Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Mit gondoltok a "hobbiterelesr...

Mit gondoltok a "hobbiterelesrol"? Valoban allatkinzas?

Figyelt kérdés
Nemreg akadtam ra egy kulfoldi borderes forumon egy vitara. Arrol volt szo, hogy vajon etikus-e az a fajta sporttereles, amikor nem komoly munka- vagy versenyambiciokkal heti tobb alkalommal terelunk, komoly hangsulyt fektetve az iranyithatosagra es a nyugodt, pontos munkara, hanem elmegyunk par havonta kicsit birkat kergetni. Sokak szerint ez a nyaj teljesen felesleges stresszelese, a kutya sem igazan tanul. Viszont Magyarorszagon szerintem nem sok maradna a terelosportbol, ha kizarnank ezeket az embereket, az OB-t mar igy is evek ota ugyanazok nyerik felvaltva. Mit gondoltok?
2015. febr. 4. 16:35
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
A nyáj szempontjából sehogyse tartom értelmes dolognak a hobbi terelést (és a verseny is ide tartozik szerintem) a nyáj szempontjából. A kutya szempontjából viszont semmi köze az állatkínzáshoz.
2015. febr. 4. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 A kérdező kommentje:
A kutyak nyilvan nagyon elvezik, a kerdes a nyaj jolete. Szerintem a versennyel nincs baj, szukseges a fajtak munkakepessegenek megorzesehez, raadasul egy jol kepzett terelokutya ugy mozgatja a nyajat, hogy nem stresszeli, csipkedi feleslegesen. Nyilvan a birkak jobban szeretnenek szabadon elni a mezon, majd vegelgyengulesben elpusztulni, de ok haszonallatok, amig a leheto legjobb korulmenyek kozott tartjuk oket, szerintem nincs gond azzal, ha "hasznaljuk" oket.
2015. febr. 4. 16:57
 3/17 anonim ***** válasza:

1-es vagyok.


Én nem nagyon értek a tereléshez, ezért butaságokat se akarok leírni. Csak józan paraszti ésszel belegondolva írtam azt, hogy a nyáj szempontjából nem tartom éppen valami jó murinak a dolgot. De a hozzáértők biztosan jobban tudják :)

2015. febr. 4. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 A kérdező kommentje:
Olvastam egy tanulmany, a rendszervaltas utan keszult valamennyivel. Akkoriban alig akadt normalisan kepzett terelokutya a gazdasagokban, ez kihatott a magyar fajtak jovojere is. A sportterelesnek koszonheto, hogy ma mar egyre tobben dolgoznak jol kepzett terelokutyaval es pl a mudi is egyre nagyobb nepszerusegre tesz szert.
2015. febr. 4. 17:00
 5/17 anonim ***** válasza:
100%

Nem értek hozzá, de úgy gondolom, hogy biztos jobban megviseli az állatokat az, ha "ész nélkül" össze-vissza tereli őket a kutya, mintha szépen egy irányba, kontrollált keretek között tenné, de ha nem tart sokáig, gyakran vannak cserélve, valamennyire kordában tartják a kutyát, hogy ne csípje a birkát, ha nem muszáj, akkor nem hiszem, hogy szenvednének.

Viszont ha nem cél, hogy a kutyát terelni tanítsák, akkor miért mennek "birkát kergetni"? Hogy birkák között is rohangásszon egy kicsit a kutya, vagy miért?

2015. febr. 4. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
100%

"Nem értek hozzá, de úgy gondolom, hogy biztos jobban megviseli az állatokat az, ha "ész nélkül" össze-vissza tereli őket a kutya, mintha szépen egy irányba, kontrollált keretek között tenné"

Ez itt a kulcsmondat. A birkák is állatok, tanulnak, és részint a terelőkutyáknak hála megtanulják, hogy mit szabad és mit nem. Ha a kutyák össze-vissza kergetik őket, ez az egész képlet megborul, mivel nem tudják elképzelni sem, hogy mit kellene csinálniuk.

Nem véletlenül szoktak az engedelmes pásztorkutyák is a gazdájuk lábánál heverni ha nincs tennivalójuk, nem pedig össze-vissza kergetni a birkákat, mivel mind a kutyák, mind a birkák mozgásának kell, hogy legyen célja, amit mindkét állat megjegyez.

A másik rész az, hogy nem tudom, találnál-e olyan gazdát, aki engedi, hogy kutyákkal kergesd a birkáit, kivéve ugye, ha valamilyen ismerős az illető.

2015. febr. 4. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 A kérdező kommentje:

Otos: azert, mert hiaba nem tanitjak, attol meg fantasztikus latvany, ahogy a kutyaban feleledbek az osi osztonok.

Egyebkent igazatok van, tenyleg nem sok ertelme van ossze-vissza kergetni a birkakat. Mi a velemenyetek arrol, amit mi csinaltunk? 1 eves kora korul a mudim nagyon sok viselkedesi problemat mutatott es kikepzot hivtunk. O mutatott par modszert, ami sokat segitett, emellett javasolta a terelest. Akkor rendszeresen jarni nem tudtunk, csak 1-2 havonta egyszer, de ezek az alkalmak is gyokeres valtozast okoztak. Pedig mozgatva volt rendszeresen, trukkok, apport, seta, bandazas stb de egyik sem volt olyan jo, mint a tereles. Egyetlen alkalom utan 1 honapig erezhetoen nyugodtabb volt. Aztan egyik nyaron volt ido meg penz is, kemenyen ragyurtunk, jaetunk heti 1-2 alkalommal es letettuk a munkavizsgat, utana jartunk versenyezni is, eredmenyesen. Sajnos hamarosan jott a gazdasagi valsag+meg is szunt a terelesi lehetoseg a kozelben es mar csak par havonta jutottunk birka kozelebe. De ilyenkor sem esz nelkul tombolt, hanem nagyon is fegyelmezett volt, csak fejlodni nem volt mar lehetosegunk.

2015. febr. 4. 18:02
 8/17 anonim ***** válasza:
62%

Te hova jársz terelni? Mert ahova én jártam, ott úgy kezdődik a dolog, hogy a kutya szót fogad és lehet irányítani. Magyarán ennyit a kergetésről. Normálisan nevelt és terelőösztönnek rendelkező kutya nem kergeti össze-vissza a nyájat, hanem tereli, mégha nem is olyan profin. Ilyen alapon az is állatkínzás amikor a pásztor tereli a nyáját. Meg különben is a dolgozó terelőkutya sem úgy születik, hogy tud terelni.

Másodszor pedig a birkák be vannak erre tanítva, hogy kövessék azt aki eléjük áll, és megszokták a sok kutyát.

Szóval nem kell ilyen túlzásokba esni, semmi baja nem lesz azoknak az állatoknak. Ez a modern állattartás egyik átka, hogy egyesek minden túlbonyolítanak és görcsölnek.

2015. febr. 4. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem nem árt annak a nyájnak egy kis testmozgás :)) Legalább fittek maradnak :D
2015. febr. 4. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
100%
Ha a nyáj hozzá van szokva a kutyához -és itt nem a munka bc-k terelési stílusára gondolok, hanem főleg a francia stílusú terelésre-, akkor semmi gondot nem okoz a nyájnak. De ha a nyáj nincs hozzá szokva a kutyákhoz, akkor nyilván hatalmas stressz nekik ez az egész. Én évente 2-3 alkalommal tudok elmenni terelni, de a birkák hozzá vannak szokva a nagytestű pásztorkutyákhoz így náluk alap esetben nincs semmi komoly stressz. Persze az más, ha a kutya megtépi a birkát.
2015. febr. 4. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!