Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Szeparációs szorongás?

Szeparációs szorongás?

Figyelt kérdés

Egy barátom kutyájával kapcsolatban szeretnék a tapasztaltaktól tanácsot kérni.

Kétéves ivartalan amstaff jellegű szuka, egy családtag túlvállalta magát vele, ezért ő átvette tőle. Jól szocializált, emberekkel, állatokkal szépen ismerkedik, kicsit nyomulós-játékos, kertesházi benti kutya, napi szinten futtatva, sétáltatva, agyilag lefárasztva, átlag 8 órát van egyedül. Egy ideje ágyban alszik, általában engedéllyel megy fel. Én úgy gondolom, hogy viszonylag következetesen van nevelve, de néhány hete olyan problémák merültek fel, hogy amíg egyedül van rombol, el kellett pakolni minden számára elérhető dolgot, különben szétszedi őket, az asztalra, ablakpárkányra is felmegy, néhanapján bepiszkít. Ilyenkor a gazda hazaérkezésekor mértékkel szóban meg van dorgálva, rajtakapáskor keményebben. Amit ilyenkor produkál, az borzasztó heves alázat, mély csóválás, hunyorgás, "jajjneöljmeg" tekintet, gazdi ilyenkor megsajnálja, mértékkel feloldja vagy magára hagyja. Sétáláskor ha korrigálja, akkor a kutya a földön kúszik-mászik 10 másodpercig, aztán megint beelőzi, mintha mi sem történt volna.

Mit csinál rosszul?

Én már tettem javaslatokat, kíváncsi lennék a tieitekre.


2016. márc. 9. 18:38
 1/5 anonim ***** válasza:
0%
Diagnózisod jó, nem szabad lakásban tartott kutyát ennyi ideig egyedül hagyni. Ilyenkor még az sem használ, ha mellette hagynak a gazda szagát őrző testi ruhaneműt.
2016. márc. 9. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Én nem hinném hogy ennek bármi köze van ahhoz a 8 órához, munkaidőben valamennyi kutya egyedül van otthon. Az enyém is, ennél többet is néha, mégis problémamentes.
2016. márc. 9. 20:06
 3/5 anonim ***** válasza:

Nem értek egyet az első válaszolóval, a 8 óra nem olyan sok, hogy ne bírhatná egyedül ki a kutya.

A szeparációs szorongásban szerepet játszhat egyébként dominancia probléma is.

A következetesség nagyon fontos, ne csak viszonylagos legyen.

A hazaérkezéskor leszidásnak semmi értelme nincs, csak zavart lesz tőle a kutya. Nem tudja ugyanis korábbi esethez kötni a dolgot, csak annyit érzékel, hogy a gazda hazajön -> büntetést kapok. Az, hogy látszólag bűnbánónak tűnik nem szabad komolyan venni, attól még fogalma nincs, hogy miért mérgesek rá. Kb annyi van a fejében, hogy a gazda mérges -> tehát bűnbánó vagyok.

A tettenéréskor viszont le kell szidni. Megoldás lehet, hogy a gazda elbújik a szobában és figyel. Amikor a kutya elkezdene valamit rosszalkodni, egyből ráordítani, hogy "NEM!". Így előbb-utóbb meg tudja tanulni, hogy mit nem szabad.

2016. márc. 9. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Köszi. Amit nem értünk: szidás után nagyon magába zuhan, de utána megismétli a dolgot 2 perc múlva...
2016. márc. 10. 07:03
 5/5 anonim ***** válasza:

Gazdi bedől a színészkedésnek, azt csinálja rosszul. Többek között.

Plusz valami nem oké a nevelésével. Vagy nagy ügyet csinál az elindulásból/hazaérkezésből, vagy valami mást csesz el, vagy egyszerűen csak a kutya az orránál fogva vezeti az Oscar-gyanús alakításaival, és ezért nem tud magának tekintélyt szerezni.

Esetleg ezek kombinációja.

Vagy valami tök más.... :)

2016. márc. 10. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!