Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Jól vettem észre, hogy a...

Jól vettem észre, hogy a közép-ázsiai juhászkutya elpuhult?

Figyelt kérdés

Én a múltjából fakadóan keménynek képzeltem el a fajtát, de a róla alkotott képem kezd összeomlani. Ha ránézünk ma egy KÁJ-ra, nagyon félelmetes a külseje, de ha jobban belegondolunk, rájövünk, hogy a mai formája nem a teljesítményszelekció eredménye, hanem a szépségkiállítási irányzatoké.


[link]


Valóban nagyon látványos, de egy ilyen hatalmas, masszív, leginkább a masztiffokra emlékeztető kutya hogyan bírná az iramot a nyáj mellett? Ezen kívül a rettenthetetlenség terén sem a régi már. Az ázsiai, napjainkig is juhászkutyaként dolgozó KÁJ igen, de amiket a kiállításokon felvezetnek...


[link]


Hogy a hozzáértő szavait idézzem:


"Ellátogattam néhány kiállításra is, de ott nem tudtunk labdába rúgni a divatos típusú kutyák mellett. Előfordult olyan eset is, amikor az én szikár, csupa izom, egész életét mozgással, munkával töltő kutyámra azt mondta a bíró, hogy véleménye szerint nem elég tömeges, és szerinte ezen a problémán mozgatással lehetne segíteni. Ugyanakkor a ringben eredményesen szereplő kutyák felépítésén, viselkedésén rögtön láttam, hogy a pusztában nem sokáig állnák meg a helyüket. Ezek a tapasztalatok a kiállításokat számomra érdektelenné tették, de kutyáim használhatósága, semmilyen, általam eddig ismert fajtával össze nem hasonlítható jelleme, és nem utolsó sorban, a hozzáférhető pásztorkutyás szakirodalom meggyőztek, hogy jó úton járok."


"Amikor kölyköt akartam venni, gyanús lett, hogy nem szűrik diszpláziára a tenyész-kutyákat. Jó a mozgása, minek szűrjem - mondták a tenyésztők. Ez az én fülemnek teljesen nonszensz volt. Így aztán egy 9 hónapos eladó szukát leszűrettem, és minthogy véletlenül rendben volt (talán máig az egyetlen normál szuka az FDB honlapján) megvettem. Nem volt különösen szép, és különösen jó sem, de egészséges volt. Vele akartam tenyészteni. De nem ment. Nem találtam hozzá igazoltan jó csípőjű kant. Kockáztattam, de belebuktam. Közben 4-5 menő és kevésbé menő kanról tudtam meg közvetlenül, vagy közvetve, hogy diszpláziások. Aztán kezdtek feltünedezni a kiállításokon félős vagy bizonytalanságból agresszív kutyák. Az után pedig túl nehéz, laza felépítésű, tunya, idegen fajták génjeit sejtető egyedek.

A helyzet kritikussá vált számomra. Két lehetőség volt. Vagy rezignáltan végignézni, ahogy újból tönkrecivilizálnak egy ősrégi fajtát, vagy megpróbálni tenni valamit. Ráadásul magyar lévén úgy éreztem, itt Európában mi tartozunk a legnagyobb felelőséggel mindazért, ami Közép-Ázsiából származott ide."


Azt nem mondom, hogy nem lennének a mai napig jól dolgozó kutyák a kiállítási egyedek között, de állítólag a többség nem ilyen.


Ezen nincs mit elemezni, látszik ami látszik.

http://www.youtube.com/watch?v=Fo5wgNH3ku8


Ez a kutya nem akar fogni, csak beáll a segéd elé és ugat.

http://www.youtube.com/watch?v=77GjNFJFskY&feature=related


Ez a kutya már majdnem jó, csak sokkal nagyobb lendülettel kéne támadnia.

v=oGLTLdHnLOU&feature=related


Ez sem akar fogni, de legalább odakap.

http://www.youtube.com/watch?v=VxlH1e1aF70&feature=related


Ti mit gondoltok? Tényleg sikerült tönkrecivilizálni a megélhetése showbiznisz tenyésztőknek ezt a fajtát is. A közép-ázsiai is megy a KAU után a süllyesztőbe? Elkeserítő.


2010. ápr. 11. 16:52
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
100%
őszintén szólva ezt minden fajtáról el lehet mondani amit kifejeztten munkakutyának tenyésztettek de a kinézete miatt divatossá vált és kedvencként is elkezdték tartani.
2010. ápr. 11. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 A kérdező kommentje:

Bocsi a helyesírási hibákért, gyorsan akartam megírni...:)

Az 1ik videó linkje nem jó, bemásolom újra:

http://www.youtube.com/watch?v=oGLTLdHnLOU

2010. ápr. 11. 17:02
 3/16 anonim ***** válasza:
84%

Olvasd el figyelmesebben a belinkelt cikket! Szerintem rosszul értelmezed amit a videókon látsz.


"Nem állítjuk, hogy mindent tudunk, és azt sem hogy mindent jól csináltunk, főleg az elején. TELJES VÉDŐRUHÁS tesztet korábban nem végeztünk PÁSZTORKUTYÁKON A SAJÁT TERÜLETÜKÖN, de biztos vagyok benne, mások se nagyon. Ezért ez egy meglehetősen ismeretlen terület. A félreértések és viták nagy részét az generálja, hogy a "hozzáértők" és laikusok az őrző-védő kutyák kiképzőpályán mutatott teljesítményével vetik össze a látottakat. Ezzel összehasonlítva mondanak gyakran lesújtó ítéletet. A laikusokat még csak-csak megértem, hiszen honnan tudják ők, ha még a "profik" sem tudják.


A "szakértők" viszont elhallgatják, hogy amit a kiképzőpályán lát a laikus, azaz ami meg van neki mutatva, az legtöbbször egy gondosan és hosszú idő alatt felépített "valami". Mi viszont azt kutatjuk, mit tud egy pásztorkutya alapból, minden építgetés nélkül. Mert a pásztorok nem építgették a kutyáikat. A munkakutyások és sportkutyások zsigerből elfogultak velünk szemben, mert ők abból (is) élnek, hogy megtanítják a hozzájuk vitt kutyáknak, amit mi alapból elvárunk a mieinktől.


Zsákmányösztönre épített sportkutya teljesítmények nem érdekelnek, bármilyen látványosak legyenek is, és bármilyen összehasonlítás méltatlan a pásztorkutyákra nézve. Erről nem vagyunk hajlandóak vitázni. Életveszélyes helyzetben a zsákmányösztön elpárolog, és mi marad helyette? Tudom, sokáig el lehet hitetni egy kutyával, hogy nincs komoly veszély, de mi történik, ha éppen AKKOR az egyszer nem ... A sportnak a sportpályán a helye.


Ami viszont nagyon is érdekel, az az élesben dolgozó szolgálati őrző-védő kutyákkal való összehasonlítás. De még ezt az összehasonlítást sem lehet egy az egyben megejteni. Különösen addig nem, ameddig nem láthatunk kikötött, vagy a saját területén magára hagyott NYERS, de szolgálati kutyának való ebet dolgozni. Mert a fogásba ragadás kapitális hiba egy pásztorkutyánál, de lehet hogy a szolgálati kutyáknál mint fogás biztonság követelmény. És egy jó pásztorkutya azonnal ereszt, ha a támadó passzívvá válik (mint ahogy a bunyót is abbahagyja, ha ellenfele megadja magát), míg a szolgálati kutyákat nevelik a gond nélküli eresztésre. (Láttam videón kommandós szimulációs helyzetben malit, amelyik úgy fogott vissza a gazdája kézfejére, hogy csak úgy lógott rajta.) A szolgálati kutya lehet vakmerő, és tévedhet, mert mögötte ott az ember, aki korrigálja. Túlharcolhatja magát, mert jól táplált, és aztán pihenhet kedvére.


A pásztorkutya önállóan kell megoldja a veszélyes helyzeteket, de meg kell oldja, mert ha elrabolják mellőle a jószágot, akkor a pásztor végez vele. És csak annyit harcol, amennyit föltétlen muszáj, mert eredeti környezetében mindig alultáplált, és egy óra múlva ahogy elvonultak a tolvajok balra, jöhetnek a farkasok jobbról. És ez nem tízperces játszma. Hajnalban pedig már indulni kell a nyájjal 20-30 kilométeres útra, esetleg éhgyomorral és szomjasan. Ezért aztán a végsőkig ökonomikusak.


Másrészről egy pásztorkutya soha sem fog beleugrani egy ellenséges tömegbe, mint egy jó tömegoszlató kutya, de nem is ez a dolga. És a működésbe hozott géppiszolyt sem fogja kitépni a terroristák kezéből.


A szolgálati kutyák véleményem szerint specializált kutyák. Néhány területen jobbak és használhatóbbak, mint a pásztorkutyák, de legalább annyin gyengébbek és sérülékenyebbek is. Ez az ára minden szakosodásnak. Ráadásul arra, amiben jobbak, legtöbb embernek nincs szüksége a mindennapokban. Mégis ismétlem: nagyon érdekelne a gyakorlati összevetésük jó pásztorkutyákkal bizonyos helyzetekben, mert tanulhatnánk belőle."


"Sokan félreértelmezik a kutyák látható zavarát is, melyet a kezdeti egy-két-három brutális harapás után mutatnak. Ez megint egy olyan pont, amiben nem értünk egyet a munkakutyásokkal. Ennek oka ugyanis az, hogy ázsiaiak tökéletesen tudatában vannak annak, hogy a bunda védi a benne lévő személyt, akihez nem férhetnek hozzá. Ez frusztráltsághoz, bizonytalansághoz vezet."


Ettől függetlenül biztos vagyok benne, hogy a küllemtenyésztés megtette a hatását. Soha nem fogom megérteni, mi a jó abban, ha egy munkakutyafajtát csak kiállításra tenyésztenek, még senki sem válaszolta meg nekem ezt, ha egy küllemtenyésztőt megkérdezel, kétféle reakció lesz: "ma már nincs szükség arra, hogy a vadászkutya vadásszon, a juhászkutya tereljen, az őrzőkutya őrködjön" típusú válasz, vagy nagy hallgatás. Csak azt felejtik el, hogy a fajták karakterét a teljesítményszelekció alakította ki olyanra, amilyen, ha nem szelektálunk többé munkaképességre, elveszítjük a fajta értékes belső tulajdonságait is.

2010. ápr. 11. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
100%
Előző vagyok, megnéztem a "majdnem jó" videót, szerintem a kutya nem tudott volna nagyobb lendülettel támadni, mert nem volt helye. Szerintem nagyon szépen dolgozott.
2010. ápr. 11. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
63%
Szerintem tudott volna nagyobb lendülettel támadni... A segéd kajakra a kutya szájába nyomta a karját. Szerintem egy éles helyzetben egy betörő nem fog könyörögni a kutyának hogy légyszike, fogj már meg. Ehelyett inkább felrúgdossa párszor, és akkor a kutya "nagy bátorsága" egyből elpárolog.
2010. ápr. 11. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
100%
De egy igazi betörő nem védőruhában támad és sokkal jobban fél a kutyáktól. Ezek a kutyák az első pár harapás után rájönnek, hogy nem tudnak kárt tenni a segédben a ruha miatt.
2010. ápr. 11. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
100%
Hányszor fogod még feltenni ezt a kérdést? Ez a mániád? Hol vannak már medvék meg farkasok? Nem kell senkinek kősziklakemény, gyilkos fenevad, ez a mai vilégban sem a kutyának sem a gazdának nem jó. Elég ha őrzi a házat és jó kedvenc! Változnak az idők és ha a kutya nem változik vele akkor bizony nem lesz sikeres fajta... -.-"
2010. ápr. 11. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 A kérdező kommentje:
Utolsó: öcsém te beteg vagy!! :D egyszer nem tettem fel ezt a kérdést, de még csak hasonlót sem szal akadj le rólam oks?
2010. ápr. 11. 19:41
 9/16 anonim ***** válasza:
37%
17:08 Szerintem ez a válasz volt a 100-as!!!!
2010. ápr. 12. 09:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 A kérdező kommentje:
Kedves utolsó! Melyik válasz a százas?
2010. ápr. 12. 14:03
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!