Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Első kutyának Husky?

Első kutyának Husky?

Figyelt kérdés

Egyre gyakrabban foglalkoztat a gondolat, hogy a jövőben szeretnék egy saját kutyát, mégpedig huskyt. Nagyon sok, eltérő kinézetű és karakterű kutyafajta tetszik, többek között rajta kívül még a beagle, a puli, a vizsla, a szamojéd, a pomerániai és a malamut is, de valamiért van egy ilyen rögeszmém, hogy husky, annak ellenére, hogy hallottam, hogy nem egyszerű velük, nagyon dominánsak, szöknek és szétszednek dolgokat, ha unatkoznak / egyedül érzik magukat. Bár nekem teljesen ellentétes a természetem - szerintem jobban illene hozzám egy kimondottan barátkozó, ragaszkodó fajta, és nagyon sok van, ami tényleg tündéri - valamiért mégis a szánhúzókkal szimpatizálok... (talán van bennem némi mazohista hajlam). Viszont nem szeretnék felelőtlenül belevágni a kutyavásárlásba, csak akkor, ha 100%-ig biztos leszek benne, hogy 15 évig gondját tudom viselni... (legalábbis, ha szerencsém lesz, és nem lép meg addig). Szóval nem akarok csak azért kutyát, mert nekem épp megtetszett, hogy aztán szerencsétlen meg ott kínlódjon...

Ezért lenne pár kérdésem a huskys gazdákhoz:

- Egy kutya vagy kettő (utóbbi esetben milyen neműek)? Hogy érzi magát jobban?

- Általánosságban macskákkal illetve más kutyafajtákkal hogy jön ki (különösen a fentiek közül), vagy ez az adott kutyától függ? Kevésbé domináns vagy hasonló kutya illik mellé?

- Mennyire fontos a kutyáknál az érkezési sorrend? Ezalatt azt értem, hogy az a jobb, ha pl. egy másfajta kutya mellé veszel később husky-t, vagy ha ő kap másmilyen társat?

- Természetesen reggel és este mindenképp meglenne a napi séta, hétvégén több is, de ugyebár az ember nem maradhat ott vele egész nap, mivel valamikor dolgozni is kell... Napközben mennyire van el egyedül, anélkül, hogy mindent összetörne, leverne, szétrágna? (gondolom, valamilyen szinten ez is kutya és nevelés kérdése). Vagy úgy is feltehetném a kérdést, hogy hány ember kell egy husky neveléséhez?

- Érdemes kutyasuliba vinni?

- Ha egész nap a kertben van, és sokat mozog, sétál napközben, akkor éjszakára bent alhat-e a házban, vagy inkább jobb neki kint?

- Mekkora a mozgásigénye, és a sétán, futáson, kiránduláson kívül még mit szeret?

- Miért szökik és mennyire lehet leszoktatni erről? Mi az, ami itt beválik a kerítésen kívül?

- Többgazdás vagy inkább senkihez sem kötődik igazán? Vagy mikor milyen kedve van?

- Milyen karakterű gazdival érzi jól magát?

- Mennyire fontos a napi rutin és a következetesség a nevelésében?

- És egyáltalán mit takar pontosan nála a "határozott nevelés"?



Köszönöm szépen mindenkinek a válaszokat és a tanácsokat előre is (azoknak pedig, akik reflexből azt írnák, hogy "Google" vagy "vegyél inkább szobanövényt", vagy "minek neked a kutya, ha még ennyit sem tudsz?", köszönöm, ha nem válaszolnak).



2015. ápr. 13. 15:06
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%

Egy kutya két esetben szökik: ha ivaros, és ha nincs lefárasztva! Kölyökként KÉT ÓRÁNKÉNT kell levinni vagy kivinni a kertbe, hogy szokja a szobatisztaságot, és fokozatosan kell az egyedülléthez szoktatni, először pár percre, majd növeled az időt, nem lehet azonnal magára hagyni! Törni-zúzni akkor fog, ha unatkozik.Persze kölyökként szinte mindent megrágnak... :) Szerintem a kinti-benti tartás jó (amit te is írtál!) Igen, érdemes kutyaiskolába vinni, hiszen téged is tanítanak ott, sőt, leginkább neked mutatják meg, h neveld a kutyát. A napi rutin minden kutyánál fontos.

Egy kutya vagy kettő? Ha ki tudsz csengetni kétszer olyan 120 ezret, akkor tarthatsz kettőt is akár, de arra készülj fel, hogy akkor dupla költségeket kell fizetned, dupla energiád lesz benne.

2015. ápr. 13. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:

husky-m nem volt, de viszonylag ismerem a fajtát, és pár kérdésed általánosságban mindedn kutyára érvényes lehet, szóval leírnám amit gondolok:

a husky tényleg nem egyszerű fajta, ha még nem volt kutyád, nincs gyakorlatod a kutyanevelésben, nem biztos, hogy ilyen kutyust kéne választanod.

-még nem volt kutyád, szerintem mindenképpen csak egyet tarts, azzal is elég foglalkoznivalód lesz. de bármilyen neműt is választasz, ivartalanítsd, sok későbbi fejfájástól mentheted meg magad.

-általánosságban erről nehéz nyilatkozni, többnyire egyedfüggő, akiket én ismertem huskykat, ők más kutyákkal jól kijöttek, a többi kisállat viszont nem minden esetben volt biztonságban..

-lényegtelen, hogy ki jön előbb, amíg megvan a helyes falkasorrend.

-egy ember elég a neveléséhez, de rendesen le kell fárasztani agyilag és testileg, itt nem a labdázásra gondolok, hanem inkább feladatokra, közös tanulásra, és a kellő fegyelemre. de elég nagy a mozgásigényük, ha nem teszel eleget az igényeinek, szökhet, rongálhat, hangoskodhat, mint bármely más kutya.

-minden kutyával érdemes kutyasuliba menni, első kutyával még inkább.

-bent alhat a házban, bár a legtöbb husky jobban érzi magát kint. (nyilván ha van ólja, kutyaháza)

-általam ismert huskyk szerettek szaladni, kirándulni és tanulni is..

-szökni a legtöbb kutya azért szökik, mert nincs velük eleget foglalkozva, és ingerszegény nekik a környezet. illetve az ivaros kutyák tüzelési időszakban szöknek még, még egy érv az ivartalanítás mellett.

-inkább egygazdás, de szerintem többet is el tud fogadni.

-határozott falkavezérrel :)

-természetesen nagyon fontos a következetes nevelés.

-rengeteg nevelési módszer van, szerintem érdemes lenne pár könyvet elolvasnod erről, ezt nem lehet 1-2 mondatban leírni..


remélem azért tudtam segíteni.

összességében rengeteg idő, türelem és helyes nevelés vár rád, amennyiben kutyát szeretnél,(bármilyet) vedd úgy, hogy ez egy munka, amiért nem pénzt, hanem egy kiváló társat és kutyaszeretetet kapsz fizetségül.


(viszont arra fel vagy készülve, hogy tenyésztőtől egy fajtatiszta kutya minimum 100 000 forint?)

2015. ápr. 13. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:
Köszi szépen! Tehát akkor egyedülálló, dolgozó embernek nem megvalósítható a dolog, esetleg akkor ha másokat is bevonok a nevelésébe?
2015. ápr. 13. 15:22
 4/13 anonim ***** válasza:

2. vagyok. ha kölyköt szeretnél, az első pár hónap különösen húzós lesz. (bár felnőtt kutyával is...) érdemes javarészt neked foglalkoznod a kutyussal, neked nevelned, hogy kialakuljon a kötődés, és téged tekintsen falkavezérnek. lehet, hogy a lakótársad, párod, akárki is neveli, tanítja, neki mindent megcsinál, de neked nem, mert máshogy viselkedsz vele, mint ők.. nem tudom jól megfogalmazni, amit gondolok :D

egyedül, munka mellett is lehet egy jól nevelt, okos, ragaszkodó kutyád, de akkor (főleg eleinte) túl sok kutyamentes szabadidőre ne számíts...

2015. ápr. 13. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:

Második Válaszolónak: nagyon szépen köszönöm a részletes választ :) Igen gondolom, hogy nem olcsó, de egy ilyen kutya hosszú távú befektetés... Bár én átlagosan 40-60 000 ft-ért láttam eladó husky-kat.

És mi a helyzet a menhelyes kutyákkal? Vagy az már tényleg a mazohizmus netovábbja? :)

2015. ápr. 13. 15:32
 6/13 anonim ***** válasza:

"Bár nekem teljesen ellentétes a természetem - szerintem jobban illene hozzám egy kimondottan barátkozó, ragaszkodó fajta, és nagyon sok van, ami tényleg tündéri - valamiért mégis a szánhúzókkal szimpatizálok..."


Rossz jel. Ha azt ortad volna, hogy karatkterre is csak a husky tetszik es semmi ma nem illik hozzad es csak ot akarod, akkor azt irnam, hogy vagj bele. Igy viszont kulonosen elso kutyanak inkabb lebeszelnelek rola.


"Egy kutya vagy kettő (utóbbi esetben milyen neműek)? Hogy érzi magát jobban?"


A husky falkakutyakent szeret tobbedmagaval elni, de egy peldany nevelese sem egyszeru kezdokent, hat meg ha tobb van egyszerre. Meg ugye az ara sem keves, 120 ezertol felfele lehet kapni huskyt.


"Általánosságban macskákkal illetve más kutyafajtákkal hogy jön ki (különösen a fentiek közül), vagy ez az adott kutyától függ? Kevésbé domináns vagy hasonló kutya illik mellé? "


Nem fajtafuggo, hogy ket kutya kijon-e egymassal. A huskynak eros vadaszosztone van, igy macskahoz szoktatni nehez, de nem lehetetlen.


"Érdemes kutyasuliba vinni?"

Sot, kezdokent kotelezo, anelkul be ne vallald!


"Napközben mennyire van el egyedül, anélkül, hogy mindent összetörne, leverne, szétrágna?"


Ahogy neveled.


"Ha egész nap a kertben van, és sokat mozog, sétál napközben, akkor éjszakára bent alhat-e a házban, vagy inkább jobb neki kint?"


Latni fogd rajta, mit szeret jobban.



" Mekkora a mozgásigénye, és a sétán, futáson, kiránduláson kívül még mit szeret?"


Napi ket ora intenziv mozgas a minimum, szeret huzni, igy erdemes kiprobalni vele a bikejoring es a canicross nevu sportokat.


"Miért szökik és mennyire lehet leszoktatni erről? Mi az, ami itt beválik a kerítésen kívül?"

Ha le van mozgatva, megfeleloen neveled es ivartalanitod, nem fog szokni.


"Többgazdás vagy inkább senkihez sem kötődik igazán? Vagy mikor milyen kedve van?"


Kotodik, de a maga modjan. Ne vard, hogy juhaszkutyakent elso szora repuljon hozzad, akarmilyen erdekes dolgot lat es mindig a s.ggedben legyen, de termeszetesen o is kotodik, mint minden kutya. Tobbgazdas alapvetoen.


"Milyen karakterű gazdival érzi jól magát?"


Olyannal, aki szeret mozogni, kirandulni, kovetkezetes es hajlando megdolgozni azert,hogy a kutyaja engedelmes, jol nevelt legyen.


"Mennyire fontos a napi rutin és a következetesség a nevelésében? "


Nagyon.


"És egyáltalán mit takar pontosan nála a "határozott nevelés"?"


Kovetkezetes, nem hagy kibuvot a szabalyok alol. Hatarozott fellepesu, kepes tiszteletet parancsoloan viselkedni. Az akaratat keresztul viszi akkor is, ha a kisbaltak potyognak az egbol. Mindemellett nem zsarnoki.


Osszefoglalva: en most meg nem vennek huskyt a helyedben, indits inkabb egy konnyebb fajtaval. Kozben ismerkedj a huskykkal, beszelj tenyesztokkel, tapasztalt huskytartokkal es ha par ev mulva meg mindig szereetnel, akkor vegyel melle egy huskyt is

2015. ápr. 13. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:

Kozben latom, hogy irtak neked es te is irtal. Azokat a 40-60 ezres kutyakat nehogy megvedd! Olvass utana a szaporito-tenyeszto temanak.

Menhelyrol is lehet hozni, a legtobb ottani kutyanak semmi baja nincs, egyszeruen csak meguntak oket. Sot, igy megvan az az elonye is, hogy lathatod a felnottkori karakteret, olyat fognak ajalnani, amilyrn illik hozzad.

2015. ápr. 13. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:

ha menhelyi mellett döntenél, annak előnye, hogy egy felnőtt, valószínűleg alap szocializációjú és nevelésű kutyát kapnál, talán kevesebb dolgod lenne vele, de nekik is kell nevelés bőven.

ők foglalkoznak husky jellegű kutyák mentésével, nézz körül :)

[link]

2015. ápr. 13. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
Hatos vagyok. Ha mindenkeppen szanhuzot szeretnel elso kutyanak, akkor ajanlom a szamojedet. O sem egyszeru eset, de talan valamivel konnyebb, mint a husky.
2015. ápr. 13. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:
Huh, köszönönöm Mindenkinek, szuperek vagytok! :)
2015. ápr. 13. 16:05
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!