Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Van gyakorlati tanácsa valakin...

Van gyakorlati tanácsa valakinek vak kutya nevelésével kapcsolatban?

Figyelt kérdés

A helyzet a kövtkező: velem fog élni egy 7 éves vak kutya. Menhelyről jön majd. Nem mutat agressziót egyáltalán. A fajtát ismerem. Elmélei oldalát szintén ismerem egy vak kutya tartásának/tanításának.

Gyakorlati tapasztalatokat szeretnék kérni olyanktól, akik esetleg hasonló szituációbn élnek/éltek.

Kölyök kutya esetében nyilván nem lenne ekkora a kihívás, de mivel nem ismerjük egymást, valószínű soha nem élt házban, így kicsit más alapokra kell helyezni pl a szobatisztaság kérdését is. Elméletem van, csak az ugye nem mindig válik be a gyakorlatban is :).

Szóval bármi gyakorlati segítség?

Előre is köszönök minden segítséget!


2015. febr. 3. 12:22
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
77%
Büszke lehetsz magadra, nagyon rendes ember vagy!
2015. febr. 3. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 A kérdező kommentje:
Köszönöm, bár ettől nem még nem vagyok büszke magamra. Majd akkor talán büszke leszek MAGUNKRA, ha sikerül minőségi életet élnünk. Csak a gyakorlati oldal nehezebb picit: autóhoz szoktatás pl. - eddig mindig vittem magammal a kutyám mindenhová, ez vele sem lesz másként, csak a megvalósítás itt nyilván más. Az alap vezényszavak gondolom menni fognak klikkerrel pl, mondjuk elkapásos módszerrel.
2015. febr. 3. 12:54
 3/17 anonim ***** válasza:
100%

Hmm, szerintem a szobatisztaságra speciel pont nincs semmi hatása a vakságnak :) Ugyanúgy kell rászoktatni, mint egy akármilyen kutyát, semmit nem kell látnia hozzá.


Jár a sulinkba egy majdnem vak kutya, valószínűleg csak foltokat lát. Neki semmi gondja nincs a mindennapi élettel, szinte észre se lehet venni, hogy nem lát jól, csak ha figyeled egy ideig, akkor tűnik fel. Például egy rendes hancúrozásba a többi kutyával nem tud rendesen bekapcsolódni, mert csak közelről látja őket, amúgy hang alapján próbálja követni őket, kevés sikerrel. A vicsorgást és egyéb figyelmeztető testjeleket se látja, szóval kicsit macerás a viszonya a többi kutyával. Néha megijed, ha valaki hirtelen megmozdul mellette, illetve az olyan hangokra is érzékenyebben reagál, mint egy elcsúszás vagy ilyesmi, de azt is inkább akkor, amikor nagyon valami másra koncentrál.

Meg ismertem egy full vak spánielt, azt abszolút nem zavarta, hogy nem lát. Úgy közlekedett, mint ezek az elemes kisautók: ha nekiment valaminek, akkor hátrált kicsit, elfordult, és ment tovább egy másik irányba :D


Képezhetőség szempontjából még talán jobb is amúgy, ha vak a kutya, mert így ő is hangjelekre támaszkodik elsősorban, mint mi, nem pedig testjelekre.

2015. febr. 3. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
100%
A mi kutyánk egy éves korára vakult meg (teljesen), közben költöztünk is (úgy 5 éves kora körül, igaz, kertes házból kertes házba), sosem volt semmi gond, soha nem tűnt esetlennek, vagy bizonytalannak. Könnyen megszokta az új helyeket, (egyszer-kétszer kénytelenek voltunk panzióba vinni egy-egy hétre, ott sem volt semmi gond) bizonyos helyiségekbe bejárása volt a házba, a szobatisztaság is "magától" ment. Szóval semmilyen tekintetben nem szorult különleges bánásmódra, pedig 14 évig élt velünk.
2015. febr. 3. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 A kérdező kommentje:
A szobatisztaság azért jutott eszembe, mert mondjuk ő nem fogja látni a kinn és benn különbséget. De akor ezek szerint azt mondod, hogy ha ugyanúgy kiviszem az udvarra 4 óránként, rádjcsérek ha elvégzi a dolgát és utána bemegyünk, akkor ez működni fog? Tud majd különbséget tenni kinn és benn között? Vagy a pisilés tényét fogja csak összekötni a dicsérettel? Mert akkor gondban leszek :).
2015. febr. 3. 13:17
 6/17 Andizsuzsi ***** válasza:
100%
Szerintem a kutya tökéletesen tudja a kint és bent közti különbséget, elsősorban amúgy is a szaglására hagyatkozik.
2015. febr. 3. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
100%
A kutyának az elsődleges érzékszerve a szaglása, nem a látása, ezért tud remekül tájékozódni vakon is :) Plusz érzi a talpa alatt a füvet, földet, betont, szőnyeget, akármit, nem kell látnia ahhoz, hogy tudja, hogy a kanapén fekszik vagy a ház lépcsőjén. Ráadásul azt is fel fogja ismerni, hogy ha felöltözöl és felcsatolod a pórázt, akkor séta jön, szóval már csak a szituációból is leveszi majd, hogy mentek ki, ahol lehet pisilni meg kakilni. Majd meglátod, nagyon önállóak tudnak lenni a vak kutyák :)
2015. febr. 3. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
100%
Nem kell latni a kulonbseget. Te is erzed, ha kimesz, hogy masok a szagok, van legmozgas, homersekletkulonbseg stb. A legtobb kutya amugy is szereti a fure vegezni a dolgat, ahhoz meg egyaltalan nem kell latni.
2015. febr. 3. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 A kérdező kommentje:

Akkor szerintetek mindent ugyanúgy tanítsak, mint egy látó kutyának csak teljesen verbális alapokra helyezve?

Az autóhoz szoktatás esetében pl. helytelen viselkedésért szidás és helyesért dicséret? Akkor is ha a helytelen viselkedés abból adódik, hogy nem látja/érti miért mozog alatta a talaj? Hogyan tudom "elmagyarázni", hogy biztonságban van? Muszáj autóval is vinnem időnként (doki akiben bízok 30 km, nyaralások, hosszabb meló miatti utazás, családi találkozók, stb.). Lehet hogy nem is lesz gond, de inkább felkészülnék, mint nem.

Egyedül maradásra szoktatás is ugyanúgy, mint normál esetben? Egyre több idő és ennyi?

2015. febr. 3. 13:32
 10/17 anonim ***** válasza:
Nekem süket kutyám volt (tudom nem ugyanaz) de vele nem volt nehéz. Viszont a vak kutya tanítására csak egyet tudok ajánlani amivel sztem még pacsira is meg lehet tanítani. Van az a kattogtató (nm tudom hogy hívják) amivel a kutyák kiképzik. Ha nem lát azt hallaná. Szobatisztaságra a mi kutyánkat úgy neveltük h vettünk vlmi sprayt amit direkt ilyen célra fejlesztettek ki csak oda fújtuk ahová szerettük volna h ürítsen. A szagokat minden kutya érzi. Sok sikert a kutyushoz:)
2015. febr. 3. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!