Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Hogyan korrigálhatom a nevelés...

Hogyan korrigálhatom a nevelésben vétett hibám?

Figyelt kérdés
[link] Ez az első kutyám és mikor belépett a serdülő korba, nem tudtam hogy reagáljam le, ezért sokszor megfenyítettem egy egy pofonnal amit nagyon bánok. Az lenne a kérdésem, helyrehozhatom ezt még, vagy legalábbis csökkenthetem a negatív hatást?

2015. nov. 17. 15:08
 1/8 anonim ***** válasza:
Milyen negatív hatása lett a pofonkáidnak?
2015. nov. 17. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

A kutyák igazságérzete nagyon fejlett, ha jogosan, kellő mértékkel bünteti a kutyát a saját gazdája egy szabály megszegéséért, abba nem fog belerokkanni! Sőt, az a gond, ha mindent csak ráhagynak a kutyára! A büntetés mértékét persze a kutyához kell szabni, de az arany szabály, hogy inkább legyen kicsit nagyobb, mint a kelleténél kisebb.

Mindenhol azt olvasni, hogy hideg fejjel kell a kutyával foglalkozni, de ez nem azt jelenti, hogy sose büntessük. Hanem azt, hogy mikor büntetni kell, akkor okosan csináld, ne ragadjon el a hév vagy ne menjen át hisztibe.

2015. nov. 17. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 Polipeter válasza:

Egyetértek az előző hozzászólással.

Valóban egy kutyának is szüksége van nevelésre illetve fegyelmezésre. Nem szabad mindent ráhagyni,mert ebből később nagyobb probléma lehet

Egy pofonba még egy kutya sem roppant meg :)

2015. nov. 17. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

Ez megütközik vmilyen viselkedésben is? pl fél tőled?


Ha nincs semmi dolog a viselkedésében akkor nincs gáz,ha jókor történt akkor legalább tudta,hogy rosszat csinált.


Enyémek is kaptak kölyök korban egy egy pofont. Nem félnek tőlem,nem lettek agresszívek sem. Neveléshez egy két pofon,nyakleves nem árt. Nem kell agyon verni a kutyát.De pl nálam bökdösés,rászólás,ráncigálás nem használt egy pofontól tudták hol a hely a falkában.

2015. nov. 17. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Sajnos sokszor előfordult, hogy többet vagy nagyobbat kapott a kelleténél. Kissé hirtelen haragú voltam (már jórészt leszoktam erről) így megtörtént hogy nem büntetésként csaptam meg, hanem haragból.. Ezeket bánom nagyon. Nem gondolom hogy retteg tőlem mert odajön hozzám, örül nekem. Amiben viszont látom visszaköszönni a hibámat, hogy néha megijed a kezemtől, illetve ha rászólok nagyon megijed, elfut vagy lehajtja a fejét és lefekszik.. Pedig már leszoktam a püfölésről. Lehet hogy megváltoztathatom még?
2015. nov. 18. 13:48
 6/8 anonim ***** válasza:
HÁt ezt jól elcseszted. Retteg tőled szegény :(
2015. nov. 18. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

Ami történt megtörtént, próbálj arra koncentrálni, hogy már rájöttél, hogy hibáztál (sokan még idáig sem jutnak el), és mindjárt kapsz egy kis segítséget, hogy hogy tudsz segíteni magadon és a kutyádon :)


Végre megjelent Karen Pryor: Ne lődd le a kutyát! c. könyve (angulul 1985-ben, az átdoglozott kiadás 1999-ben jelent meg, szóval egészen hiánypótló). Szerintem neked ez pont jó lenne, mert részletesen elmagyarázza a pozitív megerősítéses kiképzés alapjait, és nem csak kutyákra, hanem az élet több problémás területére is kiterjeszti (macskatartás, lakótárs, házastárs, főnök-beosztotti viszony).

Itt találsz belőle részletet: [link] Ezen kívül részletesen taglalja a gyakori hibákat és kijavításukat, hogy mi az a kompatibilis és inkopatibilis viselkedési forma stb.


Szerintem jó lenne, ha egy darabig klikkerrel tanultátok. Nem csak azért, mert az egy nagyon gyors és egyértelmű visszajelzést ad a kutyának, hanem ha már attól is cidri van, hogy hangosabban szólsz rá, akkor egy ideig ki lehet iktatni vele a beszédet. (Kevésbé félős kutyáknál lehet "klikkelőszót" is használni, de a kialakult helyzet miatt, lehet hogy nektek hanyagolni kellene.)

A klikkeres tanítás formáiból téged az "elkapás" és a "formálás" érdekel. Elkapásnál öntudatlanul csinál valamit a kutya és te megerősíted klikk+jutalomfalat kombóval, formálásnál meg tudatosan. Később lehet hozzá vezényszót is társítani. Ez azért jó, mert ráveszed, bátorítod a kutyát arra, hogy használja a fejét, a kreativitását, gondolkodjon szabadon - persze "szülői" felügyelettel, kizárólag általad elfogadott dolgokra :)

Ajánlott játék a dobozolás (leírás itt: [link] mert ezzel a játékkal egy teljesen új szituációt teremtesz, amiben még nem érhette negatív hatás a kutyád. Tehát biztonságos, semleges terep. Mivel eleinte bármit jutalmazol, amit a dobozzal csinál, rengeteg jó élményben lesz része.

Ajánlott játék későbbre: target training. Magyarul nem megy (így jár az ember, ha külföldiül olvassa a szakirodalmat), de ez az a játék, amikor megtanítod a kutyát, hogy az orrával és egyéb testrészeivel bizonyos dolgokat érintsen meg. Azokat az állatokat, amelyek félnek az ember érintésétől ezzel a technikával szokták megtanítani arra, hogy ők érintsék meg az embert. Az sokkal kevésbé félelmetes, ha ráveszed, hogy ő kezdeményezze az érintést, sőt mivel jutalmat is kap érte, egy idő után jó élményekkel társítja. (Nem csak a félős kutyákat tanítják erre, ugyanezt láttam a Szegedi Vadaspark fókabemutatóján is :D)


"illetve ha rászólok nagyon megijed, elfut vagy lehajtja a fejét és lefekszik"

Érdekelne mi az, amiért rá kell szólnod. (Akár másik kérdésben is leírhatnád, a tegnapelőttit már a kutya se nézi, én is alig találtam meg.) Ha ügyes vagy, akár azt is kikerülheted, hogy egyáltalán rá kelljen szólni. Na ehhez kéne szemléletváltás. De vezethetsz be más tiltószót, valami "kedvesebbet", utána jutalomfalat, nagy dicséret stb. (Azt hogy a-a vagy nana közel sem lehet olyan vehemenciával előadni, mint azt, hogy "Takarodj innen, te büdös dög!" vagy akár csak azt, hogy "NEMSZABAD!")

2015. nov. 19. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ mindenkinek, főleg neked utolsó!! Külön köszönöm hogy nem kioktató stílusban segítettél illetve hogy nem szapultál egyfolytában azért amit tettem. Éppen elég nekem magammal lerendezni... Nem írtam ugyan, de sokat javultam az elmúlt hónapban. Folyamatosan gyakorlom vele hogy ha felé nyúlok kap egy jutalom falatot így már elértem hogy nem fél a kezemtől viszont a szidásnál még van hogy megijed. Hozzáteszem, hogy egy kétszer fordult csak elő hogy tényleg nagyon elvetettem a sulykot.. Amiket tanácsoltál nagyon jó tanácsok, bár azt tudnod kell hogy ő egy bulldog ami azt jelenti hogy elég makacs és nem az esze miatt szeretjük.. Nem buta de borzasztóan lusta, intézkedős és mindig azt szeretné csinálni amit éppen nem kéne. Azért annyira nem fél a kezemtől hogy ne tudjak felé nyúlni! Szerencsére annyira sosem vertem meg. Csak tudom hogy elrontottam a legrosszabb az egészben hogy én is a Jan Fennel féle elvekkel kezdtem és onnan süllyedtem idáig. Nem tudom hogy lehettem ennyire vak. Ez az első kutyám és mikor a kamaszkorban elkezdte elfelejteni a szabályokat valamiért így reagáltam le. Most döbbentem rá hogy egy idióta voltam. Hát amit még elrontottam hogy valahogy nem sikerült egy egységes tiltó szót bevezetni.. Mindenki mást használt neki meg néha lecseréltük. Ezt lehetne valahogy pótolni?
2015. nov. 20. 11:08

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!