Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Hogyan sétáltassam jól a kutyát?

Hogyan sétáltassam jól a kutyát?

Figyelt kérdés

Heti egyszer járok takarítani egy családhoz, és megszoktam sétáltatni a kutyát az utóbbi időben.

NAGYON húz. Sőt ez nem kifejezés. Csak arra hajlandó menni amerre ő akar, avagy akkor én húzom őt. Iszonyú aranyos a kutya! Mindig várja, hogy sétáltassan, de én azt érzem, hogy szenvedek a séta ideje alatt. Ráncigáljuk egymást. Illetve én nem szeretném ráncigálni, de egyszerűen nem hallgat rám. Biztos vagyok benne, hogy okos kutya, csak nem akar rám hallgatni. Elvileg csak az apukát nem rángatja, de ő meg sokat dolgozik. Anyukának meg nem fontos a kutya. A férje szereti a kutyát, ő ezt tiszteletben tartja.Nem bánik vele egyáltalán csúnyán, csak az ő világában (amiben gyereket nevel, főz, bevásárol, dolgozik) nincs benne a kutya.

És rászólnék, de fütyül rám. Mikor megkérem leül, de hamar fel is áll amikor megunja és úgygondolja, hogy ez hülyeség.

Ja és folyamatosan szimatol(ezzel nincs baj :D ) és kaját keres, amint talál felzabálja. Borzasztó, és akkor aztán nincs laca-faca onnan egy tapottat sem megyünk. Ez nagyon veszélyes, de elbírom onnan húzni, van annyi erőm, de akkor tényleg HÚZOM, és a kutya lába surolja a földet.(és azért elfáradok, meg ez amúgy sem túl élvezetes) Szerencsére a madárkáknak lerakott szárazkenyérrel szoktunk találkozni...

Én fektetnék bele energiát mikor sétálunk, mert szerintem sok kicsi sokra meg alapon, ha tényleg lassan is jobbá tehetnénk a sétát: Csak azt nem tudom mi legyen az első lépés amire reagálna a kutya és elkezdőthetne a folyamat.



2015. ápr. 28. 18:31
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
100%

Ez tisztelet, és dominancia kérdése, heti 1 alkalom elég kevés ennek a kiépítésére.


Alapvetően ki kell hogy zökkentsd.

Ne fékezd, ne hátrafelé huzigáld.

Az egyik legfontosabb dolog az indulás. Izgatottan nincs indulás. Ha nem elég az egész ott töltött időd arra, hogy megnyugodjon indulás előtt, akkor ne sétáltasd. Ennyire fontos.

A megfelelő állapotot nem a séta során kell felvenni, hanem úgy kell kezdeni és azt kell fenntartani.


Ráteszed a pórázt, kinyitod az ajtót, és vársz. Illetve őt váratod.

Ha húzna, ránts egyet a pórázon. Ne húzogasd, hanem oldalra , hogy elbillenjen, ránts rajta akkorát, hogy qrvára komolyan vegyen a legelső alkalomra is.

Ha ennek ellenére húzna, az csak annak a jele, hogy nem rántottál rajta elég nagyot.

Ha nem reagál erre elég érzékenyen, akkor bökd oldalba a bordáinál, mint egy embert szokás, hogy összeugorjon.

Vagy mint a lovat sarkantyúzásnál.

Ugyanaz az elv. Csak más az ingerküszöb, úgy hogy nem kell óvatoskodni, mert még játéknak fogja fel.


Ha megértette, hogy most csak vártok, magától le fog ülni, 10-20 perc múlva pedig lefekszik.

Akkor előre mész, és magad után hívod.

Ha előremegy, ugyanez a menetrend. Megállsz, fegyelmezed, visszaparancsolod a helyére, továbbmész.


Lehet, hogy az első séta 15 méter lesz 1 óra alatt, de erről legalább elmondhatod, hogy 15 métert sétáltattad a kutyát, nem pedig 15 kilométert sétáltatott ő téged.


A következő fontos dolog, a fegyelmezés intenzitását lehet csökkenteni a megelőzéssel, a reakció idő csökkentésével.

Ha észreveszed, hogy észrevett valamit, felfigyel, vagy csak újra elkapja a húzós állapota, azonnal póráz rátás, vissza parancsolás.


A következő nagyon fontos dolog, amit rengetegen elrontanak. Ha jól sétál, laza póráz legyen a jutalma!

A fegyelmezés csak egy pillanat legyen, utána ne emeld fel a kezed.

Rengeteg ilyet látok, az emberek felemelt kézzel fogják a pórázt. Még ha a póráz nem is feszül, ez egy feszült testtartás, amit érez a kutya visszatükrözi, és feszíteni fog.

10-15 cm-es rövid pórázon vezesd, közvetlenül a lábad mellett, hogy azonnal reagálni tudj a húzására, de ha jól sétál, akkor ugyanolyan természetességgel sétálj, mint ha semmi nem lenne a kezedben.


Ami még nagyon fontos, kell hogy legyen a sétának tombolós része.

Tisztességtelen fegyelmet várni egy energiától felrobbanó kutyától.

Ha baj van a behívással, (valószínűleg, mivel láthatóan nem tisztel ennyire) akkor kell egy jó hosszú póráz, vagy kutyafuttató. Dobálj neki valamit, vagy ha biztonsággal tudod biciklizés közben pórázon vezetni, az is nagyon hasznos lehet.

Fáradtan sokkal könnyebben kezelhető.


Egyébként ideális esetben tényleg rettentő fontos lenne az elindulás, és a fegyelemnek a fenntartása, és amennyiben lehet, ezt végig is kell vinni.


De ha ritkán sétál, akkor érdemesebb valahogy úgy megszervezni, hogy rögtön a séta elején legyen egy intenzív rész, hogy utána elvárhasd tőle rövid, laza pórázon a követő "üzemmódot".

2015. ápr. 28. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
100%

Próbálkozz a fegyelmezéssel.

1, legyél határozott...nagyon határozott

2, ha rosszat csinál, egy határozott "NEM"

3, ha ez nem működik akkor megállsz, és addig tartod, míg meg nem nyugszik

Ez arra jó, hogy ha megállasz, az a kutyának zokon fog esni, és szépen rájön, hogy ha rossz, akkor nincs séta.

De van számtalan más módszer is, utána kell nézni a neten, a miénknél ez vált be.

Sok sikert!

2015. ápr. 28. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
Gyepis sétáltatóként nekem egyetlen dolog jött be: a forgás, de az minden kutyánál. Persze nem finoman, hogy ne is érezze, hanem sima egysoros fojtóval, lendületesen és hirtelen. Van kint egy kutya, aki a 80 kilós férfiakat is simán elhúzza, azt hiszem, harmadszorra viszem őt, és már tudja, hogy mi a helyzet.
2015. ápr. 28. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!


Utolsó válaszoló a forgás alatt mit értsek?:O (Egyszerűen nem jövök rá.)

2015. ápr. 28. 22:38
 5/16 anonim ***** válasza:

Fordulj az ellenkező irányba, mint amerre húz, és folytasd arrafelé a sétát.

Így te kerülsz előre. Ha megint előremegy, abban a pillanatban hogy húzni kezd, ismét fordulj meg, de ne "lagymatag" módon, hanem ahogy elhangzott, erőteljesen, erőszakosan, hogy egyértelműen érezze a kutya az ok-okozati összefüggést.

Nekem alapvető elvi bajom van ezzel a módszerrel, (több is) ezért nem írtam, de tény, hogy egyeseknek beválik.

2015. ápr. 29. 03:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:

Így van, ahogy az utolsó leírta. Jó erősen fordulj, kb. hogy a kutya repüljön utánad, hamar leesik neki, hogy ki sétáltat kit.

Én mondjuk teszek az elvekre, azt csinálom, ami működik, és annyi a célom, hogy a kutya normálisan jöjjön mellettem, és ne tépje ki a karom a helyéről. Főleg egy gyepis kutya, amelyik a 168 órából 167-et bezárva tölt egy ketrecbe.

2015. ápr. 29. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
100%

"Én mondjuk teszek az elvekre, azt csinálom, ami működik"


Na jó, jó, de azért ebben a formában 1-2 dolog közrejátszik a sikerben!

Pl ebben a módszerben alapból nincs benne ennyire egyértelműen, hogy kemény, éles, fordulókat kell venni, fojtó nyakörvvel. Elvileg pont az ilyen "erőszakos" (-nak mondott) dolgok elkerülésére találták ki, az viszont úgy sokkal közvetettebb.


Másrészt olyan rutinod van kutyázás terén, ami már magával hozza azt, hogy az életformád, jellemed része a megkérdőjelezhetetlen dominancia, és ilyen kisugárzással ha csak egy kicsit hatásos módszert alkalmazol, azt is hatványozottan tudod érvényesíteni.


Szóval ahogy te csinálod, azt simán fegyelmezésnek tekinthetjük (szerintem) egy ellentmondást nem tűrő ember részéről.

Ami sokkal közvetlenebb, nyíltabb, "állatiasabb" és így érthetőbb kommunikáció a kutya felé.

És ilyen módon én is következetesnek látom a séta tanítását, és elviekben se tudok belekötni.

2015. ápr. 29. 18:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:

77-es: te egyébként hogy csinálod? Érdekelne, mert sokan írják hogy nem jön be nekik a forgolódás, hátha tudnék nekik más módszert tanácsolni.

Mondjuk a gyepis kutyáknál, akiket kiviszek, általában nem számít a rutin, ők ugyebár azt nem tudják, hogy nekem x kutyám volt, meg kell nekik mutatni, hogy én vagyok a főnök, én mondom meg, hogy merre megyünk. Ebben a tisztelet kiépítésében nekem nagyon segít a forgolódás.


A kérdezőnek: amit még javasolok, hogy próbáld meg a kutyát séta előtt lemozgatni. Tegyél rá egy 10/ 20 m-es kötelet, aminek fogok a végét, és dobálj neki labdát, gyakorolj vele jutalomfalattal, vagy még egy szuper módszer: köss utána súlyt. Ehhez mondjuk nem árt egy jó hám, de egy vastag nyakörv is megteszi. Menj így vele, amíg lóg a nyelve, aztán lehet menni súly nélkül sétálni. Mindjárt alacsonyabb lesz az energiaszintje.

2015. ápr. 29. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
Amúgy meg az ilyen bohóckodásokon, amiket bizonyos körök terjesztenek, jót tudok nevetni, hogy nehogy bántsd a kutya kis lelkét fojtónyakörvvel meg egyéb borzalmakkal, de ha ő kitépi a karod, hörög a póráz végén, az oké. A másik csúcs, hogy jutalomfalattal taníts sétálni. Hát hogyne, azért levegőt venni ne tanítsam jutalomfalattal.
2015. ápr. 29. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:

Az 1-es választ is én írtam, úgyhogy úgy csinálom. :)


Alapvetően leginkább saját nevelésű kutyákkal foglalkozom, így nem hagyom elfajulni a dolgokat.

De a séta tanulásánál figyelek arra, hogy alapból nyugodtan induljunk el, vagy ha nagyon nem megy, akkor ahogy írtam is, az elejére teszek egy apportírozós lefárasztós részt, és utána jön a fegyelmezett séta.


Amúgy meg ha húz, én leginkább semmilyen különleges módszert nem vetek be, hanem ugyanúgy tiltom, mint bármi másról.

Azonnali fegyelmezés.

Az elvi bajom a következő volt.

Én azt vallom, hogy a fegyelmezésnél nem az adott cselekményt kell leállítani, mert azzal semmire nem megyünk, ha 5 másodpercre leáll a kutya, de ugyanolyan felpörgött, agresszív, birtokló, stb marad.


Fegyelmezni szerintem úgy, és addig kell, amíg a "hangulata" meg nem változik, tehát szemmel láthatóan meghunyászkodik, rám figyel, felfogja, hogy az tilos, és lenyugszik.


Ha sétánál kerül olyan állapotba, amiben húzni támad kedve, vagy indokolatlanul ugatni esetleg támadni, akkor közvetlen fegyelmezés.


Ezt a forgolódást viszont a legtöbben úgy csinálják, hogy követik a kutyát, (testileg és mentálisan is, hiszen irányítani nem tudják) aztán egyszer csak megfordulnak, minden további nélkül, és várják a csodát.


Csakhogy attól a kutya irányító , húzó, domináns hozzáállása nem fog megváltozni, hogy 3 másodpercre hátra kerül.

Persze, idővel leesik neki, már ha elég intelligens, és lassacskán felveszi a követő, behódoló magatartást, de összességében ez ilyen formában egy nagyon közvetett módszer. Logikátlanul közvetett.


Pláne úgy, hogy közben az emberünk nem egy domináns tiszteletet parancsoló kisugárzás vezérelte hozzáállástól vár eredményt, hanem egy begyakorolt mozdulatsortól, amit tétován, vagy a kudarcoktól türelmetlenül és idegesen próbál megvalósítani.


És nem úgy fordul meg, hogy "húzol b+, na akkor majd én megmutatom merre hány méter, csak hogy megtanuld ki a góré"

hanem úgy, hogy "juj, előre mentél, akkor most jól megviccellek, mert ha megfordulunk, akkor hátra kerülsz, gyere buksi, forduljál szépen! "


:)

2015. ápr. 29. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!