Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » "Fajtatiszta" Yorkie? Van...

"Fajtatiszta" Yorkie? Van ebben valami, vagy átverték őket? Nekem nagyon bűzlik.

Figyelt kérdés

A testvéremnek van egy alig 2 éves Yorkshire Terriere. Alapvetően tájékozott a kutyákat illetően ("kerti tartás, de nuku séta = bezárt élet"), felelős gazdi, a kutyusnak mindene megvan; naponta többször sétáltatják sokat, lakásban tartják, a legjobb kajákat kapja, rendszeres eü. ellátás és kozmetikus megvan. Korábban verte már át őket szaporító, a vásárolt TK-mentes beteg kutyus 3 napon belül elpusztult. Ennek ellenére meglepetésként ért, amit megtudtam.


A minap rákérdeztem, hogy törzskönyves-e. Közös ismerősünktől vette, akiről eddig úgy tudtam, hogy yorkie tenyésztő (TK nélkül szerinte nem fajtatiszta a kutya, " "mini" Yorkie csak szaporítós hülyeség, nem létezik"). Azóta a családban mindenféle dolgok keringenek róla, hogy igazából nem is ő a tenyésztő, hanem a nagybátyja, stb. stb... De neki TK-s yorkshire-jai vannak, az 100%.


A kutyát a testvérem mindössze 40 ezer körül vette, és (nem közvetlen infó) nincs törzskönyve, mégpedig azért, mert állítólag megegyeztek, hogy TK nélkül olcsóbban megkapja a kutyát, mert törzskönyveztetni így meg úgy sokba kerül. (A legszebb, hogy állítása szerint az alomból a többi kölyköt törzskönyveztették.) De hogy egyébként "minden papírja megvan", szóval "fajtatiszta".


Sőt, továbbmenve kiderültek olyanok is, hogy (szintén nem követlen infó) elvileg 5 hetes kora körül kapta meg. Innentől az egész hitelét vesztette számomra. Meg is mondtam, hogy 8 hetes kora előtt el se hozhatná egy rendes tenyésztőtől, hisz addig fontos a szocializáció miatt az anyja és a testvérei mellett maradnia, későbbi személyiségzavarok és problémák elkerülése miatt is.


Nekem nagyon úgy tűnik, hogy a kedves ismerős átvágta. Hogy a nagybátyja vagy ő tényleg tenyésztő-e vagy sem, azt nem tudom. De egy normális tenyésztő, szerintem, ilyen viselkedést nem engedne meg magának. TK-s szülőktől meg egy (elvileg) felelős gazdi minek akarna szaporított kölyköket odaadni? Még ismerősnek is TK-vel kéne adnia (HA tenyésztő), kedvező ár így vagy úgy, 8 hetes kor után, nem?


Persze, a családban futnak a hülyeségek, hogy "hagyjam már őket a baromsággal, miszerint 8 hetes korig várni kell, mert már akkor el lehet hozni, mikor tud magától enni".


Terveztem Yorkie-t venni ettől az (eddig tenyésztőnek hitt) ismerőstől, de most már kételkedem a szavahihetőségében. Feltéve, hogy igaz, amiket megtudtam.


Ti mit gondoltok?


(Elnézést a hosszú szövegért.)



2016. ápr. 3. 14:35
 1/9 anonim ***** válasza:
81%
Csupa közvetett feltevés után azt kérdezed, vegyél-e onnan kiskutyát? Hát ne vegyél, ha kételyeid vannak.
2016. ápr. 3. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Alapvetően az a kérdésem, hogy van-e értelme, hogy 1 kiskutyát nem törzskönyveznek egy alomból. Mert tudomásom szerint, a törzskönyvezés egy egész alomra szól.
2016. ápr. 3. 14:56
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

Jól tudod, a tenyésztőnek be kell jelenteni hány kiskutya született (alombejelentő) és úgy készítik el a törzskönyvet, ami egyébként 5000 vagy 5500 forint körül van, szóval nem ettől drága egy kiskutya...


Én biztos nem vennék ilyen helyről, de te is írod hogy neked is kételyeid vannak. 15 évre veszel kutyát, azért csak nem mindegy hogy milyen, nem?


Ahonnan én vennék yorkit:

Of New Deal Kennel, Freemore, Joranza, Fortuna Yorikas, Armani York Kennel.

2016. ápr. 3. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

A törzskönyvezés arról a mennyiségről szól, amit beleírnak az alombejelentőbe.Ha egy tenyésztő valamiért úgy dönt, 1, vagy akár 2 kicsit nem törzskönyveztet, senki nem fogja "megbüntetni" érte. Hogy mi az értelme, azt pedig az adott tenyésztő tudja csak.

Ami itt megy leírás sokszor a "tökéletes" tenyésztőről, az max 10 %-a tenyésztőknek. A beírók között igen kevés az, aki valóban tenyészt is és ez nem azt jelenti, hogy 2 évente lehoz egy almot.

2016. ápr. 3. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

Szépen átverték a tesódat.

Ilyen nincs, hogy a törzskönyvezés drága, mert kb. 5000 Ft. Nem az a drága, hanem a szülők eü. szűrései, tenyészszemléje, normális felnevelése, és a kölykök normális felnevelése, oltásai, chipje stb.

A közös ismerős nem más, mint egy közönséges szaporító.

Abban is biztos lehetsz, hogy az alom többi kölykét sem törzskönyvezték.

8 hetes kornál előbb pedig nem azért nem lehet elhozni, mert nem tud még enni magától, hanem mert szüksége van minimum ennyi időre, amíg az anyjától és testvéreitől tanulja a viselkedést (ún. korai szocializáció).

Ne vegyél innét kutyát.

2016. ápr. 3. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat.


Persze, hogy nem tervezek innen már kutyát venni. Ezzel az egész kétes hülyeséggel elvesztettem a bizalmam az ismerősöm kutyákhoz való szakértelmében is.

2016. ápr. 3. 15:40
 7/9 anonim ***** válasza:
100%
Amúgy gondolj bele, 5000 forint körül van a törzskönyv, akkor miért is ne váltaná ki a kiskutyának, ha úgy drágábban el tudná adni? ... :) Hát azért mert egy kiskutyának se tudná kiváltani....
2016. ápr. 3. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
76%
Úgy tudom a törzskönyveztetés elég drága. A szülőket szűretni, minősíteni, kiállítani kell. A csippezés, fedezési papírok is pénzbe kerülnek. Ezért szerintem drágább a kiskutya törzskönyvvel. Valószínű erre az olcsóbb árra van igénye a vásárlóknak. Ne vegyél onnan kutyát, ha nincs bizalmad ehhez a tenyésztőhöz. 5 hetesen nem életképes egy ilyen kis termetű kutya. Egyébként úgy tudom, hogy 9 hetes kor alatt el sem adható. Akkorra meg már kell lennie 2 oltásának is.
2016. ápr. 3. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
100%
Maga törzskönyvigénylés tényleg nem drága, csak a hozzá szükséges dolgok (kiállítás, tenyészszemle, szűrések stb.) a leírtak alapján szaporító nem kell vele foglalkozni. Na igen 5 hetesen semmiképp sem lett volna szabad elkerülnie az anyja mellől... a törvyény előírja, hogy egy kiskutyának 8 hetes koráig az anyukája mellett van a helye.
2016. ápr. 6. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!