Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Mit lehet tenni egy domináns,...

Vincze Dóri kérdése:

Mit lehet tenni egy domináns, kb.12 hetes szuka kölyökkel?

Figyelt kérdés
...akivel ha kilépek az utcára és meglát egy kutyát (akár kerítésen kívül, akár azon belül), őrjöngésben tör ki. Igyekeztem elvonni a figyelmét, továbbsétálni. Egyedül az ér el minimális hatást, ha rászólok és picit meghúzom a pórázt, de pár másodperc múlva újra folytatja. (Domináns típus, ahonnan elhoztuk, a felnőtt kan kutyát elzavarta a helyéről.) Azokon a szakaszokon, ahol nincs kutya, nagyon szépen jön, nem húz, nem mászkál el, emberekkel nagyon nyitott és közvetlen. Valami tanács, mert ez így tarthatatlan lesz felnőtt korában...

2015. jan. 9. 17:46
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
73%

Az én kutyám is ilyen volt (roti kan) kölyök korában, 3 hónaposan már alig bírtam megtartani a kerítéseknél. Nekünk az vált be, hogy nem közvetlenül az ugató kutya mellett mentünk el, tehát nem a járdán, hanem az utcán, illetve már előtte magamra vontam a kutyám figyelmét. Tehát mielőtt még odaértünk volna a bajos részhez és mielőtt még a kutyám elkezdett volna az ugató kutyára figyelni, jutifalatot elővettem, gyorsabb tempóra váltottam és szépen elvezettem a kutyát. Az első pár napban még az orra elé kellett dugni a kaját, de ahogy kezdett rájönni, hogy mit is akarok, úgy lehetett engedni belőle, úgy értem, hogy egy idő után már elég volt az is, hogy a kezemben a kaja, kértem a figyelmét (pórázrántással-felfelé rántva kicsit, de határozottan- rásegítettem, ha kellett) és már csak akkor kapta a falatot, ha elhaladtunk a gázos szakasznál. Az egész kb. egy hónapot vett igénybe, mire normálisan tudtunk közlekedni.


Aztán ezt lehet fokozni később, ha már így jól megy, akkor lehet egyre közelebb menni a kerítésekhez... hosszú folyamat, nem megy egyik napról a másikra.


A másik része a dolognak, hogy közben igyekezni kell nagyon szoros viszonyt/jó kapcsolatot kialakítani a kutyával, illetve kutyák közé hordani, akikkel játszhat, szocializálódhat, valamint rágyúrni az engedelmességre, hogy később elég legyen egy "lábhoz".


A kóbor kutyáknál már másabb a helyzet. Olyankor el kell venni a szeme elől az ingert. Ez annyit tesz, hogy pl. megfordulsz és a másik irányba haladsz tovább (aztán ha elhaladt a kóborka, lehet menni tovább, ha már a te kutyád is nyugodt). Vagy ha ez nem lehetséges, akkor a kutyád elé kell állni, vagy őt elfordítani a kóborkától és a testeddel takarni azt, közben pedig valahogy (labda, falat..) magadra vonni a figyelmét. Lehetőleg meg kell várni, míg a kutya megnyugszik és akkor mehetsz tovább.

A gond azokkal a kóborkákkal van, akik betámadnak, mert ugye olyankor nem tudsz a sajátoddal foglalkozni, hiszen épp elég a kóborkát valahogy levakarni magadról.

Nekünk erre az lett a megoldás, hogy "ráengedtem" a sajátomat. Persze ha olyan kóborról van szó, aki az enyémben nem tud kárt tenni (de ez szinte mindig így van, mert mindig a padlócirkálók jönnek vergődni). Itt nem kell megijedni, nem arról van szó, hogy szétszedetem a kutyámmal a másikat, csupán helyreteszi azt. Többször volt már ilyen sajnos. Jött a padlócirka vergődni, nem tudtam elzavarni, a kutyám szájától 40 centire vergődött. Nem bírtam tovább tartani, az enyém elkapta, de épp hogy csak megfogta, nem bántotta, a kóbor pedig azonnal megértette, hogy mi a szitu. Elment, az enyém pedig jött szépen tovább láb mellett. A természetben is ezt csinálják, ha helyre akarják tenni a társukat, ez nem egyenlő az öldökléssel, DE pont ezért nagyon fontos, hogy jól szocializált legyen a kutyád, tehát tudjon normálisan kommunikálni a másikkal!!! Nem kutyaviadalra kell nevelni, nyilván!!

2015. jan. 9. 18:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
100%
Kutyatársaságba járás, kutyaovi.
2015. jan. 9. 18:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
100%

Amúgy meg ne legyél úgy meggyőződve a dominánsságától, a felnőtt kanok nagyon gálánsak tudnak lenni a kölykökkel (meg a gyerekekkel is egyébként) :)

Az meg, hogy pórázon őrjöng, nem dominancia, hanem hiszti, teljesen bizonytalan kutyák is csinálják. Egy valóban domináns kutya nem ordít, hogy "lenyomlak bazzeg, lenyomlak, csak érjelek el"... :) Valószínűleg nem is lenyomni akarja, csak simán frusztrált, mert nem mehet oda, pedig nagyon akar valamit kezdeni vele (akár csak lecsekkolni, vagy játszani egyet), és azért ordibál. Szóval vidd kutyaoviba, ott majd kiderül, hogy miféle szerzet, meg mit lehet vele kezdeni :)

2015. jan. 9. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 A kérdező kommentje:

Hm, köszönöm, ez igazán hasznosnak bizonyult. :) Valószínűleg igazad lehet, hogy csak ismerkedne, mert egyszer addig vergődött, amíg egy vizslamamához odaengedtem és összedugták az orrukat, na de a szomszéd idegbeteg német juhászához nem merném (majdnem kidönti a kerítést, mikor arra megyünk). Vidéken lakunk, a kutyaovi sajnos kizárva :(, és mivel nagymamáméknál van a kölyök, én csak hétvégente tudok vele igazán foglalkozni (egyetemista vagyok egyelőre). Imádtam az előző kutyáinkkal sétálni, mindig kikapcsolódás volt, így kicsit lefárasztott az állandó hisztizés most. Eddig is az úttesten sétáltunk, nem a járdán, de igyekszem a jutalomfalatos dolgokat bevetni, hátha kicsit javul.

Egyébként valami kis extra mix kutyus, úgy mentettük meg, mert az előző "gazdái" el szerették volna tenni láb alól, mert nem tudták volna etetni... Erről mondjuk meg van a véleményem, de nem álltam le vele vitatkozni a felelős kutyatartásról, hiába való dolog lett volna. Sajnos.

2015. jan. 9. 18:59
 5/16 A kérdező kommentje:
Szóval még a vérmérsékletére sem tudok következtetni a fajtája alapján, se arra, hogy nagyjából mennyi idős lehet, de 4 hónaposnál nemigen lehet több.
2015. jan. 9. 19:06
 6/16 anonim ***** válasza:
100%
Hát az állatorvos mit mondott, amikor vittétek oltásra-féreghajtásra? Ilyen kicsi korban még elég biztosan meg tudja állapítani a korát.
2015. jan. 9. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:

"ha rászólok és picit meghúzom a pórázt,"

Miért "picit"? Szerinted egy hisztis ugatásnál mennyit vesz le a kölyök, hogy picit megrántod?

Érezhető rántás legyen és mellé egy erős nem szó. De azt se várd el, hogy egy kicsi kölyök azonnal tudni fogja, mit kell tennie. Jó ideig el kell vele ezt játszanod.

2015. jan. 9. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 A kérdező kommentje:

Az állatorvos is azt mondta, hogy 12-15 hét között lehet.

Nem mertem nagyon erősen megrántani, így is volt, hogy fojtotta magát, a határozott "nem" az megvolt. Persze, nem vártam, hogy egyből tudja, majd igyekszem okítani! :)

És köszönöm szépen a válaszokat! :) Az eddigi kutyákkal könnyebben ment ez, ilyen téren még nincs tapasztalatom, de remélem sikerrel járok előbb-utóbb. :)

2015. jan. 9. 20:16
 9/16 anonim ***** válasza:

Találj ki valami hangot (pl. cuppogás) amire rád kell figyelnie. És mielőtt elborul az agya, magadra irányítod a figyelmét. Nem is kell feltétlenül megrántani, inkább próbáld hanggal befolyásolni, ha megindulna visíts fel vagy valami. És járj vele kutyatársaságba. Ez lehet kutyaiskola keretein belül kutyaóvoda vagy futtató, ahol NORMÁLIS kutyák vannak. Ilyen helyen, ha nagyon szekálják, védd be, ha meg ő pofátlankodik, akkor rászólsz.


Én kutyám 1 évesen került hozzám és ordított, ha kutyát látott (mármint oda akart menni). Rengeteget vittem futtatóra, ahol sok normális, nyugis kutya is van, nagyon sokat tanult a többiektől és mindenféle méretű, korú és habitusú kutyával megtanult játszani.


De ha futtatóra viszed nagyon legyél résen, hogy egyrészt ő se csináljon bajt, másrészt meg őt se csesztessék, ne érje trauma :)

2015. jan. 9. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 A kérdező kommentje:

A mai séta egészen kellemes volt! Az ugatás lecsökkent, a húzás, hogy menne oda hozzájuk, még megvan, de volt, amelyiket már teljesen figyelmen kívül hagyta.

A "Css" hang eléggé bevált, rám figyelt olyankor és jött tovább mellettem, ha nagyon nem akarta, akkor figyelmeztettem a pórázzal is. Csak háromszor tört ki hisztiben, de azok is viszonylag hamar abbamaradtak.

Próbálkoztam jutalom falatot dugni az orra elé, de nemigen hatotta meg, így maradt a figyelmeztetés még a szirénázás előtt és én is csak fele annyira izzadtam le, mint az elmúlt két alkalommal. :)

2015. jan. 10. 16:03
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!