Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Milyen kutyát vegyünk?

Milyen kutyát vegyünk?

Figyelt kérdés

Viszonylag nagy, kertes házban élünk. Szeretnénk a kutyát szobatisztává is nevelni, a folyosóra bejöhetne.

Ezen kívül pedig nem akarunk olyan nagyot mint egy német juhász és olyan kicsit sem mint pl egy tacsi.

Igazából az is lényeges lenne, hogy azért őrizze is a házat, ne csak úgy dísznek legyen. (Régen volt egy Husky-nk. Simán hagyta volna, hogy 2 pasi a lábainál fogva átemelje a kapu fölött, annyira szelíd volt. Ha nem megyünk ki, el is lopják.)

Anyu és apu is félnek az olyan harci kutyáktól mint pl. a Dobermann vagy a Rottweiler. Szóval ezek is kizárva.

Egy Amstaff vagy Border Collie jó választás lenne? Akita inut is néztem, róla vélemény?

Azt olvastam, hogy a labrador retriever és a golden retriever nagyon szelíd, ez igaz?

Előre is köszönöm szépen a válaszokat!



2015. dec. 4. 19:16
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
84%

Kutyát dísznek sosem ajánlatos venni.

Olyan nincs, hogy harci kutya. Az amstaff és a border collie meg abszolút alkalmatlanok arra, hogy házat őrizzenek! Mi alapján választottad ezeket a fajtákat?

Minden nevelés kérdése. Labradorból is lehet idegroncsot csinálni, és rotiból is kezesbárányt. Ha házőrőznek kell, és nem TELJES értékű családtagnak, inkább vegyetek egy riasztót álkamerával, azt nem tudják lemérgezni.

Azt egyébként tudod, mennyibe kerül egy fajtatiszta kutya?

2015. dec. 4. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
71%

A "néztem" azt jelenti, hogy megcsodáltad a külsejét, vagy utánaolvastál a jellemének is? Gondolom, előbbi, különben tudnád, hogy a stafford (ami nem tudom, miért nem "harcikutya" ott, ahol a dobi igen :D) tökéletesen alkalmatlan a feladatra, és az akita is valószínűleg csak tessék-lássék ugatgatna. Még talán a border az, amelyik képes vehemensebben odaszólni, de azért nem nyújt olyan marha ijesztő látványt a húsz kiló csinos kiskutya, hogy attól bárki odacsináljon, meg hát vélhetően egyetlen rúgás után megtartja a másfél méter távolságot, és mindenki úgy sétál ki-be, ahogy akar. De az is lehet, hogy meglát egy labdát a betörő kezében, és rögtön pacsizik neki, csak dobja már el. Szóval mégis hogy jutottak eszedbe ezek a fajták? :D

Házőrzésre a pásztorkutyák jók (komondor, kaukázusi, stb.), az összes többinél lutri, hogy őriz-e.


A legjobb az lenne, ha elsétálnátok egy menhelyre, és vinnétek egy 2-3 éves kutyát, akiről már lehet tudni, hogy mekkora, meg milyen házőrzési hajlamai vannak, ha ti jobban alszotok attól, hogy ugat a kutya. De a mérgezés valós veszély, akármilyen hatalmas vérmes vadállatod van a kertben, mérgezésre egyik sem immunis, szóval aki be akar menni hozzátok, az be fog.


Mindezt persze csak azután, hogy összeszedtétek azt is, hogy ti mit tudtok nyújtani a kutyának. A staff meg a border pl. elég sok időt és energiát igényel (a staff meg némi hozzáértést is), nem elég kivágni a kertbe meg néha labdázni vele. Szóval hogy képzelitek el a kutya egy átlagos napját, mennyi sétával, meg hogyan tervezitek lekötni?

2015. dec. 4. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
72%
(És lekötés alatt azt értem, hogy mitől nem fogja halálra unni magát, nem láncról beszélek :D)
2015. dec. 4. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
77%

Húha.

A dobermann és roti abszolút nem harci kutyák, ettől függetlenül nem javaslom egyiket sem.

A labrador és golden valóban kedvesek, szelídek.

Amstaff nem való házőrzésre, emberbarát, kedves, és nem jó kint tartani. Sokat kell vele foglalkozni, nagyon fontos a kiskortól kezdődő szocializáció, javasolt a kutyaovi, suli.

Border collie megint csak nem házőrzésre való, viszont rengeteg foglalkozást, elfoglaltságot, "munkát" igényel, egyébként "rosszalkodni" fog, azaz a felesleges energiáit levezeti másképp (pl. szökés, ásás, rombolás). Vele szinte kötelező valamilyen kutyás sport, napi mozgás, feladatozás.

Akitát nem ismerem, mármint a jellemét.


Házőrzésre alapvetően a nagytestű pásztorkutyák valók, mint pl. kuvasz, komondor, kaukázusi stb., de érteni kell a nevelésükhöz.

Ha mindenképpen fajtatiszta kutyában gondolkodtok, esetleg lehetne puli, pumi. Jó jelzőkutyák, de azért velük is kell foglalkozni (nevelés, napi séta, mozgatás).


De a legjobb lenne ellátogatni egy (vagy több) menhelyre, biztosat találnátok igényeiteknek megfelelőt kutyust.

2015. dec. 4. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
100%

Sziasztok!

Egy kutyát kertes házban is le kell mozgatni, kérlek, tartsátok szem előtt.

A válaszaim:

Akita inu NAGY KUTYA, helyette a shiba az, ami kellene nektek. Ráadásul az Akita Makacs, hajlamos a többi kutyát ellenszenvvel nézni. Őrizni őrizné a házat, az tuti.

Az amstaffot csak hozzáértőknek ajánlanám. Csakis jó tenyészetből, csak olyan helyről, aki nem adja akárkiknek.

A border collie szerintem nem őrzi a házat, és nagyon nagy a mozgásigénye.

A golden valóban nagyon szelíd, de ott van pl a hovawart, ami hasonló megjelenésben, viszont jó házőrző. Lehet, hogy ezt a német kutyát csak külföldről tudnád beszerezni, nem tudom.

A labrador nem tudom mennyire szelíd, abból csak keverékem volt, az őrizte a házat. Kérlek, kérdezz utánna!

2015. dec. 5. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
83%

Hát, így, hogy ilyen különböző fajtákat soroltál fel, szerintem maximum menhelyi keverék, ahol már adott a jelleme, és a házőrzői vénája.

Az akita inu nem fog házat őrizni, ráadásul nem kezdő kutyásnak való, és makacs is tud lenni. Írásodból azt érzem, hogy még fiatal lehetsz, szerintem az akita nem túl jó választás. Ha ismernéd a fajtákat, akkor azt mondanám, hogy TALÁN, de így...

A border az napi 24órás meló, khm, nyilván nem 24 órát kell vele foglalkozni, de nem is elég neki félóra, vagy esetleg kirakjátok a kertbe oszt' csá. Nagyon intelligens, igényli a foglalkozást, amit csak a tapasztalt kutyások tudnak nyújtani, illetve az, aki tényleg a fajta szerelmese, és ismeri a fajtát annyira, hogy magától is tudja, mire való/mire "találták ki".

Ahogy írták, olyan, hogy harci kutya nincs. Nem is értem, hogy miért harci kutyázzák le a szüleid a dobit és rotit, míg az amstaffot nem. A dobi és roti személyőrzők, de nem kispályás kutyák, nyilván ki lehet fogni szelídebbet, de ha rosszul sül el a nevelése, akár nektek is odakaphat (ami amúgy akár egy golden retriever-nél is előjöhet, neveléstől függően..)

Az amstaffot meg szocializálni kell állandó jelleggel, suliba hordani, és lefárasztani sem elég egy 5perces sétával, elég energikus, és ő is igényel azért egy határozott kezet. Ráadásul ezek a kutyák max nyáron vannak el kint éjjel/nappal, amúgy kötelezően benti kutyák. (egyébként az amstaffot szokták harci kutyázni, mivel eredeti célja a kutyák elleni harc VOLT)


De egyébként ház(terület) őrzésre a nagytestű kutyák jók, amiknek nagy a bundája (komondor, kuvasz, pireneusi, moszkvai, közép-ázsiai, kaukázusi, stb)..de ezekhez is kell egy erős kéz, amelyik nem veréssel, hanem határozottsággal, és ÉSSZEL nevel.

2015. dec. 5. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
83%

Border Collie tényleg felejtős!

Az Akita, nekünk volt, iszonyat jó házörző, védte a házat ,de ha idegen (szerelőt, ismerős) jött, hát képes lett volna őt is megharapni. Elöbb be kellett mutatni neki a személyt. Séta közben ilyen gond nem volt. De egy Akitához kemény kéz kell, kezdésnek nem ajánlom.

A németjuhászok között is sok fajta van, kisebb termetű is van.

De a menhely lenne a legjobb szerintem is!

Gondoljátok meg alaposan.

2015. dec. 5. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 A kérdező kommentje:

Oké, tudom, hogy egyáltalán nem ismertek, de ennek az oldalnak nem az lenne a célja, hogy segítséget kapjak, nem pedig kioktatást?

nem az első kutyám lenne. Baba korom óta volt mindig kutyánk, egyszerre akár több is. De mindig csak kis testűek. Tacskó méret. (Pár éve halt meg a Tapi, 15 éves volt. Azóta nincs kutyánk.) Nagyrészt utca-mixek voltak.

igen, tisztában vagyok vele, hogy mennyibe kerül egy kutya. Nem törzskönyves, több százezres, már néha túltenyésztett kutyát szeretnék. Egyszerűen csak azért soroltam konkrét fajtákat, hogy el tudjak valamerre indulni.... pl. egy Berni pásztor + Roti keverék is csak hordozza mindkét fajta jegyeit, nem?

Képtelen vagyok bemenni egy menhelyre. Ez baromi furán hangzik, de így van. Imádom a kutyákat, az állatokat. Nem tudok egy menhelyen rábökni egy kutyára, hogy na igen, őt viszem haza! Ugyanúgy sajnálom az összeset és ugyanúgy hazavinném mindet.

Nem tehetek róla, mindig az volt belém nevelve, hogy a harci kutya az a Dobermann és a Roti. Oké, tudom, hogy lehet belőle kezes bárányt nevelni, akinek a kisgyerek a fülét is rághatja, meg tudom, hogy egy Bichonból is idegbeteget. De ilyet anyuék nem fognak engedni!

Lehetetlen, hogy egy Németjuhászt ne engedjenek, egy Komondort vagy egy Kuvaszt meg majd igen...

Nem lenne folyton kint. Odaírtam, hogy a folyosóra bejöhet. Nem tűröm el a konyhámban és a szobámban, ez tény, de ettől függetlenül nem verem láncra odakint.

Sőt, lehet, hogy nehéz elhinni, de utánaolvastam rengeteg fajtának. Odaírhattam volna épp a vizslát vagy a dalmatát is. Hirtelen ezek jöttek. Sokat olvastam róluk, de sajnos az interneten nagyon sok hülyeség kering. Az egyik oldal leírt valamit, a másik meg pont az ellenkezőjét. Ha meg a tenyésztők oldalait nézem, ők úgy is a saját fajtájukat fogják ajnározni. Ezért tettem fel a kérdést, hátha itt kapok segítséget.

Illetve még azt szeretném elmondani, hogy az Amstaff pl azért tűnt fel, mert a környezetemben több embernek (barátoknak) is van és mondjon bárki bármit sztem egy olyan kutya, aminek van olyan kiállása, hogy ha az ember ránéz, akkor azért elgondolkodik, hogy éjszaka vissza menjen-e betörni. valamint, ha vki elkezd matatni az ajtónál/ablaknál/zárnál és meghallja, hogy egy mély, komoly hangú kutya elkezd bent ugatni, akkor csak elgondolkodik, nem?

Tudom, tudom. Meg lehet őket mérgezni, le lehet fújni, de engem vhogy megnyugtat, hogy van egy hűséges társam pár méterre aki vigyáz rám.

Valamint mindenképp kölyköt akarok. Nem kell egy kifejlett személyiségű, kitudja hol nevelkedett, formálódott kutya. (Apu egyik kollégája hazavitt egy kiöregedett rendőrkutyát. Jajj de szép, jajj de okos...stb erre egyszer jól nekiugrott az arcának)

2015. dec. 5. 12:31
 9/16 A kérdező kommentje:
Ó és azt csak kihagytam, hogy megcsináltam egy csomó, milyen kutya illik hozzám tesztet és ott is ilyen, sokszínű ötleteket adtak.
2015. dec. 5. 12:36
 10/16 anonim ***** válasza:

Ha nem törzskönyves, tenyésztett kutyát szeretnél, akkor miért fajtákat kérdezel? Nem értem igazán.

Meg azt sem, hogy miért nem tudsz bemenni egy menhelyre. Voltál már menhelyen, tudod, hogy milyen? A legtöbb kutya vidám ott. Igaz, nincs gazdijuk, és a kennelekben kicsi a helyük, de nem letörtek, nem szomorúak. Én rendszeresen járok menhelyre, és nincs ott semmi félelmetes... Kölykök is vannak szinte mindig (sajnos).

De az interneten is tudsz választani kutyust, ha nem akarod személyesen a menhelyeket járni. Tessék, itt van sok-sok közepes méretű kölyökkutyus, nézegesd meg őket:

[link]

2015. dec. 5. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!