Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Létezik még "klasszikus" skót...

Létezik még "klasszikus" skót juhász?

Figyelt kérdés

Gyerekkoromban volt egy skót juhász kanunk, nagy testű, masszív jószág, a szőre gyönyörű volt, de sima és fényes. Anyukám fiatal korában még őrző-védőzött is vele, fénykorában a kutya 35 kiló volt.

A collie-k, amiket manapság látok, egész picik, törékenyek, akkora felfújt bundával, hogy csak na. Múltkor megkérdeztem egy gazdát az utcán, azt mondta, 15 kiló a kifejlett kutyája. Némelyik már-már sheltie-méret, csak az óriás pompon bundája miatt tűnik nagynak.

Létezik még olyan tenyésztő, aki a régivágású rough collie-t tenyészti? Akár nálunk, akár külföldön?


2015. márc. 6. 10:46
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
Egy google kereses ezt az oldalt adta ki, allitolag ok a klasszikus tipust tenyesztik, dolgoznak is veluk. Nem ismerem oket, de belinkelem, hatha tetszik: [link]
2015. márc. 6. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

Köszi! Igen, ez már közelebb van az emlékeimben élő collie-hoz. :) Főleg ő: [link]

Bár ezek se túl nagyok, de legalább nem púderpamacsok, és ahogy látom, terelnek is velük. Lehet, hogy a munkavonalon kéne körülnézni. :)

Köszönöm a linket!

2015. márc. 6. 11:23
 3/10 anonim ***** válasza:
100%
Igazsag szerint a skot juhasznal munkavonal nem nagyon van abban az ertelemben, ahogy pl bordernel. A legtobb tenyesztonel a "kicsit terelgetunk, kicsit agilityzgetunk" a munka eszrevetelem szerint, bar annyira nem vagyok otthon collie-ban.
2015. márc. 6. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

No hát, azt hittem, egyedül vagyok ezzel a problémámmal, de akkor úgy látszik, hogy mások is így látják.

Én is már évek óta nézegetek képeket, de egyre kevésbé tetszenek a modern skót juhászok. Inkább egy plüssmaci meg egy uszkár keresztezése, semmint juhászkutya. Szembeszökő a különbség a 20-30-40 vagy akár 50 évvel ezelőtti régi kutyás könyvekben és újságokban látható kutyák és a maiak között -- egyértelműen az előbbiek javára. (Szinte minden fajta esetében.) Apám valaha kutyakiállításokon fotózott kutyákat a "Kutya" újság számára, na azokon még collie-k voltak.

De nemcsak ez változott, hanem a színük is: a sablék között egyre több a homok/szalmasárga, illetve seszínű, "mosott" példány -- kiállításgyőztesek is, ahhoz képest, hogy a standard szerint ez színhiba.

Néha igazán nem értem, mi értelme van a kutyatenyésztésnek...

2015. márc. 6. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

[link]

Ezetleg ok? Mondjuk ok is elegge picinek tunnek, de legalabb dolgoznak veluk.

2015. márc. 6. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
A fajtatiszta kutyák sajátja, hogy standardjuk van. Na most megnéztem, és azt írják, hogy 25-28 kg egy skót juhász. Ha a te kutyád ennyivel nagyobb volt, akkor ő nem felelt meg a standardnak. Ha neked így tetszik az nem baj, de amiattad még nem fogják megváltoztatni, neked kell olyan fajtát keresni ami minden szempontból megfelel az igényeidnek. Az, hogy találkoztál egy 15 kg-os kutyával, nem igazán jelent sokat. Elképezelhető, hogy az a kutya sem felelt meg a standardnak, vagy a gazdája rosszul tudta a súlyát, esetleg félreértettél valamit és mégsem volt még felnőtt. De ez nem jelenti azt, hogy minden kutya ilyen.
2015. márc. 6. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

Nem tervezek collie-t venni, és tudom, hogy minden fajta képviselői között vannak mérethibás stb. egyedek, de tényleg a régi képeket nézegetve feltűnően kisebbek a mai colliek, mint anno, pedig laikus vagyok. Szerintem nem előnyére változott a fajta, de ez csak az én privát ízlésemet tükrözi, a show-vonalas kutyákat amúgy sem annyira csípem. A régi "Lassie-szerű" skót juhászok nagyon tetszettek, a mai puffancsok csöppet sem. Nyilván a fajtaklub máshogy gondolja. :)

Köszönöm a válaszokat.

2015. márc. 6. 14:59
 8/10 anonim ***** válasza:
Nem lehet, hogy kisebb emberek mellett álltak azok a kutyák? Az emberek átlagos magassága kevesebb volt 50 éve.
2015. márc. 6. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
100%

A küllem és profitorientált tenyésztés az egésznek a rákfenéje. Standardokat írnak át a divat vagy emberek fejéből kipattanó ötletek miatt. Meglehet nézni hova vitte ez a mai német juhászokat.


Van a másik verzió, amikor a standardot nem tudják, mégis a tenyésztők önkényesen változtatnak és korrupcióval megoldják, hogy a kutyák mégis átmenjenek a versenyeken, tenyész szemléken. Például a verseny whippettek, amelyek jó 8-10centivel nagyobbak a standardnál.


De hogy magyar példát említsek, a komondor fajtagondozó országa természetesen Magyarország. A standard kiadásra, esetleges módosításra, stb. a fajtagondozó ország hivatott. Az USA komondor egyesülete mégis önkényesen megváltoztatta a standardot, mert egyrészt nem tetszett nekik a magyar, másrészt az ottani komondorok nagy része nem érte el a magyar standardnak megfelelő követelményeket. Pl. tele vannak foghiányos egyedekkel, valamint standard alatti méretekkel. Pénz beszél, kutya ugat, megváltoztatták és lassan majd az ottani komondorok fogatlanul ugatnak, a magyar fajtagondozó szervezet meg semmit sem tud tenni. Ja, és az amcsiknak a komondor túl agresszív, így egy kőkemény területvédő fajtából plüsskutyát tenyésztenek, mert hogy képzeli a komondor, hogy védeni akarja a területét.

2015. márc. 6. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 Szilvi & Argos ***** válasza:
68%
A küllem még a hagyján kategória...de az idegrendszer borzalmas sok-sok collie-nál és más fajtánál is :(
2015. márc. 7. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!