arra, hogy pozitív visszajelzést csak megfelelő lelkiállapotban kapjanak, tehát például amíg az agyát elvesztve őrjöng, hogy jaj de jó, séta, addig nincs séta.

Harmadrészt meg működő tiltást kéne építeni a kutyákba, meg büntetési rendszert felállítani, és rögtön nem csinálnának olyan dolgokat, amiket nem akartok.


Ha az önképzés megvolt és nem működött, akkor én melegen ajánlom egy jobb kutyasuli meglátogatását, ahol ezekben mind tudnak segíteni, neadjisten még valami sport is van náluk, amivel megoldhatjátok a lefárasztást és kapcsolatot is építhettek. Bár fárasztani ugye házilag is lehet (és kell is), arra is vannak módszerek. Nálatok így érzésre a gondjaitok 80%-át az okozza, hogy túl vannak pörögve, a maradék 20-at meg a nem megfelelő fellépés.

2014. dec. 26. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! Nagyon nagy udvar van és abban kergetik egymást folyton + mi is játszunk velük sokat. Külön-külön még viszonylag lehet őket képezni, de ha együtt vannak nem. A pásztorkutya volt itt hamarabb, ő baromi féltékeny a beagelre, folyton a nyakán lóg, ahogy közlekedik a házban. Plusz ő a harapós is. Ha leszidjuk akkor nyalogat, meg bújik, de aztán ha megint nem tetszik neki valami, megint harap. Nagyon öntörvényű.
2014. dec. 26. 23:23
 5/20 toncsi2000 válasza:
46%

szia!

ha húz akkor megfordulsz és a másik irányba mész vele... de nem mondasz neki semmit csak hogy gyere miutánegfordultál!

a ugrál:

ha felugrik akkor meg kell fogni a mellső lábát és addig el nem emgesni ameddig nem látod rajta hogy már nem jó vagy, megfogod a mellsőlábát és a hátsóra meg kicsit rálépsz és mondod hogy NEM!

:) ennyi a harapásra nem tudok... talán az hogy ha megharap akkor befogod a száját...

(bocsi a sok helyesirasi problema miatt csak telotol vagypk..)

ja NE felejdts el hogy hosszú folyamat lesz :)

sok sikert :) ;) :D

2014. dec. 26. 23:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 anonim ***** válasza:
100%

A játék meg a rohangálás nem feltétlenül elég, ezek nem igazán megterhelőek a kutyának, épp csak kellemes elfoglaltságok. Ha elég lenne, nem lennének túlpörögve, ugye :)


Amúgy csak a tisztánlátás kedvéért: nem feltétlenül új technikákért kéne suliba menned; lehet, hogy csak a meglévőeket kell megtanulnod jól csinálni. Egész más olvasni valamit, mint a gyakorlatba átültetni. Sokszor bizonytalankodnak az emberek, nem tudják, milyen erővel állhatnak hozzá a kutyákhoz, vagy nem ugyanazt értik egy kifejezés alatt, mint aki a könyvet írta, és ez okoz zavart. Buta példa, de múltkor kutyasulin közöltem, hogy na akkor futólépés, és az egyik gazda - aki amúgy katona - három lépéssel átszelte a komplett iskolát, mert neki speciel azt jelenti a futólépés, nem az általam elképzelt, képzéshez praktikus sebességet. Ugyanez megesik pórázrántással, vagy azzal, hogy kedvesen, lelkesen szólj a kutyához; bármit félre lehet érteni, ezért lehet sokkal hatékonyabb a kutyaiskola, mint egy komplett kutyás könyvtár.

2014. dec. 26. 23:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 anonim ***** válasza:
100%

Másnak úgy sikerült megnevelni a kutyájukat, hogy egy szép napon elegük lett és belátták, sokkal kitartóbbnak kell lenniük. Türelem rózsát terem :)


Nincs rossz kutya, csak nincs kellőképp megnevelve! De ezen TE könnyen segíthetsz.


Amire szükséged lesz:

-a kutyák

-rengeteg türelem

-nyugalom (ha másképp nem megy, guríts le pár felest :D)

-normál nyakörv

-póráz

-nyugodt hely, ahol gyakorolhatsz


Ne keseredj el, igazából ez a normális reakció egy kutyánál, amit csinálnak, hiszen a séta olyan izgalmas! Az a sok szag, az a sok izgalom... NEKED kell nekik megmutatni, hogy a jelenlegi viselkedésüket te nem fogadod el és HELYETTE hogyan kell ezentúl viselkedniük.



Én azt javaslom, hogy először külön-külön gyakorolj a kutyákkal.


Nekem is szörnyen viselkedett kezdeti időben a kutyám, terrier meg valami bull keverék,kamaszként fogadtam be,sintértelepről, állandóan be volt zsongva és szinte kitépte a karom. Szóval értem, hogy miért vagy elkeseredve :D


Ami tuti nem használ:

- kiabálás

- rángatás

- visszahúzás

- logikátlan fegyelmezés (egyszer leszidod valamiért, egyszer nem)


A megállás viszont pont, hogy hatásos, de lehet, hogy nem voltál elég kitartó.


Az első és legfontosabb, hogy a kutyáid NEM rosszak, csak nagyon izgatottak, ezért pedig ne haragudj rájuk :) Ha nagyon izgágák, a legjobb módszer, ha nem figyelsz rájuk, fordulj el, rájuk se nézz. Csak akkor figyelj rájuk újra, ha már lenyugodtak (ez lehet 2 de 10 perc is). Ez egyértelművé teszi nekik, hogy amíg viháncolnak, semmire nem jutnak, te nem vagy partner az ökörködésben.


Ha jól értem a beagle az, aki korábban tudott szépen sétálni, csak aztán rendetlenkedni kezdett a pásztorkutya hatására. Kezd a gyakorlást a beagle kutyussal, hiszen ő elvileg tud szépen sétálni, csak fel kell frissíteni a tudását :)

Külön-külön gyakorold ezeket a kutyával.

1. Előveszed a pórázt és odahívod a kutyát.Csak akkor csatolod fel a pórázt, ha nem viháncol. Ha nagyon izgága és ugrál, ugat, akkor elteszed a pórázt, nincs séta. Pár perc múlva újra próbálkozol, ha kell 10x is. Le is ültetheted, ha attól nyugodtabb lesz, a lényeg, hogy egy kis önuralmat tanuljon a kutya.

2. A lakásban/házban begyakorolod vele, hogy csak laza pórázon van séta. Amint feszül a póráz, megállsz és megvárod, míg a kutya lazít rajta. Ezt sokszor kell megismételni, de le fog neki esni. Menjetek körbe a házban, gyakran változtass irányt, a lényeg, hogy rájöjjön, hogy laza pórázon működik csak a séta és FIGYELNIE KELL téged, merre mész.

3. Ha már bent jól megy, kimész a kertbe ott ugyanígy begyakorolod. Ha már ott is megy, kiléphettek az utcára. Ne engedd, hogy kifurakodjon előtted a kapun, ha előre ugrik, szépen hátra arc és visszamentek. Ezt elsőre talán 20x el kell ismételni, de mindenképp megérti a kutya, hogy az előre furakodással nem működik a séta.

4. Kint vagytok az utcán. A póráz lehet teljes hosszon (1,5-2m egy átlagos póráz). Ha a kutya jobbra menne, elindulsz balra. Ha megfeszül a póráz, megállsz és addig nem moccansz, míg nem lazít a pórázon. Ha nagyon rángat egy irányba, elindulsz a másik irányba. Cél, hogy megértse, arra kell menni amerre TE mész és a rángatással és húzással nem jut előbbre.

5. Mindezt kitartóan és következetesen kell csinálnod! Olyat nem szabad, hogy egyszer engedsz valamit, máskor nem, mert azzal csak összezavarod a kutyát. Ha tudod, hogy aznap nincs elég türelmed hozzá, akkor csak rövidebb sétára vidd.

6. Ha már szépen megy laza pórázon, kicsit vedd rövidebbre és úgy is gyakorold, hogy csak laza pórázon megy a séta. Ezt azért írom, mert hosszú pórázon nagyobb a csábítás, hogy ide oda kicsit eltotyogjon, rövid pórázon meg kevesebb a mozgástere és nem fog ökörködni a másik kutyával közben. A séták legyenek rendszeresek (pl. reggel és este) és kezdetben rövidebbek (10-20 percesek) és folyamatosan haladj az ingerszegényebb környezet felől (pl. csöndes utca) az ingergazdagabb felé (zsúfolt zajos körút, pályaudvar, stb).

7. A beagle tehát már begyakorolta a helyes sétát, úgyhogy most az 1. és 2. pontot KÜLÖN kezdd el a pásztorkutyával. Valószínűleg vele nehezebb lesz, de kitartás! Vele nem kell eljutni a végéig, csak legyen róla némi fogalma, mit vársz tőle. A többi pontot a másik kutyád segítségével tanítjátok meg neki!

8.Ha már elfogadhatóan megy a pásztorkutyának az 1. és 2. pont, akkor az egész hercehurcát kezdd el MINDKETTŐ KUTYÁVAL EGYSZERRE.

A pásztorkutya valószínűleg még jobban fog viháncolni, hisz ott a beagle is, de te követeld meg a nyugodtságot mindkettőtől. Ha a beagle a könnyebben kontrollálható, először érd el, hogy lenyugodjon, aztán a másik kutyát is nyugtasd le. Ha ügyes vagy, a rendetlenebb kutya példát fog venni rólad és a rendesen viselkedő kutyádról! Amikor már kiértek a kertbe, meg az utcára, folyamatosan követeld meg a nyugodt állapotot a beagle kutyától és közben vezesd rá a másikat, hogy ő is ugyanúgy csináljon mindent. A kutyák nagyon könnyen tanulnak egymástól :) Jót is, rosszat is!!! Épp ezért lett az addig szépen sétáló kutyádból egy össze-vissza cikázó rosszaság, átvett a pásztorkutyától a túl izgatott lelkiállapotot és mivel TE nem mutattad meg neki, hogy ez elfogadhatatlan, hát rászokott a rendetlenkedésre.


Ha szépen, nyugodtan, következetesen csinálod, akkor már az első alkalommal is nagy változást fogsz tapasztalni, a lényeg a nyugodt, türelmes hozzáállás (tudom, hogy nagyon nehéz) és a következetesség.


Az is sokat segíthet, ha jutalomfalattal erősíted a helyes viselkedést! Pl. kutya nagyon megindul egy irányba, erre te épp ezért elindulsz az ellenkező irányba. A kutya ugye követni fog, ha pedig melléd ér, adsz neki jutalomfalatot egy "Okos kutya" kíséretében. Ebből a kutya azt fogja érezni, hogy ÉRDEMES téged figyelni és veled haladni, mert egyrészt te örülsz neki és megdicséred, másrészt falatot kap.



Kezdd el ezeket gyakorolni és SOHA ne fenyítsd vagy terrorizáld a kutyákat, a cél az, hogy a közös séta rendezett, de élvezetes legyen. Nekik is és NEKED IS :)

2014. dec. 26. 23:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a válaszokat! Ebből valószínűleg iskola lesz akkor a két rosszaságnak. :)
2014. dec. 26. 23:40
 9/20 anonim ***** válasza:
Ha esetleg felcseréltem és nem a begale hanem a pásztorkutya tudott korábban szépen sétálni akkor persze fordíts meg a gyakorlás sorrendjét :D
2014. dec. 26. 23:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 anonim ***** válasza:
Figyelj, a suli tök jó, de bizony így is-úgy is rengeteget kell majd magánszorgalomból gyakorolnod a kutyákkal. Ők max. az alapokat megmutatják de utána RAJTAD MÚLIK MINDEN :)
2014. dec. 26. 23:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!