Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Hogyan kezdjem el a "séta...

Hogyan kezdjem el a "séta rutint" kialakítani? Mit kezdjek a viselkedésével? (Bővebben lent)

Figyelt kérdés

Van egy fiatal kutyám, és bár hatalmas kerttel rendelkező házban lakunk, mindennap viszem sétálni.(Egy héten max 2 nap marad ki, de kertben ugyanúgy foglalkozok vele)

A gondjaim a következők:

Kint tároljuk a pórázt, és ahogy elindulok érte, ő felpörög és körülöttem cikázva akar minél hamarabb indulni. Hiába állok meg és nem megyek tovább, vagy fordulok vissza, akkor leül egy pillanatra, de ha elindulok a kapuig ugyanúgy folytatja. Ezt hogy állítsam le? (Elég lenne annyit elérni, hogy vagy menjen egyenesen a kapuhoz és ott üljön le, vagy mellettem sétáljon oda, de nem mint egy őrült, rohangáljon..)

A másik pedig, hogy séta alatt, kicsi szünetekkel, folyamatosan nyüszög, főleg ha olyan ház mellett megyünk el, ahol őrjöng a kutya bent. Találkozik más kutyákkal, emberekkel, rohangálhat, de akkor is ugyanúgy nyüszög hazafelé úton is még.

Illetve otthon ahogy leveszem a pórázt, rohangál megint csak körbe. (Azt figyeltem meg, hogy azokon a napokon, amikor megyünk sétálni, akkor éjjel is szinte végig ugat, lassan már kedvem sincs elindulni vele.)

Hogyan tegyem kellemes élménnyé a sétát, hogy ne pörögjön fel se előtte, se utána még jobban, és alatta is normális legyen?



2015. dec. 29. 16:45
 1/7 anonim ***** válasza:
Pontosan mennyi idős a kutyád?
2015. dec. 29. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Fáraszd le előbb a kertben, alaposan.

Amint teljesen lefárasztottad, akkor játszd el vele, hogy csak akkor veszed le a pórázt, ha megnyugodott, és amint izgatott lesz, tedd vissza. Nem tudom, beválik-e, de érdemes szerintem megpróbálni. Legyél határozott.

Illetve, mindig figyelj oda, hogy te menjél ki előbb mind az ajtón, mind a kertkapun.

Aki előre megy, az a falkavezér.

Ha ennyire fiatal a kutyusod, akkor értelmezheti rossz értelemben elkényeztetésnek, olyannak, mint ami jár neki.

Erősítsd meg benne a falkavezérségedet, illetve a köztetek lévő köteléket.

Úgy sejtem, kan kutyáról van szó, kissé domináns.

Nyomás a kutyasuliba vele, ha még nem volt, tudom, pénzbe kerül.

Segíthet az ivartalanítás. Nem éri meg szenvedni vele hosszú távon.

Egy idő után süket lenne ha szólítod, szerintem nem elég erős a kötelék köztetek és nem tart eléggé dominánsnak.

2015. dec. 29. 16:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Illetve, ha rohan körbe-körbe, gondolom az a kertben van.

Ne adj lehetőséget arra, hogy ezt tegye, vidd be kicsit a házba, kösd le a figyelmét.

A legjobb lehetőség a rossz szokások feltartóztatására, ha esélyt sem adunk a kibontakozására.

2015. dec. 29. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Majdnem 8 hónapos, szuka. Ivartalanítva mindenképp lesz, de csak tavasszal. Az a gond, hogy ahogy én visszateszem a pórázt, ő leül, ha újra a kezembe veszem, megint ugrál, ördögi kör. Azzal nincs gond, hogy én megyek ki először, nyitott kapun sem megy már ki, automatikusan előre enged mindenhol, de ezek a gyakorlatok szerintem semmit sem érnek, ha nem lenne meg a kisugárzásom. Eddig még a hívásra is visszajön mindig.

Tényleg tanácstalan vagyok, hogy lehetne leszoktatni erről a felpörgött állapotról, ha játszok vele, akkor is csak belelendül, bár leállítom simán, de megint elkezd ugrálni ha ezután megyek a pórázért..

2015. dec. 29. 17:11
 5/7 anonim ***** válasza:

Izgatott, nem tűnik olyan vészesnek :-) Legalábbis mivel nem írod, hogy a nyüszögés mellett húzna/rángatna folyamatosan a póráz végén, az izgatottság ellenére ügyes lehet.


Két dolgot próbálnék ki: az egyik, amit már írt a másik válaszoló, hogy amint hülyéskedik, visszateszed a pórázt. Ha hússzor kell ezt megcsinálni, mire az agyához kap, akkor hússzor. Nem olyan könnyű ám önuralmat tanúsítani, amikor a kutya lánya majd kicsattan a boldogságtól :-) Érdemes lenne erre irányuló egyéb gyakorlatokat is végezni, pl "hagyd" (falatot csak akkor veheti el, ha nem nyomul -> nem is néz rá -> ott hagyja, és másikat kap helyette, vagy játékot jutalmul), "ereszd", ilyesmik.


A másik, hogy az agyatlankodással nem kompatibilis feladatot adsz neki. Pl ülni vagy feküdni kell, amikor veszed a pórázt. Ezt is külön meg kell tanulni persze, aminek egyébként az is az előnye, hogy ha többször csak a leülést gyakoroljátok (és a kapuhoz láb mellett sétát pl), akkor nem fogja tudni, mikor mentek valóban sétálni, így kevésbé pörög fel.

2015. dec. 29. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm utolsó, ez jó, el is kezdjük, hogy láb mellett sétáljon a kapuhoz, mint feladat.

Viszont ugye a póráz helye és a kapu között van egy 20 m, és ott nem tudom csinálni, hogy mindig visszarakom a pórázt, mert szerintem soha nem indulnánk el, ha mindig vissza kéne sétálnom?

2015. dec. 29. 19:38
 7/7 anonim ***** válasza:
Igen, az benne van a pakliban, hogy kimarad a séta. Mivel a kertben is tudod fárasztani, ez nem baj, sőt, arra jó, hogy csökkentse picit a póráz jelentőségét, hiszen elővetted, mégsem sétáltatok.
2015. dec. 30. 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!