Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Mégis mi a fenéért csinálja...

Mégis mi a fenéért csinálja ezt? Hogy szoktassam le? (Kamion utálat)

Figyelt kérdés

Egy számomra kihívást jelentő problémával állok szemben: a kutyám kb 1 hónapja felvett egy olyan szokást, hogy szabályosan megőrül a traktoroktól, nagy hangos gépektől, és az utánfutóktól, amikor azok a kerítés mellett mennek el.

Eddig semmi gond nem volt, egyik napról a másikra vettük észre, hogy kergeti a kerítésen keresztül az említett járműveket, tehát azokat, amiknek hatalmas hangjuk van, és zörögnek. Minden nap viszem sétálni, utcán semmi ilyen nincs, maximum megáll(na) és nézi az utánfutós autót, ahogy elmegy mellettünk, de ott simán ki lehet zökkenteni. Viszont ha itthon vagyunk, és elmegy egy ilyen jármű a kerítés mentén, csaholva, ugrálva, rohan mellette. Erről hogyan szoktassam le?

Habár egy ilyen nem tart tovább 15 mp-nél, nagyon dühít, hogy ezt csinálja, amikor semmi "veszély" nincsen, csak zörög egy kocsi az úton előttünk.

A másik kérdésem pedig, hogy amikor 10 cm-re mennek el gyalogosok a kerítésünk mellett, őket is ugyanúgy ugatja, de ez játékos ugatás, meg ugrabugrál, szóval semmi komoly, ha kint vagyok semmi gond nincs, de ha nincs kint senki, akkor így "őrzi a házat:D"

Erről hogy tudnám leszoktatni, hogy ne ugassa az embereket, amikor nincs kint senki az udvaron? Vagy nem is érdemes, hadd jelezzen csak, ha erre jár valaki?

(Főként a traktoros őrjöngésről való leszoktatás érdekelne, a házőrzés még nem is baj.)



2016. márc. 10. 16:10
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
Egyszerűen szólj rá, hogy ne csinálja.
2016. márc. 10. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 A kérdező kommentje:

Nyilván már csináltam. Azért kihívás, mert hiába szólok rá, visszajön, de fél mp múlva ugyanúgy megy vissza őrjöngeni, és azért fél percen belül nem lehet csodát művelni. Ez nem olyan sima ugatás, hogy simán rászólsz és abbahagyja, hanem teljesen begőzöl.

És azért sem egyszerű, mert nem tudom kialakítani a helyzetet, hogy gyakorolni tudjuk a letiltást, mivel ezért értelemszerűen nem fogok traktort kölcsönözni sehonnan:D

2016. márc. 10. 17:34
 3/15 anonim ***** válasza:
100%

Pedig ennyi a lényeg, ha valami olyat csinál, amit nem akarsz, azt tiltsd meg.

3 dolgon kell változtatni, ahogy én látom.


Az egyik, hogy a fegyelmezés intenzitásának mindig nagyobb ingernek kell lenni, mint a nem kívánt viselkedést kiváltó ingernek... tehát az, hogy "leszar" csak annak a jele, hogy nem veszed magad elég komolyan, és nem vagy elég kemény vele szemben.

A másik a rászólás. Egy ilyen erős hangokkal teli helyzetben, ahol maga a nagy hangerő a legfőbb forrása a bilijének, a legnagyobb hiba még plusz hangot "belevinni" a dologba, és hanggal fegyelmezni.

B-szd oldalba, mint ha lovat sarkantyúznál, a horpaszánál, ahol a legérzékenyebb, vagy oldalról nyakszirten, hogy kibillenjen a feje, és azt se tudja, merre van arccal.

A harmadik, hogy ez csak a történet egyik fele.

Persze, hogy újrakezdi, ha megállsz itt.

A fegyelmezés nem a kizökkentésből áll, hanem a kizökkentésből, és utána a megnyugtatásból, az idegeskedés helyett más alternatíva felajánlásából, abból, hogy megtiltasz neki valamit, de utána azonnal meg is mutatod, mit vársz el.


Szóval ha sikerült kizökkenteni, akkor fordítsd a hang forrásnak háttal, ültesd le, fektesd le (lehetőleg ezt is hang nélkül, testbeszéddel, kézjelekkel, stb)

fektesd az oldalára, ülj le mellé, nyugodtan, és várjátok meg így nyugodtan, hogy elmenjen a traktor.


Egyébként minimum 50%-ban te magad vagy a forrása az idegeskedésének, a dühöddel.

Szóval ha emiatt dühös vagy rá, azzal is többre mész, ha egyáltalán nem foglalkozol vele, mint ha dühösen próbálnál fegyelmezni. Az csak olaj a tűzre.

Úgyhogy először higgadj le, mielőtt bármilyen formában fegyelmezni próbálod.

Ha ez nem megy, akkor inkább hagyd a fenébe, hagyd figyelmen kívül, azzal is többre mész, mert nagyobb eséllyel jön rá magától, hogy hülyeség amit csinál, mint ha megerősítés kap tőled az idegességed által.

2016. márc. 10. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 A kérdező kommentje:
Utolsó, lehet, hogy félreérthetően írtam, de ilyenkor nem szoktam kiabálni, hülyeségnek tartom, ezzel mégjobban felingerelném, teljesen igazad van. Pontosan azt szoktam amit írsz, hogy érintéssel zökkentem ki, de mivel ugye fel-alá rohangál, elég nehéz ezt is kivitelezni. Jó, amit írsz, a hiba valószínűleg meg is van. Általában miután oldalba böktem, hogy észrevegye magát, itt megálltam, nem tartottam magam mellett, hogy mást csináljunk! Köszi a segítséget, ha legközelebb megint lesz valami alkalom, erre figyelek!
2016. márc. 10. 18:22
 5/15 anonim ***** válasza:

A szomszédban vannak kutyák? Ők is nyomják a műsort? Ha igen, akkor ezzel nem nagyon tudsz mit kezdeni, mert a "falkaszellem" miatt úgyis becsatlakozik a kutyád. Fegyelmezheted, ahogy a #3 válaszoló tanácsolta, de ha nem vagy ott, akkor úgyis csinálja fogja.


Amíg nincs semmi komoly velejárója, addig szerintem hagyd rá. És tényleg ne húzd fel magad, ne idegeskedj, mert azt érzi a kutya is. Ha letojod, úgy ő is rá fog erre unni.

2016. márc. 10. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:

"érintéssel zökkentem ki, de mivel ugye fel-alá rohangál, elég nehéz ezt is kivitelezni"


Na igen, bocsi hogy ezt írom, de kicsit tényleg mulya lehetsz ezek alapján... Ilyenkor megfogod a nyakörvét/grabancát és "kihúzod" a szituációból, hiszen ezzel is eltereled a figyelmét. Olvass utána milyen módszerek van. És szedd össze magad! :)

2016. márc. 10. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:

...ha általában van rajta nyakörv, akkor egyből pórázzal menj oda hozzá, és tedd rá.

Nem kell cibálni, meg azzal visszafogni, csak lépj a végére, hogy ne tudjon elszaladni.

(ha nincs rajta nyakörv, akkor meg egyszerű, akár otthon elkészíthető retriever póráz, amit csak gyorsan a nyakába dobsz)


A másik, ha nem utána szalad el, hanem eleve nehéz elkapni, akkor nézd meg hogy terelik egymást az állatok.

Pl a puli a birkákat, vagy a ló (western lovas) a marhát.


Minden apró jelzésre, amit az állat ad, hogy merre akar majd menni, reagálj, tedd ki oldalra a kezed, lépj arra, tudasd vele, hogy arra nem mehet, mert már levédted azt a menekülő útvonalat.

Akár 15 méterről is annyira elbizonytalaníthatod, hogy merre menjen, hogy szemkontaktussal is egy helyben marad.

Inkább cserkészd, mint gyorsan közelíts felé.

Ha mégis kibújik, a legnagyobb nyugalommal válts irányt, de ne siess jobban, mert a kergetés menekülést vált ki.

Sőt, ha megáll, inkább te is állj meg egy kicsit, így azt hozod a tudtára, hogy ha nem menekül, nem üldözöd.

2016. márc. 10. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:

fel-alá rohangáló kutyát nem csodálom, hogy nem tudod elkapni, akinek sikerül, anak szívből gratulálok :D

esetleg mellédobhatsz valamit, aminek nagyobb hangja van, csörög-zörög, hogy kizökkentsd, akár póráz is jó lehet. ami még jól beválik néha, az a vízzel lelocsolás. de először szólj rá, hogy elég volt, akár dícsérd is meg, mert jelzett, utána szólj, hogy hagyja abba. ha nem teszi, jöhet a kizökkentés.

2016. márc. 10. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 A kérdező kommentje:

2 szomszéd van, mindkettőnek van kutyája, de az egyik szobakutya, a másik pedig nem reagál erre.

6., 7. válaszoló, nem értitek, megnézném, hogy ti hogyan kapjátok el a rohangáló, ugráló kutyát, aki egy puli, tehát borzasztó fürge. És mint mondtam, egy nagy gép kb fél perc alatt elmegy a ház előtt, szóval nincs sok időm "elkapni", de a kutya úgy felhergeli magát, hogy csinálja a műsort.

Egyszerűen lehetetlen rálépni pórázra, megfogni, kergetni pedig értelmetlen.

Utolsó válaszoló, csináltam egy kövekkel teli flakont, csörög is meg célozni is lehet vele, ezzel fogom legközelebb elvinni onnan, hátha bejön.

Köszi a válaszokat!

2016. márc. 11. 14:50
 10/15 anonim ***** válasza:

3, 7. válaszoló vagyok.

Pont pulim van, úgyhogy pont meg is tudnád nézni, hogy szoktatom le róla.

Szerintem pont a 7. válaszban egész jó leírtam, hogy lehet terelni egy állatot, nézz róla videókat.


És hangsúlyozom, nem azt mondtam, hogy abban a pillanatban garantáltan el fogod kapni!

Azt próbáltam leírni, hogyan kell felé közeledni, hogyan tudod blokkolni az ide oda szaladgálását.

Nem az a lényeg, hogy minél hamarabb elkapd, és leállítsd!


Hanem az, hogy higgadt maradj, és ha 10 percig kell utána menni, akkor addig, ha 20 percig akkor addig, de a vége mindenképpen az legyen, hogy feladja, magától megálljon és behódoló magatartást mutasson.

Ha megérti, hogy úgyis ez a vége, és soha nem úszhatja ezt meg, akkor egyre rövidebb idő kell majd a leállításához.

Csak ezt tényleg jó lenne irányítottan gyakorolni, mert akkor lerövidülne a tanítási idő.

2016. márc. 11. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!