Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Szaporítókról vélemények?...

Szaporítókról vélemények? Bővebben lent.

Figyelt kérdés

Még mielőtt bárki azt hinné, hogy szaporító vagyok, nem.

Azért merült fel bennem a kérdés, mert 3 hónapja pusztult el a kutyám, akit szaporítótól vettem, bár megjegyzem, nem tennék ma már ilyet, hiszen akkoriban még nem feltétlenül pénzt akartak a kutyákból csinálni, ma már leginkább igen.

14 évig élt a kutyám, egész élete alatt SOHA nem volt semmi betegsége. Teljesen megfelelt a törzskönyves társainak (külsőben, belsőben). Mindkét szülője 100%-osan ugyanilyen volt, dédszülőkig nem volt más fajta, sőt köztük volt több törzskönyves is.

Ott akarok kilyukadni, hogy 14 évvel ezelőtt még jócskán több volt a "normális szaporító", mint ma, tehát nem csak a pénz miatt csinálták, megfelelő körülmények között tartották a kicsiket - meg persze a szülőket is -, állatorvosi segítség stb.

Egyértelműen nem mondható a kutyám "betegesnek", amik a legtöbb mai szaporított kutyát jellemzik.

Szerintem az ilyen kutyákra, amilyen az enyém is volt, erős túlzás a "keverék" kifejezés. Nem is fajtatisztának akarom, hívni, de valahogy a kettő között.

És a fő kérdés: a fent említett "jó" illetve "rossz" szaporítókról mi a véleményetek?

/Tavasszal lesz új kutyám, őt már tenyésztőtől fogom venni, mert ma már tényleg szinte alig van megbízható szaporító, emiatt nincs is róluk jó véleményem./



2015. jan. 26. 18:56
 1/9 A kérdező kommentje:
A kulcsszavaknál kijavította a "fajtatisztát" "fajtisztára"...
2015. jan. 26. 18:59
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

Régebben eleve többen használták valóban munkára a kutyájukat, akiket szaporítottak is, mert sokkal jobban értettek hozzá, mint a mai pénzéhes szaporítók. Sokkoló vagy sem, de pl. a juhászok is ezt csinálták, majd kiválasztották az alomból a szerintük legéletrevalóbb kölyköt, a többit pedig agyon ütötték, vagy odaajándékozták. Nem beszélve arról, hogy ők pl. a természetes szelektálásba sem szóltak bele, azaz ha egy-két kölyök valamiért gyenge volt és nem evett és/vagy az anyjuk nem hagyta, akkor nem kezdték el ők etetni, hanem a természetre bízták a dolgot, így nem igazán maradtak meg gyenge egyedek. Szóval azért én őket nem hívnám a mai értelemben vett szaporítóknak...


Eleve régebben nem volt ennyire anyagias világ, és nem voltak ennyire kegyetlenek az emberek. Persze, akkor is voltak buták, hülyék, de közel sem ennyien!


Szóval, én úgy vagyok ezzel, hogyha pl. konkrétan munkára kellene valamilyen kutya, mondjuk puli, vizsla, ilyesmi, akkor lehet, hogy vadásztól/juhásztól vennék (persze nem egyszerű azért "kinyomozni", hogy valóban érti-e a dolgát...), mintsem tenyésztőtől, mert a tenyésztők nagy része ma már divatkutyákat "csinál", azaz a kiállításokra gyártják őket. Ez minden fajtára igaz, de persze egy-két normális tenyésztő akad még szerencsére, akik azért a jellemre is odafigyelnek.


De egyébként semmilyen szaporítót nem támogatnék, akkor inkább már örökbe fogadnék egy kutyát.


Most is van "kapott" kutyám, illetve tk-es is.

2015. jan. 26. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
0%
Én is mai értelemben vett szaporítótól vettem kutyát, de nagyon meg voltam vele elégedve, okos erős szép kutya lett és a munkára amire a fajta termett tökéletesen megfelelt. Szüleit láttam ,kölyköket leteszteltem ,hogy melyik a bátor.Szerencse kell ehhez is mint mindenhez az életben. Nekem nem papír kell éremhegyekkel és túlbiztosított orvosi igazolás, hanem jó kutya.
2015. jan. 26. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%
Nem létezik jó szaporító, pont azért, mert ahogy a nevében is benne van, szaporítja a kutyák számát. Kutyából pedig van már több, mint elég.
2015. jan. 26. 19:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

2-es vagyok.


Nagyon összetett egyébként ez a probléma. Mert nagyon sok olyan "tenyésztő" is van, akik semmit se értenek a tenyésztéshez, csak összetesznek kutyákat (sokan az alapján, hogy a kiállításokon hogy szerepeltek, ami persze megint olyan, hogy olyan kutyák kapnak kitűnőket pl., hogy csak lesek... na mindegy) és ennyi számukra a tenyésztés. Szóval azért sokuk semmi más, csak szaporító, akik tk-el adják a kutyákat.


A másik része, amit le is írtam nemrég egy kérdésnél, hogy sok ilyen "tenyésztő" és szaporító (akik tk-et is adnak a kutyához), hogy verik át az embereket. Van szaporító ismerősöm, aki úgy ad tk-et a kölykökhöz, hogy az egyik haverja kenneljébe jegyzik be a kölyköket, mintha annál a "tenyésztőnél" születtek volna, az ő kutyáitól és kész is a hamisítás. Szóval nagy üzemben mennek itt a dolgok, sajnos.

2015. jan. 26. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
A két szó (szaporító-tenyésztő) mögötti tartalom a valóságban összekeveredik. Volt nekünk olyan vizslánk, amelyik neves "tenyésztő", tenyésztői körökben elismert "név" volt, a méregdrágán eladott kutya meg epilepsziás lett, méreteiben is elég kilógott az átlagból és nevelhetőség tekintetében is "kisegítő iskolába" kellett volna járatni, ha embergyerek lett volna. A korábbi vizslánk egy törzskönyves normál szaporulatból származott, de az "finom úriember" volt ehhez a másikhoz képest. Szóval a tenyésztőket is elkapja a gépszíj és a pénznek nem tudnak ellenállni.
2015. jan. 26. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Úgy 10 évvel ezelőtt egyik barátnőm vett magának egy kiskutyák. Nincs semmi baj vele, de anno a tenyésztő azt kérdezte, törzskönyvvel van anélkül kell-e a kölyök. Ha törzskönyvvel kérik, 5000-el drágább a kutya.

A nőnek volt tenyésztési engedélye, kennele, szűrt, törzskönyves kutyái voltak, csak volt, akinek nem kellett a törzskönyv. Ők kértek. És nem is volt akkora mizéria a tenyésztő és szaporító között harcból, mint manapság, hiszen akkoriban nem szaporított még mindenki.

2015. jan. 26. 19:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 ödi2 ***** válasza:
100%

Kettes véleményével nagyon egyetértek,különösen a juhászkutyákkal kapcsolatban.

Két sárhegyi kutyámat,olyan helyről kaptam,ahol 60!!! éve csak ezt a fajtát tartják a juhok-kecskék mellett. Hihetetlen munkakutyák és összehasonlítva egy barátom kutyáival,leesett állal nézte őket karácsonykor,mikor nálunk voltak...

Nam fajtatiszták,hiszen törzskönyvük nincs,de olyan gondos szelekció eredményei,amit hivatásos tenyésztőnek is becsületére válna. Én 5 évet vártam a két kölyökre,mivel csak kiválót akartam. Ami nem felel meg az alomból,azt elajándékozzák,de csak ismerősi körben és ivartalanítani kell az új tulajnak.

Én hiába voltam régi barát és 20 évnyi kutyás múlt sem számított,nekem is teljesíteni kellett a kutya nevelésről,szó szerint vizsgáztattak...! :D

Mindkét sárhegyim lenyűgöző természetű és vitalitású,betegség,probléma sohasem volt velük. Most 18 hónaposok és még csak a hangomat sem kellett felemelni rájuk,fegyelmezés miatt.

EZ az igazi tenyésztési eredmény,de ez ritka,mint a fehér holló...


Engem nem érdekel a tk,lényeg a kutya. Imádtam a kis keverék kutyámat is,de imádtam a díjakat halmozó malimat is.


Mindegy honnét származik egy kutya,ha szeretjük,gondoskodunk róla és élvezzük együtt az életet...


Gusztustalan,amit művel sok ember a kutyákkal,akár szaporító,akár tenyésztő,akár gazda...


A nj mentett kutyám,élete másfél éve szenvedés és fájdalom volt. Ha most a szemembe néz,csak azt látom,h az életét adná értünk. De nem azért,mert kimentettük,hanem mert minden kutya ezt tenné a gazdájáért,ha megvan a kapcsolat...


Ne a megnevezése és fogalma legyen ítélet tárgya,egy almot produkáló és azt értékesítő embernek.


A tenyésztőket támogatom,de nem minden áron.

2015. jan. 26. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Mindenképpen van szaporító és annak a legalja. Ha már itt tartunk, azokat nem ítélem el, akik pl. nem tenyésztők, és mondjuk egyszer fialtatják a szukát, aki törzskönyves, és az apa is, előtte pl elviszik különböző betegségekre szűretni, és az egy fialás után ivartalanítják a kutyát. Mondjuk ehhez képest az, aki semmilyen szűrést nem csinál, és még keverék is van a kutyájában, évente fialtatja, soha nem ivartalanítja, és ráadásul fajtatisztaként árulja, na attól hányni tudnék! Bár az előbbit nem ítélem el, attól még nem biztos, hogy egyetértek vele, de igen, van különbség.
2015. jan. 27. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!