Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Vadászösztön levezetése...

Vadászösztön levezetése kontrollált körülmények között?

Figyelt kérdés

Elsősorban otthoni módszerek érdekelnének, mert pl. coursing edzésekre nincs módunk járni.

Nagy testű, a méretéhez képest agilis kutya. A vadászösztöne nagyjából kezelhető, pl. a háziállatokat nem bántja, de séta közben más a helyzet.

Tudtok tippeket adni?


2016. márc. 16. 08:55
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
84%

Az apport, illetve a "pecabot" jó lehet

Egy boton lógó spárgára rongyot kötsz és azt húzod a kutya orra elött. Pár percenként hagyod elkapni.

2016. márc. 16. 09:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
100%

Milyen fajta, vagy milyen fajtajellegű kutya? Ez csak azért fontos, mert nem mindegy, hogy milyen jellegű az a vadászösztön, keresni szeret-e (pl. beagle), vagy üldözni (agarak), esetleg "kivégezni" (terrierek)?

Pontosan mi vele a probléma sétán?

2016. márc. 16. 09:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:
Kuvasz. 3 éves. Elsősorban szemmel fürkész, nem orral. A hajszát élvezi, elmegy az őzek után, de "ölésben" nem túl hatékony, eddig ha egeret vagy hasonló kis állatot fogott, többnyire el tudtam venni tőle, mielőtt megölte volna. (A másik kutyám egy roppantással kivégez bármit.)
2016. márc. 16. 09:27
 4/13 A kérdező kommentje:
Ja, az kimaradt, hogy nem igazán labdás, nem apportos, a játékok közül a rongy az egyetlen, ami hosszabb ideig leköti.
2016. márc. 16. 09:27
 5/13 anonim ***** válasza:
Addig jó, míg nem fogja meg az őzet. Abból bajod is lehet, ha észreveszik. A kutyát pedig kilőheti a vadász, ha egyedül csatangol. Még gazdától 20 méteren belül is lőttek már ki kutyákat.
2016. márc. 16. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:
Tudom, ezért akarok valamit kitalálni ellene. Dolgozom az ügyön, de nem egyszerű...
2016. márc. 16. 11:14
 7/13 anonim ***** válasza:
És mit próbáltál eddig, hogy ne menjen el az őz után?
2016. márc. 16. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:

8 hetes kora óta folyamatosan edzünk a behívásra ill. a tiltásra. Virsli, klikker, kavicsos palack a szokásos "segédeszközök", esetleg fojtó nyakörv. Minden másnál működik is, itthon pl. egy tünemény, kutyasuliban mi voltunk az etalon.

Kamaszkorában sokáig 20 méteres pórázon vittem mindenhova, de az is csak tüneti kezelés, ugyanúgy ráizgult pl. az őzekre, csak azzal tudtam volna kizökkenteni, ha eltöröm a lábát. Nem használt a pórázrántás, hátraarc, ráförmedés, földhözvágás, pedig tudok goromba lenni, ha akarok. Még ha földhöz csaptam és rátérdeltem, onnan is a prédát sasolta.

Sehogy máshogy nem tudom megakadályozni, hogy elmenjen az őz után, csak ha meg van kötve. Ha nagy előnye van az őznek, rendszerint visszafordul pár száz méter után a hívásomra, de ha az orra előtt ugranak fel, akkor hosszú percekre eltűnik utánuk.

Amikor nagy sokára visszaér az üldözésből, vagy "mosolyszünet" van egy darabig, vagy elzavarom magamtól, ami elég mélyen érinti, de szerintem túl hosszú idő telik el, nem látja az összefüggést.

Nem akarok ezzel takarózni, de ez talán fajtajelleg is, hogy elkalandozik a saját feje után. Sokkal nehezebb séta közben a közelemben tartani, mint az eddigi kutyáim bármelyikét: ha hússzor visszahívom, mert túl messzire ment, huszonegyedszer már nem jön, hiába a jutalom és a dicséret. Nem akarom ennyiben hagyni, de lassan kifogyok az ötletekből.


A helyzetet bonyolítja, hogy babát várok, szóval már nem merek vele hosszúpórázozni, mert előfordult, hogy elrántott, mikor egy pillanatra elbambultam. Nagyon erős.

2016. márc. 16. 12:31
 9/13 anonim ***** válasza:
100%

Hogy fajtajelleg-e, azt nem tudom. Pásztorkutyának elvileg alacsony a zsákmányösztöne, a legalacsonyabb az összes fajta közül, de a kuvasz kicsit kilóg a sorból, mert anno vadásztak is velük.

Én az agaramnál elértem azt, hogy nagyjából megálljon. Főleg ha én veszem észre vagy még a közelben van. Ha viszont már 20-30méterre, ami egy agárnál kb. 1-2mp, akkor már lent van a vörös köd és 90%-ban esélytelen. Utána pedig ugyanez a bűnbánó arc.

Ami hatásos tud lenni, csak jól kell célozni, az, hogy megdobod valamivel. Persze ne olyannal, ami sérülést okozzon, csupán kizökkented. Póráz, földgöröngy, kisebb fa, de akár a vízipisztoly is jó. Bár egy kuvasznál lehet ez sem segít.

2016. márc. 16. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
100%

Hát én ezzel elvinném egy jó suliba megnézni, hogy amúgy a viszony rendben van-e, mert ha igen (amin mondjuk meglepődnék, ha nehéz a közeledben tartani, meg nincs igazi pórázfegyelme), akkor is van még módszer, csak azt nem ajánlom szakember nélkül. Vagy talán jobb lenne házhoz hívni kiképzőt, hogy élesben lássa a kutyát, főleg ha megszokta, hogy sulin csend-rend-fegyelem van.

Elzavarni amúgy nem akkor kell a kutyát, amikor visszajön, akkor már semmi értelme, hiszen azért kapja, amiért visszajött, nem megy át neki, hogy az volt a rossz, hogy elment.

2016. márc. 16. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!