Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Miket kell tudni a csivava...

Miket kell tudni a csivava tartásáról?

Figyelt kérdés
Végre kapok egy kutyust és én a csivi mellett döntöttem. Nem tenyésztőtől lesz hanem fajtamentőtől vagy menhelyről tehát csak fajtajellegű keverék. Megszeretnék menteni egy kis árva léleket és otthont nyújtani neki ezért sem szeretnék tenyésztőtől. Miket érdemes róla tudni? Betegese fajta? Milyen táppal etessem? Mekkora a mozgásigény? Napi 3-4 séta elég neki?Mennyire ragaszkodó? Mennyire játékos? Mennyire tanulékony? Tudtok ajánlani fajtamentőket Budapesten vagy környékén?
2015. okt. 11. 21:54
 1/3 anonim ***** válasza:
0%

Nekem van csivavam leirom a tapasztalatot róla.

Kicsi a gyomra, ezért naponta sürün pisil, kakil. Mi magánházban lakunk és ki tud járni az udvarra, hála égnek mi igy megtudtuk oldani, de ha lakásban lakik, akkor érdemes kutyapelenkára rászoktatni, mert ha egyedül hagyod, akkor tudja hova végezze a dolgát, illetve levinni 2 óránként az szerintem sok. A sétáltatást nem igényli annyira, mert ha lakásban van és ott rohangálhat az neki végülis elég, de persze örül a sétának, ha nem kimondottan wc-ni viszed le, hanem séta akkor talán napi 2 elég neki, ha viszont wc akkor akár 2 óránként is menni kellene vele. Ezt gondold át.

Enni sem elég neki ugy adni, hogy napi 1x, amikor kicsi volt akkor napi 4x adtam neki, nagyon keveset, mert olyan pici a gyomra, most hogy már felnőtt lett igy napi 2x kap. Nagyon játékos, tehát lehet dobálni neki a kislabdát, visszahozza, kötelet, fadarabot, én vettem neki mindenféle plussot és van neki kedvence amit mindig bevisz a helyére. Én nem szoktattam fel az ágyra, igy van neki kis alvóhelye, kutyásboltba vettem, szeret oda félrevonulni. Az enyém kisfiu, és későn ivartalanittattam (különben zavarbaejtően kanosak tudnak lenni, ugyhogy ivartalanitást nem tudod elkerülni, mert ha rájön mindent erőszakol, akár a lábadat is) és elkezdett jelölni, tehát lepisilta a fotel lábát stb... amit még tudni kell róla, hogy az idegenekkel szemben nem barátságos, sőt odakap másokhoz. Tehát jártam már ugy sétáltattam, jaj de aranyos kutyus, megakarták simogatni és odakapott. Nem szereti a kimondott kis gyerekeket sem, azokra is vicsorog, mert minden pici gyerek ugy kezd el vele jatszani, hogy megnyomja, megcibálja a fülét,farkát, ezeket ő nem tolerálja, támad.. különben legjobban az idősekkel szeret, vagy legalább 15 év felettieknek ajánlanám, pici babákhoz, kis gyerekekhez egyáltalán nem. Nagyon aranyos, nagyon ragaszkodik, nagyon okos, amikor kicsi össze-vissza pisil,kakil nehéz rászoktatni a szobatisztaságra.

Különben most vettem egy coton de tuloar kutyust, ha valaki lakásban szeretne kutyát tartani, akkor ez a fajta szerintem a legjobb, nem annyira kicsi, 5-7 óránként elég levinni pisilni, kakálni max. 1 nap 2x fog, de általában 1x, vagy reggel vagy este. Nagyon nyugodt kutya, játékos, kedves, érzékeny, szófogadó, ő nem kap oda, mindenkivel barátságos, neki sürün kell a szőrét vágatni, de ő hippoallergén, nem is hullik neki csak nől a selymes szőre. Mondjuk a csivavát néha kell furdetni, fülét pucolni, kinyomkodni a bűzmirigyét, és levágni a körmét. A körömvágásra nagyon vigyázz, azt bizd kutyafodrászra, mert ahhoz érteni kell, van benne valami ér és ha kicsit többet vágsz le belőle, akkor örült módon vérezni tud. Inkább azt ne csináld. Nehogy lenyisszansd a körméből csak ugy, azt látni tudni kell mennyit szabad vágni belőle. Azt is évente max. 1x kell levágatni nem sürübben. Hát kb. ennyi jutott eszembe, még annyit hogy keveset eszik, kisszemü kimondott csivavanak való táp a legjobb, vagy csak drágább, jobb fajta tápot vegyél neki, aminek kg. 1400 ft, ennél kevesebbért ha vettem tápot, akkor nem volt jó neki, érzékeny a gyomra, különben érdemes tenyésztőtől venni, nem örült drága, azért nem érdemes fajtajellegüt venni, mert ha nem megbizható tenyésztőtől veszed akkor előjöhet nála mindenféle betegség, főleg a hátsó lába kiakad, mütetned kell, idegrendszeri károsodása lehet, hát nem tudom, amelyik kiskutyát kiválasztod fajtamentőtől vidd el dokihoz, nézesd meg, mert utána megszereted sajnálod és rákölthetsz a mutétjeire tobb százezer ft. Egy ismerősöm járt igy, fajtajellegü csivavát vett, állandóan kiugrott a hátsó lába, okéé 10.000 került a kutyus, de inkább adott volna érte 60.000-ret de utána meg 65.000 ft volt a lábmutetje. De annyira én nem vagyok profi ebben, hallgass meg több véleményt is, nekem csak van egy aranyos csivavám.

2015. okt. 11. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim válasza:
15%

Nekem majdnem 3 éve van csivavám, 5 kilos. Mindig minden oltást megkapott, egy két kisebb hányáson kivul nem volt baja, olykor kohog kicsit, de mas baja nem volt.


Kiskorában nagyon nagy a szeret igénye, és utána is. Ha nem szereted állandoan a kezedben tartani, puszilgatni, nem akarsz vele aludni, akkor ne csivavát válassz. Olyan mint egy kisgyerek, nagyon sok szeret van bennuk.


Kiskorátol kezdve vidd kutyák, emberek koze. Minden olyan helyre, ahova nagyobb korában is valoszinuleg vinni fogod, mert amit kicsiként nem ismer meg, attol lehet félni fog. Az enyém kiskora ota kis és nagytestu kutyákkal is játszik, nem morog, nem fél, nem támad meg senkit. De ha nem viszed kutyák kozé, akkor lehet morci, mindenkire morgos kis méregzsák is. Emberek közé is kell vinni, megengedni más emberekkel is játszhasson, megsimogathassak, és akkor jol szocializált kutyus lesz, és nem lesz vele semmi baj. Ha morog, vagy ilyenek, akkor az elejen jo erélyesen rá kell szolni, hogy azt nem szabad. Szoval kiskorában fel kell keszinteni az életre.

Az enyém szinte könyörög, hogy vigyem a parkba a kutyák közé, ahol játsszhat.


Amig pici, ugy egy éves koráig nem lesz teljesen szobatiszta, és kb másfél éves korára el lehet érni. Nálunk kb. ennyi volt, amiota soha egyetlen egyszer sem pisilt, vagy kakilt be.


A természete: nagyon vicces, komikus a viselkedése, de olykor sok... komoly karakteruk, személyiseguk van, nem olyan mint a tobbi nyugis kutya. A csivavának temperamentuma van, spiritusza. Mondjuk mint egy mexikoi ember habitusa...mi nagyon szeretjuk őt, tényleg, és nagyon jó kutyus, de az akaratát ránk erőlteti, csak apu előtt hunyászkodik meg teljesen. Tőle tart kicsit, viselkedik előtte, de ha nincs itthon, megy az őrült játék, ugatás, rohangálás. Pl. este odamegy az asztalhoz, leveszi a kis játlk maciját, és addig ugat, amig nem dobáljuk neki.


Elég sokat is ugat. Néha idegesitő. Jó jelzőkutya, mindig ugat, ha jön valaki. Tele van szeretettel, és nagyon ragaszkodó tipus. Okos nagyon, sokkal okosabb, mint a nagyobb testű kutyák.


Táp: sok féle van, nem ezen múlik.


Betegesség: a nagyon minik állitólag betegesek.


Az enyém napi 3-4 szer van kivive, este nagy sétával. Mindig menne ki sétálni, és rengeteget fut is a kutyákkal 2-3 órát simán eljátszik, utána pedig elfárad és bedől aludni. :)


Az esős időt, hideget nem szereti, akkor nem nagyon akar kimenni. Télen ruhát kell rá adni, mert a hasukon szinte nincs szőr, és reszketnek, mint a kocsonya.


Szeret játszani, imádja. De ez is , ahogy neveled. Én pl szabad téren nem dobéltam neki a labdát, vagy a fadarabot, és nem is érdekli azóta sem, inkább a kutyák.


A tanulékonyság: Agilityre szerintem kiváló lehet. Nekem ha játszunk, nyolcas alakban fut a két lábam között.

Olyanokra megtanitani, hogy ül meg fekszik... hát azt szerintem felejtsd el, ez egy egyéniség, saját akarattal. De behivásra lehet hogy meg lehet tanitani.


Most 3 éves, eddig annyit sikerul neki megtanitanom, hogy amikor elszalad, és akarom, hogy visszajöjjön, akkor mondom a nevét, és utána, hogy szia! Mintha mennék valahová, és akkor azt hiszi megyek, és akkor jön , mert nem akar ott maradni nélkülem. :DDD


Nevelni, tanitani nagyon nehéz. Sok sok türelem kell hozzá.


Facebookon van fent a Chihuahua Fajmentő Egyesület, én nem tőlük kaptam, én vettem a kutyámat, de ők adnak örökbe kutyákat, elég szigorú feltételekkel.


Én nem cserélném le semmilyen másik kutyára. Jó, egy dán dogot szivesen tartanék még, de a csivava egy nagyon szórakoztató, vidám kutya, és imádnivalóak! Lehet őket szeretgetni, kényeztetni.


Remélem minden kérdést megválaszoltam.

2015. okt. 11. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Hát elég sok idióta választ kaptál.

A gyomor méretének semmi köze ahhoz,hogy sokat ürít.A csivava is pont olyan kutya,mint bármelyik másik.És a legfontosabb,hogy kutyaként is kell kezelni.Nem kisbaba,nem babázni kell vele.Ő egy kutya.Egy kicsi kutya,de kutya.

Ha fajtamentőtől választasz kutyát (ami nagyon szép dolog) akkor a fajtamentőktől kell megkérdezned a kérdéseid zömét.

Amiket te kérdezel,azok nem a fajtára jellemzőek,hanem egy egyedre.Lehet,hogy fifike barátságos és cuki csivava,de lehet hogy morzsi csivava már nem ilyen.Lehet,hogy az egyik szeret sokat mozogni,sportol,lehet,hogy egy másik csivi beéri napi 4 sétával és kész.

A kutyapelenkát felejtsd el,az nem szobatisztaság.Hiszen a pelenka is a lakásban van.És a kutyának abszolút nem jó oda üríteni,ahol él.

Nekem 4 kutyam van lakásban, 2 nagytestű és 2 kistestű.Mellette egy másfél éves gyerekem.Ha én le tudom őket vinni naponta 4x, akkor más is képes erre.

Facebook-on vannak fent fajtamentők,elég szigorúak a feltételek,mind a táplálást,mind a gondozást illetően. Ha érdekel az örökbefogadás,akkor az ő feltételeiknek kell megfelelned.(Facebook: Árva Csivavák Egyesülete)

Ha valamilyen oknál fogva nem jönne össze az örökbe fogadás,akkor tenyésztőtől vásárolj kiskutyát.A tenyésztő ott kezdődik,hogy van kennelneve,a kutyák törzskönyvesek,járnak kiállításra, és egészségügyi papírokat tud arról mutatni,hogy a kutyáknak nincsenek öröklődő genetikai betegségeik.Itt jön képbe az is,hogy nem betegesek pusztán azért,mert kicsik.Ha jó helyről vásárolsz nem lesz beteges a kutya.Ja és ez persze nem 40-50 ezer ft, hanem 100-150 ezer.De nem kell orvoshoz járnod,csak oltásért,és valóban fajtatiszta kutyád van.

Ami a táplálást illeti,nagyon jó minőségű táp,vagy BARF-PREY modelles etetés.A nagyon jó minőség : Brit,Brit Care,Taste of the wild, Acana,Orijen,Platinum, Wolfsblut,Brit Carni love.... hirtelen,ami eszembe jutott.

Mindig a táp összetételét kell nézni.Ami úgy kezdődik,hogy "gabona" (vagy kukorica,búza,rizs,árpa,zab,stb) az kuka.Ami úgy kezdődik,hogy "álleti eredetű hús és melléktermékek (4%)" az szintén kuka.

Egy jó táp, HÚS-sal kezdődik,és lehetőség szerint nem tartalmaz gabonát.Az állatorvosi tápoknak sem kell bedőlni (Royal canine, hills,eukanuba) azok sem túl jó tápok,csak a gyártó fizet a dokinak,hogy forgalmazza :)

Ha van kérdésed még nyugodtan írj itt is,vagy akár privátban.

Szép napot,és boldog kutyás éveket.

2015. okt. 12. 10:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!