Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Ez még normális/természetes...

Ez még normális/természetes így az elején?

Figyelt kérdés

Van egy Máltai selyemkutyám, és most lesz lassan 4 hónapos. (május 5-én született) Nálunk, aligha van 2 hónapja, és már tökre összebarátkoztunk, érzem, hogy szeret, hűséges, tanítható, okos, stb...

De a sétáltatással baj van. Előző hét péntek óta visszük le sétálni, mert már megkapta az összes oltását, (Parvovirus elleni+féreghajtó, Kombinált oltás+féreghajtó, és a többi...) de amikor levisszük sétálni, (naponta 3-szor, minden evés után) és rögtön elkezd nyüszíteni, futni akar, meg nagyon virgonc, komolyan, néha én érzem magam kínos helyzetben, hogy azt hiszik kínzom a kutyát... :D Pedig, nem, csak rövid pórázon van, és futni akar. Mit kezdjek vele, hogy normálisan lehessen sétáltatni? Vagy minden kutyusnál ez van az elején? A válaszokat, tippeket előre is köszönöm!



2015. aug. 19. 18:34
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Nahát...futkározna szegény pára. Keress olyan bekerített helyet, ahol el tudod engedni, hogy kifussa magát. Ha már fárad, lehet gyakorolni a behívást finom jutifalatokkal.
2015. aug. 19. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Kell, hogy legyen a sétának rohangálós része. Enélkül nem várhatsz el fegyelmet, úgyhogy jobb nagyjából a séta elejére időzíteni.

De ha rövid pórázos rész van, akkor következetesen fegyelmezd. Mindegy, mennyi idős, fegyelmezni kell, csak ha fiatal, akkor valószínűleg nem kell olyan "égszakadás" erősséggel, viszont valószínűleg gyakrabban, és türelmesebben.


Amit tippet tudok adni, az 2 dolog.

Az egyik, hogy ne magát a futkosást állítsd le, ne állj meg itt, hanem a "futhatnékot" , tehát azt az állapotot tiltsd , ami annyira felfokozott, hogy kifutna a világból.

Ha kell, cövekelj le negyed órára is akár, de addig ne menj tovább, amíg nem nyugodt, és nem rád figyel.


A másik, hogy ezt az állapotot sose a séta közben érd el!

Hanem így indulj el otthonról (még ha ez egy 10 perces ajtóban állással is indul) és végig tartsd fenn ezt az állapotot.

És vedd észre minél hamarabb, ha el akarná ragadni a hév, és inkább előzd meg ezt a pörgős állapotot gyengébb fegyelmezéssel, mint hogy megvárd a teljes tombolást, mert utána keményebb fegyelmezéssel, és hosszabb idővel tudsz visszakerülni az optimális állapotba.

2015. aug. 19. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
Ilyen pici testű kutyát séta előtt a lakásban is lehet egy kicsit fárasztani. Akkor nem akar belerohanni rögtön a világba, amikor kikerül a lakásból.
2015. aug. 19. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

De félek, hogy esetleg elfut, és nem érem utól. Vagy fussak vele folyamatosan?

Egyébként köszönöm a válaszokat mégegyszer, most már értem miért ilyen. :)

2015. aug. 19. 21:04
 5/8 anonim ***** válasza:

Hosszú póráz, hosszú sima madzag, megoldja a problémát.

Vegyél egy 50 méteres spárgát, és kösd rá.

Jó módszer a behívás gyakorlására is, hiszen a távolból irányíthatod.

2015. aug. 19. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Kutyafuttató??? Amúgy 10 méteres pórázzal elengedheted :)


Csak előtte gyakorold otthon,hogy pl : Hozzám,Gyere stb tudja mit jelent,utána kint is gyakorold vele. Viszont még azért kicsi,nem tudnak sokáig figyelni ilyenkor.Kint szólsz neki juti falat ha oda jön.Illetve alapos simizés. Mivel később a falat elmarad,a simi marad. 1x szólsz neki, nem jön, szólsz neki még egyszer,nem jön akkor megfogni a póráz végét és GYERE ebben a pillanatban rántás.Ha meg megakar lépni értelem szerűen rálépsz a pórázra:)

2015. aug. 19. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

Mindegyik válaszra ment a zöld kéz. :)

Egyébként az állatorvos tanácsolta, hogy míg nem hallgat teljesen a nevére, vagy a "gyere" szóra, addig hozzá kell szoktatni ahhoz, hogy mindig a gazdijához közel kell sétálnia. De megpróbáljuk a kihúzhatós pórázt is akkor. :)

2015. aug. 20. 01:08
 8/8 anonim ***** válasza:

Ha legközelebb ilyet mond a doki, kérdezd már meg tőle, hogy NOOOORMÁÁÁÁLIS???!!!

Hogy a f-omba tanulja meg hogy odamenjen, ha eleve ott van?!


A behívást pontosan úgy a leghatásosabb gyakorolni, minél messzebb van a kutya , minél kevésbé érzi a közelségünket, így egyre önállóbb.

De hatni tudunk rá fizikailag is, szükség esetén. Így tanulja meg, hogy a behívás jelentősége nem áll fordított arányban a távolsággal. (gravitációval ellentétben).

Láttam már pecabotra akasztott fonott damilon sétálgató kutyát a parkban, mint ahogy elektromos nyakörvvel is láttam már gyakorolni behívást.

A sztereotípiákkal ellentétben az elektromos nyakörv nem valami kínzóeszköz, csak jól kell tudni használni.

Annyi a lényege, hogy a teljes szabadság érzése mellett lehet hatást gyakorolni a kutyára.

Mivel ha látja a pórázt, hamar összeköti azzal, hogy azzal magadhoz tudod rángatni. És akkor inkább hallgat rád. Ha meg nem látja, akkor kevésbé.



Egyébként meg mondok még valamit. Pont akkor nem kéne póráz, mikor közel van hozzád. Jó, persze, szükséges, de ha olyan a helyzet, ki lehet próbálni.

A lényeg a következő.

A kiskutyák ösztönszerűen követik az anyjukat, utána a gazdájukat. Erre az ember mit csinál? Ahelyett, hogy ezt kihasználná, és ráerősítene, pórázt rak rá, amitől ösztönszerűen idegenkedik, és külön, hetekig, hónapokig kell tanulnia, hogyan kell vele sétálni.


Szóval ha lenne valami nagyobb elkerített rész, azt is kipróbálhatnád, hogy ha menni akar, akkor menjen. Majd ha jó messze lesz, pláne ha ott találkozik kevésbé barátságos kutyákkal, úgy bepánikol, hogy soha többé eszébe nem fog jutni menekülni tőled, és boldogan fog melletted a te tempódban sétálni.

De amúgy a javasolt 50 méteres spárga is kivált ilyen hatást.


Amúgy inkább jellemző pláne a fiatalabbakra, hogy amúgy se menne túl messze, ha van egy kis esze.

A kutyáknak a falka séta kicsit mást jelent, mint az embernek.

A falkavezér diktálja a séta irányát, és sebességét, de ez inkább "összesített vektor" irány és átlagsebesség.

Magyarul mész A-ból B-be, bizonyos tempóban, a kutya meg bizonyos körön belül, ahol még érzi a személyes tered erősségét, össze vissza kolbászol, előrerohan, megáll szimatolni, odaszalad egy kutyához, vagy megkerget egy rigót, leáll rágcsálni valami botot, utánad rohan, stb stb, de a séta végén együtt vagytok a cél állomáson.

Ez lenne a kutyák fejében az ideális séta.

És ezt úgy lehet elérni, hogy ha saját maga belátja, hogy jobb, ha melletted marad.

Ezt viszont nem tudja belátni anélkül, hogy ne tapasztalná meg, miért biztonságosabb melletted.


Én pl szerencsére egy nyugis kertvárosias részen lakom. Most 8 éves a kutyám, és kezdetektől arra neveltem, hogy ne a póráz fizikai visszatartó ereje miatt maradjon mellettem. Nem mondom, hogy nem voltak rázós időszakok, pl ivarérés, tüzelés, stb, de olyan 5 éve elmondhatom, hogy teljesen biztonságosan sétálunk póráz nélkül, a fent leírt módon, nem agyonfegyelmezetten, de egymás közelében.

2015. aug. 20. 06:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!