Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Terápiás kutya?

Terápiás kutya?

Figyelt kérdés

Sziasztok! Kicsit hosszú lesz a szöveg, de aki rászánja magát az kérem írjon nekem választ :)

Van egy 3 éves kutyám. Kicsi kora óta tanítva, képezve van, nagyon okos, intelligens, és jól nevelt kutya.

Iszonyat jól alkalmazkodik minden helyzethez, mivel tökmag kora óta hordom magammal mindenhova, nincs olyan tényező utcán, ami megijesztené, szinte mindenre semlegesen reagál, ha új dologgal találkozik érdeklődő, forgatja bőszen a fejét, illetve kíváncsian szagolgat, de sose tolakodó. Egyetlen dolog, amitől fél, és ebben én is hibás vagyok az a petárda, illetve tűzijáték, mert kölyökként szilveszterkor amikor direkt kint gyakoroltunk, a közvetlen szomszéd fellőtt tűzijátékot, tőlünk kb 10 méterről, és akkor úgy megijedt a kutya, hogy azóta is fél. Sajnos a szomszéd nem szólt, hogy ilyen tervei vannak, így engem is váratlanul ért akkor a dolog, és azóta sajnos ettől fél a kutya, de pl ha vihar van, és égzengés, attól nem fél, sőt beteges fétise az esőbe kiállni, és csak állni, és nézni, hogy esik az eső..:)

Emberekkel a kutya viszonylag távolságtartó, értem ezalatt, hogy ha elengedem bárhol is nem megy oda idegenekhez simogatásért, nem mászik bele senki aurájába, és ha pl utazunk, és megkérnek, hogy had simogassák meg, akkor se ugrál örömében, ahogy sok kutyánál látom, kétszer csóvál egyet, megszagolja az illetőt, és onnantól nem érdekli.A gyerekeket nagyon szereti, tök aranyosan eltud velük játszani, sok gyerek fogócskázik vele, vagy nyaggatják a trükkök miatt. Ő is ha gyereket lát pl amikor sétálunk, és el van engedve, akkor oda megy a gyerek mellé, és mellette sétál, meg látszik rajta, hogy valamiért a gyerekeket nagyon csípi. Bemutatóknál is amikor vége a bemutatónknak, és oda jönnek az emberek tök jó fej, bárkinek megcsinál bármit, amit kérnek tőle, persze idegeneknek inkább csak a kajáért...:) Kutyákkal barátságos, soha nem volt balhéja, és ha más kutyák balhéznak mellette is csak nézi, hogy ezek meg mit csinálnak. Ami sokak szerint negatív tulajdonsága, engem meg tökre nem érdekel, hogy fajtájából adódóan(husky) egy nagydumás kis pitsa, mindenhez van mondanivalója, amikor más kutyákkal játszik morog, hörög, borzol (borzolni nagyon sokszor szokott, játék közben végig, de igen ellentétesen kommunikál ezáltal, mert bepucsítva hívja játékra a másik kutyák, közben meg égnek merednek a szőrei....nála ez sztem egy hülye szokás, mint agresszív kommunikáció) Amikor velem birkózik is rengetegszer ugyan azt a hangot hallatja, mint a kutyákkal való játék közben,de ismerem, tudom, hogy ez csak játék, és csak mondja a magáét...ha birkózunk "morog" amikor meg elszalad vonyít, hogy aztán visszaszaladjon mellém morogni :) olyannyira megbízok benne, hogy tűzbe tenném érte a kezem, hogy ez a kutya soha semmilyen körülmények között nem támadna ki, és nem harapna meg embert,se kutyát.


Ezt a kis ismertetős azért szerettem volna leírni, hogy nagyjából képet fessek, hogy milyen kutyáról is van szó, negatív, pozitívokkal együtt...


Na már most én annak fényében, hogy ismerem a kutyám, tudom a határait, tudom, hogy mikre hogy reagál, eljátszottam a gondolattal, hogy terápiáznék vele.

El is mentem egy ismerőssel még nyár elején egy terápiás tesztre. Ismerősről csak annyit, hogy a kutyája rengetegszer van egyedül, a gazdi kényelme miatt, mivel máshol laknak, mint ahol a kutyát tartják, ilyenkor az ő kutyáját én etetem, én tartom, ami a téli hónapokban azt jelenti, hogy a kutya volt, hogy egy hónapig nem látta a gazdáját...amikor berágtam, hogy nem látogatja a kutyát, nem segít be nekem az etetésbe, akkor egy ideig nem hozta a kutyát, ami meg annyit jelentett, hogy egy másik szomszéd dobott be neki kaját a kerítésen, és a kutya 0-24-ben egyedül volt egy két hétig. Ilyenkor végig nyüszít és sír, aminek az a vége, hogy megsajnálom, és áthozom magamhoz. Ezeket a hosszabb időszakokat megszakítja egy fél napos látogatással, aztán megint nem jön sokáig. Nyáron itt laknak ők is, akkor van a kutyával foglalkozva viszonylag, szóval el van víve néha sétálni, de legalább nincs egyedül. egy neveletlen kiszámíthatatlan kutya. Mosta nyáron a gazdáját 3x harapta/kapta meg, mert az megakarta büntetni, és ez a kutyának nem tetszett. A srác már fél a saját kutyájától. Viszont alap helyzetben meg egy szerethető kutya, akit lehet nyúzni, tépázni, mert amúgy elég sok mindent tűr, elfekszik, és hagyja, hogy a gazdája a lábánál fogva húzza( tudom, hogy beteges, de szavaim süket fülekre találnak rendszerint) hagyja, hogy görgessék, hogy a szőrét húzzák, meg tényleg nagyon sok mindent. Ez ilyen kedv kérdése nála...

Na ugyebár mi elmentünk együtt erre a tesztre, én és a kutyám minden egyes tesztfeladatot sikeresen teljesítettünk, ismerősék kevesebb sikerrel. És az utolsó teszt volt az, amin mi elbuktunk ők viszont átmentek, és őszintén szólva ez engem felettébb frusztrál, mivel én időt én energiát áldoztam a kutyámba, ő meg csak szerencsés volt.


Az utolsó feladat az volt, hogy egy random nagydarab idegen férfi odajött, és megpróbálta lenyomni a kutyát. Ismerős kutyája megijedt, fül,farok be, és azonnal elfeküdt. Az én kutyám viszont akárhogy próbálkozott a fószer az istennek nem akarta hagyni, hogy lenyomják, még csak leültetni se tudta, annyira ellenállt az enyém... kb 5 perc viaskodás után mondta az emberke, hogy az én kutyám túl domináns, nem jó a kutya gazda kapcsolat, ( ezt azért, mert egy pórázon tartott nyúllal játszott egy kislány tőlünk pár méterre, és az én kutyám igencsak nagy vadász, és le se vette a szemét a nyúlról) és hogy el kéne érnem a kutyámnál azt, hogy bárkinek elfeküdjön....illetve meg lett jegyezve, hogy a kutyámban túl sok a farkas ( ezt azóta is próbálom fejtegetni, hogy mire értette, de lassan felhagyok vele) mondott még pár dolgot, és viszlát... ismerőst meg nagyon nagy örömködés közepette fogadták, hogy mennyire fantasztikus a kutyája ( a teszt óta is kapta már meg a gazdáját, mert olyan helyen fogta meg ahol a kutyának nem tetszett, sőt azóta engem is kapott már meg)

Ő azért akar terápiázni, mert tőlem hallotta, egy héttel a teszt előtt, hogy megyünk, és olvasta, hogy ha terápiás a kutyád, akkor kapsz ingyen 2db k9 hámot segítőkutya felirattal, és ingyen utazhat bárhol a kutya. Én azért szerettem volna terápiázni, mert ez is egy új dolog, amit kipróbálhatunk, a kutyám gyerekszeretete végett szerintem ő is élvezné, ha gyerekek közt dolgozhatna, és mondták, hogy ha bekerülünk, akkor én is rengeteg dolgot tanulhatok még a kutyázás ezen részéről, a terápiás kutya képzésről, és sorolhatnám.


A nagyon hosszúra nyúlt bevezető után a kérdésem azokhoz szólna inkább, akik tapasztaltabbak terápiázás terén is, meg a kutyázás terén is.

Szerintetek az, hogy az én kutyám nem hagyta, hogy lenyomják, valóban kizáró ok a terápiázásból?

A kutyám nem mutatott agresszív jelet ( annyi, hogy amikor látta a többi kutyát, meg a nyulat szokásához híven borzolta a hátán a szőrt, de emellett két lábon állva pattog hogy játszani szeretne)

Én őszintén szólva nem hagytam fel ezzel a célommal, hogy terápiázzak vele, de így egy kicsit elment a kedvem a dologtól, mert azért "megtörni" a kutyámat nem áll szándékomban, hogy egy idegen fószer kedvére nyomkodhassa a földre...Ismerem, és megbízok benne.

Meg lehet, hogy a sértettség beszél belőlem, de nem gondolom annyira komolynak az olyan szervezetet, aki egy félős ( mert egyértelműen félelemből feküdt el a másik kutya) kutyát csak azért, mert letudták nyomni alkalmasnak talál a terápiázásra, figyelmen kívül hagyva azt, hogy pl 5 percig kiabált a gyerek, amikor elment a kutyája mellőle, hogy visszamenjen hozzá, illetve figyelmen kívül hagyva a félelmi agresszió lehetőségét is...

Szerintetek megérné egy másik szervezetnél újra próbálni, vagy inkább hagyjak fel ezzel a dologgal, mivel ez a "túl dominánsság" valóban kizáró ok?



2015. júl. 22. 10:15
1 2 3
 1/28 A kérdező kommentje:

Még plusz megjegyzésként, mint ha nem lenne így is elég hosszú a dolog...

A tesztfeladatok olyanok voltak, hogy ráléptek a kutya farkára, sokan ordítva közeledtek felé, egyszerre rengeteg ember kezdte el csesztetni, simogatni, durvábban bökdösni, fölé álltak sokan, és ordítottak rá, plusz voltak engedelmes feladatok, kajamegtagadás, és mindenre jól reagált a kutya, nem fordult ki, nem vette el a kaját, nem akarta a beteg kislánytól elvenni a földön cibált plüss állatát. Amíg feladatban volt, addig a nyúl se érdekelte, ami mellette volt. Itthon is lehet csesztetni, ha meg egyszer megunja akkor fogja magát, és odébb áll.

2015. júl. 22. 10:26
 2/28 anonim ***** válasza:

Az ismerősöd kutyája kétlem, hogy valaha is valóban részt vegyen terápiás munkában. A tiedet meg tanítsd meg arra, hogyha valaki le akarja nyomni, vágja le magát.

Lassan mindenki terápiás kutyát akar, mert az olyan szupi dolog. Na, meg mindenhova beviheti magával elvileg, meg mégis csak más a kutyája, mint az átlagé.

Egy ideig a katasztrófás kiképzés volt a menő. Persze, rájöttek a kutyások, nem is olyan egyszerű a tanulás, gyakorlás. Hát most terápiázni lehet, mert ahhoz csak egy megfelelő kutya kell és kész.

Miért akarsz terápiás kutyát faragni a sajátodból?

2015. júl. 22. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/28 anonim ***** válasza:

A terapiatasban ugyan nincs tapasztalatom, de...


Szerintem az, hogy nem fekszik le nem baj

Amikor kutyasuliban az egyik kutyát megbüntette az oktató, hogy ne higgye azt a kutya, hogy O a legdominansabb es hogy egy 'ejj' raszolasbol ertsen ezert kb kergette az oktató es NEM HAGYTA, híg a kutya megadja magát

Ezt most ugy értsd, hogy ugyan megadta magát a kutya, de az oktato felhúzta a nyakorvenel fogva, mivel nem ez a normális vagyis ezt az oktato nem fogadta el, azt fogadta el, amikor a kutya mar rohant előle es nem játékosan, hanem inkabb ugy, hogy jo-jo megértettem nem mehetek be a "körbe" ( ahol a gazdik álltak) es megértette, hogy nem O az úr

Es a gazdái hagytak azt, hogy megadta magát amikor megbüntették v.mi miatt es ez nem jo

Mert ez ( valami ilyesmit mondott az oktato, mar kb 1 hónapja volt, nem emlékszem pontosan) tanult viselkedés

Es ez nem jo



De en azt sem ertem, hogy miert kellett volna megadnia magát a pasinak??

2015. júl. 22. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/28 anonim ***** válasza:

Ma Magyarországon a terápiás kutyázás egy híg fos.

Kollegám tevékenyen részt vett az első terápiás szabályzat megalkotásában, szóval nagyjából képben vagyok ezzel.

Mostanában mindenki arra utazik, hogy megtanít egy-két (amúgy lószar) feladatot az egyébként alkalmatlan kutyájának, rárakja a terápiás hámot, esetleg el merik engedni egy-két óvodába felelős állattartást tanítani ("érzékenyítő tréningnek" nevezik, mert az sokkal tudományosabb), és iszonyú büszke magára, de komoly terápiás munkát egyik ilyen állat se fog végezni. Most gondold el, az egyik legnagyobb szervezet komolyan foglalkozik olyan kutyák terápiás képzésével, akik a jutalomfalatot se tudják normálisan elvenni, illetve fél kilós csivavákkal, akiknek egyszerűen életveszély egy sima óvoda is, de a sérült gyerekek meg pláne.

És miért? Na miért?

Mert fizetnek.

Szóval így állj hozzá ehhez, és ne bánd, hogy kiszórtak.

2015. júl. 22. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/28 anonim ***** válasza:

Te Magyarországon élsz? Már csak azért, mert ilyen lenyomkodós feladat nincs a magyar vizsgán, meg nyúl sincs. Szóval kicsit furcsa és idegen volt számomra ez az amúgy feleslegesen hosszú leírás. A kérdésedre a válasz:

- Nem a dominancia a kizáró ok, hanem az agresszív viselkedés.

- Ha eldöntötted, hogy belefogsz, akkor nézd meg a magyarországi szervezetek listáját és próbálkozz máshol is: [link]

2015. júl. 22. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/28 A kérdező kommentje:

Már a kérdésben leírtam nagyvonalakban, hogy miért szeretnék terápiázni. Nekem az életem nagy részét kitölti a kutyázás. Szeretek kutyákkal foglalkozni, hobbi szinten képzek is ( hobbi szint alatt azt értem, hogy rengeteg kutyát elvállalok, de nem kérek érte pénzt) Rehaboltam már nem egy kutyát, igen szép eredményekkel. Kiállításra is készítek fel kutyát, emellett trükköket illetve alap engedelmest szoktam általában tanítani. Azonban rengeteg olyan része van a kutyázásnak, ami számomra ismeretlen, és szeretnék ebben az irányban is ismereteket gyűjteni. Ilyen pl a terápiázás.

Amúgy itt élek Mo-n, Pesten voltunk a teszten, a nyúl nem volt alap része a tesztnek, hanem épp ott volt egy kiscsaj, akinek ez a nyula volt...mint utóbb kiderült, az egy "terápiás nyúl volt" Azt mondta a kiképző, hogy nem baj, ha ott van, jó lesz zavaró tényezőnek.

Ez a lenyomás meg benne volt a tesztben, amit valahol megértek, valahol nem, mert nem tartom valószínűnek, hogy egy terápia alatt bárki is leakarná nyomni a kutyát.... azt is mondta egy másik ember ott, hogy nem céljuk a kutyát olyan helyzetbe hozni egy terápia alkalmával se, amit a kutya nem élvez, és pl ha egy kutya utálja, ha ráfekszenek, akkor nem gyerekekhez mennek vele, hanem pl börtönökbe, rabokhoz... szóval olyan területekre mennénk, ami a legtesthezállóbb a kutya illetve általa az én számomra is.

Felhagyni ezzel a tervemmel a jövőben sem szeretnék, újra fogom próbálni egy másik szervezetnél, csak azért nekem is véges a pénztárcám, és ha ez a lenyomásos dolog valóban kizáró ok, akkor nem szeretnék többször 5-10 ezreket kiadni egy tesztre, amin sejthetőleg emiatt megint megbukunk, mert mint már mondtam, azért nem fogom megtörni a kutyámat, hogy egy random idegen ember kedvére lenyomhassa.

2015. júl. 23. 00:04
 7/28 anonim ***** válasza:
Nem tudom, nem volt világos amit írtam? A vizsgán nincs lenyomkodás, tehát nem is lehet kizáró tényező és a teszten se kellene legyen ilyen. Fenyegető megközelítés volt? Csontelvétel volt? A vizsgára fel kell készülni, nem csak úgy beesni rá az utcáról. Keress olyan szervezetet akik hajlandóak veled foglalkozni, felkészíteni, elmagyarázni, hogy mi miért és hogyan történik. Számomra az is furcsa, hogy pénzt kérnek a tesztért, de végül is megy vele az idejük, tehát valahol érthető. Arra viszont készülj fel, hogy még sok tízezerbe fog kerülni, minre terápiás kutya lesz belőle és könnyen lehet, hogy egy darabig ingyen dolgoztok. Még ha tud is fizetni egy intézmény, akkor se kell túl nagy összegre gondolni. Ha a költségeid megtérülnek, az már jó!
2015. júl. 23. 06:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/28 A kérdező kommentje:

miért ne lenne világos, amit írtál... én úgy érzem, hogy a te számodra nem világos amit én írtam....

Nem hasra ütés szerűen találtam ki a dolgot....

Felhívtam ezt a szervezetet, vázoltam a terveimet és mondták, hogy ekkor meg ekkor menjek el ide meg ide.... elmentem, és a már korábban leírt feladatok voltak, és mint már említettem, az utolsó feladat az volt, hogy le akarta nyomni egy idegen ember a kutyámat....ha vizsga feladat, ha nem, benne volt a tesztben, és ezen buktunk meg....A kutyámmal rendszeresen van foglalkozva, értem ezalatt most a rendszeres tanulást, képzést, és gyakorlást....és ha nem szűrhető le az eddigi írásomból, ezzel a szervezettel akkor és ott találkoztam először, nem volt felkészítés, nem volt semmi, hanem bumm bele a közepébe, kezdődjön a teszt....maga a teszt kb fél, egy óra lehetett,a végén elkérték a pénzt, aztán mindenki ment haza meg a dolgára.

Egyáltalán nem sajnálnám a pénzt, ha mondjuk lettek volna képzések, sőt, mindre elmentem volna.

Magától a terápiázástól se várok pénzt, eszembe se jutott volna pénzt kérni ezekért....:/

Mint már ezt is írtam korábban, kutyás dolgokban semmiért se szoktam pénzt elfogadni, mert pusztán élvezetből csinálom amit csinálok, nem haszonlesésből...

2015. júl. 23. 09:34
 9/28 anonim ***** válasza:
Csak azért gondoltam, hogy nem világos amit írtam, mert már az első válaszomban is közöltem, hogy nem vizsgafeladat a lenyomás ergo nem is lehet kizáró ok ha nem engedi. Az meg, hogy egy előzetes teszten hogyan teljesítessz csak egy visszajelzés a felkészültségetek aktuális állapotáról. A lényeg úgyis az éles vizsga, illetve előtte a gyakorlás éles helyzetben, utána meg a munka. Az nyílvánvaló, hogy ha egy kutya már az előszűrésen is nyílt agressziót mutat (vagy feloldhatatlan félelmet), akkor onnantól vége a dalnak és nem fogja vállalni érte a felelősséget senki. Ilyen itt nem történt (a leírásod szerint), tehát nyugodtan mehetsz tovább más szervezetek felé.
2015. júl. 23. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/28 A kérdező kommentje:

Rendben, köszönöm a válaszodat. :)

Meg fogom majd próbálni más szervezeteknél, ehhez nem áll szándékomban visszatérni. Igazság szerint azokból, amiket írtál még jobban úgy érzem, hogy komolytalan volt ez a dolog, mert most már magam se tudom eldönteni, hogy ez egy teszt volt-e vagy maga a vizsga.... meg nekem az is elég érdekes, hogy elvileg itt aki lenyomta a kutyámat komoly kiképző, mégse vette észre a szomszéd gyerek kutyáján a már köldökét érintő behúzott farkat, se más olyan jelet, ami szerintem gázos volt.

amikor meg én behívtam az enyémet a két lábam közé, és ő már reflexből áll a lábfejemre, mert ez egy igen sűrűn használt trükkünk, felkiáltott a fószer, hogy odanézz, hogy hogy dominál a kutyád... akkor mondtam neki, hogy ez nem dominancia, ez egy trükk... és mondta, hogy nem normális dolog, hogy a kutya rögtön amint behívom a lábam közé rálép a lábamra, és néz rám a kajáért...

Na de lényegtelen, tanulópénznek jó volt, a következő szervezet akihez megyek remélem jobban elnyeri a szimpátiámat.

2015. júl. 23. 22:53
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!