Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Bunkó és vadászós kutya...

Bunkó és vadászós kutya esetében hogyan fejlesszem a póráz nélküli sétát? Minden tapasztalat érdekel!

Figyelt kérdés

A bunkón azt kell érteni, hogy ha egy nála nagyobb kutyával szembe találkozik akkor gyakran (ha a másik is domináns, ne adj isten fölé hajol) elzavarja vagy körbeugatja, pattog (NEM harap). Ha kutyát lát, nehezebb kizökkenteni, nagyon oda akar menni.


Másfél éve befogadott kutya (valószínűleg előző helyről is megszökött), ma vittem először póráz nélkül.

Kora reggel egy parkban, egy olyan szakaszon ahol nincs nagy forgalom és belátni rendesen a terepet kb. 400 méter hosszan, két oldalt bokrok és kisebb füves placcok vannak. Mivel rengeteget járok vele futtatóba, nagyba is, így már a behívást volt alkalmam gyakorolni és most is nagyon ügyes volt. Nagyon élvezte :D Hagytam kicsit előre szaladni,szaglászni, majd behívtam lábhoz és leültettem,újra elengedtem ("mehetsz"), megint behívtam, megint elengedtem, majd sokadik behívásra visszakerült rá a póráz. Mindig, ha visszajött, megdicsértem. Ha el akart kalandozni másmerre, rögtön visszahívtam. Nehezítő körülményként az egyik részen pár hajléktalan is ücsörgött és falatoztak valamit (kutyám nagyon kajás, de nem ment oda kunyerálni).

Van egy sípom is, megtanítottam rá, hogyha azt meghallja azonnal tiplizzen vissza és most is leteszteltem és rögtön jött. Mindig időnként hátra néz, hogy ott vagyok-e (erre is a futiban tanítottam, hogy neki kell figyelnie rám és nem nekem rá).


Szeret kismadarakat kergetni és nagyon "érdeklik" a mókusok (szerintem szétszedné a mókust, ha tudná :/).

Láttunk most is mókust egy fa mellett jópár méterre, gondoltam itt az ideje gyakorolni, ha nem fogad szót a kutya a mókusnak bőven van ideje megpattanni egy fára.

Levetettem róla a pórázt és hívtam magammal, hát elindult a mókus felé lapulva, rászóltam, jött velem, de még mindig majd kiesett a szeme, úgyhogy visszatettem rá a pórázt. DE nem szaladt egyenesen a mókushoz (a kutyám valami terrier keverék amúgy).



Szerintetek hogyan tovább? Ezek alapján merjek vele nyitottabb terepen gyakorolni ill. kutyákkal a láthatáron gyakorolni? (Buszforgalom csak a park másik felén van, de ott is jó előre látni egyenes szakasz miatt, ha jön egy busz.)


Szeretném, ha póráz nélkül is lehetne ilyen helyen sétáltatni, mert sokkal jobban kimozoghatja magát, mint pórázon...



2015. szept. 9. 13:12
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
Gyakorolj tovább, de ha nem vagy biztos, hogy adott körülmények közt engedelmeskedne, akkor használd a gyakorláshoz a hosszú pórázt (minimum 10 méteres).
2015. szept. 9. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm, ez jó ötlet! Régebben gyakoroltam vele 6 méteres pórázon, jól is viselkedik olyankor, de szerintem van annyi esze, hogy "most pórázon vagyok".


Alapjában véve amúgy pórázon sokkal ráérősebben reagál mindenre (lábhoz, ül), most póráz nélkül meg tök katonásan csinálta ezeket,mintha tudta volna, hogy ilyenkor nem szórakozhat.

2015. szept. 9. 13:35
 3/9 anonim ***** válasza:
Még ne menj vele forgalmasabb helyekre, mert közel sem stabil. Gyakorolj vele továbbra is úgy, ahogy ma reggel tetted, majd nehezíts a feladaton, kérj meg ismerőst, hogy zavaró tényezőként jelenjen meg, dobj el egy labdát, amit nem látott nálad, szóval teremts több váratlan helyzetet is.
2015. szept. 10. 08:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm, ezek nagyon jó ötletek, a labdásat mindenképp kipróbálom. Néhány ismerős kutyás is szokott ezen a helyen sétáltatni, megpróbálok velük is összebeszélni egy találkát :)
2015. szept. 10. 09:39
 5/9 Szilvi & Argos ***** válasza:

Vezess be sok-sok új szabályt, követelményt és tartasd be szigorúan, így jobban elismer vezetőnek a kutya.

Mehettek kutyaiskolai kutyafuttatós foglalkozásra, ahol sok idegen kutya van, s gyakoroljátok a behívást is.

Illetve ha az elengedős futkározás előtt jó fél órát pórázon láb mellett rád figyelve sétáltatod őt, akkor utána jobban teljesítik általában a parancsokat szabadon is, illetve már az energiáinak egy részét leadta fegyelemben. Sokat segíthet ez is!

2015. szept. 11. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm! :)


Eleve 30-35 perc mire kiérünk erre a részre itthonról, tempós gyaloglással, fegyelmezett sétával.


Tegnap megint voltunk ebben a csodás esős időben gyakorolni. Kicsit nehezebben koncentrált az ül meg marad parancsokra, de megcsinálta. Pár sportoló is mászkált a láthatáron, néhány futó is elhaladt nem messze, de ezek alapból nem érdeklik (már :) ).

Később, elengedtem egy nyitottabb terepen is, hát ott erélyesebben kellett behívni(eleve nem engedtem messzire), nagyon felpörgött, annyira élvezte a rohangászást meg az ásást, a pattogást össze-vissza. Kicsit botoztunk, dobáltam neki aztán behívtam.


Mindenesetre eszes kis dög, rögtön arra vette az irányt a parkban amerre a múltkor elengedtem :D

2015. szept. 12. 00:14
 7/9 Szilvi & Argos ***** válasza:
Fog az menni, csak ÁLLANDÓAN Neked kell irányítani, figyelni és végrehajtatni MINDEN utasítást. Légy kitartó :)
2015. szept. 12. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm. :)

Minden nap/másnap próbálok vele egy kicsit gyakorolni, a mókus témán is nagyon rajta vagyunk.

2015. szept. 15. 10:36
 9/9 anonim ***** válasza:

A kérdező vagyok. A sok-sok szabály tényleg előnyünkre vált :)


Sokat gyakoroltam a kutyával, már a mókusok szuggerálásából is aránylag könnyen ki tudom zökkenteni. Labdáztunk már nyílt terepen (rét) és hagytam póráz nélkül futkározni más kutyákkal, ismerősökkel is. Idegen kutyákhoz, kisgyerekekhez és piknikezőkhöz se akar odarohangálni (vagy ha igen, azonnal visszajön hívásra), futókat, bicikliseket, sétaautósokat is totál figyelmen kívül hagyja. Sokat javult az önkontrollja, ügyes kutya.


Úgyhogy még egyszer köszönöm a tanácsokat.:)

2015. okt. 24. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!