Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Van mas is olyan aggodo,...

Van mas is olyan aggodo, elszant gazdi, aki bevizsgaltatja a yorkijat, pusztan hobbibol, minden olyanra, amire a tenyeszkutyakat is kene?

Figyelt kérdés

Nekem igy van. Nem tenyesztesi es nem kiallitasra vettem, megis olyan megnyugtato, hogyha ultrahang, rontgen, ver es vizelet mintat vesznek tole es laborban ellenorzik, szemet, fuleit, fogait megvizsgaljak, es hasonlok:) lehet butasagnak tunik, de aki yorkit vesz es nem szaporitasra, hanem azert hogy elete kis ertelme legyen, szerintem annak ez nem nagy dolog. Hiszen sokan babaznak vele es felesleges dolgokra koltenek, en legalabb az egeszseget ellenoriztetem, hiszen annyira tultenyesztett es beteges a fajta, hogy igy legalabb az orokletes betegsegeket hatha elobb ki lehet szurni, amik csak lassan alakulnak ki, mint pl a szivizom elfajulas, patella ficam, inygyulladas stb.:)

Van meg valaki aki igy latja es evente vagy ketevente egyszer csakugy megcsinaltatja, hogy nyugodt lehessen, nem beteg a kutyus?:)



2015. márc. 7. 18:20
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
85%
Még a hobbi célra tartott kutyáknál is ajánlatos lenne egy felmérés az egészségi állapotukról.
2015. márc. 7. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem az ilyen gazdák eleve jó helyről, szűrt szülőktől vesznek kutyát, aztán nem szűretik kvázi feleslegesen arra, amire genetikailag semmi esélye a kutyának.

Persze a teljes kivizsgálás nem örökletes dolgokra más kérdés, szerintem minden jó gazda megcsináltatná évente, ha anyagilag megengedhetné magának. Csak hát ugye nem olyan világban élünk... :)

2015. márc. 7. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:
100%

ma 18:47

Egy szűrt szülőpártól is születhet terhelt kutya sajnos.

2015. márc. 7. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim ***** válasza:
Bizonyos betegségekre igen, de ha tíz generációra visszamenőleg mindenki szűrve van, akkor azért arra sincs sok esély. Nyilván nem egy német juhászról meg a DP-ről beszélek, mert az külön téma, de a legtöbb cuccnál azért nem csak dísznek van a szűrés.
2015. márc. 7. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 anonim ***** válasza:
77%
a poligénes betegségeknél igen, szülő után mentes a kutya, de a többináél a genetika néha be tud kavarni. kérdező, nyugodtan szüresd le, de azt tudnod kell, hogy egy kutya életében, kb. 15 % a genetika, a többit a táplálás, és az életmódja teszi ki. igy tudod az egészségét megőrizni.
2015. márc. 7. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 anonim ***** válasza:

Yorkiknál nincs kötelező szűrés (sajnos), pedig patellára minimum kellene.

Amúgy csináltasd meg őket, a lényeg, h te nyugodt legyél! Én is megcsináltatom/megcsináltattam a saját kutyámnál!

2015. márc. 7. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 anonim ***** válasza:
ma 19:22 javitom magam. a monogénes betegségeknél mentes a kutya, mentes szülőpár után.
2015. márc. 7. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 A kérdező kommentje:

Megcsinaltatok mindent!:)

Oszinte leszek miert: tenyesztett egyik rokonom yorkit. Sok ismerose volt aki ma is tenyeszti a fajtat es MINDEGYIK elarulta azt a kulisszatitkot, hogy sok patella ficamos, megha enyhen is vagy legcso szukuletes vagy epp vesekoves es tenyesztesbe vonja, mert olyan szep es olyan jok az eredmenyei... Ez a bizonyos rokonom is ezt tette es ezaltal jottem ra, hogy a kutyatenyesztes is ugyanolyan korrupt, mint minden mas ebben a vilagban! A versenyeken odament a birohoz, akit mar joelolre ismerte, valtott vele par kedves szot, meghivta egy grill partira masnapra es maris elso lett a kutyaja. Orvosnal pedig (onnan tudom hogy ide is mentem vele), megcsinaltak a rontgent a kutyusa labarol, aztan meg kerdezte a dokitol, hogy mi az eredmeny, az mondta, hogy kezdodo patella ficam... Kapott 5 ezret es mindegyik papirjata rairta hogy hibatlan a kutya.... Na, ezek valamilyen formaban minden tenyeszetben jelen vannak. A versenycsalas az osszesbem, az orvosi vizsgalatok csak reszlegesen vagy egyszeruen el sem viszi szurni semmire, csak azt mondja nezz ra, szep es szerintem egeszseges, vedd meg!


En pedig yorkit akartam tenyeszteni, de nem ezekbol a kitudja melyikben mi bujkal es mi bukkan felszinre fajtakbol..:) ezert vettem eg minden papir nelkuli kutyat olyan helyrol, ami nem volt sem nagyuzemi szaporitas, se allatkinzo hely, mondjuk ugy, neha lett egy-egy alom otthon, amibol eladtak es meg is tartottak. Harom generacionyi kitya volt naluk, plusz a szuletett kolykok. De a nagymama kutyus szulei sem voltak mar torzskonyvesek. Es a nagyinak semmi gondja nem volt, pedig mint a nagyi szo ramutat: idos volt. Tudtam, hogy innen kell egy kutyus. Megvettem. Eloszor csak azert hogy legyen egy kutyusom, majd bevizsgaltatni kezdtem azert, hogy tudjam, biztosan egeszseges e.. Es akkor mikor minden korrupcio nelkul lattam az eredmenyeit, megfogalmazodott bennem: se papirja, se semmi tudomasom az oseirol, megis tokeletes fizikailag es mentalisan. Nem az a roncs, romlo egeszsegu yorki es nem is az a xxxs-es torpe kitalalcio, nem idegbeteg es nincsenek rejtett bajai.. En vele szeretnek tenyeszteni. Mert manapsag a torzskonyv annyi mint a wc papir. Ha elem tenne valaki egyet es nezem e vervonalakat, akkor igy lazan felolvasva mondanam, hogy aha.. Nagymama felol patella ficam varhato, mert azok azt tusoljak el, apa felol egy kis szivizom elfajulas benezhet, a dedpapatol egy kis veseko van kilatasban.. Es ez szegyen. Az enyime pedig piszkosul nagy mazli, hogy kifogtam egy olyan lanyt, aki nem hordoz semmit es kialakuloban sincs. Nincsenek nagyuzemi terveim, de egynap egy olyan kant akarok talalni, aki nem Baranyabol szarmazik, koze sincsen ahhoz a videkhez es mindenre bevizsgalt, es tokeletes az egeszsege.! Szerintem fantasztikus lenne lealazni a sok hazug es minden bajt eltusolo torzskonyves hazugokat, ha megoriznenk es fejlesztenenk egy olyan vervonalat, ahol nincs extra mini es mini torpe genetikai hulladek, sem pedig torzskonyves de beteg allat. Lehet nem nyernenek a kutyak kiallitast, mert nincs protekciom, lehet, hogy az eletben nem lenne torzskonyvuk, hiszen ennel a fajtanal mar nincs nyilt torzskonyvezes, de tokeletesen egeszseges hobbi kutyakat tudnank adni olyan embereknek, akik minel tobb idot akarnak eltolteni a kedvencukkel!

2015. márc. 8. 02:53
 9/19 anonim ***** válasza:
88%

"Nem tenyesztesi es nem kiallitasra vettem"

"Nincsenek nagyuzemi terveim, de egynap egy olyan kant akarok talalni..."

Ez így elég éles váltás 12 óra alatt, nem gondolod?


Amúgy meg ha egészséges, de ellenőrizhetetlen kutyákat szaporítasz, az se sokkal jobb, mint amit az általad ismert törzsköynves szaporítók (nem tenyésztők!) csinálnak. És mivel nem ismered a kutyád családi kórtörténetét, ezért hiába a szűrések, te is lutrira hozol le egy almot, ami vagy egészséges lesz, vagy nem. Vannak betegségek, amire nincs szűrés, legalábbis arra, hogy örökíti-e a hajlamot rá (nem értek hozzá, de pl. epilepszia, allergia ilyen lehet).

Kereshetnél éppen egy normális tenyésztőt is, mert nyilván van, max. nem a legolcsóbbak a kutyái, meg nincs folyamatosan kölyök, és várni kell rá, aztán azzal tenyészthetnél, ha ilyen ambícióid vannak. Sőt, külföldről is lehet kutyát beszerezni, nem kell országhatáron belül maradni.

De valamiért te mégis inkább az olcsó kölyköt választottad, nem tenyésztési céllal, aztán na hát, szép meg okos meg nincs baja, akkor szaporítgassunk csak vele. Azt hiszed, okosabb és felelősségteljesebb vagy az általad lehúzott szaporító ismerősödnél, de nem, te sem vagy képben a valós veszélyekkel, nem is érdekel, csak le akarod alázni egy szaporító ismerősödet egy másféle szaporítással, és azt hiszed, hogy ettől jobb leszel, de nem. Van ennek normális módja is, normális motivációval, de nem, te az olcsót választottad egy kutyáktól teljesen független motivációval. Ne csináld, légyszi. Hagyd meg azoknak, akik szívvel-lélekkel és tudással csinálják.

2015. márc. 8. 06:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 anonim ***** válasza:
71%
(Bocs a szóismétlésért meg a gázos fogalmazásért, kettőig nem láttam még el, amikor írtam :))
2015. márc. 8. 07:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!