Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » A mudi milyen "nemzetiségű"...

A mudi milyen "nemzetiségű" fajtákból alakult ki?

Figyelt kérdés

2016. febr. 3. 18:57
1 2 3
 1/22 tothp ***** válasza:
17%
A mudi ősi magyar kutyafajta. pont mint a puli meg a komondor
2016. febr. 3. 19:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/22 anonim ***** válasza:
100%

A mudi spicc jellegű kutyákból alakult ki két- háromszáz évvel ezelőtt. Származás

A spicc világszerte ősi típus, mindenütt honos volt és ma is az.lásd. [link]

2016. febr. 3. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/22 anonim ***** válasza:
100%

"Ő" a kilencedik magyar kutyafajta. Kb. 270-300 éve tenyésztették ki.

A legtöbb vélemény szerint a pumi és a spicc keresztezésével. Ezt a verziót tartom a legvalószínűbbnek én is , mudisként naponta megtapasztalom a pumi pásztorösztönét éppúgy , mint a spiccek jellegzetes külső vonásait . :)

2016. febr. 3. 19:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/22 anonim ***** válasza:
36%

9 magyar fajta van, de nem mind ősi csak 3-4 közülük.

A mudi pedig pláne nem, mivel csupán a 18-19. században alakult ki több fajta véletlenszerű keveredése során.

A horvát juhászkutyáról (ami kb. egy az egyben mudi) sokkal régebbi leírások vannak, mint a mudiról. Hogy most a két fajta egy és ugyanaz és csak a két nép a nemzeti identitását fejezte ki abban, hogy külön fajtának tarták, az már soha nem fog szerintem kiderülni.

2016. febr. 4. 07:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/22 anonim ***** válasza:
100%
2016. febr. 4. 08:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/22 anonim ***** válasza:
100%

Elvileg németországi spicc jellegű juhászkutyákból alakult ki a 18-19. században, tehát gyakorlatilag a német juhász "unokatestvére". Erre több bizonyíték is van, pl a már kihalt német Hütespitz, azaz terelőspitz nagyon hasonlított a mudira.

[link]

De ott van pl a harzer fuchs is, ami szintén nagyon hasonló. Egyes régi német juhászkutyafajtáknál megtalálható a merle szín is, ami egyetlen más magyar fajtára sem jellemző, csak a mudira.

Vannak viszont, akik nem értenek egyet. A mudi legközelebbi rokonáról, a horvát juhászról már a 15. századtól maradtak fent leírások. Emellett a puli- és pumialmokból egészen a közelmúltig hasadtak ki mudik (ezeket tenyészszemlén átminősítették mudivá), fordítva viszont ez soha nem volt jellemző. Az én mudimnak is voltak a 60-as években pumiból átminősített ősei. Azt is felhozzák a német eredet ellenzői, hogy a spitz jellegű kutyák a legősibb kutyatípusok közé tartoznak, a finnugor népek juhászkutyái mind spitz jellegűek. A puli és a pumi egy sokkal fiatalabb kutyatípust képviselnek, ezért valószínűnek tartják, hogy egy spitz jellegű mudi-ős már a népvádorlás ideje óta velünk volt. Ebben az esetben olyan fajták lehetnek a rokonai (de nem ősei), mint a finn lappkutya vagy éppen a szamojéd.

2016. febr. 4. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/22 anonim ***** válasza:
100%
Utolsó vagyok. Még egy fontos adalék a mudi történetéhez: a magyar fajták neveit erősen keverték a régi leírásokban. A mudi megnevezés meg 20. századi találmány. Ugyanakkor maradtak fent régebbről rajzok, amik a leírás szerint pumit vagy pulit ábrázolnak, de a képen egyértelműen egy spicc jellegű kutya látható.
2016. febr. 4. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/22 anonim ***** válasza:
100%
És egy dolog még kimaradt: a mudi népi neve sok helyen NÉMET PULI volt.
2016. febr. 4. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/22 anonim ***** válasza:
100%
És végül Fényes Dezsőnek, a fajta eredeti leírójának a cikke, amiben szó van az eredetéről is. [link]
2016. febr. 4. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/22 anonim ***** válasza:
100%

Érdekes elmélet, ezt még nem hallottam. Köszönöm, hogy megosztottad!

Én mondjuk jobban hiszek a középkori/újkori kialakulásban, mint a honfoglalás koriban, mivel az utóbbira nem igazán van bizonyíték. De persze ettől még lehet.

Ami a honfoglalókkal biztosan, bizonyítottan jött, az a kuvasz és a magyar agár.

A komondor kérdéses, ott több elmélet van. Hun, magyar, kun, bár tény, hogy ősi fajta.

A vizsla a középkorban jött létre az erdélyi kopóval, a mára már kihalt pannon kopóból és európai kopó és vizsla fajták keresztezéséből. A pannon kopó talán a honfoglalókkal jött, de erről semmi bizonyíték nincs. A drótszőrű vizsla pedig már a XX. század elején lett kitalálva...

A puli egy rejtély. Van ez a sumer eredettörténet, ami szerintem botorság, kb. mint az, hogy a hun-magyarok a Szíriuszról jöttek és Jézus hun-pártus király. :) Hallottam már a középkori megjelenést is, amikor egyszerűen egyre inkább ezt a szőrt kezdték el továbbtenyészteni. Talán a komondorból és más kutyák keresztezéséből, de erről annyira elmélet van, hogy csak na.

A pumi és a mudi pedig szintén középkori/újkori valószínűleg.

Amit még középkori leírások említenek mint fajtát, az a magyar szelindek (masztiff), ez vagy kihalt vagy valószínűbb, hogy egyszerűen a legnagyobb fajtára, a komondorra ráhúzták a szelindek nevet, hiszen akkor a német és a latin nyelv volt használatos a magyar helyett az úrinépségnél.

2016. febr. 4. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!